Bulgaria- impresii, drum, hoteluri(9)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Corina75 spune:

Ronas, ti-am trimis un email cu un link la un alt site unde se vorbeste (de bine!!) despre Atlas.



Corina si Andrei (24.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Ne-am intors si noi ieri din Sunny Beach- Hotel PLANETA.

Hotelul de 4 stele, bun, camere foarte mari (cam 24 mp) cu 2 paturi duble si canapea extensibila de 2 locuri. Mancarea a fost mai slaba fata de anul trecut la Bolero, cu exceptia ultimei seri, cea bulgareasca, in care au gatit excelent. Serviciile de 3 stele plus. Aveau sala de fitness mare si sauna incluse in pret (noi am fost cu demipensiune). Majoritatea turistilor erau evrei si rusi, de fapt din toate tarile fostei URSS (ii intrebau pe copii seara la mini-disco si asa am aflat). Multi preferau sa mearga la mare si nu am avut stresul de anul trecut cu sculatul dimineata pentru a ocupa un sezlong.

Copilul a fost cel mai incantat pentru ca aveau masa de biliard si de ping-pong si in a doua jumatate a saptamanii aproape ca nu mai intra in piscina.

Statiunea ne-a placut foarte mult, mai mult decat Nisipurile - de fapt statiunea am vrut sa o vedem neaparat anul asta. Este mult mai mare si are mai multe randuri de strazi cu tarabe si magazinase, nu o puteam parcurge seara in intregime pe jos. E considerata statiune pentru tineret (18-30 ani): are o gramada de baruri, cafenele imense, erotic shows si afise imense care le promoveaza pentru a le gasi cat mai usor(baiatul nostru era incantat sa vada atatea tzatze goale, se apropie de varsta cand incep sa il intereseze...). Plin de tineri din tarile nordice, din Marea Britanie, Germania- grupuri mari care dansau pe mese, pe strazi, incolonati dupa echipa de animatori a barului si inca pe picioarele proprii la orele la care ii vedeam noi (adica max 12 noaptea).

Despre alte hoteluri- pentru ca am intrat in cateva in ideea ca vom reveni la anul- ne-au placut: Iberostar Sunny Beach, camere imense, piscine foarte mari, sezlonguri multe, aproape numai turisti germani si englezi, animatori buni- pentru cei cu copii intre 3/4-10 ani mi se pare o alegere foarte buna. Preferatul meu ramane Barcelo desi recunosc ca pare orientat catre cupluri, mai putin catre copii. Dari Scumpi - ne spui te rog ce activitati pentru copii au avut? Atmosfera din hotel si din gradini este insa rafinata si foarte diferita de restul hotelurilor.

Un alt hotel frumos mi s-a parut Oasis - inca lucrau pe una dintre laturi (de fapt erau inca vreo 15-20 hoteluri in diferite faze de constructie in statiune, hoteluri imense si plasate astfel incat sa ia fata hotelurilor deja existente).


Am vizitat si Victoria Palace-(5 stele)- stil turcesc, interesant ca si aspect, in realitate mi s-a parut mai putin kitchios decat pe net. Era plin de romani acolo.

Majestic (4stele superior in clasificarea oficiala)- arata foarte bine in spatiul exterior- gradina din fata si piscine si foarte straniu de aproape- parea gol, nu ne-a placut desi il avusesem pe lista initial.

Victoria si Majestic sunt chiar la capatul nordic al statiunii - noi am stat catre celalalt, spre sud.

Langa hotelul nostru, in dreapta era hotel Hrizantema - parea un hotel bun, genul all inclusive de baza, camere nu foarte mari (ne orientam dupa marimea balconului- poate camera era mai mult pe lungime, asta nu stiu).

In fata noastra hotel Helios Palace- cel la care nu am gasit bilete cand ne-am hotarat noi, cu 2 saptamanai inaintea plecarii. Hotel mare, preluat de RIU, all inclusive- pe exterior arata destul de comunist (ca si pe site de altfel si in videoclipul TUI), cred insa ca ce conteaza sunt serviciile. Poate a fost cineva acolo sa ne spuna mai multe.

Trakia Palace il retin vag - nu pot da informatii sa nu induc in eroare.

Ghinetz - noi am oprit in Obzor exact la Beach Resort, am intrat sa vedem piscina. Hotelul arata ok, destul de mic dupa standardele Nisipuri sau Sunny Beach. Statiunea mica, o strada principala scurta. Depinde ce va doriti de la concediu- daca e doar de lenevit parea un hotel bun.

Cam atat - acum desfacem bagajele, spalam hainele, e trist la intoarcere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaDo spune:

Eu tot la Atlas la Nisipuri merg in perioada 25iul-1 aug.

Va rog sa adaugati pe dezbatere publica linkuri si impresii.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronas spune:

merge cineva la htel Atlas in perioada 04-12 august??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronas spune:

multumesc corina 75 dar citisem speram sa aflu mai multe detalii, in caz ca are cineva informatii despre hotel Atlas

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

ARIEL multumesc pentru timpul acordat detaliilor!!! Se pare totusi ca ne vom intalni!! Sper cel putin! Acum am sunat si eu la Iri Travel, am trimis si mail cu datele noastre, maine se duce si sotul sa plateasca avansul. As dori sa te intreb ceva off-topic, ti-as fi scris pe PM dar sunt intr-o grabaaaaaaaaa : scriai ca sotul tau e vegetarian si am citit si la pov nasterii lui bebe teo ca nu ai servit carnita in timpul sarcinii....voiam sa te intreb, cam ce consumati voi??? se pare ca nici la mine numia intra carnita, s-ar putea sa fiu ... si ma tot intreb ce combinatii sanatoase sa fac....deocamdata bag la greu legume crude...pupic

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

PUIUTUL MEU, PAUL
Varsta Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

onitza, wow!!! sa fie intr-un ceas bun!!! eu nici acum nu prea mananc carne:), rar, cand si cand putin somon afumat:)pai mancam orice in afara de carne. eu, gravida fiind, nu am suportat nici ouale, nici laptele dulce, dar mancam tone de fructe, legume si iaurturi...si uite ca teo s-a nascut cu 4.600 kg si 56 cm:) deci, nu a "flamanzit" in burtica.
mananca ce-ti dicteaza instinctul! eu mancam multa hrisca,naut, linte, ciuperci, pt proteine.
acum am inceput sa tn montignac si sunt tare fericita, ca ma pot juca de-a bucatareala. daca vrei, da-mi adresa ta de mail si-ti voi trimite toate retetele mele monti, care sunt perfect compatibile cu sarcina si alaptarea.

scuze de off topic, dar tare ma bucur cand "vad" gravidutze.

si, ca sa revenim la bulgaria, azi e luni si nu au sunat de la iri pt confirmare....ii mai las 1-2 zile.

intrebare intrebatoare: problema e asta:
eu am pasaport, domiciliu bucuresti
sotul meu are pasaport, cu alexutza inclusa pe el, domiciliu in pasaport pe botosani, in buletin in bucuresti(diferenta de 1 an intre cele 2 acte).
vrem sa il trecem si pe teo. cum procedam??? si unde?

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
POZE ALEX SI TEO:
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valipop spune:

Pentru cine e interesat eu am fost la hotel Atlas-Nisipurile de aur, ne-am intors pe 30.06. Impresia noastra nu e nici prea prea nici foarte foarte. Depinde cu ce compari si ce asteptari ai (pentru banii pe care ii dai). Am mers 3 adulti si doi copii, am luat doua camere duble cu vedere la mare.
Hotelul cotat 4* eu as zice 3*+ camere maricele cu parchet laminat pe care nu il aspira ci doar plimba un mop pe el, firimiturile, nisipul etc, raman si se lipesc de talpi - nasoala senzatie.Prosoapele schimbate zilnic, lenjeria la trei zile. Pe partea unde erau camerele noastre (deasupra restaurantului) se vedea marea dar numai de la etajul 5 (noroc ca la 5 eram si noi).
Piscina nu prea mare ca suprafata si adancime (max.1.6m)cu o sectiune pt copii mici, cu 2 tobogane pt. copii mai mari.La cea interioara nu prea era nimeni. Sala de fitnes slaba cu aparate vechi si degradate.
Mancarea putin variata si destul de condimentata, se simtea gustul de condiment in toate. Nu mureai de foame, dar nici nu aveai prea multe optiuni. Cu fetita cea mica mi-a fost mai greu pt ca nu prea ai ce sa-i dai unui copil mic (supele, ciorbele aveau un gust pronuntat de delikat, legumele fierte nu erau prea bine fierte si fi-mea le scuipa cand le simtea tari,friptura de pui era destul de ciudata si foarte condimentata). Salatele si fructele erau ok.
Marea e cam la 5-6 min de mers, se coboara niste scari, mai mergi putin si ajungi pe plaja.
Pe plaja daca vrei sa stai mai langa mal( de fapt pe o portiune de 60-70m de la mal) se plateste si statul pe nisip 7 leva.
In rest statiunea e draguta, animata.
Nu am mentionat faptul ca parcarea de la hotel e mica si aglomerata, iar cand am fost noi hotelul era plin de nemti, danezi, rusi, romani - cam15%, si bulgari.
Atentie ca minibarul din camera e contra cost si ti-l incuie cu o zi inainte de terminarea biletului . Sunt destul de balcanici, chiar daca hotelurile sunt nemtesti, la fel si militencele care stau la intrare in statiune.
Una peste alta noi ne-am simtit binisor, cred ca am avut eu asteptari prea mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronas spune:

Am citit ce ati sctis despre hotel Atlas si sper totusi sa fie bine sa nu avem probleme, anul trecut am fost in Albena la hotel Gergana si totul a fost perfect asa ca o sa avem cu ce compara. Poate poti sa ne mai dai mai multe delaii despre hotel, personal si ce crezi ca ar trebui sa evitam in hotel, statiune.

Mergi la inceput