mama celor 8 bebelusi

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

poate quality time sa insemne sa-i tina minte pe toti, zau.....

Mami de fetita si de baietel 32+



Si asta ar fi o realizare, sa tii minte atatia copii, pe fiecare cum il cheama cand iti misuna toti prin jur si fiecare striga ca vrea cate ceva.

Maya 33+
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maya25

8 copii sunt multi, enorm de multi, dar ce parere aveti de unele familii care fac 15-20 de copii (am avut parte sa aud sau sa vad asemenea familii, in Romania, copii facuti natural si pe rand. Femeile stau acasa si se ocupa cu facutul de copii, unele familii chiar concureaza la nr de copii pe care reusesc sa-i faca, doar barbatii lucreaza dar fara ajutor din partea comunitatii din care provin nu ar face fata financiar in nici un caz). Iar de quality time cu copiii nu se pune problema, parintii nu au cum sa se ocupe de atatia copii.

Maya 33+
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png


Eu cred ca cei care fac 15-20 de copii fac parte din anumite secte altfel chiar nu vad cum sa ai o asemnea mentalitate!

Pina la urma copiii ajung sa se creasca unii pe altzii cca ea(mama)e tot timpul gravida!Dar...este optziunea lor!Pe cind in cazul mamei care a dat nastere celor 8 ...chiar nu este cazul!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

Sigur ca nu e aici cazul de secte, s-a intamplat. Oricum, bietii parinti, ii compatimesc pt ce-i asteapta...

Maya 33+
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maya25

Sigur ca nu e aici cazul de secte, s-a intamplat. Oricum, bietii parinti, ii compatimesc pt ce-i asteapta...

Maya 33+
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png


Eu am spus ca cei ce fac 15-20 de copii asta e optziunea lor,pe cind la mama cu 8 copii gemeni,ea chiar nu a avut de ales!

Cu sigurantza vor primi ajutor,ca singuri oricum nu fac fatza,nu au cum sa se descurce!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

oho...ia uitati ce zic aici ca ea alapteaza 3 dintre ei, ceilalti 5 fiind hraniti cu lapte de mama donat:
http://www.dailymail.co.uk/news/worldnews/article-1131343/Octuplets-mother-SIX-children--including-twin-boys.html

chiar si asa nu vad de ce ar sari cineva in sus, e un caz special, normal ca nu ai cum alapta 8 copii deodata, de unde resurse.

se sare in sus la subiectul alaptat, cand se pun probleme d-astea de genul nu ia bine in greutate in cazuri cand nu e cazul, ca s-au creat niste mituri, ca ala cu "frumos si gras", "nu am lapte bun", "are culoarea verde"(laptele ma refer) si altele din aceasi categorie...si bine se face ca se reaminteste ca alaptatul e la fel de natural ca sarcina ca altfel cine stie cate femei n-ar renunta fiindca nah e mai usor sa nu fii la dispozitia unui copil sugar 24 de ore din 24.

so, I rest my case...dedicatie speciala pentru cine se plange ca se face Domne "prea multa propaganda alaptatului", in cazul de fata ma repet, evident ca nu se poate,dar asta e un caz special, sunt 8 copii, nu 1-2.



eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Hai mey ilse ca tu stii foarte bine ca daca ar fi venit saraca si ar fi deschis un subiect la "parintzii intreaba..."imediat s-ar gasi multzi care s-o acuze de una alta!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Nu stiu in State cum e, dar in Franta, in cazul inseminarii artificiale sau a FIV, nu se implanteaza mai mult de 1 sau 2 embrioni tocmai pt a evita sarcina cu risc. Acum vreo 10 ani, inainte sa se adopte legea asta, am vazut un reportaj, o femeie insarcinata cu quadrupleti, nevoita sa faca reductie embrionara. Foarte dur sa spui "Pe asta din stinga ...il dati afara"...insa era singura solutie ca ceilalti sa aiba o sansa de a se naste sanatosi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina20 spune:

Intradevar o adevarata minune.Va dati seama ca persoana in cauza pe tot parcursul sarcinii a stat mai mult in spital?Totusi e greu cu opt,sau intamplat cazuri de deces in burta numai cu doi apai cu opt,a fost un risc fffff mare asumat.Oricum mama trebuie sa fie fffff mandra,cred si eu.

Am avut si eu in scara o familie cu 11 copiii,iar cand mam mutat era iar insarcuna,dar erau pocaiti.Si da,se cresteau unul pe altul,mama fiind in permanenta insarcinata.

Si se vorbea despre alaptat,nu stiu de ce multe femei se feresc de alaptat.Dupa parerea mea e mult mai comod sa alaptezi,cand ii foame ai scos sanul si gata,pe cand cu laptele artificial,stai fal,racestel,incalzestel.Eu am alaptat 8 luni de zile,ca intrun final am ramas fara lapte,iar acum imi e asa de greu cu laptele artificial,ca noaptea nu are rabdare deloc pana il incalzesc.

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=724e548b768b30618f9a7a&source=category&category_id=12" target="_blank">album 1;www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=7458c364f09f6e60b2d077&source=category&category_id=all" target="_blank">album 2; www.onetruemedia.com/shared?p=7e53fc2f14b83fa6df78e2&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Faby la 8 luni;

www.onetruemedia.com/shared?p=7c6534b75f4fce2bec111f&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj nou; www.onetruemedia.com/shared?p=7e3f9de70122621331eba0&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Fabi in girelo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marox

Nu stiu in State cum e, dar in Franta, in cazul inseminarii artificiale sau a FIV, nu se implanteaza mai mult de 1 sau 2 embrioni tocmai pt a evita sarcina cu risc. Acum vreo 10 ani, inainte sa se adopte legea asta, am vazut un reportaj, o femeie insarcinata cu quadrupleti, nevoita sa faca reductie embrionara. Foarte dur sa spui "Pe asta din stinga ...il dati afara"...insa era singura solutie ca ceilalti sa aiba o sansa de a se naste sanatosi.



Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)


Probabil ca legea asta urmeaza sa fie adoptata si in State,inseamna ca am auzit bine ce am auzit!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Urmaresc de ceva timp o emisiune pe postul tv Euforia, se numeste "Jon & Kate plus 8", despre o familie cu 8 copii, despre viata lor, despre felul cum isi organizeaza timpul, etc. Mi se pare foarte interesanta.
Din cite am citit in linkul postat de Ilse, proaspata mamica de 8 copii mai are deja 6??!!?

www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

Mergi la inceput