Bulgaria- impresii, drum, hoteluri(10)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Cristina, cati km. sunt de la Russe pana la Nisipuri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Vad ca ViaMichelin da 282 km Bucuresti-Nisipuri, si tind sa ii cred pentru ca Nessebar, unde am fost anul asta, e la 100 km de Varna si pe kilomeraj masina a aratat fix 400 km din Nessebar pana acasa. Cum Nisipurile sunt la vreo 10 km cred de Varna asa as zice si eu, Bucuresti-Nisipuri cca 300 km pe varianta Giurgiu. Scazi 60 km Bucuresti-Giurgiu deci mergi prin Bg cam 250 km.
Nu iti face absolut nici o grija, drumul e foarte ok, eu l-am facut de 3 ori (1 data la dus, de 2 ori la intors), nu ai cum sa faci mai mult de 5 ore, daca mergi alene. Ai doar cateva portiuni, dupa Ruse, unde mai poti prinde trafic, tiruri, pana se separa drum spre Sofia, dar e ok, nu stai in coloana. Echipaje de politie sunt maxim 1-2, te avertizeaza bulgarii la greu oricum daca au vazut politie. Plus ca sotul meu mi-a spus ca din cauza acelor temeri cu falsi politisti si pt a nu pierde turistii romani care se pare ca sunt speriati, cica s-ar fi semnat o conventie intre politiile celor 2 tari sa nu opreasca masini cu nr de RO decat daca faci cine stie ce boroboata mare de tot. Eu am mers foarte tare, cel putin pe autostrada scapasem piciorul si m-am speriat cand am vazut 160 km/h, dar e asa liber ca nu ai de ce sa mergi incet.
Ahhh, mai vreau si eu o tura de mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Deci distanta pana la nisipuri ar fi ca de la buc. pana la noi la mare...
In principiu cam stim cum merg treburile pe strazile bulgaresti pentru ca prin bulgaria mergeam la turci dar pe un alt traseu, bineinteles

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Buna dimineata!!

Fetele stiti cumva daca trebuie procura la bulgari pentru un copilas care merge cu un singur parinte ??Va multumesc

Orlando_Andreas
(9.12.2005)
si Mada


Iulie-August 2008

www.onetruemedia.com/shared?p=4735f6859c47291132f727&skin_id=6&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">Al II-lea an de viata (montaj )





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
citat din mesajul lui Madutza10

Buna dimineata!!

Fetele stiti cumva daca trebuie procura la bulgari pentru un copilas care merge cu un singur parinte ??Va multumesc

Orlando_Andreas
(9.12.2005)
si Mada


Iulie-August 2008

www.onetruemedia.com/shared?p=4735f6859c47291132f727&skin_id=6&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">Al II-lea an de viata (montaj )









DA.Nu te lasa vamesul roman sa treci granita cu el altfel.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Taman ce ne-am intors si noi din Albena , hotel Laguna Garden.
A fost frumos si ne-am simtit bine in conditiile in care am fost cu ambii copii : unul de 8 ani si un bebelus de 6 luni .
Am plecat pe drumul Bucuresti - Vama Veche -Albena.
La iesirea de pe autostrada Cernavoda , in rond am intrat in stanga printr-un sat ( imi scapa numele ) spre Negru voda ca sa evitam traseul prin Constanta si statiuni iesind chiar inainte de portul Mangalia. Desi mai lung drumul cu circa 50 de km a fost mai bine deoarece a fost foarte liber.
La vama am schimbat euro in leva la punctul de frontiera cu 1.93, la hotel si prin Albena era de la 1.90 in jos.
Hotelul are parcare , nu uitati sa platiti parcarea in statiune la plecare, la receptia hotelului deoarece este doar 5 leva pe sejur fata de 3 leva/ zi daca platiti la statia de taxare.
Rovinetta bulgareasca a fost in vama 25 Ron / 7 zile.
Hotelul a fost ok pentru 4 stele, curat, personalul amabil, camere mari, paturi imense.
La restaurant cam imbulzeala din cauza ca si cei de la Laguna Mare mancau tot aici si se formau cozi.
Mancare relativ ok in sensul ca nu ramaneai nemancat, ceva se gasea pentru toate gusturile exceptand standul pentru copii unde erau in marea majoritate mancaruri fast food , copilul cel mare a mancat bine merci la standurile de adulti unde era mancare mult mai sanatoasa. Multe fructe, multe branzeturi si legume, carne la gratar atat la pranz cat si seara.
Plaja era curata, noi nu am facut plaja in dreptul hotelului preferand sa mergem la 200 de m distanta pentru umbrele de pai ( contra cost : 2 sezlonguri , cu saltelute si umbrela de pai 24 de leva/ zi).
Animatori la piscina si mini club pentru copii zilnic, mini discoteca ( am inteles ca anul trecut nu erau, anul acesta erau animatori care chiar rupeau ceva vorbe in romana ).
Hotelul in proportie de 80 % plin de romani restul nemti si rusi ..

La anul daca nu mergem la turci si ajungem tot in Albena voi merge la Kaliakra Superior . Am vizitat hotelul acela si restaurantul, am vorbit cu romani cazati cu ultra all inclusive acolo si se pare ca merita banii.
Anul trecut am stat la hotel Orlov si pot spune ca au avut un plus la capitolul mancare fiind mult mai variata, cazarea fiind totusi sub Laguna Garden .


O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Lala ..multumim de informatii.. si noi tot la Laguna Garden vom merge!

Buna informatia cu paracrea...

Asha mult erau sezlongurile si umbrelele peste tot?
12 euro mie mi se pare cam mult... Parca acum 2 ani erau numai 6 eur!

Sa speram ca nu avem probleme cu mancarea..ca si noi vom avea doi copilasi! Ciorbite aveau?

La cap sucuri..tot alea naspa la dozator?

Restauranul are aer conditionat ?

Noi am fost acum 2 ani la Oasis.. ne-a placut mult mancarea. Camerele cam mici ..si atunci nu aveau AC!



Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Lala si zici ca in statiune cursul era mai bun decat la granitza?

Ca acum doi ani imi amintesc ca era invers..adica la vama mai bun!

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Ligia restaurantul are aer conditionat, are si terasa .
Nu stiu sa iti raspund cu privire la pretul pe plaja al umbrelutelor in alta parte noi doar la cele de paie din dreptul hotelului Malibu am stat.
Sucurile erau la dozator sau la bar : coca cola si fanta.
Ciorbite : nu prea . Cam doua supe la pranz . Am incercat : supa cu pui si taietei, supa crema de legume cu crutoane, supa de cartof, supa de vacuta. Nu stralucesc dar sunt mancabile.


Despre schimbatul banilor rectific , mea culpa, am gresit in mesajul anterior o cifra :

- la vama 1 euro - 1.93 leva
- la hotel 1 euro - 1.90 leva

Sorry !



O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns firutza spune:

Deci la St.Constantin si Elena ,nimic?
Ne-am hotarat:mergem acolo,la ,,Sirius Beach"Asa ca asteptam impresii pana ce vom ajunge noi.

Dalia

Mergi la inceput