Bulgaria- impresii, drum, hoteluri(10)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Am editat ca uitasem sa trec in lista si ultimul capitol.

Am o intrebare: va faceti asigurare de sanatate?
Imi spusese cineva ca nu trebuie sa fac alta asigurare, dar ca trebuie sa ma duc nu stiu unde , sa depun o cerere si imi vor da nu stiu ce card valabil 6 luni prin care arat oriunde ma duc in spatiul UE ca-s asigurat si nu mai e nevoie de alta asigurare particulara. Totusi m-am interesat si cat ma costa o asigurare ( daca nu ma insel, la Unita) si e aprox 10 ron/ pers. Acum....ptr 50 ron sa alerg pe caldura asta si sa caut cai verzi pe pereti....nu stiu daca merita. Voi cum ati procedat?

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Roxana, noi am facut asigurare anul trecut si vom face si anul asta. Anul trecut nu am avut nevoie de ea dar e mai bine asa...........


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina00 spune:

quote:
citat din mesajul lui LYADA

Ne-am intors si noi ieri din Sunny Beach- Hotel PLANETA.

Hotelul de 4 stele, bun, camere foarte mari (cam 24 mp) cu 2 paturi duble si canapea extensibila de 2 locuri. Mancarea a fost mai slaba fata de anul trecut la Bolero, cu exceptia ultimei seri, cea bulgareasca, in care au gatit excelent. Serviciile de 3 stele plus. Aveau sala de fitness mare si sauna incluse in pret (noi am fost cu demipensiune). Majoritatea turistilor erau evrei si rusi, de fapt din toate tarile fostei URSS (ii intrebau pe copii seara la mini-disco si asa am aflat). Multi preferau sa mearga la mare si nu am avut stresul de anul trecut cu sculatul dimineata pentru a ocupa un sezlong.

Copilul a fost cel mai incantat pentru ca aveau masa de biliard si de ping-pong si in a doua jumatate a saptamanii aproape ca nu mai intra in piscina.




Draga Bianca,
Am si eu cateva intrebari ref la Hotel Planeta, vrem sa ne luam si noi bilete acolo. Statiunea o stim deja, ca am fost si anul trecut, dar la alt hotel. Deci:
- hotelul are parcare? gratis sau cu plata? e aglomerata?
- e galagie (dat fiind ca e in centru)? avem un copil de 8 luni in grup...
- mancarea e ok? mai ales pentru copii...
- cum sunt camerele? ati avut apartament sau dubla? au vedere la mare?
- alte detalii care crezi ca ne-ar fi de folos sa le stim...

Sper ca nu te-am coplesit cu intrebari. Astept raspunsul tau.
Multumesc,
Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Si noi am avut asigurari, si anul trecut si anul asta. Sa dea Dumnezeu sa nu fie nevoie de ele, dar pt 50 ron cat m-au costat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Irina,

hotelul are parcare? gratis sau cu plata? e aglomerata?

Hotelul are o parcare minuscula- 10 masini, exact in fata cladirii, despartite cu o bariera de strada. Noi am parcat pe strada de alaturi, in spatele altor masini si in 3 minute (intrasem sa luam camera) ne-a facut semn bell-boyul sa fugim ca ne-o ridica. Mare atentie! Al meu i-a dat 10 leva celui care ne anuntase si l-a lasat sa parcheze in fata hotelului (pana atunci fusese rezervat pentru unul dintre sefi)
- e galagie (dat fiind ca e in centru)? avem un copil de 8 luni in grup...
Pe partea cu strada da. Este un bar alaturi care bubuie toata noaptea. Din fericire, cand inchizi usa de la balcon se atenueaza. Stiam de pe tripadvisor ca trebuie sa cer cu vedere la piscina insa cica nu aveau. Daca reusesti ar fi ideal.
- mancarea e ok? mai ales pentru copii...
Depinde de copil. Al nostru- 6 ani si foarte mofturos- a spus pas la aproape tot in fiecare seara. Dimineata este bine, sper ca toti copiii mananca oua, paine prajita cu unt sau clatite. Au niste clatite mici care sunt apreciate de toti. Ele nu-s grozave dar sunt atractive prin forma mignona si faptul ca-s preparate pe loc. Seara multe mancaruri gatite, cel mai sigur este puiul. Va recomand sa ajungeti la cina pana in ora 19.30, mai tarziu carnea gratar incepe sa nu fie atat de bine facuta.
- cum sunt camerele? ati avut apartament sau dubla? au vedere la mare?
Camera fara cusur- dubla, cu canapea extensibila, am scris mai sus. - functie de etaj au vedere la mare. In fata lor e construit un alt hotel, nedat in folosinta, care blocheaza vederea.
- alte detalii care crezi ca ne-ar fi de folos sa le stim...
Bauturile la masa de seara sunt scumpe. Apa mica (330) este 2.7 leva (la magazin 0.5), berea 3.7 (la mag 1 leva) si paharul de vin 4.6 leva. Le-am incercat pe toate sa ne convingem daca merita. Mai rentabil ni s-a parut sa luam o sticla de vin (Damianita, rosu)- excelent.

Distanta pana la cele mai apropiate tonete cu fructe si porumb fiert este relativ mare (sunt spre strada comericala, spre centru).

La snack barul de la piscina mancarea este buna, dar cam fast-food. Noi am mancat ultimele 2 zile la Iberostar la piscina, mancare mai buna, asa cum ii suspectez ca au si in hotel.

Depinde de experienta de anul trecut - daca ati stat la un hotel super (ca noi anul trecut in Nisipuri) - Planeta este relativ banal, un hotel de 4 stele normal. Comparativ cu multe hoteluri pe care le luasem in calcul pt Sunny Beach ni s-a parut ca am nimerit bine.



Daca imi mai aduc aminte sau mai ai intrebari mai scriu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

azi am primit confirmarea de la agentie. mai avem de rezolvat cu pasaportul si gata!

noi ne-am facut mereu asigurari de sanatate...nu se stie niciodata ce se poate intampla! anul trecut am facut si asigurare storno, dar anul asta nu mai facem.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
POZE ALEX SI TEO:
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

salut!

Legat de asigurare, ceea ce spunea Roxana este cardul de sanatate oferit de statul roman (se gaseste la Casele de sanatate judetene) dar nu se merita pentru ca nu sunt semnate nu stiu ce acorduri intre Romania si Bulgaria. A avut cineva anul trecut, si-a rupt un deget la mare si a trebui sa plateasca pana la urma din buzunar si nici nu a recuperat nimic. Asa ca anul acesta si noi facem asigurari private.

Nu s-a intors nimeni de la Kaliakra, Albena? Am auzit (a 3 mana, deci nu stiu ce si cum) ca anul acesta a fost mult mai nasol decat anul trecut. Si ma tot intreb de ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Am platit avansul , am semnat contractul, confirmarea va veni si ea intr-o zi asa cum i s-a spus si lui Ariel, mai avem sa facem poza tzuncului si sa il trec in pasaportul meu, dar asta o sa o rezolv la inceputul sapt viitoare, ca avem timp.

ARIEL i-a dat pana la urma sotului brosurica cu ce include AI? VOi cand aveti check-in-ul? pe 1 sept? noi pe 2 sept ...

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

PUIUTUL MEU, PAUL
Varsta Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

ARIEL , la o intrare in hotel, undeva langa piscina ne intamplina un covor rosu....ai vazut?? uite-te in pozele de AICI

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

PUIUTUL MEU, PAUL
Varsta Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Amironeanu, am citit pe Softpedia ca totul ar fi ok, singurul lucru mai aiurea e ca hotelul este plin ....altfel toate bune si frumoase....stii si tu ca fiecare cu parerea lui, dar chiar n-am auzit pe nimeni spunand ceva de rau. Tu parca pleci in a 2-a parte a lunii august, nu? Pana atunci vin eu si-ti spun tot, daca voi putea, voi intra si de acolo.
Totusi parca era cineva care pleca inaintea mea, iunie sau iulie, nu mai stiu...poate intra si ne da detalii.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput