Mamici fericite cu mai multi copilasi (10)

Mamici fericite cu mai multi copilasi (10) | Autor: elyanne

Link direct la acest mesaj

123456789



Mamici cu muuuuulti pitici sau care-si doresc mai multi



Marimar
Matei (06.02.2000), Maria-Romana (02.10.2004), Mircea (02.08.2008)

Adita
Stefan (18.01.2007), Nectarie Ioan (5.01.2005), Elena (21.05.2003), Antim (27.09.2001)

Elyanne - poze
Elena (23.10.2004), Andrei, Mihai (03.03.2007)

Ank_miki - www.dropshots.com/miki_s" target="_blank">poze
Adem (01.09.1988), Iulia (17.02.1989), Emre (28.03.1994), Miki (07.10.2005)

Mariana_1976
Monica (1998), Matei (2001), Markus (2006), Magda (2007), Mena (04.07.2008)

Cornelia_laura - poze
Eduard (21.06.2004), Eric (13.07.2006) si doritoare de bebe 3

Hannen - www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">poze
Amira (05.10.2001), Israa (08.11.2004), Inas (12.09.2006)

Oanna3 - www.dropshots.com/oanna3" target="_blank">poze
Rares, Andrei, Ingrid (20.06.2006)

Dodo
Ahmad (aprilie 2001), Leena (martie 2005), Ibraheem (iulie 2006)

Alincic - poze
Samuel (10.06.2002), Evelina (3 ani 10 luni), Loredana (1 an 9 luni)

Katik - poze
Krisztina (28.07.2003), Robert (19.08.2006)

Acs
Maria (5 ani), Ioana (3 ani si 4 luni), Victor (6 luni si jumatate)

Mcrmiki - poze
Bogdan (24.12.2000), Vlad (17.11.2003), Alexandru (29.09.2006)

Adriana
Codrin - 2002, Olguta - 2003, Cornelia - 2006

Miraklucker - poze
David (15.08.2002), Daria (20.11.2004), Selin (07.02.2006)

Mik
Guilhem (9 ani), Virgile (6 ani), Marceline (4 ani jumatate)

Fomalhauti
Aldebaran (08.08.1991), Arcturus (13.09.1992), Betelgeuse (05.12.1994), Sadalsund (28.12.1997), Fomalhaut (22.12.2004), Menkalinan (18.08.2006)

Capra cu trei iezi
Robert-Marian (1998), Clara-Maria (2004), Teodora-Ileana(2006).

Bagoiu
Gabriel (6 ani juma'), Sofia (4 ani juma'), Nicodim (2 ani juma'), Dimitrie (26.03.2008)

Somleac - poze
Daria (29.01.1999), Alex (07.02.2003), Matia (31.10.2006), Victor Mihai (28.03.2008)

GinaM
Rebecca Emanuella (18.12.2003), Jessica Priscilla (29.09.2005), David Jonathan (20.12.2007)

Babee
Philip (2004), Rebecca (2006)

Saryta - poze
Andra (12.02.1999), Sara (27.06.2005), Aantonia (21.11.2006)

Addiana - poze
Denisa (06.07.2003), Raisa (05.03.2006)

Misha-germ (Miki)
trei muschetari

gabi25 (Camelia) - www.flickr.com/photos/47782891@N00/" target="_blank">poze
Rares Petru (04.07.2002), Daria Maria (17.05.2006)

Mephala30
Iustin (05.06.2004), Teodor(06.09.2006)

Klover
Robert(23.11.2004), Kristian (01.09.2006)

Crism
Connor (2000), Elena (2003), Zeke (2006)

mamacapra
Teodora(28.10.1997), Filothea (02.06.2005)

ralualexandrei - poze
Robert, Maria, Eduard Ionutz

Diana - poze, poze
Vlad (16.05.2004) & Timeea (18.05.2006)

nelia – www.dropshots.com/Aurice#" target="_blank">poze
Agata, Tudora, Lisandru

saryta – poze
Andra(1999), Sara(2005), Antonia (nov. 2006)

Ellaine
Mircea (14), Alin (12), Tudor (7)

shasa
Florin (18.05.2002), Teodor (01.03.2005)

Cornelia poze
Maria (02.07.2003), Stefan (04.05.2005)

adaca – www.flickr.com/photos/14340770@N02" target="_blank">poze
Darius, Caius (15.09.2005), Rares (13.12.2007)



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Eliana, noroc cu tine...multumim!
Mamicilor!!! Avem capitol nou !
Nimeni pe aici ?

Eu am lipsit motivat ca am fost bolnava!
Acum sint in convalescenta....
Copiii pina acum par sa fie ok, sper ca si de acum incolo...

-------
eu si cele 3 minuni ale mele
........
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Marimar multa sanatate, sa te pui pe picioare cat mai repede. Stiu ca inainte de a naste iti puneai problema cum o sa dormiti. Acu, sunt curioasa cum dormiti, ajungeti dimineata toti intr-un pat? Noi, de obicei suntem doi seara in pat si ne trezim cinci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Multa sanatate bolnaviorilor. Noi sintem bine, dar nu mai apuc sa mai scriu si aici.

Fetelor, am gasit ceva atit de amuzant, am ris cu lacrimi:

http://www.youtube.com/watch?v=E8aprCNnecU

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Starile sufletesti care par a nu avea nici un motiv, au motivele cele mai adinci. (Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Raport...
Azi am fugit obligat-fortat la doctor pt. ca andreiu a facut febra chiar daca lua antibiotic... si m-am speirat... ca sa ama dat-o in pneumonie mai demult... Soata e la munci si pediatrul are programul de la 14 - 18 (azi) Asa ca am mers singurica cu amandoi... Nu e prima data, numai ca inainte stetau unde-i puneai, acum misuna prin sala de asteptare, fiecare in alta directie... Noroc ca nu era aglomerat si n-am asteptat dupa nimeni...
Asa... i-a consultat, sunt ok, febra e de la secretiile care inca mai sunt acolo... Mihai e mai bine, evident... m-am obisnuit deja... Andreiu e cel sensibil...
Vineri ne asteapta iarasi la control ca sa calmeze mamica speriata de bombe... si-a dat seama pana si el... daca am plecat singura cu picii doar ca sa ma calmez Macar dorm bine la noapte...


Concurs "Mirese cu stil si farmec" ... s-a dat startul !!! Nasa la nunta surioarei: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=7" target="_blank">el1.jpg & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=10" target="_blank">ha2.jpg


Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Ah, Nelia, eu primesc in fecare zi raspunsuri dn astea: "Nu-mi place de tine ca nu-mi dai inghetata" sau orice alt motiv.. ca nu le dau desene.. ..
E simpla dragostea la varsta asta..

Noi suntem bine, sanatosi, ma si mir ca n-am ma avut boli pe aici, dar adevarul e ca stau si acasa si n-au de la cine lua.. Pana la urma colectivitatea e buba.. N-am nici cel mai mic interes sa-i imunizez cu altii.

Eliane, multa sanatate gemenutilor.. greu sa scap de antiboticul asta, si eu de cate ori am zs ca nu le ma dau si tot acolo am ajuns, si asa de ciuda mi-era...

Sanatate bolnaviorlor, vine iarna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Eliana, cum e Andreiu ?

Noi sintem bine acum, ( eu adica, ai mei copii n-au avut nimic!), am avut si musafiri cu copii, copiii s-au jucat toti frumos!

Miki, cum dormim acum? Pai, primul il culc pe bebe la 7.30-8 ca e cel mai obosit si somnoros si adoarme instantaneu, apoi o ajut pe Romana sa se pregateasca impreuna cu Matei, sotul ii citeste lui Matei, eu Romanei si apoi stau cu ea pina adoarme, uneori Matei ma roaga sa stau si cu el un pic si in general la 9 dorm toti dusi.
Dimineata ma trezesc cu Romana la noi, cu Matei deja mai rar....
Bebe papa noaptea 1 data si il pun inapoi la el in patut si mai papa spre dimineata, pe la 6.
pina acum e ok !!

Nelia, cum sint copilasii? Da si tu un update aici, daca n-ai timp sa scrii da cu "copy-paste" de pe unde scrii !!

adriana cum e cu toti 3 acasa? ce activitati faceti zilnic, mai ales cind e vreme urita?

noi ieri am facut prajitura cu mere, au razuit la mere Matei si Romana cu mare sirg , he he he

uitati un link cu idei de activitati pt copii

http://parentcenter.babycenter.com/0_activities-that-boost-physical-development_3659030.pc?scid=pcbulletin_20081021:5




-------
eu si cele 3 minuni ale mele
........
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

La multi ani Elena!!
Sa cresti mare si desteapta, sa fii mereu fericita si sa aduci multe bucurii parintilor tai !

Stiu ca miine e ziua ta dar nu vroiam sa uit

-------
eu si cele 3 minuni ale mele
........
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura XXX spune:

Adina multumim pentru ideile de activitati, cred ca fac si eu maine cu ei ceva de acolo.
Ai grija ca esti logata pe linkul care l-ai dat - poate e mai bine sa copiezi linkul dupa ce dai log out. E saitul de pe care am invatat muuulte!

Eliana imi pare rau ca sunteti bolnaviori iar. Si ai mei fug in toate partile si de cele mai multe ori iesim numai noi trei (sau patru, cu fetita) si se 'crucesc' oamenii cand ne vad. Aveti grija si multa sanatate.(le dai probiotic - biotics baby de la ozone- cand le dai antibiotic? ca desi nu prescriu toti pediatrii poti sa le dai si iaurt probiotic, mai ales ca au luat de multe ori antib.)

LA MULTI ANI ELENA, SA AI PARTE DE CAT MAI MULTE BUCURII IN VIATA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

La multi ani, Elena!

Noi sintem bine! Dar am avut si noi un virus urit in casa, foarte ciudat. Tudora a facut febra 40-40.6 vreo 4 zile, am ajuns si la Urgenta pentru ca in afara faptului ca nu mai scadea cu nimic, avea spasme, delira... m-am speriat foarte tare. Nici un alt simptom, dupa citeva zile a inceput un pic sa tuseasca, dar i-a trecut repede. Fara medicamente, ca daca e viral aici nu se da nimic si am scapat si fara otita de rigoare pe care o facea dupa fiecare viroza. Dupa ce s-a facut ea bine (a stat o saptamina acasa), a inceput Lisandru, tot asa de ciudat, fara nici o alta manifestare, fara febra, dar el a facut o otita usoara la una din urechi si a primit penicilina. Ei, dupa trei zile de penicilina, a facut o reactie secundara la ea, nu alergica, dar ciudata: era amorf, nu reactiona la faptul ca ii vorbeam, se tragea tot la orizontala, pe pat sau in brate, si ff somnolent. Va dati seama ca iar m-am speriat si iar am fugit cu el la doctor: nimic, viroza si reactie la penicilina. Acum sint bine si ma intreb pentru cit timp! Dar eu nu sint, de ieri iar ma simt rau, ma doare capul de citeva zile de fapt, iar acum mi s-a umflat un ochi, am o infectie la el si sint tare slabita si obosita (au fost multe nopti nedormite si cred ca isi spun cuvintul). Si sint in mijlocul temelor de predat si a examenelor de mijloc de sesiune, sint innebunita! Si sotul are examen astazi si de citeva zile tot se chinuie sa citeasca si nu prea a reusit, ca la noi e nebunie mare.

Agata merge bine cu scoala, muncim zilnic minim doua ore, dar se vad progresele, a inceput sa faca din cine in ce mai bine la testele de vineri (are la tot ce au facut in timpul saptaminii). Dar tot ne luptam la lectii, ne enervam, trage de timp si ea nu se duce cu lectiile nefacute la scoala, in schimb eu pierd din timpul pentru celelalte lucruri pe care le am de facut... Lisandru e si el intr-o perioada mai dificila, ca ii ies dinti in continuare, despre Tudora va scriam acum ceva timp, ca si la ea e grea viata!

Activitatile merg bine, Tudorei ii place mult la gimnastica, la dans se alinta si ea pe acolo, nu face mare lucru, dar acasa repeta ce a invata, cind nu se uita nimeni la ea... La patinaj a inceput sa se tina pe picioare, nu mai cade si merge, se apleaca, culege jucarii de pe gheata... Progres nu gluma, ca la inceput pica de trei ori pe secunda, ziceai ca e Bambi. Agata va avea concurs la patinaj, prima ei competitie mai serioasa, pregateste un solo acum. Face gimnastica si dans, dar i se pare greu (ambele sint oarecum tot pentru patinaj - flexibilitate si aristic, asa m-am gindit eu ca i-ar trebui), nu am reusit sa mai faca inot, ca nu am gasit profesor liber pe programul nostru, nici cursul de arte la care voiam sa o inscriem, poate din iarna mai schimbam ceva in program. Si a inceput pianul la scoala, ca activitate extra si, suprinzator, desi a fost la dorinta mea, ii place foarte mult! Asa cam, acum ne gindim de unde bani sa-i luam si niste clape acasa, ca sa exerseze. Are si acolo un mic concert in decembrie, adica va cinta un cintecel la petrecerea de Craciun. A facut progrese, poate cele mai vizibile, la wu-shu, arta martiala pe care o practica - aici e terenul lui tati, eu ma ocup de partea culturala si artistica. Pe lisandru am vrut sa-l duc la piscina, ca-i place apa, dar ne multumim deocamdata cu cada, ca a facut acea otita si nu mai am curaj.

In rest, nu mai am timp de nimic, nici macar de DC. Cind mai prind o pauza, intru rapid pe Sezatoare si subiectul Tudorei, de fapt, dau copy-paste de la unul la altul, ca nu mai apuc sa scriu diferit la amindoua. Aici citesc, dar cind sa scriu, mereu mi se termina pauza.

Doua lucruri bune, care pe mine cel putin m-au ajutat si consolat: ne-am luat calculator noi (am scapat de stresul de a pierde tema, ca cel vechi pica cind ti-e lumea mai draga, asta e si unul din motivele pentru care nici mai aveam chef sa raspund, ca pierdeam mesajele) si masina de spalat si uscator de rufe. Astea mi-a usurat munca cu rufele, acum spal joi seara si vineri dimineata, le scot din uscator si le impaturesc, calc repede numai ce e musai de calcat si simbata dimineata am totul curat, calcat si pus la loc. Asa da!

Am citit ideile pentru activitati. Noi avem de acolo jocul de a pretinde ca esti altcineva, nu numai animale si il jucam impreuna si unul imita si ceilalti trebuie sa ghiceasca. Cind nu am am nervi pentru fete, le trimit in baie, acolo se calmeaza imediat si eu pe linga ele. Ori le pun apa in cada si se joaca cu animalele, ca sa nu ude tot in baie, ori la chiuveta, spala bebelusi, animale, jucariile lui bebe... Si pe bebe tot cu apa il calmez! Apoi dansul e la ordinea zilei. Avem seri in care ne imbracam frumos si dansam pina obosim. Nici bucataria nu ramine neactivata, avem prajituri pe care le facem numai impreuna... Ultima noastra activitate a fost sa facem peisaje de toamna. Am cules frunze frumos colorate si le-am lipit cu scoci pe foi de hirtie, iar peste am pus folie de plastic, ca sa nu se usuce frunzele si le-am pus la fiecare pe pereti. Ne pregatim sa facem pentru un salon un peisaj frumos de toamna, pe o coala de carton mai mare, cu copaci facuti din crengute, frunze, cu acuarela vom face cerul, soarele, pasarile calatoare care se muta in tarile calde... Si tot asa, il vom imbraca in folie, ca sa tina. Abia astept sa-l facem, dar trebuie sa culegem material si afara ploua de doua zile si nu putem, trebuie sa mai asteptam. Sper ca nu vine zapada dupa aceea... Ca vorba Agatei, cum vom lipi noi zapada pe hirtie cu scoci, cind vom face peisajele de iarna.

Sanatate la toti copilasii, am tot citit ca si voi ati avut probleme si sa nu aveti parte de alti virusi si microbi. Gata, am raportat, mai vin io...

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Starile sufletesti care par a nu avea nici un motiv, au motivele cele mai adinci. (Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Marimar, ai mei sunt cumintei, nu prea imi provoaca stress.. Adica daca stau acasa se joaca frumos, nu cer de la mine atentie non stop.. Dimineata facem scoala, cam 2 ore, mai intensiv cu C, cu O ma slabut, dar ea deseneaza, ii scot la imprimanta diverse activitati de toamna si ii plac.. taie cu foarfeca, lipeste, crafturi usoare cumparate de la magazin .. Bebe e printre ei, se joaca cu ce ma apuca..
Apoi la pranz, cand doarme Cornelia, ma facem putna matematica, le mai citesc dn carticele, le mai dau un joc pe computer(asta cam 1 ora) dupa care incepe harjonela, asta e momentul de alergat, isi fac corturi, picnic, au o imaginatie bogata, ma si mir de ei.. se mai joaca vreo 2 ore pana vine tat acasa si plecam n parc sau la activitati: balet, fotbal, lupte, pian, sau parc simplu(fiecare zi cu activitatea ei).. si seara cand ajungem acasa, le ma dau un desen..

Mergi la inceput