Bulgaria- impresii, drum, hoteluri(10)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Am inceput de 2 ori sa scriu si am pierdut, asa ca scriu cate putin si trimit:

Stie cineva cat costa o tura in parcul de distractii( ptr copii)? Nu stiu cati bani sa schimb in leva, sa nu raman cu ei. ( presupun ca mare parte din bani se vor duce acolo). Pe la tarabe, magazine....etc, se poate plati si cu euro sau numai cu leva?

Lala, vigneta nu mai este 5 euro?

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
citat din mesajul lui roxana c.

Am inceput de 2 ori sa scriu si am pierdut, asa ca scriu cate putin si trimit:

Stie cineva cat costa o tura in parcul de distractii( ptr copii)? Nu stiu cati bani sa schimb in leva, sa nu raman cu ei. ( presupun ca mare parte din bani se vor duce acolo). Pe la tarabe, magazine....etc, se poate plati si cu euro sau numai cu leva?

Lala, vigneta nu mai este 5 euro?

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)




Roxana eu am platit in lei , la vama 250.000 lei vechi ( 25 ron).
In bazar in multe magazine dar si in parcul de distractii am avut surpriza sa nu vrea bulgarul euro ci doar leva .
Ca sa iti faci o idee :
- masinutele de condus ( alea care se ciocnesc pe pista ) 4 leva tura
- bunggie jumping - 10 leva
-taurul de rodeo - 6 leva
-aruncatul cu o minge in cutii de tabla - 5 leva pt jucarie mica, 10 leva jucarie mare
- tobogan urias gonflabil - 5 leva
- lebede pe apa si alte chestii asemanatoare - cam 5 leva tura
- pescuit de rate - 5 leva
- parapanta cu plecare din barca : 2 adulti si un copil 80 leva.
Cam tot ce e prin Luna Park oscileaza intre 5 leva si 10 - 15 leva .

Personal mie mi-a convenit sa schimb in leva aproape toti banii, cu ce am ramas la iesirea din Bulgaria am oprit la free shop si am cumparat dulciuri, parfumuri si bauturi.


O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Sa va povestesc despre serviciul pasapoarte din Ploiesti, cat de destepti sunt:

Am bagat actele joi, pe 3 iulie, cu acte in original si copii, si declaratie de la sot ca-i de acord sa-l trec in pasaportul meu...si copilul luat si tarat acolo ptr poza, si coada pana am intrat....si tralala...tot tacamul, ca la noi, la Romanica. Scos pasaportul vineri, fara sa ma uit in el, nu m-am gandit ca e mare lucru sa copieze numele din toate actele pe care le-am dat , plus celelalte 2 fete deja trecute, plus numele meu scris acolo. Dar ei bine, cine spunea ce spunea de politai....mare dreptate a avut. Credeam ca numai cei de la circulatie sunt analfabeti, dar taaare m-am inselat.
Au adaugat o litera la numele de familie al celui mic, numele meu este C.....n, iar ei au scris C.....nu. Si culmea culmilor, cand m-am dus azi...ghici cine e de vina? Eu, ca nu m-am uitat cand l-am luat Si ce se mai poate face? Pai sa platesc iar taxa de 6 ron( nu de 6 ron e problema, ci de faptul ca se plateste intr-un singur loc in tot orasul, unde imi este destul de greu sa ajung), si bagate iarasi actele de la capat, cu originale, cu copii si cu luat copilul si carat acolo, iar stat la coada, iar sot cu declaratia ...etc. Iar daca am nevoie de pasaport mai repede, sa platesc si taxa de urgenta( nu e cazul). Plecam peste 2 saptamani, ca daca aveam timp, faceam scandal mare. Aaaa, si cica vinovati sunt cei de la evidenta populatiei, ca acolo asa apare. Pai cine puii mei a scris acolo, eu sau tot ei? Si daca e asa, ptr ce mai cer atatea acte daca tot nu se uita pe ele?

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Scuze daca e cineva care lucreaza in politie, dar am niste nervi pe ei....am avut o problema acum 4 luni si nu au rezolvat-o nici acum, sunt in aceeasi situatie ca atunci....nu se stie nimic, vinovatul a disparut brusc si instantaneu, iar comisarul care se ocupa de caz ma asigura ca e cel mai tare din parcare, il prinde pe nenorocit si il infunda bine de tot , iar eu chiar l-am crezut.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Lala, multumesc ptr raspuns. Dar am mai descoperit ceva in mesajul tau: care free shop, stiam ca nu mai sunt, anul trecut adevarul e ca nici nu m-am uitat dupa ele, stiind ca s-au desfiintat.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
citat din mesajul lui roxana c.

Lala, multumesc ptr raspuns. Dar am mai descoperit ceva in mesajul tau: care free shop, stiam ca nu mai sunt, anul trecut adevarul e ca nici nu m-am uitat dupa ele, stiind ca s-au desfiintat.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)




La Vama Veche imediat dupa panoul cu iesire din Bulgaria si pana in cel cu Romania pe partea stanga a drumului este magazinul. Deci pe sensul invers de drum ( pe cel de dus, chiar inainte de schimbul valutar). Era si anul trecut si era si anul asta.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Aha, m-am lamurit. Am plecat pe Giurgiu atunci si tot pe Giurgiu plecam si acum.

Inca ceva: ne-am gandit sa plecam dimineata, pe la 4, asta inseamna sa ajungem in Albena in jurul orei 10 dimineata, stiu ca-i devreme ptr cazare, dar in primul rand mergem pe racoare si in al 2-lea rand va dormi Calin mare parte din drum ( sau asa sper eu). Intrebarea este: am unde sta si ce face cateva ore pana ne da camera?



Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
citat din mesajul lui roxana c.

Aha, m-am lamurit. Am plecat pe Giurgiu atunci si tot pe Giurgiu plecam si acum.

Inca ceva: ne-am gandit sa plecam dimineata, pe la 4, asta inseamna sa ajungem in Albena in jurul orei 10 dimineata, stiu ca-i devreme ptr cazare, dar in primul rand mergem pe racoare si in al 2-lea rand va dormi Calin mare parte din drum ( sau asa sper eu). Intrebarea este: am unde sta si ce face cateva ore pana ne da camera?



Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)



Exact la fel am plecat si noi.
Am parcat masina la hotel si am anuntat ca am venit, am lasat pasapoartele si ne-am dus la o terasa peste drum . Noi fetele am facut si un shopping scurt, baietii au baut o bere, copiii au inspectat piscina si un pic din bazar ( noi am fost 5 familii, 19 persoane ). La 12.30 am primit bratarile de all inclusive si am putut lua masa.
La 14.00 ne-am cazat.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itdt spune:

Buna lala,
Eu voi merge la laguna garden pe 28.07.
vroiam sa te intreb daca la capitolul mancare de copii au cumva borcanele de mancare speciala pentru bebelusi? Scaune de masa pentru copii sunt?
Si inca ceva la ce ora s-a facut cazarea?
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Acum am vazut ce ai scris despre Kaliakra. Noi acolo vom merge si am auzit si bune si mai putin bune. Cred ca depinde foarte mult de fiecare persoana in parte, unii au venit foarte incantati, altii....multumiti, dar asa...la limita.
Anul trecut citisem de Kustur numai de bine, probabil ca ma asteptam la mai mult si din cauza asta n-am venit prea incantata cum venisera cei dinaintea mea. Nu pot spune ca nu mi-a placut, dar nici nu mai m-as duce a 2-a oara.

In legatura cu orele acelea de pana in cazare....ne descurcam noi, cumnata mea va fi la Arabella, care am inteles ca e chiar langa Kaliakra. Poate daca ma vor vedea cu bebe mic nu ma vor lasa sa astept pana la 14. Tu ai fost si cu cel mic?



Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput