Bulgaria- impresii, drum, hoteluri(10)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Bulinutza, sincer...am nimerit ca fraieru'
Ai sa vezi ca veniti pe drumul principal (Varna - Burgas) si cand se rupe drumul spre o statiune in stanga e de regula semnalizat. Astfel, dupa ce treceti de Sunny beach o sa ajungeti la un semafor, unde trebuie sa faceti stanga spre Nessebar. Acolo mergeti relativ 500 m, pe partea stanga veti vedea o benzinarie Lukoil iar imediat dupa benzinarie e un fel de sens giratoriu. Eu am luat-o instinctv spre dreapta (acolo strada se "sparge" intr-un fel de V). Am mers deci inspre dreapta pana la un moment dat in fata aveam peninsula cu Nesebarul vechi (o recunosti sigur dupa poze). Acolo nu intri pe "podul" spre peninsula ci faci dreapta (urca putin soseaua acolo). O sa mergeti de acolo cca 3 km. La un moment dat o sa credeti ca dati in papusoi, se termina hoteluri, blocuri si e camp si santier. Pe dreapta e o benzinarie din aia simpla, nu de firma, noi acolo am vrut sa intrebam daca am luat-o bine, dar cand am oprit masina am vazut putin mai sus pe stanga acoperisurile verzi de care scrisese cineva.

Nu stiu cat de clar am explicat, sper sa va ajute dscrierea mea. Nu am gasit nici eu nici o harta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

davira, aissa multumesc mult

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze

Ajutati-o pe Sonia,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sali spune:

Bine v-am regasit, ne-am intors de 2 zile de la Nessebar Palace!
Am gasit relativ usor hotelul, dupa indicatiile unei bulgaroaice amabile care mi-a explicat in limba gimnastica pe unde tr sa o luam.
Spitalul este un reper bun pt a gasi hotelul dar e bine sa intrebati de POLICLINICA, intrucat asa sta scris pe firmament.
Atentie unde parcati, fie doar si pentru cateva minute, pt ca se ridica masinile instant, non stop alearga pe strazi acea masina speciala care incarca masini si le duce intr-un loc numai de ei stiut.Si cred ca este mare distractie in vederea recuperarii,
Impresii, la rece: incantata de hotel( insemnand camera, care este f mare si curata) si dezamagita ( destul de rau) de restaurant.
Caut raspuns la urmatoarea intrebare: sunt o turista (prea) pretentioasa daca :
- ma deranjeaza ca nu am de unde sa beau apa chioara la micul dejun, pt ca nu exista decat hot water sau hot milk?
- ma deranjeaza ca o balshoaie femeie de serviciu matura la masa alaturata si strange cu farasul in timp ce eu incerc sa mananc, desi nu-mi mai prea iese dupa ce o vad pe ea in exercitiul functiunii?
- ma deranjeaza sa beau o cafea in lobby bar dintr-o ceasca nespalata, pe care se vad dare uscate de la gura celui care a baut inaintea mea?
-ma deranjeaza ca la piscina o persoana , copil sau adult, cade in fiecare minut pt ca gresia este alunecoasa? Pont: mergeti pe dunga alba de plastic care este ca un chenar pe langa piscina, un fel de gratar pe unde intra surplusul de apa. Cu aceasta ocazie, am creat si slagarul vacantei, racnit de n'shpe ori pe zi catre fi-mea: Meeergiiiii pe duuungaaa albaaaa.....
-ma deranjeaza ca sucurile de la dozatoarele din restaurant sunt atat de proaste incat fi-mea la trei ani le-a refuzat, uitand sa mai fie incantata de culoarea lor,spunand ca au gust de medicament?
...si ce este mai bun am pastrat pt sfarsit: cafeaua de la dozatorul din restaurant este atat de proasta incat am folosit-o pe post de apa pt a ne prepara nessul....romanii au fost mereu recunoscuti ca fiind un neam inventiv, nu?
Au fost insa si lucruri bune: mi-au placut perdelele, draperiile, pledul de pe pat, daca stau sa ma gandesc bine, nici liftul nu arata rau...
Asadar,iata ce garanteaza un sejur reusit la Nessebar Palace: crampoane pt piscina si toaleta din holul cu restaurantul, care mereu avea gresia uda dar nu si curata, pahare de unica folosinta pt cafea in barul din hol, orbire ad-hoc pt a nu vedea cum se strang resturile de la masa vecina cu matura si farasul, borcanul de ness in geamantan si lista poate continua dar ma indoiesc ca mai vreti...desi a preveni e mai bine decat a combate.
Fapt real, vazut in timpul sejurului meu 14-21 iulie la Nessebar Palace: la micul dejun, o tipa in fatza mea a primit, o data cu lichidul din recipientul de Hot water si o MUSCA, stiti voi, acea insecta care in mod normal nu prea are ce sa caute intr-un restaurant...recunosc, am fost egoista, pt ca m-am bucurat in sinea mea , ca dormisem 1 minut in plus in acea dimineatza, pt ca altfel, musca ar fi ajuns in ceasca mea. Turista nu era romanca insa, in orice limba/limbaj din lume, datul marunt din buze , ajutat de o mimica convingatoare, cred ca inseamna stergerea definitiva a acestui loc pt a reveni in vacanta...
Daca mai vreti si agreati stilul, mai am , pt ca au ramas multe nespuse, mancarea , in nediversitatea ei, isi cere dreptul de a fi si ea povestita, etc, etc, etc....

Pentru DC, a transmis( aproape live) , cu toata sinceritatea si promisiunea( facuta mie insami) ca nu voi reveni, a voastra Sali.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns davira spune:

mai fetelor!
eu cred ca sinteti foarte pretentioase
eu am fost la nessebar mare;mie mi-a placut foarte tare subliniez:comparind cu litoralul romanesc
va intreb de ce mergeti la mare? sa stati la piscina? pai piscina sau bazine aveati si-n bucuresti sau in baia voastra de acasa
va place mai mult in clorul ala si-n altele cind eu cred ca marea, apa de mare este foarte benefica mai ales pentru copii?
sincer eu merg la mare pentru efectul benefic al aapei sarate
si eu am stat stresata cu copii , nu am mers la piscina decit o singura zi, pe la sfirsit sa le fac pofta copiilor dar am fost in dezavantaj deoarece am tipart si eu intr-una :stati sa nu alunecati, nu inghitit apa ,scuipati, puneti palariile etc etc
plus ca nu-i putem scoate de afara ca voaiu sa se joace intr-una si era un soare....
la mare ii mai pacalesc, mai vin si se joaca sub umbrele cu nisipul, lopatele jucarii...
la piscina n-aveau stare sub umbrela....
parerea mea.....
la masa, eu la nessebar mare ma fost ffff multumita-diversificare fffff mare de mincare, intr-adevar...cafeaua ffff proasta dar la lobby bar, ora 10 excelenta... si cana curata...
sucruri?proaste tare...dar depinde cum iti educi copiii sa nu bea aceste chimicale
ai mei 4 si 7 anu nu beau asa ceva ;nu beau decit apa plata sau minerala-cel mare-si sucuri naturale
mai calca si ei strimb, normal dar dupa asa sucuri n-au tinjit...
un apeste alta, fetelor nu e asa de grav
locul e superb
o intreb pe sali: gaseste asemenea loc pe litoralul romanesc?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Sali, ma bucur, desi n-ar trebui, ca mai confirma cineva impresia mea, in special despre mancare. Gresia alunecoasa e doar un rand, se vede ca are diferenta de culoare, un rand de pe marginea piscinei si cateva placi razlete care sunt o idee mai inchise la culoare decat restul. Cele predominante, bej, nu aluneca. Doar cele mai gri putin. Asta am sesizat dupa ce am luat si eu o tranta acolo desigur.
Davira, dam cateva sute de eur sa ne simtim asa cum vrea fiecare. Unii vor la piscina, altii la plaja, unii mananca mancarea de acolo, altii nu, e chestie de gusturi. Apoi...la plaja daca mergi si le platesti alora sezlongul ce afacere faci? Daca nu platesti te inghesuie intr-un colt de plaja. Si mai e ceva, cu Ai esti tentat sa stai pe langa piscina ca deh, acolo nu platesc sucul, la plaja trebuie sa scot alti bani. Asa ca daca tot am AI macar sa il folosesc, eu cel putin asa gandesc.
Eu repet, nu ma asteptam la cine stie ce, DAR nu pot sa nu compar cu ce am vazut anul trecut, la aceeasi bani si la o stea in minus unde tratamentul si mancarea au fost net superioare. Unde am avut ceva in minibar si aici nu. Unde am avut unde sa ma plimb si aici nu. Unde am avut dozatoarele la piscina la liber nu asteptam ca aici sa i se faca mila de mine ascutitului ala de la bar care ziceai ca e oparit tot cand vedea clienti. Am intrat si eu intr-o seara la restaurantul de la Bay si mi s-a parut si mai jalnic decat la Palace.
Asa ca da, probabil suntem excesiv de pretentioase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinutza spune:

fetelor, din pacate pt mine eu sunt iarasi fara nimic concret, adica fara bilet.
am trecut de cateva ori prin toate starile posibile, dupa fiecare promisiune a unor agentii , iar in acest moment nu mai am nimic.

eu vreau sa plec neaparat cu 31 iulie si intr-adevar este fooooarte tarziu.
daca stiti vreo agentie care mai poate oferi ceva, potrivit pt o familie cu 2 copii, v-as fi recunoscatoare.

nopte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CatXO spune:

Buna. O cunostinta de-a mea si-a luat bilet acum 2 zile la hotel Panorama din Albena. Acum nu stiu ce sa-ti spun, daca agentia mai avea si bilete la hoteluri cotate mai sus. Agentia se numeste Sirius si daca mergi pe cautare o gasesti. Aaaaa...si e din Ploiesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns firutza spune:

Buna!Noi ne-am schimbat hotelul ,mergem la Aquaazur ,tot in Constantin si Elena ,dincolo la Sirius Beach voiau sejur de 7 nopti.Despre acest hotel stie cineva?Noua ne place litoralul bulgaresc,ni se pare mai curat si mai civilizat decat la noi.Asta e impresia noastra.In rest...concedii placute tuturor,indiferent de destinatia aleasa!
Dalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Hello!

Mai am si eu o saptamana si plec la Sol Nessebar Palace ... dupa ce am citit aici am niste emotii! Speram sa ne simtim bine si sa ne odihnim .... macar atat!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sali spune:

Davira, nici nu caut asemenea loc pe litoralul romanesc dintr-un motiv f simplu: mi-e frica ca gasesc! Stii tu, cine cauta gaseste....
Si chiar daca pare greu de crezut sau acceptat, mai exista o specie de turisti care prefera (uneori) piscina, din diferite motive, unele aratate f bine de Aissa. Asta nu insemna ca nu recunosc efectul benefic al apei de mare, de care ne-am bucurat si noi.
Pe de alta parte,de ce sa compar cu litoralul romanesc( la aceiasi bani sau mai multi) cand pot sa compar cu alte locuri din afara tarii unde am fost, am dat aceiasi bani sau mai putini, o stea mai putin si conditiile au fost infinit mai bune?
Nu am calatorit mult deloc, este abia al treilea an de cand plec vara in afara tarii in vacanta, acum 2 ani am fost in Spania iar acum 1 an in Tenerife, de fiecare data cu All inclusive.
Astea imi sunt reperele de turist, bag seama ca m-au invatat prost aia din Spania care la 4 stele dadeau fructe de mare, homari, crabi si schimbau felurile de mancare zilnic sau aia din Tenerife care aveau j'de mii de feluri de prajituri/fruce si asteptau sa terminam toti masa ca sa mature.
Aissa, uitasem, si pe noi ne-a surprins ca minibarul era gol pusca! Dar macar aveam seif....
Ajunge insa cu comparatiile, iertata-mi fie paranteza, sa nu uitam ca sunt fete care urmeaza sa plece, asa ca sa nu le dam frisoane mai mult decat este cazul.
Camelia Daniela, ai putea sa te bucuri , de exemplu, pt ca: echipa de animatie va incerca sa te invete salsa, te va corupe sa faci gimnastica in piscina, liftul vine relativ repede, ai telefon in baie, nu ai chiar foarte multe scari de coborat pana la plaja, vei avea pepene la desert din belsug, la toaleta e mereu hartie igienica.
Va pup si mult curaj, hai ca sigur dracul nu e chiar asa negru la Palace precum l-am infatisat unele dintre noi pe aici!
PS: Aissa, in timp ce ma redresam facand o Tzucahara in echer mai ceva ca , Comaneci nu am mai apucat sa vad gresie bej sau gri, vedeam doar verde, si mai era si in forma de stele, culmea!

Mergi la inceput