Bulgaria- impresii, drum, hoteluri(10)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

roxana c., multzumim pentru informatiile date.
Si noi am traversat bulgaria in drumul spre turcia noaptea de nenumarate ori si nu am patit nimic, dar aveti mare grija unde opriti ca nu se stie niciodata, era sotzul meu sa o pateasca , era cu niste prieteni si sa u oprit la o intersectie sa se uite pe o hara si vis a vis de ei au oprit niste "namile" de oameni cu un mercedes, si se indrepta spre ei. Ei sa au plecat in mare graba cu masina si tipii respectivi ia-u urmarit o mare bucata de drum pana au intrat in primul oras si asa au scapat de tipii aia dubiosi.
Nu mai pleaca nimeni pe 1 august la Nisipuri??



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisbar spune:

salutare,

ce urmeaza sa spun eu aici se vrea a fi un semnal de alarma pentru persoanele care si-au luat bilet pentru hotelul Gergana (Albena). Anul trecut, toata lumea care a fost acolo a fost foarte multumita de conditii, atat din camera cat si de la restaurant.

este un hotel de 4 stele si au AI.

din pacate, anul asta au fost achizitionate alte 2 hoteluri alaturate, au fost renovate, redenumite (toate cu numele Gergana)si date in folosinta cu aceleasi caracteristici ca si hotelul original: 4 STELE.

ei bine, mancare mai proasta si mai puturoasa nu am vazut in viata mea; din cauza ca nu prea se inghesuia lumea sa consume, ramanea destul de multa mancare pe care o puneau spre servire si la urmatoarea masa. de unde stiu asta: pentru ca o mare parte din mezelurile prezentate capatasera toate culorile posibile, nu mai zic de mirosul care-ti taia respiratia.

o zi intreaga noi ne-am hranit cu ceai, unt, dulceata si pepene rosu.

ne-am dat seama ca ceva nu este in regula cu acest restaurant mai ales ca plecasem cu recomandare serioasa si mi-era greu sa pricep cum o persoana care s-a tot plimbat si in tara si in afara tarii poate sa spuna ca a avut parte de o mancare variata, gustoasa si sanatoasa (mai ales ca era vb si de un copil) la hotel Gergana.

am priceput imediat cand am pasit in restaurantul hotelului vecin (tot Gergana se numea-de fapt asta era originalul) si am vazut cum era asezata mancarea in boluri, cat de curate erau fetele de masa si mai ales cum nu te izbea mirosul in fata, mai bine zis nu mirosea, dom-le, a mancare. asta e tot ce am observat in scurt pentru ca imediat ne-a luat in primire seful de sala care ne-a spus ca nu avem voie sa mancam acolo pentru ca avem alte culori la bratari: ale noastre erau galbene si ar fi trebuit sa fie rosii daca am fi fost cazati chiar in hotelul ala.

degeaba i-am explicat noi ca tot in hotelul gergana suntem si noi cazati si daca tot este un mare complex hotelier, aceleasi conditii, aceiasi bani, am dreptul sa mananc unde vreau eu.

NU si NU!!!!! noi sa mancam in restaurantul nostru.

atunci ne-am luminat instant si am inteles ce au facut bulgarii, dragutzii de ei: au pus 4 stele peste tot, au pus aceleasi preturi, indiferent de hotelul in care te-ai fi cazat, dar s-au gandit ca ar trebui sa-si scoata cheltuiala cu renovarea proaspat facuta a celorlalte 2 hoteluri si aici sa serveasca niste laturi in loc de mancare cum era in primul hotel.

noi ne-am rezolvat problema cu managerul de la hotel: am primit rapid bratari rosii si dreptul de a manca in celalalt restaurant dar mi-a lasat un gust amar si mi-a stricat tot concediul.

si ei sunt ca si romanashii nostri: daca s-ar putea sa scoata un ban in plus nefacand nimic, din contra pacalind oamenii...

M-am intins destul...cine are bilet acolo, sa se asigure ca va fi cazat in hotelul care nu a fost "proaspat renovat". iar daca are ghinionul de hotel nou-noutz....sa nu se lase, sa faca scandal pana remediaza situatia.

le este foarte frica sa nu-i aliniezi pe toti ceilalti turisti pacaliti si sa-i inviti la celalalt restaurant. ar iesi macel, va spun. mai ales ca in cele 2 hoteluri cu mancare proasta cazeaza cu precadere romani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Dory - pana in Sebastian, perete in perete cu RASIG e un broker de asigurare, poti face acolo asigurari la ce firma vrei, are mai multe oferte.

Cat despre ce scrie crisbar, am mai citit chestia asta cu Gergana, au patit-o mai multi anul asta...


Am si eu o curiozitate, anul asta nu a fost nimeni la Arabela in Nisipuri? Eu am fost super multumita anul trecut dar am inteles ca anul asta trateaza mai naspa romanii... Ma bate gandul sa mai merg cateva zile la sf lui august si aveam de gand sa iau la Arabela, de aia va intreb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elag spune:

Plecam si noi pe 2 august, adica sambata ASTA!, la Albena, la Kaliakra!
Suntem doua familii cu copii dupa noi... speram din toata inima sa ne distram foarte bine!

Cum ma intorc va scriu cum a fost!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns firutza spune:

Buna din nou!De la Constantin si Elena tot nimic?Sper ca sunteti acolo si va distrati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Cristina, stiu agentia de care mi-ai spus, in blocul de vis a vis sta mama mea , astazi se duce adi sa le faca,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Si eu am fost la Albena, Hotel Gergana in perioada 24 iunie-2 iulie si am fost cazati la al doilea hotel.
Complexul Gergana e compus din hotelul initial Gergana si Complexul Albena Club Beach care era tot de 4 stele.
Noi am fost multumiti de mancare si tineti cont ca a mancat si Alexia, fetita mea de 2 ani si 8 luni si nu am avut probleme.Si Alexia dimineata nu manca decat parizer, cereale, lapte si cascaval.
Anumite feluri de mancare se terminau instantaneu, cum ar fi de ex. sarmalele in foi de vita,friptura, etc.
Noi mergeam la micul dejun, dimineata devreme, la 7.30-8 si produsele aratau frumos, nu aveau culoarea schimbata.Dupa 2 ore normal ca-si mai schimbau culoarea.
Acest restaurant era un pic mai mare si mai aglomerat caci deservea 2 hoteluri, va dati seama ca automat avea si mai multa mancare si de aici miros mai puternic.Dar asta e sa zicem dezavantajul cand alegi all inclusive.Se putea manca si pe terasa.
In perioada in care am fost noi majoritatea romanilor erau cazati in primul hotel si in celelalte doua erau mai multi rusi si nemti.
Cu noi au mai fost si niste prieteni care anul trecut au mers la Kaliakra superior si ei au fost multumiti si aici de mancare, au spus ca era la fel de buna.
Am mai citit si eu pe alte forumuri tot felul de minunatii despre Gergana, de ex. pe un forum am citit cum 2 turisti romani au scris ca seslongurile din primuele 2 randuri se platesc, si tare m-am minunat.
Pentru cei care merg la Gergana eu ii sfatuiesc sa nu se alarmeze, nu e chiar asa de rau.E drept ca anumite feluri de mancare sunt preparate diferit fata de cum suntem noi obisnuiti si poate nu ne place dar asta nu inseamna ca erau stricate.Si asta nu e prima mea iesire din tara si conceptul de all inclusive l-am testat si la romani, va spun ca nu se compara cu bulgarii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loreena spune:

Fetelor, noi mergem de pe 26 august la Sol Nessebar Mare&Bay.Acum stau cu emotii din pricina feedback-ului negativ pe care l-au dat cei care au mers acolo, pe acest site.Acum, cea care a comparat Bulgaria cu Spania,ii recomand sa incerce sa nu mai comapre mere cu pere.Noi sepram totusi sa fie intr-un final bine, am fost 2 ani la rand in Nisipuri la Astera si Kempinski si am fost foarte multumiti.Nu am mers cu AI la bulgari inca doar cu HB.Criss tu ai vazut camerele de la Bay sau Mare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisbar spune:

alexuta2005, noi ne-am cazat imediat dupa voi si tot in al doilea hotel.

daca ati fi avut curiozitatea sa incercati mancarea de la ultimul hotel din linie (originalul gergana) ai fi inteles despre ce vorbesc.

in restaurantul nostru nici macar nu era aer conditionat (normal ca-si schimbau repede culoarea si incepeau sa si miroasa anumite mancaruri) si pentru faptul ca ei nu aduceau mancare suficienta (aici ma refer la eventualele gratare sau fripturi despre care vb tu si despre care am auzit si eu dar nu le-am vazut niciodata) era si o debandada totala, toata lumea se inghesuia...

pentru mine a fost prima data cand am fost la AI si am crezut si eu ca asa e normal si trebuie sa ma obisnuiesc dar nu e asa.

acolo zilnic era ceva la gratar si nimeni nu dispera ca nu mai apuca pentru ca era un bucatar care asta facea non-stop sub ochii tai. erau cel putin 6 feluri de ciorba-supa (stii cat conteaza cand ai un copil mic cu tine).

si eu am crezut ca nu-mi place mancarea lor pentru ca au un stil diferit de a gati si folosesc condimente cu care eu nu sunt obisnuita. GRESIT!!!!

la capitolul prajituri in restaurantul nostru totul era cu crema, foarte gretoase si mai ales neindicate pentru copii.

uite ca in celalalt restaurant erau multe cu pandispan, puteai sa iei o prajitura si sa i-o dai copilului in mana sa o manance.

iar referitor la ora de prezentare la masa, chiar daca te duceai la sfarsitul mesei gaseai aceeasi mancare. bucatarii gateau tot timpul sub ochii tai. dimineata, atat ouale ochiuri, omleta cat si clatitele erau tot asa gatite la standul de prezentare a mancarii. si cu toate astea, desi se gatea in restaurant, nu mirosea a mancare si mai ales a mancare imputita.

referitor la sezlongurile platite, ai dreptate...nu se platesc. dar era un nene pe plaja care se pare ca el considera deja rezervate anumite sezlonguri (mai ales cele din primele randuri) si nu te lasa sa te asezi pe ele. alea erau cu plata dar aveam impresia ca le opreste pentru cei care vin acolo sa faca plaja dar nu sunt clientii hotelului.

noi, de cand am trecut sa mancam la celalalt restaurant, la plaja ne duceam chiar in fata lui, nu mai stateam la plaja din fata hotelui in care ne cazasera. si am asistat la o cearta intre un client al hotelului si cel care se ocupa de zeslonguri. se pare ca ocupase sezlonguri din acea categorie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Crisbar nu vreau sa te super ca te contrazic,eu nu incerc decat sa prezint lucrurile si dintr-un alt unghi.
Eu cred ca in alegerea unui hotel trebuie tinut cont de particularitatile fiecaruia, dupa cum vezi mie mi s-a parut OK dar tie nu.Sunt lucruri care pe tine te-au deranjat, pe mine nu.
Sa-ti dau un ex.La restaurantul asta erau 2 feluri de supa:supa crema de legume cu crutoane, supa de peste, supa de miel,etc.Tie ti s-au parut putine, mie nu caci noi nu mancam supa si nici Alexiei nu i-am dat niciodata supa, am preferat sa manance mai multe legume si carnita.Alexia mananca supa numai la gradinita.
Prajituri, recunosc a mai mancat si cu crema dar nu mereu, caci am avut si pandispanuri si niste biscuiti foarte buni din orez sau napolitane, erau la masuta cu mancare pentru copii.
Din cauza programului de somn al Alexiei noi mergeam la masa chiar la deschiderea restaurantului, nu am prins imbulzeala si era ok.
Aer conditionat era chiar deasupra standului cu fructe.



Mergi la inceput