Bulgaria- impresii, drum, hoteluri(10)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Onitza eu te-as sfatuii sa optezi pentru o atitudine mai relaxata.
Eu in primele 2 zile am greit, m-am cam stresat si insistam sa manance sanatos, gen legume fierte cu carnita de pui la tava si Alexia incepuse sa fie foarte agitata, pur si simplu nu ne mai intelegeam cu ea.Ei ii place foarte mult brocolii de ex. da aici nu a vrut sa se atinga de ei.
Apoi am zis ca-i concediu si pentru noi si pentru ea si am lasat-o in pace.Pur si simplu o luam in brate si ii aratam mancarea, sa-si aleaga singura ce pofteste, chiar daca nu era tocmai foarte sanatoasa mancarea respectiva(gen cartofi prajiti).Asa ea a fost foarte fericita si linistita si noi la fel.I se citea fericirea pe chip cand manca inghetata sau pizza.Am trecut cu vederea si peste faptul ca vroia sa bea numai suc din acela plin de chimicale si i-am dat.
Nu am avut probleme de sanatate cu toate ca am plecat de acasa cu o bronsita urata care in 2 zile i-a trecut.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Salut!

Aseara am vorbit cu niste prieteni care s-au intors de la Albena, Kaliakra superior. Anul trecut am fost impreuna la Arabella in Nisipuri si impresia generala a fost "nu a fost la fel de bine ca anul trecut". In principal datorita romanilor care s-au imbulzit la masa, au lasat mizerie si personalul care nu a fost la fel de amabil. Totusi conditiile au fost ok, nu au avut camere in aripa noua si m-am mirat (eu stiam ca numai aripa noua are camere de superior), sucuri la dozator (pepsi, mirinda, 7up) mai diluate ca la noi, bere, vin, cafea, mancarea mai putin variata ca anul trecut, dar aveai ce manca, camera curata, sezlonguri gratuite, prosoape multe, curate si in camera si pe plaja, multe fructe. Ei au avut in camera 2 paturi de o persoana, mari, dar nu pat matrimonial (si eu as prefera pat matrimonial pentru ca stefi va dormi cu noi in principiu) si nu mai stiu. Daca mai aveti intrebari, spuneti sa intreb si eu mai departe.

Eu si anul trecut si anul acesta voi adopta aceeasi strategie in ceea ce priveste mancarea copiilor. Si pentru ei si pentru noi este vacanta, asa ca daca o saptamana nu vor manca sau vor manca ce vor ei nu se va intampla nimic . Pentru Matei am o plasa de borcanele, daca vrea bine, daca nu va trai cu lapte o saptamana. Stefi va avea liber cam la tot ce pofteste, cu niste limite mai largi (adica va primi inghetata sau desert daca va manca macar citeva guri dintr-o mancare normala). Cu totii suntem obositi si asteptam cu nerabdare vacanta, asa ca nu am de gand sa-mi fac nervi ca nu mananca copii.

Noi plecam pe 11 la Kaliakra normal, vacanta placuta tuturor care pleaca pana atunci. RoxanaC, voi aveti 2 camere sau un apartament?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

BUna fetelor!

CASIANA multumesc de sfaturi, asa ca tine o sa fac si eu! Si el e adeptul cartocilor prajiti, asta e, adevarul e ca nu ii dau in fiecare sapt si putem face exceptie in concediu...el pizza nu papa, desi lagradi am vazut ca le da, si acolo refuza, dar fiecare copil cu fixurile lui...in schimb dulciuri ar devora la orice ora din zi.

PEEKNEEK mergem la Grand Hotel Varna, perioada: 31 aug-4 sept.

Multumesc de detaliile vis-a-vis de statiune, imi place ca e linistita...nu sunt io satula de agitatia din Bucuresti?

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

PUIUTUL MEU, PAUL
Varsta Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

quote:
citat din mesajul lui amironeanu


RoxanaC, voi aveti 2 camere sau un apartament?




Avem camera family, care de fapt am inteles ca este ceva mai mare decat una standard, nu-i ceeace stiam eu ca inseamna camera family( 2 camere cu usa intre ele)



Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinaplesa spune:

Din cauza neplacerilor de la Laguna Beach, in iunie am facut un fel de inventar al hotelurilor din Albena, am trecut pe la cele mai multe dintre "locatii@, de obicei seara 18-21, si am fost multumiti ca nu am prins locuri la Gergana, mai dadeam 6-7 euro/pers/zi pt. mai nimic si probabil chiar nervi cu cazarea, masa in noile corpuri de hotel.

Deci recomand, am fi mers cu ochii inchisi la Kaliakra, Dobrotitsa si/sau Ralitsa Superior, exact in ordinea asta, asa cum am mai scris, noua ni s-au parut f. bine conduse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisbar spune:

corinaplesa, am o curiozitate, cum anume procedati pentru a vedea hotelurile si restaurantele aferente? inteleg ca nu sunteti o agentie de turism ci in calitate de turist ai facut asta?

nu ai avut neplaceri la intrarea in alte restaurante? nu te ocheau din prima nenii aia care vedeau tot? ca noi nici n-am pasit bine in restaurantul de la primul gergana si ne-au reperat imediat. e adevarat, nici nu era aglomeratie.

referitor la atitudinea pe care trebuie sa o ai in legatura cu masa copilului si capriciile lui...off...tare bine mi-ar fi prins si mie sfaturile voastre inainte de a pleca in concediu. desi copilul meu este mancacios de fel, acolo a facut tot felul de fitze si cu cat ne vedea mai stresati ca nu mananca, cu atat mai tare se inversuna ...

la un moment dat am zis si eu ca nu ma mai intereseaza daca mananca sau nu, ca de murit de foame n-o muri. dar cam tarziu am venit eu cu atitudinea asta si au fost destule mese de la care m-am ridicat nemancata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

mai fetelor, voi cat ati platit la kaliakra standard? eu am impresia ca am platit f mult pt o camera normala(dubla) aproape 1000euro
e mult, e bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

CRISBAR barabte-miu mi-a pus in vedere de acum o luna sa nu ma vada ca ma stresez din cauza fitzelor copilului la mancare.......stiu, e fff dureros sa il vezi ca nu mananca, io sunt chiar fixista sa manance ciorba la pranz, dar pt alea 5 zile de petrecut in concediu, o sa mai las si de la mine, ca altfel stric concediu la 4 oameni ..plus ca ma alearga barabte-miu in toata statiunea, care am auzit ca-i mare ...si, nu ca nu mi-as dori sa slabesc.... ..dar nu asa ...

A fost cineva la Grand Hotel Varna din Konstantin si Elena, sa ne spuna si noua impresii???????

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

PUIUTUL MEU, PAUL
Varsta Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

quote:
citat din mesajul lui adialex

mai fetelor, voi cat ati platit la kaliakra standard? eu am impresia ca am platit f mult pt o camera normala(dubla) aproape 1000euro
e mult, e bine?



In ce perioada ati fost? Si cate nopti?

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

quote:
citat din mesajul lui adialex

mai fetelor, voi cat ati platit la kaliakra standard? eu am impresia ca am platit f mult pt o camera normala(dubla) aproape 1000euro
e mult, e bine?



eu am platit 440 euro/pers (de pe 11 aug, 7 nopti) si am avut si 10% reducere ca am platit pana pe 30 aprilie, pentru copii nu am platit nimic (sunt sub 7 ani), deci in total m-a costat 3000 ron.

Mergi la inceput