Big Brother are lege

Big Brother are lege | Autor: DidiAlex

Link direct la acest mesaj

De astazi suntem www.evz.ro/articole/detalii-articol/836379/Serviciile-secrete-va-numara-telefoanele/" target="_blank">urmariti Nu ca pana acum n-am fi fost, dar de azi e legal

Ce parere aveti? Eu am una extrem de proasta!

Si in Germania exista o astfel de lege, care a intrat in vigoare de la 1 ianuarie, dar macar acolo, eu personal, as avea incredere ca datele mele raman strict confidentiale!!! In Romania, nu am aceasta siguranta, nici pe departe! E suficient sa vina un smecher cu spaguta si obtine informatia dorita!


Alina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kay spune:

asta cautam si eu sa deschid topic. nu-mi vine sa cred !!!

dar chiar pe toata lumea? nimeni nu scapa? daca vb despre cosu care mi-a iesit pe nas, ii intereseaza?

ia sa mai citesc putin.

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

monitorizarea telefoanelor si a calculatoarelor


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Am citit pe diagonala.....dar am inteles ca nu se monitorizeaza si se inregistreaza ce vorbesti ci doar de unde si cat.


Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina_nz

Am citit pe diagonala.....dar am inteles ca nu se monitorizeaza si se inregistreaza ce vorbesti ci doar de unde si cat.
Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby
deocamdata am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

cred ca s-a inteles gresit scopul acestui demers. e vorba sa se utilizeze aceste informatii in cazuri de infractiuni, nu doar asa, de amorul artei.
ma indoiesc ca cineva are timp si chef sa vada/asculte tot ce facem/vorbim noi zi de zi. cred ca sunt mii de milioane de apeluri si navigari pe net...
plus ca daca n-ai ce ascunde n-ai de ce sa te temi.
partea buna e ca in caz ca ai suspiciuni ca te inseala sotul, poti sa-l verifici... (glumesc)


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

A aparut repede si dezinformarea si mani****rea. Este vorba de terorism si infractionalitate.

Daca cu ajutorul acestei legi se poate prinde un pedofil ce actioneaza prin internet si intra in pc-ul nostru de acasa adresandu-se direct copilului atunci va fi buna nu?
Sau daca se va dejuca un atac terorist.
Sau daca se prinde un criminal, va fi buna nu?

"Categoriile de date care vor fi stocate vizeaz#259; urm#259;rirea #351;i identificarea sursei unei comunic#259;ri #351;i destina#355;ia acesteia, a suportului de comunicare sau a echipamentelor de comunica#355;ie folosite de utilizator. În plus, operatorul va stoca datele necesare pentru a determina data, ora #351;i durata comunic#259;rii. Legea nu se va aplica în ceea ce prive#351;te con#355;inutul comunic#259;rii sau informa#355;iile consultate de utilizator în timpul utiliz#259;rii unei re#355;ele de comunica#355;ii electronice."

Kay, in America se aplica legea asta de ani si ani de zile.

Asa s-a spus la inceput si despre legea obligativitatii declararii surselor pentru mai mult de 10.000 euro.

Daca esti un om normal nu ai de ce te teme.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Da voi credeti ca pana acum nu se urmareau?

Sunt anumite cuvinte care daca apar in conversatii scrise/telefonice - se declanseaza un fel de "alarma" sa ii zicem si atunci intri in vizorul lor.
Evident au ei "clientii lor" - serviciile astea secrete.

Mie intr-un fel mi se pare normal avand in vedere amenintarile din ultimii ani.
Iar daca pe strada suntem filmati - putem spune la fel: nu e normal, intimitate..etc etc.
Insa - pe de alta parte...

Cu satelitii care zboara in jurul nostru, te vad si in baie.

Apropo de pozele din satelit, pe mine m-a socat cnd am vazut prima data cat de in detaliu vad "fatza blocului" meu.
Ca sa nu mai spun ca acu cnd cauti o adresa, faci la dreapta la stanga, si vezi magazine, masini, tot..




lui David Andrei 4.5 ani si 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:

Si pana acum era la fel, dar au dat legea ca sa poata scoate mesajele/ telefoanele/ internetul in instanta, legal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Inainte sa apara legea asta, eram convinsa ca se stocheaza datele la operatorii de telefonie mobila.

Oricum iti vine detaliata factura cu toate informatiile astea, deci oricum se inregistreaza, singura diferenta este faptul ca operatorul trebuie sa pastreze arhiva 6 luni.

Pe mine personal nu ma deranjeaza legea asta. Sa le pastreze si 3 ani daca vor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

A aparut repede si dezinformarea si mani****rea.



Exact!!
Ce-si mai freaca acum manutele popu.latia de prin penitenciare si aia de e libera, da' tot prin penitenciare i-ar fi locul ....
Sper sa le moara repede sperantele (cu toate ca... nu prea cred. De data asta au drept sustinatori oameni cu frica lui Dumnezeu casazicasa ).

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput