Cartile si autorii preferati

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Galendil spune:

Ce super subiect! Dar sunt atatea carti ca sigur o sa mai uit din ele.
Mi-a placut mereu Jerome K. Jerome, in special "3 pe 2 biciclete", Tery Pratchett si toate cartile lui pe care am pus mana, Anne Rice si seria Cronicile Vampirilor, Anne si Serge Golon cu seria Angelique
Intotdeauna am apreciat-o pe Agatha Cristie si pe Rodica Ojog-Brasoveanu. Primele politiste de care m-am indragostit erau ale lui Arthur Conan Doyle, ajunsesem sa ma joc de-a detectivul prin casa. SI tot in categoria asta intra si trilogia in alb a lui Constantin Chirita. Si Mary Higgins Clark, Raymond Chandler, James Hardly Chase...
Genul romantic nu prea ma pasioneaza, desi ador "Pe aripile vantului"..
SF-urile.... cateva. Mai ales cele ale lui Serge Brossolo. Cartile sunt sinistre, dar te tin cu sufletul la gura, mai bine ca Stephen King.

Gargoyle, ai dreptate cu George Martin. Am citit "Urzeala tornurilor" si sint acum la "Inclestarea regilor". Cred ca voi dormi cand termin si ultimul volum, pana atunci supravietuiesc pe baza de cafea. E fenomenal, un fel de Dumas modern, mult mai vivace si care nu are de gand sa te lase sa ai idee de ce se va intampla. Si tipul inca mai scrie noi volume!

Ma mai gandesc si mai adaug.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Cartea care m-a marcat cel mai tare cand am citit-o (he, he, acum multi ani ): Un veac de singuratate - G.M. Marquez

Pe cine citesc cu aviditate oricand: Erich Maria Remarque si Salman Rushdie.

Poetul favorit: Nichita Stanescu

Ce m-a fascinat in copilarie si adolescenta: povestile de orice fel si din orice parte a lumii , Jules Verne, Mark Twain, Karl May, Alexandre Dumas, Sven Hassel, Isaac Asimov, o bibloteca intreaga de romane politiste ("Ultimele 6 minute" imi amintesc ca era in top ), de literatura de razboi si SF, Rebreanu, Marin Preda, Mircea Eliade, Stephen King, Hemingway. Mi-au placut si "Ciresarii" lui Chirita si "Descult" al lui Zaharia Stancu si "Peripetiile bravului soldat Svejk" al lui Hasek. Si o gramada de alte carti care nu-mi vin in minte acum .

Inca imi plac povestile defapt, cred ca or sa-mi placa intotdeauna Am citit cu mare placere "Lord of the Rings" a lui Toelkien si "Harry Potter".

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galendil spune:

Am citit acum muuulti ani o carte pe care o avea bunica mea... cartea ei preferata. Problema e ca nu-mi mai aduc aminte nici autorul nici titlul. Stiu doar ca mi-a placut tare mult. Personajele principale se numeau Timar si Timea si mai era cineva pe nume Noemi. Va suna cunoscut? As vrea tare mult sa o recitesc... sa vad daca mi se va parea tot asa de buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

GALENDIL sigur e vorba de Omul de aur scrisa de Jokai Mor ,o super carte

MONI 11s+ SI www.dropshots.com/DIA1#date" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Rasul e o vacanta instant"

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galendil spune:

Daaa, Omul de aur! Acum stiu... desi autorul nu-mi spune nimic. Multumesc Monica70, ! Sa vad daca o gasesc reeditata pe la vreo editura.

Apropo, mai are cineva carti de suflet?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Malinka spune:

tocmai am terminat Nunta in cer a lui Eliade...putin plictisitoare la inceput dar captivanta mai incolo, scrisa in acelasi stil misterios...merita citita...:)



Mami Loredana si Marc Alexis, o minune de copil...
Povestea minunii mele

Aici vedeti poze cu noi www.youtube.com/user/ilrdn" target="_blank">, iar aici filmulete

Intre noi, baimarencele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Eu pot zice ca am mai multe carti "de suflet" . Dar parca Accidentul lui Mihail Sebastian as aseza-o acum in fruntea listei.Cand eram mica cred ca cea mai "de suflet" era "La Medeleni" a lui Ionel Teodoreanu.

PS Si JURNALUL scris de Mihail Sebastian e fascinant.Imaginati-va ca in mare parte e scris in perioada fascismului in Romania, era contemporan cu scriitori ca Eliade,Cioran,Noica care erau ... nazisti bine
Si piesele lui de teatru sunt una si una

MONI 11s+ SI www.dropshots.com/DIA1#date" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Rasul e o vacanta instant"

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

monica70, si eu sunt iubitoare de Accidentul si Jurnalul lui Mihail Sebastian.

si mi-am adus aminte ca eu recitesc cu mare placere Caragiale, de toate, in functie de chef.

cand eram mica mica m-am indragostit de o carte Aventurile lui Harbarnam...eram innebunita...tin minte si acum coperta, o citeam, o puneam si pe mama sa-mi citeasca din ea, am trait ani buni de zile cu ea in suflet. cand ma duc pe-acasa trebuie neaparat sa o caut si sa o tin pe langa mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Cartea preferata - "Pe aripile vintului".

In rest, cartile pe care le recitesc des si cu placere...si cele care nu mi-au placut:
"Ciresarii", dar am detestat "Intilnirea", scrisa in cel mai pur stil comunist al anior 50
Muschetarii si Contele de Monte Cristo, dar nu mai am rabdare sa recitesc alte romane ale lui Dumas
Multe din romanele lui Jules Verne, dar nu toate
Tom Sawyer, dar nu si Huckleberry Finn
Cismigiu & comp
Toate pinzele sus - doar prima parte
Shogun si Changi, dar nu mi-au placut Nobila Casa, Virtejul si Gai Jin
Minerva, Melania si romanele de dinainte de 1990 ale Rodicai Ojog Brasoveanu - le-am detestat pe cele de dupa Revolutie
Seria Blandings a lui Wodehouse - si nu mi-a placut seria Jeeves
O buna parte din romanele Agathei Christie
Rebecca si Golful francezului a lui Daphne du Maurier - m-au enervat celelalte
Vraciul - si nu mi-a placut Profesorul Wilczur
Comisarul lui Sven Hassel - si nu mai vorbesc de restul...
Accidentul, dar nu mi-a placut Orasul cu Salcimi
Con Amore de Krystyna Berwinska
"La route d'Omaha" si "Memoria in piele" (cred ca nu-i buna traducerea, scuze!) de Robert Ludlum - cu celelalte mi-am pierdut vremea
Pasarea Spin si Tim - si cam atit
Millenium - al 2-lea si al 3-lea mai mult decit primul volum
"Ensemble c'est tout" (in romāna cred ca e "Impreuna") al Annei Gavalda - si ma lupt sa termin ultimul roman...ma enerveaza!
Harry Potter - toate volumele

Offff...cind vad cite carti am citit si nu mi-au placut . De ce oare nu pot sa las neterminata o carte care nu-mi place, sa nu-mi mai pierd timpul cu ea?!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Ba mie mi-a placut tare mult VARTEJUL lui James Clawell,l-am si recitit de vreo doua ori ... Dar intradevar Shogun si Changi sunt mult mai faine decat Nobila Casa si Gai Jin si Tai Pan.
Si eu citesc pana la capat chiar si cartile care nu imi plac tare mult.Am mai patit sa incerc sa citesc unele carti, pe care le-am inceput de doua-trei ori si nu le-am terminat si dupa n ani ... le-am citit cu mare placere.Pe mine tin minte ca m-au obosit si plictist rau pe vremuri MobY Dick si Rosu si Negru,dar m-am luptat vartos de le-am dat gata si pe-alea.Nu-s singurele.Nici eu n-as mai putea reciti acum Dumas sau alte carti de capa si spada,desi la varsta de 12-14 ani eram efectiv lesinata dupa ele ...

MONI 12s+ SI www.dropshots.com/DIA1#date" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Rasul e o vacanta instant"

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput