Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici12

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pepina70 spune:

JO i ti multzumesc anticipat ptr poezioara,mi am activat PM-ul,,la fel am simntit si eu cand am vazut poze cu printzesa ta Karla(cu palariutzas o manance mama de fata).AYLALuana e o dulceatza de copil.Nu i asa fetelorca esentele au ceva special?eu asa simntsimnt ca corcodusa mea e mai puternica decat mine de o mie de ori!!ea mi a dat putere sa n o iau razna lunile asta!Ii vorbeste mama tot timpul cand este la ea..
JO,, cand am vazuto pe Karla ,cu palariutza,m am gandit ca asa o sa fie si corcodusa mea.Au facut in ziarul local un reportaj despre terapia prin muzica la prematuri si mi au cerut voie s o foto pe Carla..deci am aparut si in ziar!suntem vedetecorcodusa mea iubita!
http://www.bilder-speicher.de/09062422472368.gratis-foto-hosting-page.html

e foto din ziar
multzumesc fetelor ptr toate sfaturile care le scrieti aici,,va citesc mereu

Pepina mama de Carla,corcodusa mea draga!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Pepina, si Luana a fost si este mai curajoasa si luptatoare decat noi la un loc. Eu am avut 2 gemene si una a trait 2 zile. Scazuse la 950 grame. Cand spuneau fetele la odisee de bebelusii din burtica, la 2,5 kg ca sunt mici, eu stiam cum e sa ai un pui de nici 1 kg.
Da, sunt speciali, vezi viata in ochii lor, vezi lupta, vezi curajul. Ochisorii Launei spun mai mult decat cuvinte, iar zambetul ei e cat toata lumea.
Eram speriata, imi era sufletul cat un purice, si cand ma duceam la ea si se uita la mine cu ochisorii mici si mirati, imi dadea ea mie putere. Stiu ca pozele alea sunt de mare valoare, dar si acum le privesc cu emotie si cu inima stransa. Atunci eram ca in transa, acum ma uit la ele si ma intreb cum am facut fatza.
Pepina, daca vrei, am muzica, tot Baby Einstein, si iti alegi. Eu i-am pus Luanei muzica de cand am venit acasa si era tare linistita, avea chiar si melodii preferate.
Te poti inscrie la mamici de martie-aprilie, acolo sunt si eu, si poti vorbi cu noi mai multe.
Sa-i vorbesti, sa o incurajezi, sa nu plangi cand esti cu ea. Mie imi spuneau ca prematurii cresc si cu dragoste, si uite ce fetita mare am.
Stiti ce e ciudat. La clubul scutecelor simt ca sunt mamica de cel mai mic ghiocel, caci inca suntem mici in comparatie cu restul bebelusilor. Aici simt ca suntem deja asa de mari.
Si pe 28 facem 5 luni.
Doamne iti multumim pt lunile astea!

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Pepina, am trimis. Sper sa si ajunga caci e prima data cand trimit un PM.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Intreb si eu: luni face 5 luni, pot s-o pun sustinuta in fundulet?
Si cred ca ne iasa un dintisor, nu e prea devreme?

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Dupa cum v-am zis azi am fost la o intalnire cu mamici.A fost interesant, am primit mai multe pliante pe care inca nu am reusit sa le studiez, dar urmeaza cat de curand.
Ne-am zis ce ar trebui sa faca bebele pt aceasta varsta, si ne "incadram in grila". Sa intoarca, capul cand aude sunet, sa planga dierit in functie de ce are nevoie, sa-si tina capul ridicat cand sta pe burtica. Daca reactioneaza la vocea mamei sau a unei alte persoane, daca isi suge degetelele, daca are o miscare activa a mainilor si picioarelor cand sta pe spate. Legat de statul in fundic, am intrebat azi si mi-a zis ca "da" pot sa-l tin, dar sa nu-l las singur. Pur si simplu in tin eu pe picioarele mele. Mi-a zis ca-si intareste muschii, si nu afecteaza coloana. Acum ce sa mai cred? Fizioterapeuta mi-a zis la fel, si mamicile care au fost azi isi tineau bebeii in fundulet. Surpriza pt mine!! Inainte sa inceapa intalnirea, i-am spus tipei care s-a ocupat de asta, ca eu l-am mai pus pe Dennis pe locul de joaca al lui(se numeste playmate)pe burtica si si-a scapat caputul si s-a lovit la nas, plangand foarte tare, iar acum mi-e cam frica sa mai incerc(trebuia sa aratam ce stiu face fiecare bebe)Am incercat si eu si surpriza! Dennis si-a tinut capul foarte frumos. E drept ca i-am pus o oglinda care avea in jurul ei ceva desene care l-au captivat si se uita la ele. Am fost tare mandra de el. Cam astea sunt ce imi amintesc la ora asta, dar promit ca dupa ce citesc pliantele revin cu noutati.
Ayla esti sigura ca e dintisor? Chiar, in cazul dintilor dupa ce varsta se ia?
A fost o mamica azi care avea o fetita de 4 luni si inca nu i-a facut vaccinul de 2 luni. Toata lumea era mirata cum a omis pediatrul asa ceva.
la toti bebeii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Ayla, eu zic ca asa cate putin poti sa o pui in fundulet. Si noi pe la varsta asta am inceput sa exersam sezutul. Sunt chiar curioasa daca va iasa dintisorul. Pe noi ne chinuie de la patru luni si jumatate dintisorii astia si acum avem noua luni si jumatate si inca tot nu au iesit, in schimb am devenit experti in ros si muscat orice.

Mihaela, interesanta intalnirea voastra. Cat despre doamna care inca nu avea facut la copilul de patru luni vaccinul de doua luni, poate nu e o omisiune a pediatrului ci poate le face decalat. Asa le facem si noi, la patru luni vaccinul de doua luni ... si asa mai departe.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Va pup mamici si esente pretioase

Spre rusinea mea nu am scris decat ff rar in ultima vremedar sunt inca derutata cu mutatul in casa noua + lucrez part time pt o prietena...timpul parca e dusmanul meu
Nu mai zic de Daria, care imediat ce ma vede nu mai sta singura nici un minut.

Despre evoutia noastra...ce sa zic...
sta bine pe burtica si sprijin in antebrate
a descoperit miscarea de intoarcere de pe burta pe spate si o executa uneori, dar e cam lenesa
am inceput diversificarea. Adica: morcov piure -2 zile, morcov+patrunjel - 2 zile si in completare un pic de piure de piersici.
Pare sa-i placa in special piersicile.
I-am dat si biscuite muiat in laptele meu, ala l-a suflat si s-a lins pe botic, dar o verisoara asistenta la maternitate a zis sa o iau incet cu biscuitii ca umfla si nu prea stim ce mai bga astia-n ei...
Am incercat sa o punem si in fundic. Pare sa-i placa, o punem in coltul patutului dar nu reuseste sa se mentina. Oricum kinetoterapeuta a zis ca-i devreme, asa ca nu ne chinuim..

Pepina si noi am stat 2 luni in incubator, iar 1 luna si ceva a fost oxigeno dependenta. Era cu 70 gr mai micuta Dariuta decat ati fost voi si uita-te la poze cat e acum....

Ayla, PM e activat, nu stiu de ce nu poti sa trimiti mail
Oricum am vazut poze, e o dulceata

Joklk, Karla e o minunatie, parca seamana un pic cu daria, sau or fi de vina obrajorii

Va pupam pe toti si va dorim crestere curata




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Dalma, daca aveai PM activat iti aparea sus la postarile tale PM ala rosu. Nu are lagatura cu mailul. Intri in Profil, mesaje private si bifezi activare.
Mikaela, interesanta intalnirea, si mie mi-ar placea sa merg asa la intalniri cu mamici de prematuri, cred ca e incurajator, si prind bine sfaturile si experienta altora.
Johanna, cred ca e dintisori, ca nu prea mai papa, roade tot ce prinde, jucarii, tot duce in gurita, si isi baga doua degetele in gurita de parca s-ar scarpina cu ele. Luni mergem la dr pt controlul de 5 luni si vaccin si vedem atunci ce ne spune. Deocamdata i-am inclinat putin caruciorul sa stea mai sus, si am ridicat sezlongul la alt nivel de inclinatie. Singura nu am tinut-o inca in fundulet, desi s-ar salta ea sa stea. Mi-a fost teama sa nu ii stric coloana.
Dalma, sunt biscuiti de la Netle pt bebelusi, dar poti sa ii dai cereale de orez, eu i-am dat cereale Nestle de orez, a zis dr ca sunt bune ea fiind mica. Nu se recomanda prea mult la bebelusii grasunei dar noi avem nevoie. Nu i-am facut foarte groase, si in prima zi le-a papat bine. Ieri a fost asa maraita nici sa pape nu a vrut, ce-i dadeam sa pape a tot scuipat. Cred ca o fi deranjand-o de la dintisor, ma speri Johanna, daca o tine asa vreo luna doua, ce ne facem?
Are in jur de 5,200 kg si la hainute am trecut deja la categoria 3-6 luni.

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Deci la noi dintisorii ne chinuie de patru luni. Cum nu acceptam suzeta roadem tot ce apucam. Norocul nostru este ca o prietena de a mea ne-a trimis din Franta o girafa mica din cauciuc natural vopsita cu vopsea alimentara si care acum e cea mai buna prietena a Karlei. Se numeste Sophie. Am inteles ca in Franta e o intreaga manie cu ele. Fiecare copil are o Sophie. Acum speram totusi sa apara cat mai repede dintisorii.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui joklk
Am inteles ca in Franta e o intreaga manie cu ele. Fiecare copil are o Sophie.

Daaaa! Vivat Sophie. Si eu am comandat-o neaparat.

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput