PCOS (13)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Buna fetele
Ce mai faceti? Eu nu am noutati, am intrat doar sa va spun din toata inima sa fiti fericite si bucuria Invierii Domnului Isus Hristos sa va umple inima si sufletul.
Va doresc la toate sa va tineti cat mai curand in brate

Paste Fericit!

anul acesta o sa fiu
Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreeeaNogy spune:

Buna fetele. Incep prin a ma adresa lui Cori_Mic cu o intrebare...AI FACUT UN TEST DE SARCINA??? Nu de alta dar si mie mi-a intarziat ciclul si cand a venit a venit cu ceva maro...vreo trei zile dupa care am facut un test de sarcina si surpriza... POZITIV.. asa ca te sfatuiesc sa incerci si varianta asta...
In al doilea rand as dori sa va anunt ca bucuria sarcinii mele nu a durat foartemult...doar 7 saptamani...pentru ca am pierdut sarcina...am fost la eco si mi s-a spus ca murise...apoi am fost internata de urgenta si mi s-a facut chiuretaj......Se pare ca nu mi-am dat seama la timp ca sunt insarcinata si am luat Matformin peste sarcina...nu am avut nici un simptom iar cand am descoperit a fost tarziu...deja sarcina murise..nu pot sa va exprim ce sentimente incerc acum dupa ce stiu cat timp m-am chinuit pentru a obtine aceasta sarcina...dar poate e un inceput... poate ca o sa raman din nou gravida..asa cum imi spun toti ca dupa acest chiuretaj o sa raman foarte repede..oricum trebuie pauza vreo luna doua...apoi o sa incerc din nou...dar experienta traita a fost foarte traumatizanta mai ales ca se pare ca ar fi fost vorba de o sarcina gemelara......Ei asta e...o sa trec peste...mergem mai departe important este sa invat ceva din aceasta experienta si va scriu si voua ca si voi sa aveti grija cu acest Metformin cum si cat il luati...ori va protejati in timp ce il luati ori faceti teste de sarcina dese in acest timp...e periculos...pentru ca visul vostru poate deveni repede un cosmar...Nu vreau sa va intristez acum in aceasta perioada...dar vreau ca nimeni sa nu mai pateasca ce am patit eu....Va doresc un Paste plin de implinire sufleteasca si fie ca Lumina Lui Dumnezeu sa se pogoare asupra voastra si sa va binecuvanteze....Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Anda, imi pare tare rau. O imbratisare calda, stransa de tot Oricand ai nevoie de un umar, noi suntem aici.

Din pacate in PCOS, pe langa dificultatile de a ramane insarcinata, exista si riscul crescut de a pierde sarcina. Eu nici nu am ramas insarcinata inca si deja ma stresez cu asta..

Dar aici multi medici recomanda sa continui metforminul in sarcina, cel putin primul trimestru, tocmai pentru a reduce riscul de avort spontan. De asemenea e bine sa se masoare nivelul progesteronului la proaspetele gravidute, pentru ca uneori, in primul trimestru de sarcina, la gravidutzele cu PCOS el este mai scazut decat ar fi normal, si atunci se recomanda si supliment de progesteron.

Sarbatori fericite si luminoase, dragelor!

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

AndreeeaNogy,

Imi pare tare rau ca treci prin momente atat de dificile. Suntem alaturi de tine.

As vrea insa sa nu iti faci ganduri negre ca ar fi vina ta ca nu ai intrerupt metforminul la timp. Asa cum a mentionat si lai, exista medici care recomanda metforminul pe toata perioada sarcinii. Nu datorita acestui medicament s-a pierdut sarcina.
Din pacate, noi avem risc crescut de pierdere a sarcinii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biara spune:

Chiar daca am lipsit de la postari, nu ca am fost mai harnica in trecut:)), v-am citit si m-am bucurat pentru fiecare dintre voi care au reusit in lupta cu PCOS,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biara spune:

Pe scurt istoria mea in lupta cu PCOS, in ianuarie 2007 la un control ginecologic medicul imi spune ca sufar de PCOS in forma avansata si ca ar trebui sa consult si un endocrinolog pentru tratament

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biara spune:

La endorcinolog ma duc plina de sperante, mai ales ca intre timp descoperisem forumul DC si aflasem mai multe raspunsuri la ce se intamplase cu mine in ultimii 4 ani. Dar surpriza... raspunsul endocrinologului la diagnosticul ginecologului e " ce ti-a numarat chisturile de ti-a dat diagnosticul asta?, stai linistita nu ai nimic, ai doar niste microchisturi pe glanda tiroida, ia eutyrox si nu mai manca atat, daca vei slabi totul va fi ok."Dupa un asemenea raspuns mi-am pierdut cu totul increderea in caacitatea de diagnosticare a medicilor nostri si spre rusinea mea am abandonat lupta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biara spune:

Anul trecut in spetembrie la insitentele unei cunostiinte m-am internat pentru un control de rutina, Am avut norocul sa dau peste o echipa de medici care au inteles cu ce ma confrunt. Dupa analize care au iesit dezastruos (colesterol foarte mare, glicemie imensa 245:) )m-au trimis pe rand la un medic diabetolog si apoi la un medic endocrinolog. in urma discutiei cu medicul endocrinolog mi-a zis ca sufar de PCOS in forma avansata cu un diabet fals dat de acest sindrom. si trebuie sa incepet urgent tratamentul. Tratamentul a costat din metformin si diaprel(acesta la insistentele medicului dibetolog) plus o dieta lejera - adica atentie la ce mananc, foarte putini carbohidrati si glucide, mese regulate in timpul zilei si dupa ora 6 nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biara spune:

La o luna dupa inceperea tratamentului au inceput sa se vada rezultatele adica mi s-a declansat menstruatia fara stimulare cu progesteron. Luna urmatoare surpriza, menstruatia mi-a venit fix la 28 de zile si tot asa pana luna aceasta.Am uitat sa mentionez ca pe langa asta am reusit sa slabesc 13 kg, asta cu toate ca intre timp a fost si craciunul si revelionul. Luna aceasta deja obisnuita cu ritmul normal in care intrase organismul meu, nimic, absolut nimic, am zis ca poate imi intarzie cateva zile, ca inainte durata ciclului meu era de 30-33 zile, si ca revin la situatia anterioara imbolnavirii cu PCOS. Dupa o saptamana de intarzieri si asteptari , il abordez pe sotiorul meu cu problema, singurul raspuns la care ma gandeam era ca imi luase iar razna organismul, si imi era ciuda pentru ca nu intelegeam de ce?, respectasem medicamentatia, regimul (mai trisasem cu cate o clatita....totusi chiar asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biara spune:

Si iata ca vine si ziua de joi dimineata, ma treze cu o usoara durere in gat si ma gandesc ca ar trebui sa iau ceva medicamente pentru raceala dar avand in vedere ca inca musafirii nu sosisera ma gandesc sa imi fac totusi testul ca nu cumva sa fiu insarcinata si eu sa iau medicamente. Fac testul si surpriza doua liniute , imi trezesc sotul si il pun si pe el sa se uite ca sa fiu sigura ca nu am vedenii. Sotul meu e in al noulea cer, eu ... nu ma pot dezmetici, doar ma pregatisem serios pentru lupta cu pcos, deja ma gandeam la fiv si toate celelalte. Ca sa fiu sigura mai fac un test cand vin de la serviciu si doua liniute.

Mergi la inceput