Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (176)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luy spune:

'Neatza si de la noi, stiu ca-i ora pranzului, dar eu abia acum o adorm pe printzesa in contul somnului de dimineata
Cecilia, imi pare bine ca v-a placut la Moeciu, mergem si noi peste 2 sapt ( uraaaaaaaaaa ), cum a fost drumul ( ma refer la trafic ) ? Sa inteleg ca iar voiai sa-l intarci pe micul terorist ? Scuze, inca n-am recuperat capitolele scrise cat n-am avut net, asa ca nu stiu.
Rox, tu te-ai relaxat la mare ? Se pare ca cei de la serviciu asa considera de te-au luat tare deluni de dimineata. Abia astept sa ajung la zi cu cititul, am inteles ca ati fost la Disneyland si ca ne-ai povestit. Si cum mie imi place f.mult stilul tau de a relata, nu ma indoiesc ca ma voi relaxa un pic citind despre impresiile voastre de acolo. Spor la treaba, sa ai o saptamana usoara ! Multi de sustinere de la noi !
Adi, tu imi pari o persoana foarte bine organizata, informata si cu capul pe umeri. Si generoasa , pentru ca imparti cu noi experientele voastre, din care avem si noi ce invata. Vad ca are roade bune "educatia" ta. Bravo ! Si eu cred ca deja de la varsta asta papanashii inteleg chiar mai mult decat credem noi si ca este timpul sa le impunem anumite limite.

Revin, trebuie sa verific ceva in bucatarie.

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Salutare!

Roxana, duamna cu care ai relatie speciala era bine duminica dupa-amiaza, deja pe drum. Asta ca sa stai linistita si sa lucrezi cu spor.

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

prisi, m-a topit zulufata ta cu ciorapeii ei cu buline ! Imi era dor de ea si am intrat sa vad daca ai mai incarcat poze. Remarc ca nu mai e deloc "pufoasa", daca la 78 cm are doar 8.8 kg ( Maria se mandreste cu 9.25 kg la 77 cm - e mai impanata )
Unde mai doarme Miru ? In patutul ei ?

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Gabitz am stat la pensiunea Niculina( moeciu de jos) intr-un cuvant superb, am fost foarte multumita, o curte imensa cu tot ce trebuie pt copil, triciclete, biciclete, telescaun pt copii, leagan, topogan, piscina pt copii, lada cu nisip, verdeata si niste catei tare prietenosi. Preturile ok,atat la cazare cat si la masa.

Luy, drumul a fost ok, noi am plecat vineri la 14 am iesit din Bucuresti, am plecat pe Ploiesti ( centura in lucru nu stiam) si se mai lucra undeva in Busteni parca, am facut cam 4 ore din care 1 ora pe centura Ploiesti.La intoarcere am venit pe Pitesti si a fost mai liber, este o portiune de drum mai rea( nu gropi, denivelari)dar castigi la mersul pe autostrada.

O sa pun poze dupa meciul de hambal.

Cecilia si Cristian Matei(07.09.2007)

asa merge Cristi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Ramonaiani, exact asa mananca si Lisa, cum ziceai in capitolul trecut, doar ca la noi inca opera postmoderna e in progres . Vrea ea cu mana ei. Dimineata o mai conving sa ia din lingurita mar si prune/caise uscate cu cereale. Si uneori la amiaza cand suntem afara. In rest, manuta ei e la baza si e super incantata. Asa am descoperit ca borcanelele se preteaza excelent turnate peste paste de orice fel (grau, orez, porumb, spanac) si sub orice forma si sunt excelente la graba (cand nu s-a terminat de gatit papa, cand am ramas in pana de timp etc).

Nu prea stiu ce sa ii gatesc consistent, pt ca nu mananca f bine legumele. Si nu ii plac cartofii simpli si, in general, gusturile simple, monotone, gen 1-2 alimente. Si trebuie sa fie ceva cu suc de rosii si branza, cel mai adesea. In timpul sau dupa e musai branza. Deja am trecut prin o gramada de sortimente: cheddar, swiss, edam, havarti, colby si nu mai imi vin in minte. Asa ca paste si mamaliga in diverse combinatii pt pranz si cina...

Pupic pt Elizuca cea sugubeata .

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yaia

Citat:
citat din mesajul lui adimercedes
Yaia, multumesc de idei. Insa nu stiu daca pot aplica acum. Cred ca e tardiv. Lisa nu se trezeste intotdeauna daca are pipi. Doar se taraie prin pat, asa adormita, se foieste, se suceste, se arunca pe burta/laterale si ajunge sa dea cu capul de grilaj, uneori se ridica in fund si se lasa la voia intamplarii, rezultatul e ca da cu capul se loveste, se trezeste, plange, si apoi, dupa schimbatul inevitabil, ne lungim cu tzatza, chin cu adormitul etc. Asa ca imi e mult mai simplu sa o schimb in somn si nici u simte, nu se trezeste. Oricum, face uneori pe la 12, alteori pe la 4-5 dimineata. Asa ca prefer s ao schimb si sa doarma lonistita fara sa isi intrerupa somnul si sa ma dispere pe mine cu chef de joaca daca se trezeste. Bea si multa apa, uneori nu se culca daca nu bea apa, asa ca...

Ma bucur de succesul primelor zile la gradi, de concediul avut, ca nu am apucat sa va zic nimic.

delfinasul gradinarit


Daca e alegerea ta, inteleg. Am vrut doar sa fiu sigura ca stii.
Intoarcem pupicii inzeciti!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze


Yaia, Offf, nu stiu cum sa o mai educ acum sa doarma uda, asa ca asa ramane . SI nici fara apa nu s epoate culca. Bea ca o rata de cateva ori pana la somn, chiar si inainte de a se baga in pat. Si aproape nu mai papa tzitzi si cand papa, e asa, pe fuga...

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui luy

'Neatza si de la noi, stiu ca-i ora pranzului, dar eu abia acum o adorm pe printzesa in contul somnului de dimineata
Cecilia, imi pare bine ca v-a placut la Moeciu, mergem si noi peste 2 sapt ( uraaaaaaaaaa ), cum a fost drumul ( ma refer la trafic ) ? Sa inteleg ca iar voiai sa-l intarci pe micul terorist ? Scuze, inca n-am recuperat capitolele scrise cat n-am avut net, asa ca nu stiu.
Rox, tu te-ai relaxat la mare ? Se pare ca cei de la serviciu asa considera de te-au luat tare deluni de dimineata. Abia astept sa ajung la zi cu cititul, am inteles ca ati fost la Disneyland si ca ne-ai povestit. Si cum mie imi place f.mult stilul tau de a relata, nu ma indoiesc ca ma voi relaxa un pic citind despre impresiile voastre de acolo. Spor la treaba, sa ai o saptamana usoara ! Multi de sustinere de la noi !
Adi, tu imi pari o persoana foarte bine organizata, informata si cu capul pe umeri. Si generoasa , pentru ca imparti cu noi experientele voastre, din care avem si noi ce invata. Vad ca are roade bune "educatia" ta. Bravo ! Si eu cred ca deja de la varsta asta papanashii inteleg chiar mai mult decat credem noi si ca este timpul sa le impunem anumite limite.

Revin, trebuie sa verific ceva in bucatarie.

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts


Luy, . Ma bucur mult ca ai revenit si ca esti ok cu netul acum. Astept sa ti-o vad pe ochioasa "cea impanata". Mi-ai lipsit. Ne-ai lipsit!

pupici la vrabiuta .

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Fetelor, va rog sa ma ajutati cu o idee. Aseara la baie am observat la Lisa pe trunchi, in partea din fata, o iritatie, similara cu cea de la roseola. Initial am crezut ca e de la caldura. Insa la baia din seara asta nu se schimbase nimic, ba parca s-a intins. Nu a facut febra, nu parea sa o deranjeze. Nu stiu daca e alergie, dar nu pare sa fie, caci ar fi trebuit sa se amelioreze ceva pe azi si, in plus, nu avem alimente noi in ultimele zile.

Intrebarea mea este: se poate sa fi facut inca o data roseaola si sa nu aiba febra si alte simptome??? Nu pare a fi rujeola, nu are ganglioni inflamati, nu pare sa aiba nimic decat iritatia aia care i s-a intins pe piept si burtica. Iritatia e rosalie. Va rog sa ma ajutati cu o idee cele care stiti despre ce ar putea fi vorba. Multumesc .

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Am revenit!
stam 4 zile in bucuresti.
Adi, Sofia are acelasi lucru...doar ca e un pic in relief. Maine o vede si bunica lui Junior (e pediatrea), sa vedem ce zice. Daca da din umeri mai intreba, si alt doctor.
banuiala mea: transpiratie....plus oaresce ciupercuta. A mai patit=o la un an si 10 luni, i-a trecut abia in apa marii.
vezi daca are vreun capetel alb la macar una din bubite....

daca nu are febra, e iritatie.

am pus in blog poze noi, multumesc mult, acuma sunt mult mai bine, in fond, copii ca ai mei nu mai are nimenea



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ANDREEA11

SALUTARE SI DE LA NOI!!
Si noi vom fi la mare intre 22-30 august, in Navodari.
Deci, azi am crezut ca innebunesc. L-am lasat pe Cris in patut si am plecat la bucatarie sa fumez o tigara. Dupa un timp am auzit ca scanceste insa s-a oprit repede. Asa ca nu m-am sinchisit sa fug la el. Dupa vreo 10 min ma duc. Descid usa, SURPRIZA!!!!!!! Cris nu mai era in patut, grilajul era jos, el la priza cu siguranta de la patut (care e un fel de cui) in gura !!!
Foarte ranjit m-a intampinat. Nu stiu cum a reusit, nu stiu de cat timp cazuse, cert e ca era de ceva acolo, pt ca erau f multe urme pe oglinda, semn ca se pupase acolo.

In rest suntem ok, merge de o manuta, i-a iesit si cel de-al 8 lea dintisor, la mancare au inceput mofturile. Si el are o personalitate f puternica, e f nervos si f independent!
Aaaaaaaa, am reusit sa ne mutam de la doctora de familie. Marti mergem la noua doctora la control!
Va urez un W E cat mai placut!

andreea

Alegeti viata! Avortul opreste o inima care bate plina de sperante...

http://community.webshots.com/user/andreeagogo


imi dau seama ce sperietura ai tras... asa realizam ca au crescut papanasii

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Mario prima oara la mare
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput