Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Multumesc fetele Nu sunt tare incantata de musetel intern dar incerc, prea se chinuie saracuta.

Mamica fericita de Carla Alexandra
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag
www.totsites.com/tot/carla" target="_blank"> Eu sunt Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

wow, acum am vazut ce polemici a starnit subiectul DIVERSIFICARE! mie dr mi-a zis sa incep la 2 luni jumate...
am inceput la 3 luni si usurel, nu chiar in fiecare zi, urmarind-ul f bine.
este un copil maricel, de aproape 7 kg si nevoiel lui sunt mai mari, nu se mai satura la o masa cu lapte. avem 1-2 mese pe zi de 200-250 ml, celelalte nu sunt sub 150 ml si mamanca si la 3 ore. noaptea doarme bine, se trezeste pe la 1-2, mamanca si adoarme la loc, apoi se mai trezeste pe la 5-6, gangureste, pedaleaza, incearca sa se ridice, raspunde cu gangureli daca-i vorbesti...



poze noi cu bebelushull
mamica de Florin Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Cristina si Miruna, ma ajuta foarte mult ce-mi spuneti! Cat de mari sunt/au fost hemangioamele copiilor vostri? Al nostru e putin mai mare decat unghia degetului meu mic.
Nici eu nu as vrea sa intervenim acum, e prea micut, sper numai sa nu se complice lucrurile. Miruna, tu cum ai stiut ca hemangiomul lui Alexei comunica intern, prin ecografie? Ce fel?

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Anca , imi pare rau pentru bebelusha constipata, nu prea stiu ce sa te sfatuiesc, Gruia nu are deloc probleme de-astea
Claudinna, felicitari din nou pentru voinicel, la multe lunite si kg! Pe Gruia il pun in scaunelul de masa lasat pe spate, deci are o inclinare de vreo 20 de grade, e mult mai confortabil decat scoica auto, de exemplu. Nu sta in fundulet, desigur, insa problema mea acum e ca nici nu-si ridica aproape deloc capusorul daca e pe burtica (pozitie pe care o detesta de-a binelea!)

37.7 e stare febrila? Atat avem acum, dupa ce am pus jumatate de supozitor de eferalgan.

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Nerantula, nu-ti face griji ca nu-si ridica capul, nu e obisnuit sa o faca daca nu-i place pe burtica. Incearca sa-l pui pe burtica si sa stai in fata lui, sa-i atragi atentia cu o jucarie.

Mamica fericita de Carla Alexandra
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag
www.totsites.com/tot/carla" target="_blank"> Eu sunt Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LUCUTTA spune:

300,suntem bine papam doar lapte praf mai nou ca mami nu mai are nici putinul lapte care l-a avut.Posibil din cauza ca am luat antibiotic deoarece am facut cateva zile la rand febra 39 si plus de asta am tras si o portie de nervi buna ca m-am certat cu maica-mea,in asa fel incat a zis ca nu vine nici la botez.

Anca81,sa sti ca nan1 constipa tare si le da durere de burtica.La inceput si eu i-am dat si apoi am trecut pe vitalact care se da de la primarie si ii merge bine.Mie imi aduce cumnata-mea ca are cunostinte acolo.Eu zic sa schimbi laptele.

Bitza,si eu sunt singura cu bb pt ca sotul meu pleaca lunea si vine vinerea.Este destul de greu fara putin ajutor dar asta este nu avem ce face ,nu putem fi cu toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

merci Nerantula!
deci il pui in semisezut, am inteles:) am si eu scaunel, dar inca nu l-am pus. in schimb, in carucior l-am mai ridicat un pic de la orizontala.
acum, parca am asha unele dubii in privinta diversificari...prin cartile mai noi nici nu scrie, scrie doar de introducerea hramnei solide, care se face intr-adevar la 4-6 luni. cred totusi ca nu-i voi mai da altceva decat lapte, macar pana face 4 luni...

poze noi cu bebelushull
mamica de Florin Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza2008 spune:

Lucutta welcome to the club!Mai e si Andy cu noi. Ne e greu si noua dar si tatilor...al meu cand vine dupa o saptamana si vede progresul copilului se intristeaza ca pierde multe...mi-e mila de el si nu ma mai plang ca mi-e greu fara el; el stie ca mi-e greu singura si incearca sa ma cumpere cu cadouri...si tot asa...tot inainte!!
Nerantula e subfebril. Ai scazut 0.3-0.4? Ce scaun de masa ai? Eu in bucatarie il tin in carut, in mintea mea era ca scaunul e de la 6 luni.


FERICITA MAMICA A LUI LUCAS (1 SEP 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudinna

wow, acum am vazut ce polemici a starnit subiectul DIVERSIFICARE! mie dr mi-a zis sa incep la 2 luni jumate...
am inceput la 3 luni si usurel, nu chiar in fiecare zi, urmarind-ul f bine.
este un copil maricel, de aproape 7 kg si nevoiel lui sunt mai mari, nu se mai satura la o masa cu lapte. avem 1-2 mese pe zi de 200-250 ml, celelalte nu sunt sub 150 ml si mamanca si la 3 ore. noaptea doarme bine, se trezeste pe la 1-2, mamanca si adoarme la loc, apoi se mai trezeste pe la 5-6, gangureste, pedaleaza, incearca sa se ridice, raspunde cu gangureli daca-i vorbesti...



poze noi cu bebelushull
mamica de Florin Razvan

Claudinna sa traiasca Razvan si la cat mai multe lunite!
Da subiectul diversificare a starnit o gramada de polemici!Ce vreau eu sa te intreb deoarece se pare ca bebei nostri cam seamana si al meu mananca extrem de mult: ce program de masa are Razvan, cate mese si cam ce cantitate pe zi?Bea doar lapte praf?Pe mine ma ingrozeste ideea ca nu se mai satura cu laptele nu stiu ce ne facem pana la 4 luniAm inteles ca nu prea ar fi bine sa depaseasca 1 litru de formula pe zi.
CD da Andrei e doar pe formula NAN1 ca si Mikul tau.Papa si el extrem de multpe zi cam 2 cutii si ceva pe saptamana.Mikul cat papa pe zi si de cate ori? sa fie bine cu burtica ta!
Nerantula 37,7 pe termometru inseamna 37,2 e o stare usor febrila.Noi am pus supozitor de paracetamol 125 mg si a reactionat f bine.

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

nerantula: scuze nu puteam sa uit un nume asa diferit, nush ce m-a apucat sa scriu altceva, cred ca mi-a plecat si ultimul neuron gravidciupitura de barza, semn de dac sau roman avem si noi, pe ceafa maine dupa amiaza vine dr sa ne vada ca implinim o luna
aseara nici nu am facut baie, a dormit ca valiza in gara de la 7 la 12.30( am incercat sa-l trezesc, maraia, i-am adus-o pe tzitzi la nas, nik) apoi a vrut distractie vreo ora jumate, s-a culcat la loc si a dormit pana la opt
kid: maine abordez problema serios cu domn doftor, adik ii spun ca eu vreau cat mai tarziu posibil sa mi-l diversifice

Daca bebelusii vostri dorm, ii sculati la baie? am vazut scris in cartea lui Capraru ca unii pediatri din SUA si Franta nici nu recomanda baia generala zilnica, ci doar de 3-4 ori pe sapt, dar daca nu-i fac baie zilnica nici nu se invata cu un program.

Mamica de VLAD

falcone
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput