Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici12

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

Fetelor,azi am 3motive de bucurie.Prima,si cea mai mare este ca Ana Maria merge maine acasa.Ieri avea 1,990 kg,sora mea ne-a tinut pe toti in suspans pana acum.Mama si cumnatul meu fac ultimele pregatiri,cumpara hainute,cadita,etc,patutul revine in sarcina mea.Doctora a zis ca este foarte bine.A doua bucurie:sefa mea este si ea graviduta.O sa am o burtica langa mine in fiecare zi..Ultimul motiv de bucurie:am terminat in sfarsit examenele
Am insa si un motiv de tristete,ca intre mine si bebita noastra sunt cam 150km distanta,si o sa o vad cam rar....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela_n

Fetelor,azi am 3motive de bucurie.Prima,si cea mai mare este ca Ana Maria merge maine acasa.Ieri avea 1,990 kg,sora mea ne-a tinut pe toti in suspans pana acum.Mama si cumnatul meu fac ultimele pregatiri,cumpara hainute,cadita,etc,patutul revine in sarcina mea.Doctora a zis ca este foarte bine.A doua bucurie:sefa mea este si ea graviduta.O sa am o burtica langa mine in fiecare zi..Ultimul motiv de bucurie:am terminat in sfarsit examenele
Am insa si un motiv de tristete,ca intre mine si bebita noastra sunt cam 150km distanta,si o sa o vad cam rar....

Bravo Ana Maria! Doamne ajuta! De acum incepe viata cu adevarat... O asteptam pe mamica ei la povestiti si impartasit idei si sfaturi cu noi.
Felicitari sefei tale pt sarcina, si tie pt examenele luate!

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

Multumim mult Ayla.probabil eu de acum o sa scriu mai putin,ii revine sarcina mamicii,dar oricum o sa urmaresc forumul si evolutia scumpicilor vostri.Si poate in 2 ani imi deschid propriul cont si o sa scriu fericita ca o sa am si eu un bebe al meu...pentru mamici si pentru esentele lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepina70 spune:

Fetelor acum venii de la pui v am citit si sa va spun ce facemAm inceput vertiginos sa sugem la bibecate 20 ml la 3 ore restul copleteza cu sonda,tot 45 ca medicii zic ca ia mult in greutate si plamanii ei nu sunt asa de puternici(puiul meu..e in pericol de obezitate la 2400)manca`mama gura ei).Despre ROP e controlata mereu,,a stagnat la 2,eu sper ca o sa fie bine,am incredere maxima in ei!ieri am vb cu o asistenta si mi a explicat cum o sa fie Carla urmarita pe parcurs de 5 ani,tot,neurologic,ochi,psihomotor,m am mai linistit un pik
Mikaela,interesanta intalnire,sper ca si aici sa fie asa ceva,ma intereseasa tot despre pui,cum evolueaza si cum so ajut si eu!pune te rog poze cu Denis sa ti vedem si noi flacaul
Ayla trimite mi si mie daca vrei muzica ptr puiul meu,i ti multzumesc ptr asta.azi m am uitat inca odata la pozele printzeselor:Luana e frumoasa fok
Dalmaasta este ptr puitza ta dulce Daria
Dolores,Patrik este un adevarat printzde la CARLA
Mirela D zeu s o aiba in paza pe Ana Maria,fluturas mik

JO inca odata multzumesc ptr poezie,ma uit mereu la poza Karlei,cred ca au ceva in comun printzsesele,,nu mumai numele

Pepina..mama de Carla corcodusa mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela_n

Multumim mult Ayla.probabil eu de acum o sa scriu mai putin,ii revine sarcina mamicii,dar oricum o sa urmaresc forumul si evolutia scumpicilor vostri.Si poate in 2 ani imi deschid propriul cont si o sa scriu fericita ca o sa am si eu un bebe al meu...pentru mamici si pentru esentele lor.

Dar poti sa te inscri pe forum si de acum, nu trebuie neaparat sa fi mamica. Sunt si teme si subiecte de discutie, altele decat cresterea copiilor.

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Mirela felicitari Anei Maria pentru venirea acasa. De acum incepe greul doar ea si mami si tati. Dar e si partea cea mai frumoasa. Chiar daca de acum va scrie mami aici noi te mai asteptam si pe tine.

Pepina ma bucur ca ti-a placut poezia. Si eu sunt convinsa ca prematurii au ceva special si cred ca e normal sa fie asa. In comparatie cu ceilalti copii ei inainte de a realiza ce se intampla cu ei trebuie sa lupte pentru ei. Sunt puternici, mai puternici decat ne inchipuim noi pentru ca eu cred ca au o relatie speciala si cu multe lucruri pe care noi nu le intelegem. Eu cred ca intr-un prematur se imbina cel mai bine toate conceptiile despre viata si moarte, despre dragoste si deznadejde, despre putere si frica, despre speranta si iubire. Eu insami sunt un prematur si iti pot spune ca vei vedea ca ei (prematurii) concep altfel viata, se bucura altfel de ea decat restul lumii. Cine stie poate odata Karlutele noastre se vor cunoaste. Mai astept vesti de la voi.

Cristaltu nu ne mai povestesti nimic despre Alinuta Prichinduta? Da-ne si datele ei sa o trecem in listuta noastra de esente tari.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

Multumesc Joklk.Deja au petrecut prima noapte impreuna,s-a trezit de trei ori,invatata cu programul din spital.Acum e cu mami,tati si bunicii.Azi merg si eu la ea s-o vad penrtu prima dataSi mananca de la san,doar ieri i-a dat un biberon cu lapte praf,mamica nu mancase prea consistent toata ziua si i-a fost frica sa nu aiba suficient lapte.Vroiam sa va intreb de un nume de detergent pentru hainutele bebelusilor.
Si o sa imi fac si eu cont.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Mirela eu foloses Dermalin. Am gasit la Sensiblue.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

Multumesc Joklk.Sora mea are acum o problema,daca ii da lapte de la san,nu-l mai poate masura,si nu stie daca ii da suficient.A avut perioade cand i-a dat la un interval mai mare de timp decat cel de la spital,atunci cand s-a trezit bebita..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Mirela, poate masura daca o cantareste inainte si dupa mancare. Eu personal nu i-as indica aceasta metoda pentru ca oricum vor exista multe lucruri care o vor stresa nu e neaparat sa se streseze si cu asta. Sa ii dea sa suga de cate ori cere (se numeste alaptat la cerere) si sa nu se gandeasca ca nu suge destul. Daca ia constant in greutate nu e nici o problema. Va vedea ca incet incet prichinduta isi va face programul ei. Sa nu o trezeasca sa ii dea sa mamamce. Ana Maria se va trezi ea si va da ea de stire ca ii e foame. Si inca ceva, ca si noi nici piticii nostrii nu mananca zilnic la fel.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput