PCOS (13)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Cori, sotu' n-o sa aiba ce critica pentru ca o sa iasa perfect Iar de ar fi super-implicat e si asta cu dus-intors, ca daca el tine mortis sa aveti funde verzi si tu vrei portocalii, pe tot fundalu' de stres inerent, gata cearta

Eu am renuntat la contraceptie acum un an. Din iunie iau metformin. Si luna asta a fost prima luna cu tratament de stimulare a ovulatiei (Femara + Ovidrel) si cu ovulatie documentata. Pana acum nu m-am stresat f. tare, pentru ca ciclurile erau atat de neregulate incat nu prea aveam cum sa tin socoteala cand as putea ovula si cand ar trebui sa prestam si cand as putea sa fac teste.. probabil ca nici nu ovulam deloc. E, ciclu' asta stiind io ca am ovulat, si cand, vad si io cum e sa devii oarecum obsesiva pe subiect

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

mult noroc iti doresc. Am vazut celalat subiect pe care l-ai deschis si sper sa fie de bine . Eu de luna asta am hotarat sa incep pentru bebe, dar era oricum prea tarziu cand ne-am hotarat asa ca nimicuta . Oricum luna asta se pare ca m-am dat si rau peste cap asa ca oricum ar fi fost degeaba. Menstruatia tot nu mi-a venit normal, decat o nenorocita de scurgere maro deja de 5 zile . Dar de luna viitoare sau poate dupa nunta , dupa ce termin si cu "analizatul" promit ca vin si eu din urma cu spor . Pup.

http://mt.lilypie.com/VvQFp3.png

Doneaza si tu 2 euro copiilor bolnavi de inima de la spitalul Marie Curie. Trimite un SMS la 858. Este nevoie de 250.000 de mesaje !!! Detalii: www.inimacopiilor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

cori_mic nu ai mentionat cum e menstra ta, e regulata sau nu?Scurgerea maro daca coincide cu perioada in care trebuia sa iti vina, cred ca se considera menstruatie.Parerea mea sa iei Utrogestan ca sa iti induci ciclul, altfel va trebuie sa mai astepti pana sa iti poti face analizele daca tu o ai neregulata.Cel mai bine e sa urmaresti evolutia ciclurilor pe calendar.Faptul ca la ecografie, sper transvaginala s-au evidentiat ovare polichistice, nu inseamna automat PCOS, asa cum spunea lai.Bine ar fi sa citesti linkurile de pe prima pagina, vei gasi toate informatiile stranse de gudinde care iti vor fi utile daca se va dovedi ca ai PCOS.Sunt si femei slabe, fara acnee sau hirsutism care au PCOS.
Imi permit sa te sfatuiesc sa astepti in ceea ce priveste bebele.Esti extrem de stresata, atat cu starea ta de sanatate, cat si cu nuntile.Bine ar fi sa ai analizele la zi care se recomanda pentru o viitoare graviduta, cat si cele hormonale si apoi sa treceti la fapte.Imi doresc si eu copii mai tarziu, insa dincolo de dorinta de a fi mama, mai important e sa nasc un copil sanatos.Primele 3 luni de sarcina sunt definitorii pentru viitorul bebe.Stiu ca un copil vine, cand vrea Dumnezeu, dar eu zic sa te mai temperezi daca tot ati trecut la fapte.
Sa ne tii la curent.In mod normal endocrinologul ar trebui sa aiba si un ecograf in cabinet sa-ti faca si o eco la tiroida si daca el considera necesar iti va recomanda sa dozezi si T3, T4 si TSH ca sa excluzi vreo afectiune a glandei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

multumesc frumos denisabia pentru raspuns . Nu am spus nimic de menstruatie daca este regulata sau nu pentru ca sincer nu stiu ce sa spun. Inainte sa incep sa iau anticonceptionalele aveam lunar , dar la intervale intre 28-35 zile, dupa am inceput sa iau antico si am intrerupt in noiembrie 2007 cand am avut ultima menstra si apoi nu mi-a mai venit pana in martie 2008 (deci a sarit peste trei luni), am fost la o doamna doctor care ,draguta fiind s-a gandit sa rezolve problema tot cu antico , fara analize, nimic. In decembrie 2008 am hotarat ca urmeaza sa vina un bebe (ma pregatesc de ceva vreme ) asa ca pentru inceput am hotarat sa las sa treaca trei luni fara pastile sa se curete organismul si apoi sa incep cu celelalte analize. Si bineinteles din nou a sarit imediat dupa intreruere, dar de data asta 1 luna, asa ca mi-a venit urmatoarea data in februarie.Intre timp am fost la un alt doctor si mi-a spus ca 90% am PCOS. Urmatoarele luni mi-a venit la 28 de zile ceas, inclusiv luna asta daca chestia asta se pune ca menstruatie. Asa ca sincer nu stiu ce sa spun.. astept sa vad ce spun analizele .

Luna asta mi-am facut pogramari pentru toate cele, am inceput suplimente asa ca ma pregatesc intens si deocamdata inca ma protejez pentru ca programarile le-am facut la Medlife si dureaza mult, mult de la programare pana la consult. Nici luna viitoare nu cred ca incep ,desi mi-as dori, dar depinde f mult de ce mi se va spune la endocrinolog. Astept sa ved rezultatele si poate tratament...

Am citit mult de pe acest forum si stiu ca este posibil si in cazul meu sa fie PCOS, doar ca inca sper sa nu fie (pana la rezultate macar ). Marti o sa imi iasa rezultatele la un set de analize (daca or fi valabile ca daca nu mi-a venit calumea nu stiu ce sa zic). Voi intra sa va spun cum sunt. Am citit si stiu cam cum ies la PCOS. Multumesc pentru sfaturi si le apreciez

http://mt.lilypie.com/6zF4p3.png

Doneaza si tu 2 euro copiilor bolnavi de inima de la spitalul Marie Curie. Trimite un SMS la 858. Este nevoie de 250.000 de mesaje !!! Detalii: www.inimacopiilor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Buna seara!

Am intrat sa va urez o saptamana binecuvantata si multa pace in suflete in aceasta perioada speciala si mistica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Cori,

Am vazut pe un alt topic ca cereai informatii despre dr ginecologi de la Medlife. Cred ca ar trebui sa mergi la un ginecolog care se ocupa si de probleme de infertilitate: dr Predoi, dr Albu, Dr Bolintineanu, dr Epure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby77 spune:

Buna fetelor,
Stie cineva daca la Medlife s-a rezolvat cu ecograful? Doamna doctor Bajenaru se astepta sa i se dea un ecograf in cabinet, ca eu am fost vara trecuta si tare am mai asteptat pe la usi...

Merci
G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Multumesc frumos pentru informatie Gudinde.
Am intrat sa va spun si voua rezultatele de la analize, eu am tot citit cam cum ar trebui sa fie, dar m-ar bucura daca mi-ati spune si voi parerile voastre pentru ca aveti mai mult experienta si m-ar ajuta mult.

Deci ar cam fi asa in ziua trei de chestie ciudata care zic eu ca a fost menstruatie (a venit exact la fix si a durat 6 zile ):

LH- 12.30
FSH- 5.69
DHEAS- 229.4
Estradiol- 57
Prolactina- 20.37
Progesteron- 0.1
SHBG- 46.08
Free T3- 2.20
Free T4- 0.99
TPO- 0.15
Glucoza serica- 85

Acestea sunt cele cerute de ultimul medic la care am fost.
Din cate am vazut eu raportul LH:FSH este 2,1:1 ceea ce ar cam fi semn de PCOS. De altfel singura care iese din limitele date pe buletinul de analize este LH. Citisem ca pt PCOS ar trebui sa fie si DHEAS marit, dar asta este doar la unele paciente sau apare la toate cele care au PCOS? La mine e in limitele de pe analize.

Va pup si astept cu nerabdare raspunsurile voastre.



http://mt.lilypie.com/6zF4p3.png

Doneaza si tu 2 euro copiilor bolnavi de inima de la spitalul Marie Curie. Trimite un SMS la 858. Este nevoie de 250.000 de mesaje !!! Detalii: www.inimacopiilor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Citat:
citat din mesajul lui cori_mic

Multumesc frumos pentru informatie Gudinde.
Am intrat sa va spun si voua rezultatele de la analize, eu am tot citit cam cum ar trebui sa fie, dar m-ar bucura daca mi-ati spune si voi parerile voastre pentru ca aveti mai mult experienta si m-ar ajuta mult.

Deci ar cam fi asa in ziua trei de chestie ciudata care zic eu ca a fost menstruatie (a venit exact la fix si a durat 6 zile ):

LH- 12.30
FSH- 5.69
DHEAS- 229.4
Estradiol- 57
Prolactina- 20.37
Progesteron- 0.1
SHBG- 46.08
Free T3- 2.20
Free T4- 0.99
TPO- 0.15
Glucoza serica- 85

Acestea sunt cele cerute de ultimul medic la care am fost.
Din cate am vazut eu raportul LH:FSH este 2,1:1 ceea ce ar cam fi semn de PCOS. De altfel singura care iese din limitele date pe buletinul de analize este LH. Citisem ca pt PCOS ar trebui sa fie si DHEAS marit, dar asta este doar la unele paciente sau apare la toate cele care au PCOS? La mine e in limitele de pe analize.

Va pup si astept cu nerabdare raspunsurile voastre.



http://mt.lilypie.com/6zF4p3.png

Doneaza si tu 2 euro copiilor bolnavi de inima de la spitalul Marie Curie. Trimite un SMS la 858. Este nevoie de 250.000 de mesaje !!! Detalii: www.inimacopiilor.ro


Cori,

Toate analizele de mai sus le-ai facut in ziua 3?
Nu ai facut si TSH?

In plus fata de raportul LH/FSH care ai observat ca este peste 2, DHEA-S-ul este spre limita superioara a intervalului de normalitate, in timp ce SHBG-ul e spre cea inferioara. Asta e tipic PCOS, pt ca, in mod normal, ar trebui sa fie invers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Multumesc Gudinde.
Da, toate analizele sunt facute in z3 pt ca asa a cerut doctorita la care am fost ultima data. TSH nu a cerut. Am obsevat si eu pe buletinul de trimitere si chiar m-am gandit sa il bifez eu ca sa il fac si pe acela ...
Deci se pare ca am nimerit bine intre voi ,desi , poate nu cu cele mai fericite motive .
Oricum pe 21 am programare la doamna Bajenaru si vom vedea ce imi va mai cere si dansa si voi afla mai multe detalii. Voi mai intra sa va spun ce mai aflu. Va pup

http://mt.lilypie.com/6zF4p3.png

Doneaza si tu 2 euro copiilor bolnavi de inima de la spitalul Marie Curie. Trimite un SMS la 858. Este nevoie de 250.000 de mesaje !!! Detalii: www.inimacopiilor.ro

Mergi la inceput