dr. TUTUNARU cap. (27)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

eu am avut o peridurala braun pt nastere vaginala cumparata din timp ca am avut risc de nastere prematura. cand s-a decis ceza cu cateva zile inainte de nastere mi-a zis ca nu mai e nevoie de peridurala, s-o duc inapoi la farmacie fiindca pt cezariana e cateter special rahi-peridurala care se gaseste numai in spital. n-am dus-o inapoi si bine am facut fiindca in dimineata aia ramasesera fara catetere. asa ca mi-au facut doua anestezii, o rahi+ peridurala mea de nastere normala. asta fiindca am refuzat vehement generala si doar rahi simpla. generala e nasoala ca pe langa faptul ca nu esti treaza sa-l vezi pe bb, durerile sunt f mari cand te trezesti si nu stii pe ce lume te aflii. eu am fost prima ceza facuta de urgenta la 6 dimineata si dupa mine au mai urmat 7 in ziua aia. asa ca am vazut cum s-au manifestat fetele. cele cu generala erau tare rau, plangeau ca vor sa-l vada pe bb (s desi au fost operate la 8-9 dimineata pana la 4 dupa amiza nu le-a adus nimeni bebeii sa-i vada), plangeau ca le doare tare, ca vor sa-l vada pe sotul si asistentele le spuneau ca nu aduc inauntru taticii pana nu se linistesc fiindca taticii sunt slabi de inger si daca le vad asa distruse intra-n panica eu cu peridurala mea minune conectata la un aparat care mai injecta din 10 in 10 min putin anestezic (desi se defecta din ora-n ora si incepea sa piuie) eram in al 9-lea cer. vb la telefoane, incurajam pe toata lumea, tineam de vb mamicile care nascusera natural sa nu adoarma dupa nastere...eram pe val. asta in prima zi, ca a doua zi,dupa ce s-a dus minunata peridurala, eram sub val rau...la rahie simpla e cam la fel, cu avantajul ca-ti si vezi copilul. oricum tutnaru merge pe rahi+peri, generala doar in caz de urgenta cum am fost eu, dar nu au avut cu cine se intelegeexista the down side si la rehi +peridurala, in sensul ca la scoaterea lui bb te bruscheaza rau, desi mi se explicase ce se intampla,am intrat in panica fiindca mi-au presat un nerv care a rezonat in dreptul inimii si ma durea de am crezut ca fac infarct si am panicat pe toata lumea. oricum, pana iese bebe dureaza cateva minute, dupa aia puteti cere sa va adoarma, am senzatia ca va intreaba daca vreti sa mai stati treze. eu am vrut sa raman treaza, sa ma gandesc la bb

ralu- de bebe albastru
tudor 15.05.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72e131407d80530203c592" target="_blank">montaj tudor
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Anaconda, felicitari!!! De data asta va fi bine, asta a fost momentul ales de DD!!
Multa bafta, noroc! In cate saptamani esti? Ai fost la T?
Aris, cum merge, cat mai ai?
Ubirica...si eu am cumparat trusa de epi, braun, de la farmacia dela Municipal. Braun, habar nu am ce tip...ce mi-au dat aia...dar nici tutu nu a specificat vreun anume model. Partea haioasa este ca nu am folosit-o la prima nastere (lipsa de organizare, nu a chemat nimeni anestezistul cand trebuia). Asa ca am pastrat-o frumos pt nasterea urmatoare. Nici acum, la bb2 nu am folosit-o, ca am ajuns la spital gata de nastere (dilatatie completa, contractii cred ca la 2 minute). Asa ca o am si acum, sigilata. Daca are cineva nevoie de ea, o dau (fara bani). Banuiesc ca e in termen, chiar daca e veche de 1 an si jumatate. Repet, e sigilata nici nu am umblat la ea, doar ca am carat-o de 2 ori la spital.
Alexa101, ma bucur ca a fost bine la monitorizare
Mihailescu_teodora...m-am inspirat de la tine, si la una din vizitele cu sarcina la tutu, m-am dus si cu Andreea, fetita mea cea mare. S-a bucurat tutu cand a vazut-o

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Anaconda felicitari din suflet!!!!!!!!in cate saptamani esti?


tanima ce putin mai ai,parca ieri aveai cateva saptamani si acu mai ai putin si nasti.







Minunea a venit! de Luca Nicolae

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaconda2 spune:

Astazi , 3 sapt si 3 zile . Mai merg la T marti , sa vedem sacul..
La fix 3 sapt de la ultimul ciclu , aveam test pozitiv si beta 43 . Daca as mai face azi , probabil e in jur de 100 .

http://bd.lilypie.com/neAtp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa101 spune:

ralu_t ai dreptate cu anestezia generala e foarte nasoala, eu am facut generala la baiat si cand m-a trezit imi venea sa dorm rau, se invartea totul cu mine, ma durea foarte rau gatul, nu am putut sa ma misc pana a doua zi dupa-amiaza cand mi-a scos punguta pt. pipi si mi-am pus burtiera ca m-au ajutat asistentele sa ma ridic pe marginea patului si m-a luat cu lesin, de la nemancata, durere, simteam ca ma trage cineva de toate organele din burta, groaznic a fost, plus ca am stat cateva zile cu o punga pe picior pentru drenarea sangelui de la operatie.
Te rog poti sa-mi dai mai multe detalii cum se face aceasta anestezie, eu o sa-l intreb si pe Dr.Tutu dar pana ajung la dansul pe 5-9 februarie sa vedem dupa monitorizare, mai am si sunt tare curioasa, te rog mult, poti sa-mi dai si PM daca vrei
32 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

monica - sunt bine dragutza mai am maxim 9 saptamani(zic eudar cine stie cat o sa fie de puturos). deocamdata ma simt mai bine decat ma ashteptam, toata lumea mi-a zis ca ultimele doua luni sunt groaznice, ca nu poti sa te mishti si sa dormi....eu rup patul cate minim 9 ore/ noapte si sunt destul de sprintena, ies in orash, conduc, da sa vedem cat de grozava o sa fiu peste vreo 4 sapt.
tu ce faci? cum s-au impacat fetele? mie toata lumea imi zice sa il fac si pe al doilea repede repede, dar nu stiu daca o sa ma descurc.

am si eu o intrebare pt voi cele care ati nascut natural.voi ati avut timp sa vorbiti un pic cu anestezistul? eu am o problema la coloana(nishte vertebre tasate in zona lombara) si imi e frica ca nu poate sa imi faca epidurala sau sa risc sa imi atinga cine stie ce pe acolo. cu dr. t nu am vorbit inca despre nashtere dar nu cred ca se pune problema de cezariana.

ubirica - nashtere ushoara

31+
poze

AMR 9 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaconda2

Astazi , 3 sapt si 3 zile . Mai merg la T marti , sa vedem sacul..
La fix 3 sapt de la ultimul ciclu , aveam test pozitiv si beta 43 . Daca as mai face azi , probabil e in jur de 100 .

http://bd.lilypie.com/neAtp2.png




La cat mai multe saptamani,vreo 40 asa.tin pumnii marti!!!

Minunea a venit! de Luca Nicolae

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loremunteanu spune:

Buna.
Sunt o fosta pacienta de-a domnului dr. Tutunaru, adica am nascut un baietel cu el; acum tocmai am aflat ca sunt din nou insarcinata. Am si eu o intrebare... Domnul dr. e la fel de aglomerat (ca acum doi-trei ani)? La vremea cand mergeam la dansul, se astepta foarte mult timp la cabinet (cam doua ore), eram curioasa daca s-au schimbat cumva treburile.
Sarcini usoare si felicitari pe bebici!
Multumesc. Loredana

Loredana Roni-Cristian 08.02.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

loredana - felicitari! sarcina usoara
domnul doctor e cel putin la fel de aglomerat.

31+
poze

AMR 9 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Anaconda, sarcina usoara in continuare!
Musette
Aris, mai ai putin. Nu e obligatoriu ca ultimele luni de sarcina sa fie nasoale. La prima sarcina mi-a fost cam greu pe final, caci prinzand luni foarte calduroase la finalul ei, mi se cam umflau picioarele, ma simteam obosita.
Acum la sarcina nr 2, am fost mult mai activa, nu mi s-au mai umflat picioarele deloc, insa au fost anotimpuri diferite, am prins vara in trim 2. SI am facut mult mai mult efort fizic...mers mult cu andreea pe jos, aplecat cand de abia invatase sa mearga, carat in brate... si am nscut fix la termen.
Fetele s-au impacat bine, andreea a reactionat mai bine decat ma asteptam. Doar ca trebuie sa veghez cand vrea sa puna mana pe ea. In rest, o pupa incontinuu aproape...
Vezi tu cu al doilea, cand il faceti, vezi si ce ajutoare aveti disponibile bunici, ceva, caci conteaza mult, acum cat sunt mici
Cu epidurala, eu nu am facut la niciuna din nasteri... Intreaba-l si pe tutu in prima faza. SI eu l-am intrebat ceva - am un fel de prelungire, "codita" la noada, la popou, si pt linistea mea, l-am intrebat pt T daca e vreo problema (ma gandeam ca in principiu nu, dar hai sa fiu sigura). Intreaba-l si pe el in prima faza.
Loredana, e aglomerat rau tutu...

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput