Big Brother are lege

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

La acest link: http://www.petitieonline.ro/petitie-p37662052.html puteti semna petitia online impotriva acestei legi.

DidiAlex te rog sa adaugi la titlu - Peti#355;ie împotriva (#351;i pentru abolirea) legii nr. 298/2008 daca se poate. Sa semneze cat mai multa lume.
E ceva de groaza... ca ce chestie? Imi plateste cumva statul/politia facturile la mobil si internet??? Sau cu ce drept?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Este directiva a UE si Romania ca membru trebuie sa se supuna!


"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Este directiva a UE si Romania ca membru trebuie sa se supuna!


"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea


Tot ca membre UE, www.edri.org/edrigram/number6.6/germany-data-retention-decision-cc" target="_blank">Germania a limitat legea (doar pentru cazurile grave), iar www.edri.org/edri-gram/number6.24/bulgarian-administrative-case-data-retention" target="_blank">Bulgaria si-a adaptat legea si a eliminat un articol care contravine Conventiei Drepturilor Omului.

De ce ele pot, si nou nu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

..deci, nu mai poti sa-ti iei amant: se afla TOT!

_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

ca teroristu-i prost sa zica:tero no. 1,adu TNT la poarta nr. 4 si ai grija la trupele antitero ca-i intesat aeroportul.or vorbi si ei mai pe ocolite asa:gigel,adu biberonul cu lapte praf la poarta nr. 4,ai grija sa nu te vada copilul.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">An apple a day,www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Prima comuniune,

Mere verzi
www.flickr.com/photos/24759233@N04/sets/72157607879622477/show/with/2926721528/" target="_blank">Atelier dulce



I've gt DC under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ortansa

ca teroristu-i prost sa zica:tero no. 1,adu TNT la poarta nr. 4 si ai grija la trupele antitero ca-i intesat aeroportul.or vorbi si ei mai pe ocolite asa:gigel,adu biberonul cu lapte praf la poarta nr. 4,ai grija sa nu te vada copilul.


pai asta ma gandeam si eu, ca ei oricum vorbeau codat, acuma ca s-a aflat de legea asta, o sa fie si mai precauti...


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui DidiAlex

[quote]citat din mesajul lui aida_o

eu sunt de acord cu legea asta.
voi cum credeti ca pot fi prinsi pedofilii, criminalii si toti cei care au ginduri necurate?


Cati pedofili, criminali, teroristi au fost prinsi in SUA de cand au dat legea???

Apoi...legea romana spune ca organele de ancheta au acces la aceste date prin ordin al judecatorului, emis la cererea procurorului, numai dupa inceperea urmaririi penale....de unde deduc ca pedofilul, criminalul este deja prins cand datele astea stocate ar putea fi folosite. Deci nu vor fi prinsi pe baza acestor date!!!

Se spune ca nu vor fi inregistrate continutul convorbirilor si al mesajelor, ci doar destinatar, expeditor, ora si alte chestii din astea.......atunci cum prinzi tu pedofilu, criminalul, daca nu stii continutul mesajelor??????

Poate imi raspund cei care considera legea perfecta!

Eu imi mentin parerea ca legea este tampita, inutila oamenilor de rand, ca sa nu mai spun ca este total neconstitutionala. Nu mai am dreptul la intimitate, nu mai am dreptul la corespondenta privata! Corespondenta mea e si a altora!


Alina

Legea nu e tampita deloc.
Bineinteles ca ORGANELE DE ANCHETA au acces la aceste date dupa inceperea urmaririi penale. Pentru ca organele de ancheta, de fapt cele de cercetare penala au doar anumite competente in faza actelor premergatoare urmaririi penale). Acum depinde de ce intelegi tu prin organele de ancheta.
Dar ca sa fie clar, aceste date pot fi folosite inainte de inceperea urmaririi penale. Ca si interceptarile care se pot efectua inainte de inceperea urmaririi penale (a se vedea art. 91 indice 1 alin 1 din Codul de procedura penala).
Iar despre folosirea acestor date pentru prinderea infractorilor: exemplu: din listingul unui nr de telefon poti sa afli mediul relational al unui infractor fara sa ii asculti convorbirile cu terte persoane care nu au nici o treaba cu activitatea infractionala a acestuia.
Iar in proces daca Georgescu spune ca nu il cunoaste pe Ionescu, dar pe lista cu numerele apelate se vede ca a vorbit cu el de 5 ori ieri ..se cam schimba datele...sau poti sa il localizezi in functie de data si locul efectuarii apelului.
Si repet ceea ce au mai scris si alti membri: ca urmare a acestei legi nu se inregistreaza convorbirile!



Cati pedofili, criminali, teroristi au fost prinsi in SUA de cand au dat legea???

ma indoiesc sa fi facut cineva vreo asemenea statistica.



Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

eunice78,
exact asa cum spui tu si este, asta este scopul legii.

DidiAlex,
ce legatura are citatul meu cu SUA? ca nu m-am prins.
iar intrebarea aia cu "citi pedofili, criminali, teroristi au fost prinsi?" dovedeste ca pui intrebari doar ca sa te afli in treaba, si nu ai idee despre cazuri reale. au fost prinsi si teroristi, si pedofili, si criminali. n-o sa-ti dau numere, ca n-am facut recensamintul criminalilor. si stii ce?... atita vreme cit legea asta ajuta si la prinderea macar UNUI SINGUR criminal, pedofil, eu o sa dorm mai bine.

chiar un caz foarte recent este al unei mame din Florida, care nu recunoaste ca si-a ucis fetita in virsta de 2 ani (micuta era disparuta de 2 luni, insa sigur ca mama-sa nu s-a deranjat sa anunte la politie... insa bunica fetitei a sesizat politia cind a realizat ca e ceva in neregula). anchetatorii au gasit in computerul ei ca a cautat pe internet date despre cum se rupe gitul unui copil, date despre cloroform... asta cu 3 luni inainte de disparitia fetitei.
pe cine intereseaza, este cazul fetitei Caylee Anthony si mai multe date sunt aici www.momlogic.com/2008/10/casey_anthony_searched_for_chl.php" target="_blank">http://www.momlogic.com/2008/10/casey_anthony_searched_for_chl.php. la ce ajuta toate aceste date? pai, foarte important, la a dovedi premeditarea, faptul ca nu a fost un accident si totul era planuit. si asta e doar un exemplu de utilitate a legii.

in afara "stressului" ca, in urma ascultarii convorbirilor mele telefonice/citirii e-mailurilor/accesarii paginilor de internet pe care am fost vor fugi autoritatile sa-si ia marfa cu pret redus de la magazinul cutare inaintea mea, alt stress nu am. mda, asta ar fi singurul meu stress. asta, si faptul ca ar afla altcineva ce cadou i-am luat sotului de Valentines sau cu alte ocazii, si voi fi data de gol inainte sa apuc eu sa-i dau cadoul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MICKYN spune:

Consider ca se face prea mare tevatura pe aceasta tema.Mi se pare normal sa stie, in caz de ancheta, cine cu cine a vorbit, cand si de cate ori a vorbit. Consider ca cine are secrete nu le divulga prin email,sms sau prin telefon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diala spune:

eu am o mare nelamurire cu legea asta. ce lege a aparut in romania care sa ateste legalitatea mailurilor? eu stiu ca mailurile sau sms-urile nu sunt probe in instanta. sau daca cineva de la un internet cafe, sa zicem, imi sparge parola de mail si scrie mesajele "teroriste" de pe id-ul meu cum demonstrez eu ca nu sunt scrise de mine?

Mergi la inceput