Bulgaria- impresii, drum, hoteluri(9)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns antonel spune:

Multumesc Eunice78,dar te-as mai intreba la ce ora ati ajuns,v-au tinut pana la 12 ptr. camere.La ce etaj ati stat?Camerele de la parter au balcon?Intreb ptr. ca de obicei romanii(la hotelul la care am fost noi anul trecut)erau cazati la parter unde nu erau balcoane.Am inteles nu este vedere la mare,dar daca vreau camera la etaj ,cum procedez,ai idee?Seara si dim la ce ora incepe masa? Ma scuzi ca te bombardez cu intrebarile.Sa inteleg ca tu nu mai mergi la bulgari anul asta?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

quote:
Originally posted by antonel

Multumesc Eunice78,dar te-as mai intreba la ce ora ati ajuns,v-au tinut pana la 12 ptr. camere.La ce etaj ati stat?Camerele de la parter au balcon?Intreb ptr. ca de obicei romanii(la hotelul la care am fost noi anul trecut)erau cazati la parter unde nu erau balcoane.Am inteles nu este vedere la mare,dar daca vreau camera la etaj ,cum procedez,ai idee?Seara si dim la ce ora incepe masa? Ma scuzi ca te bombardez cu intrebarile.Sa inteleg ca tu nu mai mergi la bulgari anul asta?!



Noi am ajuns tarziu, parca pe la 15, am fost cazati imediat. Am stat la etajul 5, nu am solicitat acest lucru, asa ca nu stiu care e procedura daca vrei sa schimbi camera. Nici nu ne-au intrebat daca vrem sa stam altundeva, pt noi a fost ff bine.
Sincer nu tin minte daca la parter erau balcoane, dar parca nu erau.
Seara masa incepea pe la 19, pana la 18 era deschis barul de langa piscina ( pe care noi nu l-am descoperit din prima, vezi ca sunt 2: deci cum iesi din hotel spre piscina, in stanga este un bar care are si o terasa spre piscina dar unde se plateste totul si sunt si chelnerii nesimtiti. Pe latura opusa piscinei, spre stanga,in apropierea piscinei pentru copii este insa barul pt all inclusive, corp distinct de hotel.)
Dimineata noi mergeam la masa pe la 7 ca am copii matinali, si voiam sa ajungem si mai de vreme pe plaja.
Anul asta mergem tot la bulgari, plecam pe 30 iunie, dar stam 2 saptamani, si mergem in statiunea Obzor, hotel Riu Helios Bay.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna

tocmai ne-am intors ieri de la Nisipuri-hotel Atlas, 4 stele. Este un hotel care nu prea e in ofertele agentiilor romanesti. Noi l-am ales pt ca nu mai erau locuri la Mimoza si la agentie ni l-au recomandat..Si ce sa va spun am iesit si mai ieftin si absolut minunat ne-am simtit! (Cost-2 adulti, 7 nopti AI 446E). Si am citit si pe tripadvisor si are rating 4 din 5!. Este la vreo 5-6 minute de plaja-pozitionat pe stradutele cu multe tarabe si terase, asa ca e o placere mersul spre plaja. Hotelul este plin de nemti - cei mai multi, de olandezi, finlandezi..si destul de putini romani. Cred ca in 7 zile vro 4-5 familii am vazut. Ca si comportament nemtii tineri faceau destul de urat..dar asta nu e vina nimanui..Cei mai nesimtiti erau putinii englezi. Erau unii cu o droaie de copii si faceau aia o harmalaie..nici nu ii prea supravegheau; le dadeau numai mancare "buna" chips si nuggets..

Acum despre hotel: nou, luxos, camera absolut imensa, curat in fiecare zi, am primit si vedere la mare fara cost in plus si fara spaga la receptie. Si camere alaturate-ca am venit cu inca un cuplu cu masina. Un minus-cel putin pt mine-ca baia nu avea cada era doar dus. Dar camerele family aveau, am tras eu cu ochiu cand era camerista inauntru. De asemenea aveau patut tarc. Piscina interioara, exterioara-locuri pe sezlong gaseai oricand.
PARCARE: micuta, pt vro 20 de masini dar pazita. Noi am gasit imediat, paznicul ne-a intrebat daca suntem cazati acolo si ne-a si dat un loc.Dar cum nu erau multi romani ci doar strainezi veniti cu avionul veti gasi loc. Cand am venit noi de exemplu nu era nici o masina romaneasca.

CHECK in - foarte rapid, imediat ne-a dat hartiile all inclusive, ne-a explicat tot si gata la camere.

FACILITATILE PENTRU COPII sunt excelente: scaune de copii la masa, mancare speciala pt copi - ziceau ei-cartofi prajiti, carnati mici, fructe, si aveau locul lor cu scaunele mici si masute; camera speciala inauntru de baby sitting, le punea la toti un badge de gat cu numele lor si numarul camerei si ii distra la greu-cred ca era cu cost; loc de joaca fix vizavi de terasa restaurant.. In rest gratis pentru bebei: piscina de 0.6m ingradita, se jucau piticii de mare exceptie, nu m-am plictisit uitandu-ma la ei!; o a doua piscina de copii cu 2 tobogane.

DESPRE MANCARE: 4-5 feluri de mancare gatita la pranz si seara-si cel mai pretentios avea ce alege!; fructe platouri intregi cirese, piersici, caise, pepene verde, rosu, dimineata portocale, gref, banane, mere)- care nici nu se terminau si puneau altele noi; dimineata o gramada de pateuri absolut bestiale: croisante, placinta cu branza. Ca legume: mazare, morcovi mici, porumb, salate ori iti faceai singur combinatie (rosii, castraveti, ardei, ceapa taiate) ori alegeai din cele facute de ei cu maioneza; carne la gratar diferita in fiecare zi- o zi de exemplu kebab de porc, alta data pui bucatele mici de piept pe gratar, un soi de chiftelute fooarte bune..si tot asa.Dulciuri: prajituri diferite 3-4 feluri, budincute, ce mi-a placut foarte mult aveau o gelatina cu zmeura inauntru-absolut excelenta!. Era si o terasa acoperita unde se serveau gustarile in intervalul 10.30-22.30 (pizza, paste, salate, cupe cu budinca, sucurile la dozator, cafea la automat; inghetata). Imi amintesc ca in prima zi dupa check in nu mai vedeam de foame si cautam terasa asta inebuniti...

Despre all inclusive: la inceput ne-a dat programul printat-adica in ce baruri se servesc bauturile gratis-sucuri la dozator, bere la draft (buna si racoritoare), lichioruri, wisky local, rachiu, vin alb vin rosu. Cat doreai se putea cere la bar. AI tine pana la 23. Aveau cu bani si niste cocktailuri interesante si nu asa de scumpe.
Va recomand sa luati AI= preturile in statiune nu sunt pomana..Sa dai pe un fel de mancare 18 leva mie sincer nu mi se pare ieftin de loc! Plus ca este calitate si nu ai cum efectiv sa nu poti alege nimic. De doua ori am fost la terase odata am mancat si a doua oara am baut cocktailuri.. si repet nu este ieftin.

DESPRE STATIUNE: este absolut occidentala (anul trecut in luna de miere am fost 2 sapt in Tenerife, Playa de las Americas, si este chiar comparabil!), totul curat, tarabele aranjate si toate la fel ca aspect, vanzatorii, chelnerii deosebit se purtau cu oaspetii..nici urma de diferenta intre romani si nemti de exemplu.Pe plaja costa o umbrela 7 leva, si un sezlong 7 leva. Scump..Multa lume pe nisip cu prosopul, si la un moment dat era cam inghesuiala..Da eu cum stau numai pan la 11 maxim plecam cand era lumea mai multa. Apa cam rece (in perioada 7-14 iun am fost), dar mergea de o racorire rapida si gata. Nisip fin, curatel.

CURS VALUTAR: NU schimbati in statiune - curs universal 1.88 leva pt 1 euro. Sau mai rau la hotel dadeau 1.83. In Varna era 1.95! I-am batut la cap cu chestia asta pe cei cu care am mers si tot la statiune am schimbat ca in Varna decat am trecut..si deci toti cei de pe forum aveau dreptate: deci schimbati la VARNA. La casa de schimb, la banca unde vreti voi. Merita sa pierdeti cateva zeci de minute acolo decat sa pierdeti la bani.

Per total am cheltuit vro 200 de eur, doua persoane 7 zile, majoritatea pe chestii din bazar (marca lor Rose of Bulgaria ma fascineaza, miroase suuper si am cumparat si gel de dus, crema, sampon, sapunuri..).Zic eu rezonabil. Va recomand sa alegeti acest hotel datorita facilitatilor excelente pentru copii (cand o sa am bebe vin sigur cu el aici!)
Daca mai vreti sa aflati altceva sa ma intrebati:) am si pics-http://www.flickr.com/photos/27197553@N05/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramel spune:

quote:
Originally posted by torna

quote:
Originally posted by Biancas
Sper ca te-am ajutat cu aceste detalii.
Vacanta placuta si sper sa veniti bronzati si multumiti.



Multumesc frumos Bianca.
Chiar m-ai ajutat cu toate aceste informatii.
Nu luasem in calcul posibilitatea tantarilor la Albena, nu ma gandisem la asta. Si eu cand am ales hotelul ma gandisem la rezervatia Baltata ca la o padure/parc/gradina frumoasa, dar inteleg ca ar fi mai mult o mlastina. Asa ca vom merge pregatiti sa luptam cu eventualii tantari.
Cu siguranta va voi relata impresiile mele despre Gergana, Albena si vacanta noastra, cand ne intoarcem, in iulie.

Vacanta frumoasa tuturor!




"Torna, torna, fratre!"


Eu am fost anul trecut in iulie la Albena Beach Club, care intre timp a devenit parte a clubului Gergana.Vreau sa spun ca nu am avut nici un fel de probleme cu tantarii.Desi am avut la noi pastile pentru tantari, nu le-am folosit niciodata!Intr-adevar, am avut vedere spre mare, nu stiu care a fost situatia cu cei cazati cu fata catre rezervatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Noi o sa plecam marti 24 iunie la Albena , hotel Gergana.
Biancas multumesc mult pentru informatii, chiar le asteptam.
Torna voi cand plecati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elag spune:

Si eu am fost 2 ani la rand la Gergana. Nu am avut nici o problema cu tantarii. Dar si eu te sfatuiesc sa insisti sa-ti dea camera cu vedere la mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dananita spune:

Salut!

Au fost ai mei parinti anul trecut la Gergana, au avut camera cu vedere spre Baltata si nu au avut probleme cu tantarii deloc!

In schimb pe tata l-a muscat un paianjen cand era pe terasa si a avut mana paralizata si fff rosie vreo 2 zile si l-a durut cam 2 saptamani. Asa ca atentie maxima la copii.

Eu plec pe 21.06.08 cu sotul si copilul la hotel Kaliakra. Daca mai are cineva informatii calde....


Concediu placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Am inceput sa ma uit pe diverse situri dupa traseu pana in Albena si am vazut ca cel prin Calarasi( imi scapa acum localitatea )e cel mai scurt. A fost cineva pe acolo, se sta mult la bac, cum este drumul si ce taxe sunt la bac, la vama...?

Dana, esti prima care pleaca daca nu ma insel, te asteptam cu impresii proaspete despre Kaliakra. Apropo, la care Kaliakra, cel de 4 *sup sau cel de 4*?

Drum bun tuturor care se pregatesc sa plece si timp frumos!

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valipop spune:

Sugubina, in primul rand bine ai venit pe DC (vad ca e primul tau post, la mai multe).
Ai postat la fix , noi plecam pe 23 (luni) tot la Hotel Atlas si aveam o oarece teama ca nu stiu peste ce dau acolo, dar dupa ce am citit ce ai scris m-am linistit total.Noi mergem 3 adulti si 2 copii si am luat doua camere duble. Voi pe la ce ora ati ajuns?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dananita spune:

Roxana, la 4*, ca n-am mai gasit locuri la Sup! Dar nu cred ca e o tragedie. Eu tot mai astept impresii pe ultima suta de m.


Bye!

Mergi la inceput