Bulgaria- impresii, drum, hoteluri(10)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

FIRUTZA scumpi, scuze ca nu ti-am raspuns la intrebare, nu am mai intrat de multicel la sub cu Bulgaria, io acum intamplator am citit, voiam de fapt sa ii scriu lui ARIEL ca ne-am mutat cu data de plecare: nu mai plecam pe 2 sept , ci pe 30 august; imi vine sa rad cand am citit ca ati avut de ales intre cele 2 hoteluri, noi al fel am patit...eu cred ca ambele sunt ok, noi suntem impatimiti ai bowling-ului, mai mult sotul, un motiv in plus sa alegem Grand Hotel Varna....dar ne-a placut f mult si Aqua Azur...am un vag "feeling" ca tu vei pleca prima in statiunea Konstantin si Elena, asa ca asteptam noi de la tine un feedback in leg cu statiunea.

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

PUIUTUL MEU, PAUL
Varsta Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

ARIEL am uitat cand plecati voi ...eram curioasa daca ne intalnim in autocar! Noi avem rezervare pt ora 7 dim, parca. Initial trebuia cu masina de sv a lui Mihai , dar si-a schimbat locul de munca si nu mai avem la dispozitie

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

PUIUTUL MEU, PAUL
Varsta Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nawel spune:

Buna ziua tuturor.
Am revenit de 2 zile in tara de la SOL NESSEBAR BAY si pot sa spun ca abia acum mi-am revenit din oboseala de pe drum.Sa va impartasesc si eu cateva impresii din prima noastra vacanta in Bulgaria:
1.am plecat si ne-am intors prin Vama veche.Drumul f.ok,la vama am trecut lejer,cred ca am avut o singura masina in fata noastra si la dus si la intors,de schimbat bani am gasit tot in vama la 1 euro=1.93 leva(acelasi curs il gasiti si in nessebar-orasul nou,in cel vechi ,cursul era 1 euro=1.91 leva,in Balchik 1.90leva/1 euro,in Sunny Beach:1.91leva/1 euro).Am gasit relativ usor hotelul,sunt 2 cai de acces spre hotel:1.fie faceti stanga la intersectia semaforizata cu indicator NESSEBAR si o tineti drept inainte pana ajungeti la un sens giratoriu si de acolo tot inainte,nu prima strada la dreapta,la a doua faceti dreapta pe o strada cu sens unic unde sunt numai magazine de o parte si de alta ,mergeti pana in capatul ei,iar de acolo faceti dreapta spre hotel.Complexul e pe partea stanga si se vede scris pe cladire SOL NESSEBAR RESORT.Primul va fi SOL NESSEBAR BAY.2.A doua cale de acces e dinspre RAVDA,care e la urmatoarea intersectie semaforizata dupa cea cu indicatorul NESSEBAR.Faceti tot stanga la intersectie si o tineti drept pana se infunda drumul,o sa vedeti mici magazine acolo,de aici faceti stanga si mergeti tot inainte pana vedeti complexul pe partea dreapta, de data asta ,cu SOL NESSEBAR MARE primul.
2.Am fost cazati la SOL NESSEBAR BAY,la inceput nu prea am agreat lucrul asta ,imi doream sa stau in MARE ca sa fiu mai aproape de castel,dar cum fetita mea nu a vrut sa se dea in tobogane,nu mi s-a mai parut un inconvenient asa de mare.Hotelul f.frumos,camerele mari,noi am stat la et.2 cu vedere spre mare,iar din balcon se vedea PALACE,curatenie zilnica cu schimbat prosoape si lenjeria de pe pat(am observat lucrul asta ptr.ca o data baietelul meu a adormit la piscina si l-am dus sa doarma in cam.si nu i-am mai scos pampersul acela de piscina si binenteles ca atunci cand a facut pipi,a trecut prin pampers si s-a udat cearsaful;altadata,tot asta mic a pus mana pe pudra mea cu perle si a murdarit lenjeria de pa pat).Nu am dat nici un bacsis cameristei.
3.Nota maxima o primeste ANIMATION TEAM,mi-au placut f.mult,am fost cu copiii in KIDS CLUB,am pictat figurine f.frumoase,care sunt contra cost binenteles,dar ce mai conteaza cand citesti atata bucurie pe fata copilului tau.Aveam si o oferta:cumperi un tricou,care este alb si pe care animatoarele urmeaza sa-ti traseze conturul unui desen ales de tine din colectia lor si pe care strumful tau il va colora cu pensula cu acuarele speciale,si iti dadeau gratuit o figurina la alegere.Tricoul pictat se lasa acolo sa se usuce si fiecare copil il primea seara la KIDS DISCO.Distractie maxima la discoteca.
4.Nu mi-a placut deloc plaja,din cauza asta am stat numai la piscina.Plina de alge care emana un miros urat,marea nu are nici un pic de val.Am fost o singura data cu fetita sa se joace in nisip si sa stranga niste scoici si atat.
5.Mancarea variata,ai de unde alege,nu ramai nemancat,dar dupa parerea mea prea multe mancaruri 'grele',cu sosuri,prajeli.Eu sunt innebunita dupa peste,dar cand il vedeam scaldat in atata ulei,imi taia orice pofta.Fetita mea nu prea avea rabdare sa manance,cu greu o dezlipeam de piscina,asa ca din a 3 zi la masa de pranz ii puneam pe farfurie si ma duceam si ii dadeam pe sezlongul de langa piscina.Nu mi-a zis nimeni nimic si ,in plus,puteam sa mancam si noi linistiti dupa.De sucuri nu m-am atins,aveau atata colorant in ele ca se colorase si recipientul in care era sucul,cafeua si berea groaznice,am servit numai nescafe cu lapte.Ptr.bebe,aveau cereale de la NESTLE si MILUPA,i-am facut piure de fructe din banane si piersicile/caisele din compot.MARE GRIJA cu scaunele ptr.bebei,sunt un real pericol;am vrut sa-l asez pe cel mic in scaun si am vazut ca avea in 2 locuri suruburile scoase pe jum.Mie mi-a fost teama sa-l las acolo.Fructe sunt din belsug,cand se terminau,aduceau din nou.Prajituri cred ca au fost vreo 4 feluri in tot sejurul+2 torturi +un fel de budinca in cupe+inghetata.La barul de langa piscina se serveste prajiturele,inghetata,sucuri,bauturi cu alcool,cafea,capuccino,nescafe,cartofi prajiti,mini pizza,sandvisuri.
6.Am avut un incident neplacut cu parcarea.Cand ne-am cazat,si-au notat nr.masinii noastre.Noi ,stiind ca parcarea se plateste,am zis ca isi noteaza nr.masinii ca,la sfarsit cand predam cheia,sa platim parcarea.Dupa 4 zile de stat in hotel,timp in care am iesit si am intrat cu masina in fiecare seara,ne-am trezit pe la 12 noaptea cand am revenit la hotel,ca portarul nu vrea sa ne mai dea drumul in parcare.Ne tot cerea un ticket albastru,ca sa vada el ca suntem oaspeti ai hotelului.Nu mi-a venit sa cred,cu atat mai mult ca era vorba de acelasi portar cu care ne vazusem de atatea ori.Am fost si am vorbit la receptie,crezand ca fac figuri ptr.ca nu platisem parcarea,dar de fapt cei de la receptie uitasera sa ne dea acel ticket albastru.Pana la urma s-a rezolvat ,dar am ramas cu un gust amar.Urat din partea lor,mai ales ca nu s-a intamplat in prima zi,sa zici ca nu te-au retinut,eram in a 4 zi si sa vii noaptea si sa nu vrea sa ridice bariera pana nu mergi sa vorbesti la receptie,in fine...Ulterior.intrand in discutie cu alti romani,am aflat cu stupoare ca nici ei nu primisera acel ticket albastru si nu aveau nici parcarea platita,dar nu intampinasera nici un fel de probleme cu intrarea in parcarea.Asa ca am ramas cu un mare semn de intrebare in leg.cu acest incident.
7.Mi-a placut f.mult orasul vechi NESSEBAR,dar si mai mult statiunea SUNNY BEACH,cred ca daca ar fi sa revin,acolo m-as duce.Plaja e f.frumoasa,gen MAMAIA,am intrat in Barcelo,e impresionant,nu e chiar pe plaja,Mi-a mai placut EVRIKA CLUB,MAJESTIC,HELENA,VICTORIA PALACE,
am oprit la intoarcere si in BALCHIK,castelul nu m-a impresionat f.mult,dar gradina botanica e superba.

Mai am multe de povestit,dar nu vreau sa va plictisesc.Astept intrebari de la doritori.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisbar spune:

nu-i nici o suparare, doar ca eu am putut sa fac comparatie intre cele doua restaurante iar diferenta era uriasa din toate punctele de vedere.

iar ceea ce este mai tragic: toti am platit acelasi tarif, indiferent de hotelul in care am fost cazati si normal era sa avem toti parte de aceleasi conditii, servicii.

initial, noi am fost dispusi sa platim o diferenta de pret, oricat ar fi fost numai sa fim lasati sa mancam in celalalt restaurant. eram convinsi ca aia au parte de alt regim pentru ca au platit mai mult. ei bine, nu s-a putut cu bani, nu aveau cum sa ne ia bani, toata lumea platise pentru un hotel de 4 stele.

eu eram atat de furioasa pe ei incat le-am zis ca au facut o greseala: noi am platit pentru hotel gergana iar ei ne-au cazat la hotel albena (asta scria pe bratarile noastre) si dorim sa remedieze problema.

mi-au spus ca nu e nici o greseala si ca noi chiar stam la hotelul gergana, fost albena, achizitionat si renovat intre timp.

i-am intrebat care este diferenta intre cele 2 hoteluri?

raspuns: nu-i nici o diferenta....doar de restaurant (exact asta a fost raspunsul lor)

nu am intrat prima data in amanunte, dar in discutia cu managerul hotelului i-am spus clar: putem rezolva problema in liniste si civilizat sau cu scandal. a fost curios sa afle la ce ma refer cand spun scandal: presa, televiziune, avocati...? si-mi zambea simpatic.

tot zambind, i-am spus ca scandal se poate face in mai multe feluri, nu are rost sa intram in amanunte, doar sa ma anunte ce cale alege.

ei bine, a fost repede de acord sa ne dea bratari rosii si mai avea si o mare rugaminte la noi: sa nu mai spunem si la altii.

quote:
citat din mesajul lui alexuta2005

Crisbar nu vreau sa te super ca te contrazic,eu nu incerc decat sa prezint lucrurile si dintr-un alt unghi.
Eu cred ca in alegerea unui hotel trebuie tinut cont de particularitatile fiecaruia, dupa cum vezi mie mi s-a parut OK dar tie nu.Sunt lucruri care pe tine te-au deranjat, pe mine nu.
Sa-ti dau un ex.La restaurantul asta erau 2 feluri de supa:supa crema de legume cu crutoane, supa de peste, supa de miel,etc.Tie ti s-au parut putine, mie nu caci noi nu mancam supa si nici Alexiei nu i-am dat niciodata supa, am preferat sa manance mai multe legume si carnita.Alexia mananca supa numai la gradinita.
Prajituri, recunosc a mai mancat si cu crema dar nu mereu, caci am avut si pandispanuri si niste biscuiti foarte buni din orez sau napolitane, erau la masuta cu mancare pentru copii.
Din cauza programului de somn al Alexiei noi mergeam la masa chiar la deschiderea restaurantului, nu am prins imbulzeala si era ok.
Aer conditionat era chiar deasupra standului cu fructe.



Casiana si Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Mai avem putin si plecam si noi.

Stie cineva dca in jurul orei 9 duminica dimineata pot vizita castelul/palatul (sau ce o fi el ), al Reginei Maria?

Nawel, v-ati intors, cum a fost?

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Ia te uita, scriam 3 in acelasi timp!

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

roxana, voi cand plecati? parca tot la kaliakra standard, nu-i asa?
te astept cu impresii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nawel spune:

Roxi,te pup.A fost frumos,cam obositor drumul,trebuia sa facem opriri dese din cauza copiilor care isi pierdeau rabdarea.Parca prea repede s-a dus vacanta,singura consolare e ca mai plecam prin august la mare.Cam multi bani am cheltuit,am ramas surprinsa de preturile lor,credeam ca e mai ieftin pe la ei.
Am vizitat si eu castelul din Balchik,din pacate nu sunt sigura la ce ora deschid,parca era 10 scris acolo,dar nu sunt sigura.
Iti doresc o vacanta reusita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loreena spune:

nawel, mi-a mai venit inima la loc, ma bucur ca pana la urma v-ati distrat si sa inteleg ca vacanta ta a fost una reusita.Spune-mi te rog seara aveai ce face cu copilul acolo? distanta de la Bay la topoganele copiilor este mare? Eu citisem pe undeva ca iti dau pepsi , mirinda, ca sucuri, vad ca toate fetele spun ca toate sucurile sunt cu cloranti.Era aglomerat hotelul, piscina? exista acele specimene care se trezesc la 7 a.m si ocupa toate sezloangele de la piscina cu prosoape? Piscina ok, cu spatiu pentru copii?
Astea sunt doar cateva intrebari care imi vin acum in minte, cu siguranta in zilele urmatoare o sa e sufoc si cu altele .sper sa nu deranjez prea tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

quote:
citat din mesajul lui Loreena
Criss tu ai vazut camerele de la Bay sau Mare?




Desi a scris si Nawel care, stand acolo iti poate da mai multe detalii, iti scriu si eu pentru ca am fost in vizita la prietenii mei care au stat la Bay. Comparativ cu Palace camera era cam jumate, similara ca dimensiune cu ce e pe la noi, dar erau totusi in ea un pat dublu plus canapeaua intinsa pentru copil. Baia ok, curat, dar mai micut decat la Palace si, pt ca tot fac comparatie, mult mai mica decat la hotelul unde am stat anul trecut. Ei au avut vedere spre strada si era cam aiurea, erau deasupra parcarii si cam asta vedeau: strada, parcare si santierul de peste drum.
Despre parcare: noua ne-au dat din prima zi un tichetel sa il punem in parbriz pe care scria camera unde suntem azati, rpobabil ca daca nu poate cineva sa iasa sa ne cheme. Iar in ultima zi la plecare, predasem tot si am intrebat eu daca nu am de plata si aprcarea, gagica aia fie uitase fie...nu scria nicaieri ca e de plata ceva la camera noastra.

Nawel bine ai revenit! Desi nu am mancat la Bay se pare ca au retete comune, si sunt fani mancare uleioasa...

Mergi la inceput