Big Brother are lege

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Se mai intampla si in Germania - si cu informatii mai importante decat numerele de telefon pe care le-a apelat X sau Y.
http://www.realitatea.net/scandal-in-germania--dupa-descoperirea-unui-trafic-cu-date-confidentiale_334506.html


Citat:
E suficient sa vina un smecher cu spaguta si obtine informatia dorita!


Cred ca asta e valabil oriunde - probabil doar suma difera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

A aparut repede si dezinformarea si mani****rea. Este vorba de terorism si infractionalitate.




asa este! doar ca unii ziaristi "zelosi" scriu articole....
in America, cum spunea Viviana, exista de mult legea asta si doar rostirea anumitor cuvinte....te fac suspect. si in timpul zborului trans-oceanic esti "urmarit", nu poti folosi anumite cuvinte, nici macar in gluma...b***a, t******t, etc.

stati linistiti, ca la cat de multe PC-uri si telefoane exista in RO, va dura ceva vreme pana vor fi luate toate "in vizor".












MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU

Kari
"
"Oamenii care reusesc in viata sunt aceia care cauta mereu circumstante favorabile si daca nu le gasesc, le creeaza singuri"!
Bernard Shaw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

ca sa vezi ce putere are presa si cat conteaza cum expun subiectul.



Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:



Prezenta lege transpune Directiva 2006/24/CE privind retinerea datelor generate sau prelucrate de catre furnizorii de retele si servicii de comunicatii electronice destinate publicului si de modificare a Directivei 2002/58/CE, publicata in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene (JOUE) nr. L105 din 13 aprilie 2006.


deci nu am inventat noi apa calda.

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78
Prezenta lege transpune Directiva 2006/24/CE privind retinerea datelor generate sau prelucrate de catre furnizorii de retele si servicii de comunicatii electronice destinate publicului si de modificare a Directivei 2002/58/CE, publicata in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene (JOUE) nr. L105 din 13 aprilie 2006.
deci nu am inventat noi apa calda.


Pe scurt, in conditiile existentei unui mandat judecatoresc societatile de telecomunicatii sint obligate sa puna la dispozitia autoritatilor ACELEASI DATE care va sint trimise pe factura detaliata.
De altfel orice server de e'mail pastreaza in fisierele de log cel putin data, ora expeditorul si destinatarul oricarui mesaj. Serviciile de internet bazate pe user/pass ca de exemplu dial-up sau adsl salveaza intotdeauna ora de conectare si de deconectare (chiar si numai in scopul facturarii). Toate lucrurile de care va temeti (degeaba) se faceau deja. Legea doar reglementeaza accesul la aceste date.

Din pacate pentru noi mass-media nu ne priveste ca cetateni beneficiari ai dreptului de a fi informati ci ca fractiuni de puncte de rating manati ca turma cu www.realitatea.net/convorbirile-telefonice-vor-fi-inregistrate-si-stocate-incepand-de-astazi--cum-comentati_440472.html" target="_blank">stiri false

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Eu (cred)ca e un proiect vechi ,e vorba de faza de urmarire penala.Cu mandat de la procuror.Le erau limitate drepturile de legea romineasca.

Asa ca pot dormi linistita ca mai injur,ca scriu verzi si uscate pe net.Daca le face placere si nu au alta ocupatie, sa urmareasca.Ii duc in Paradis,daca vor ,sau in Iad dupa cum mi se nazare.Oricum am urechiile destupate si m-a invatat Raposatu' si ce ii Secu (alias SRI) si cum sa ascult Iuropa Libera.Si nu sint straina nici de paharul pus pe zid,nici de blocurile ceausiste cu peretii ca foita.

Yupii,imi plac senzatiile tari,si injuraturile asemenea :)).Eram bebel si imi era frica si de umbra mea.Mi-l amintesc pe tata,in timpuri imemoriale cind mi-a adus un betishor frumos mirositor si mi l-a suit undeva pe gardilop...cica ala imi inregistra prostiile.

Eh,acu' daca nenea X de la SRI nu are ce face,ii dau eu material didactic.



Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Se inregistreaza sau nu si convorbirile telefonice pe linga informatia despre ore/numere?

www.ziare.com/KovesiInregistrarea_convorbirilor_incurca_activitatea_procurorilorVideo_-626987.html" target="_blank">Kovesi: Inregistrarea convorbirilor incurca activitatea procurorilor


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

eu sunt de acord cu legea asta.
voi cum credeti ca pot fi prinsi pedofilii, criminalii si toti cei care au ginduri necurate? ei isi cauta victime, uneori au complici cu care intra in contact cu ajutorul telefonului/internetului... si si aceia trebuie prinsi. sunt animale care cauta pe internet poze cu copii, sau cauta pe internet cum pot ucide un om fara a lasa multe urme... toate aceste dovezi trebuie gasite, pt a putea fi incriminati.

este foarte buna legea. cine are constiinta curata, nu are de ce sa se teama. inainte de dreptul la intimitate, exista dreptul la viata. iar copiii nostri au dreptul la inocenta, nu credeti? de unde stiti ca, exact in acest moment, un pedofil nu rasfoieste pozele din albumele cu copiii vostri si nu are in cap planuri odioase? ati vrea ca el sa fie prins, nu?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Citat:
citat din mesajul lui aida_o

eu sunt de acord cu legea asta.
voi cum credeti ca pot fi prinsi pedofilii, criminalii si toti cei care au ginduri necurate?


Cati pedofili, criminali, teroristi au fost prinsi in SUA de cand au dat legea???

Apoi...legea romana spune ca organele de ancheta au acces la aceste date prin ordin al judecatorului, emis la cererea procurorului, numai dupa inceperea urmaririi penale....de unde deduc ca pedofilul, criminalul este deja prins cand datele astea stocate ar putea fi folosite. Deci nu vor fi prinsi pe baza acestor date!!!

Se spune ca nu vor fi inregistrate continutul convorbirilor si al mesajelor, ci doar destinatar, expeditor, ora si alte chestii din astea.......atunci cum prinzi tu pedofilu, criminalul, daca nu stii continutul mesajelor??????

Poate imi raspund cei care considera legea perfecta!

Eu imi mentin parerea ca legea este tampita, inutila oamenilor de rand, ca sa nu mai spun ca este total neconstitutionala. Nu mai am dreptul la intimitate, nu mai am dreptul la corespondenta privata! Corespondenta mea e si a altora!


Alina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Sa va spun la ce e buna legea: sa poata invoca unii (fosti sau actuali) securisti legitimitatea gestului lor de c...., atunci cand intercepteaza convorbiri.

O stire din seara asta:

www.realitatea.net/claudiu-saftoiu--basescu-asculta-discutiile-dintre-iliescu-si-geoana--cum-comentati_441277.html" target="_blank">Basescu asculta discutiile dintre Iliescu si Geoana

Daca ar fi existat atunci legea, ar fi spus Basescu ca totul e legal!







Mergi la inceput