Mamici norocoase de sept-oct 2008 (152)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui khristin
......

Fetelor, parca a mai nascut azi cineva....iris parca dar nu apare in listuta, poate ma lamurit si pe mine ca sa updatez listuta, please

Cristina

le bébé 37w +

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

#8220;Arguing with a student is like mud wrestling with a pig #8211; you both get dirty and the pig likes it".


Iris este pe lista dar fara completari, uite aici restul de date:
"De la Iris mesaj: bb Andrei are 50cm, apgar 9, ea este mai bine, au mai lasat-o durerile de burta, inca era la reanimare dar de azi se muta in salon cu bb"

Am postat de dimineata mesajul dar nu ai apucat sa-l vezi

36+ mai mult ca sigur Crina Alexandra

Bebe

Eco

www.onetruemedia.com/otm_site/auth_preview?work_id=7088649" target="_blank">Tati, mami&bebelina

A mai ramas 29 zile incepand de azi 10.09.2008....productie de morcovi en-gros [:P]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Angelynna, gata updatat acum

Cristina

le bébé 37w +

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

“Arguing with a student is like mud wrestling with a pig – you both get dirty and the pig likes it".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui khristin

Angelynna, gata updatat acum

Cristina

le bébé 37w +

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

#8220;Arguing with a student is like mud wrestling with a pig #8211; you both get dirty and the pig likes it".


Multumesc

36+ mai mult ca sigur Crina Alexandra

Bebe

Eco

www.onetruemedia.com/otm_site/auth_preview?work_id=7088649" target="_blank">Tati, mami&bebelina

A mai ramas 29 zile incepand de azi 10.09.2008....productie de morcovi en-gros [:P]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

am reaparut dupa o ora juma de somn, moama ce fresh sunt!
musette, ce garsan frumos ai! sa va traiasca!
lau, multumim de filmuletze, esti o comoara si senx si pt info cu "darul". m-a apucat plisu' cind l-am vazut pe bb ala ce mic era. oare mai sunt in stare sa o iau de la capat?
TZITZIRI, FELICITARI!!! multa sanatate! la amindoi.


alexa simami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaM spune:

Felicitari Tzitziri si celelalte proaspete mamici...multa sanatate si tie si puiului tau...

Matei a avut colici dar de o saptamana s-au calmat..cam de cand a inceput sa faca partz...asta e un lucru bun (sa faca partz) ca scoate aerul care s-a format in intestine din cauza digestiei...cand ragaie scoate aerul inghitit doar... Nu i-am mai dat nimic de colici de o saptamana...cand ii dadeam functiona Gripe Water (recomandat de dr) Sab Simplex nu a mers.
Alt pont de dr mea este sa se schimbe la fiecare 3 zile orice se da pt colici pt ca altfel se obisnuieste si nu mai are efect...eu n-am apucat sa incerc...dar m-am gandit sa va spun.
Eu il alaptez exclusiv la san (nici ceai nimic) dar beau eu in cantitati industriale (adica vreo 2l pe zi) ceai de chimen, anason si fenicul sau ceai pt alaptat (Fares) care pe langa stimularea lactatiei are efect pozitiv si asupra colicilor.

Cand nu vrea sa doarma eu il pun in sling si in 5 minute adoarme sigur...am cateva poze cu el in sling...a functionat si pt colici si e tare comod.

Nu imi vine sa cred cat de repede cresc bebeii nostri si cat de repede se schimba. Al meu deja isi poate tine capul...nu-l controleaza foarte bine cand e la verticala dar se vede clar ca e mult mai bine. CAnd e pe burtica si-l tine bine de tot si isi controleaza miscarile...
Deja avem perioade de vreo 20-30 minute dupa masa cand stam si ne uitam in jur si vorbim cu mami si suntem atenti la ce zice ea acolo...ne uitam dupa ea daca se misca...e haios foc..are o fata asa de mirata...

M-am intins o gramada...
Multa sanatate si rabdare cu bebeii.

Matei Gabriel 24.08.08 foto
Matei Gabriel povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Angelynna, no problem ...eu abia am facut oki, la mine e abia 10 dimineata

Alina, mie mi s-a parut doamna ca-l cam invartea cu putere pe sarmanul bebelus , se vedea ca nu e al dansei . Personal n-am inteles de ce la baie trebuia sa-i toarne apa pe fata, putea sa-l stearga mai bland un pic cu o carpa ceva Apoi mi s-a parut tare greu sa-l tii pe bb asa suspendat si sa-l speli doar cu o mana. Suportul acela de cadita face toti banii.

Nushulica, tu tot cu shoppingul te indeletnicesti de nu mai esti activa?

Am si eu control la doctor mai incolo...ramane de vazut daca ne da ceva vesti sau tot asteptam

Cristina

le bébé 37w +

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

“Arguing with a student is like mud wrestling with a pig – you both get dirty and the pig likes it".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Musette ce falcos frumos ai tu acolo...te pup tare si pe tine si pe grasunelul Luca, abia astept sa il vad (sa se faca mai frumos, uof, sa ies si eu in parc...ca numai in curte imi tin pitica acum, sub acoperis, sa nu o ploua, eu nu ma incumet sa ies).

Raportam o zi mai linistita cu colicii astia...pana la urma am ajuns la ultima reduta (penultima ca ultima era Debridat-ul si inca nu vreau sa ajung la medicamente)...siropelul Colic Baby de la Erba Vita. Problema lui este ca se da cu un lichid si cum eu nu-l pot injecta in tzatze l-am pus in ceai de chimen, fenicul si anason si ii dau cam 10 ml cam de 3 ori pe zi (in aia 10 ml sunt 2.5 de siropel). Vad ca a fost mai linistita si a tras la partzuri...toata ziua.
Cu ragaitul e f f buna metoda descrisa de Muuh, chiar vorbeam ieri cu Simodina si imi povestea de metoda asta pe care si ea o stie de la dr Culcer. Tii bebelusul cu burtica pe piciorul tau (aproape de genunchi) cu capul un pic mai jos decat trunchiul (oricum cam asa se aseaza singur) si il bati usor pe spate eventual batzaind piciorul usor. Ies ragaielile ca rafalele de tun, garantat. Dar...din pacate, mai ramane aer blocat in intestine, nu iese tot. Aici cica intervine simeticona din preparatele de colici, uneste bulele de aer intre ele si le elimina...in fine, cat de eficient e asta e discutabil.

Cu diversificarea, asa si noi. Daca aveti vreun pediatru care va pune sa incepeti la 6 saptamani cu suc de morcov si mar e cazul sa il schimbati. Nici la 6 luni nu se incepe cu sucurile de fructe ca sunt prea acide pentru stomacelul lor. Eu am avut noroc la prima sarcina ca o prietena buna a mea, emigranta in Germania, a nascut cu cateva luni inainte si am folosit schema data de doctorii de acolo. Am inceput cu piure de legume, apoi cu piure de legume cu carnita si dupa aceea fructe pasate si suc de fructe. Si asta la 6 luni, nu mai devreme. Acolo se merge mai mult pe borcanele, pe ideea ca sunt bio si legumele sunt din surse sigure. La Alex i-am facut in casa dar i-am dat si borcanele bio de la Hipp si totul a fost f bine. Si era deja pe lapte praf si totusi nu am inceput diversificarea decat la 6 luni, ignorand mutrele soacrei, ale mamei, bunicii, matusii etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Muuh

clau_geo eu mai am o metoda dar e cam greu de explicat. Incerc deci: eu stau in fund pe canapea, il tin pe burta pe piciorul meu si batzai putin din picior (usurel de tot) si il tin asa cam cinci- zece minute chiar si 15 pana ragaie. Aplic si metoda lui anis cateodata.

baby boy eu la Alexei am inceput la 5 luni diversificarea (era alaptat mixt) si am incceput cu legume. La Dimitri, indiferent ca voi avea lapte de san sau nu pana atunci nu vrea sa incep inainte de 6 luni. Nu i-am dat niciodata ceai lui Alexei (e nascut vara a prins zile cu 40 de grade si tot nu s-a deshidratat fara) nu ii voi da nici lui Dimitri. Dupa ce am inceput diversificarea am inceput sa ii dau apa plata asa va fi si acum.

tzitziri felicitari!!! Sa va traiasca Davidutul si sa va aduca numai bucurii.

andreutac deobicei mana a doua este un rezident si de exemplu la Elias doctorul care conduce interventia se achita el insusi la toata echipa cu care intra in sala. Deci nu e musai sa dai.

Miruna, mama lui Alexei (13.07.2006) si a lui Dimitri (02.09.2008)



Multumesc frumos, dar pt mine e riscant sa o tin pe burtica ca varsa imediat.

Mami fericita de Irina Alexandra

www.flickr.com/photos/26166390@N04/" target="_blank">Noi si bebita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banu2268 spune:

buna fetelor...

ce de nasteri
ma bucur in acelasi timp dar parca m-a luat frica....

va felicit pe toate si sa fiti sanatoase voi si puiutii vostri


Banu 33+ Salih

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Kid, Miruna, cand il tii pe burtica, transversal peste piciorul tau (adica de-a curmezisul) sau de-a lungul piciorului cu capsorul inspre genunchii tai

Mami fericita de Carla Alexandra
Povestea puiului meu drag

Mergi la inceput