*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008* (9)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns darene spune:

quote:
Originally posted by Carmilia

Alina,m-a intristat povestea ta,n-am stiut sa-ti dau vreun sfat,dar ma bucur ca totul s-a terminat cu bine.
Ereena,am recunoscut tot ce scrii tu in ultimele mesaje...Cum a fost la noi pana la controlul de o luna:bebe sugea la max 2 ore,cate 5-15 min,dupa care adormea,asta 3/4 din zi,restul statea si cate 1 ora cu tzatza in gurita.Rezultat:650 gr in plus la cele 3,650 de la nastere.Concluzia:nu am suficient lapte,trecem pe formula.Treptat,sanii nu au mai fost pietroi,pt.ca dupa 1-2 ore intre mese nu au cum sa se faca.Am zis ca am lapte,curgea din sani de udam bluza,dar cica era falsa impresie,nu aveam 500ml/24 ore,zise dr.
Am trecut pe formula,dar aici am gresit,am eliminat o masa la san,am lasat "sa se faca lapte",dar nu 3-5 ore cat trebuia,ci 7-10 ore.Consecinta:dupa cateva zile,sanii fleasca.Totusi,bebe a luat 400gr in zece zile.
Pe urma am schimbat foaia:il alaptez la 3 ore si dupa san ii fac formula.Pe care de obicei o arunc.Bea de 2 ori pe zi maxim 90ml si a mai luat alte 400gr in alte zece zile.Sanii au lapte,dar nu sunt mereu pietroi,dar nici acum nu stiu daca se satura copilul.Si de ce nu plange daca ii e foame.
Poate te ajuta cumva.Miri,ti-am citit raspunsul dat Ereenei,tu ce zici?

Carmilia si Alex,puiul mic



La externare ti l-au cantarit iar?Poate slabise ca si bebicul meu care avea dupa cele 3 zile din maternitate cu aprox 300 g mai putin .ceea ce ar insemna ca de fapt a luat mai mult de 650 g intr-o luna.
Pupici.

Poze
Poze Khalid

www.onetruemedia.com/shared?p=4c49c7a20381c93ac02f82&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj Khalid


Povestea nasterei



Elena,mamica de Khalid 21.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darene spune:

quote:
Originally posted by irinouka

carmilia, si eu am senzatia ca doctorita ta nu te-a sfatuit tocmai bine. in primul rand, o crestere de 650 de grame in prima luna este fff aproape de ce zic cartile (care oricum, nu-s mereu de luat drept litera de lege). inainte sa se grabeasca sa te trimita la formula trebuia sa iti spuna sa mai ai rabdare si sa studiati impreuna ce se intampla in saptamanile urmatoare. si abia atunci sa traga concluzia, daca e cazul, ca bebe alex nu creste suficient de bine. cred ca s-a grabit nejustificat, mai ales ca, repet, cresterea lui era foarte aproape de cea normala.
sa stii ca nici mie nu mi se fac sanii pietroi niciodata. cu toate astea, consider ca am lapte suficient din moment ce copilul a crescut bine pana acum, si in lungime, si la capitolul greutate. nu cred ca tre' sa simti ca iti plesnesc ca sa fii sigura ca e ceva in ei.
pup si bafta!

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/



Eu am impresia ca multi pediatri recomanda completarea ca sa nu mai fie stresati de mamica.
Nici eu nu am sanii pietroi mereu si nici nu curge lapte intre mese daca ii tin in sutien.

Poze
Poze Khalid

www.onetruemedia.com/shared?p=4c49c7a20381c93ac02f82&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj Khalid


Povestea nasterei



Elena,mamica de Khalid 21.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darene spune:

quote:
Originally posted by Carmilia

Miri,Irinouka,dr respectiv era medicul de familie,pediatrul mi-a zis alta,mai buna,sa hranesc copilul cum a invatat el acum 40 de ani,cu program,la 4 ore in prima luna si 5 in a doua,si intre timp numai ceai,iar de la 12 seara la 6 dimineata somn.In rest,plans cat doreste.Evident,eu nu m-am uitat la ceas si i-am dat papa la cerere,metoda pe care pediatrul meu nu o aproba.Si incep sa-i dau dreptate.Dupa orarul lui as dormi si eu ca omul,dar faza cu plansul de foame...Am fost la el la 3 sapt,nu avea cantar si nu m-am mai dus.Poate ma mai duc,desi vaccinul de 2 luni il face dr de familie,nu?
Irinouka,dar ai sanul plin de "galme",respectiv canale pline?Altfel,dr meu zice ca nu-i de ajuns lapte!Si mai zice ca mai toti copiii iau mai mult de 750 gr in prima luna,cat scrie la carte,si trebuie profitat de primele luni la maxim!

Carmilia si Alex,puiul mic



Mi-am adus aminte ca mi-a zis mama ca nu trebuie sa-i dau lapte noaptea,asa se recomanda pe vremea ei - pentru ca trebuie sa faca pauza digestiva si ca daca nu mi se uda tricoul inseamna ca nu am lapte suficient - pentru ca ea se trezea cu tricoul ud tot dim - cred si eu - dupa pauza digestiva...uite asa se ducea laptele dupa ceva timp si cautau disperati lapte praf pe vremea lui Ceasca.

Si eu ii facusem program lui Khaled - de 2-3 ore intre mese si a luat in 2 sapt 300 g dupa ce inainte lua cate 500-600/2 sapt.In ult saptamana,de cand ii dau cand vrea a luat cam 250 g.

S-au facut atatea studii intre timp,nu se mai gandeste ca acum 40 ani.

Pentru mine a fost un infern timp de 2 luni si jum,simteam ca nu mai pot,i-am dat si "completare" seara dar acum alaptez exclusiv.

Pupici.

Poze
Poze Khalid

www.onetruemedia.com/shared?p=4c49c7a20381c93ac02f82&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj Khalid


Povestea nasterei



Elena,mamica de Khalid 21.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by gugushtiuc

quote:
Originally posted by grati.ela

Tudor multumeste cu un zambet fetelor care l-au felicitat.

Iry tare mi-e teama ca si Tudor ajunge la antibiotic intravenos din cauza bubitzelor...s-au intins pe toata burtica, pe fata s-au inmultit si s-au suprapus parca asa ca ieri seara am fugit sa-l vada dr...nu i-a placut, a zis ca nu e de la caldura, ar aduce cu eritem alergic...i-a dat Triderm si mi-a zis sa-i fierb lucrushoarele si sa-l spal cu cloramina (si aici mi s-a rupt firul...nu stiu ce concentratie si de frica sa nu-l ard nu am fol cloramina)...Tridermul e tare controversat la bebe asa mici (medic asistent universitar la dermato nu e de acord sub nici un chip cu el, dar pe Tudor l-au dat si in maternitate cu Triderm). I-am facut mai racorica in camera noaptea, am renuntat si la sacul de dormit, ziua il tin mai dezbracat, il sterg cu musetel de 3 ori/zi...sper sa scape de antibiotic! In rest a iesit bine la control...are un hematom la manutza care nu s-a retras...a venit din maternitate cu el si dr a zis sa-l urmareasca...nu stiu ce e cu el...arata ca o bobitza de piper vanata sub pielicica...

Si despre mine: am inceput gym dimineatza cate 15 minute...peste 2 saptamani incep programul de calanetics...

sa nu uit: La multi ani micutzei Paty!!!

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/




Incearca sa-i faci baitza in apa cu bicarbonat, poate o sa ajute.
Si noi ne-am luptat cu o dermatita care s-a ameliorat astfel. Eu l/am dat si cu un lapte de la DUKRAY, exoderma se numeste, si am scapat.

GUGU de LUCA

www.flickr.com/photos/12054829@N04/?saved=1" target="_blank">poze LUCA, alias "FOMILA"


POZE BOTEZ-PETRECERE



Gratiela eu am folosit atat Triderm cat si cloramina deoarece Andrei s-a nascut cu eritem alergic astfel incat in primele 2 saptamani numai cu crema asta si cu cloramina l-am tinut . SI NE-A TRECUT !!!
Seara il ungeam pe bubite cu triderm iar la spalat in apa de clatit ( 1 litru puneam 2 pastile de cloramina la dizolvat)

Din primele 3 zile de tratament s-a curatat spectaculos (asta in maternitate si o zi acasa).Bubitele care se infectau le stergeam cu alcool sau betadina.

Sanatate multa.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrittza spune:

buna fetelor!in sfarsit am reusit sa mai intru si eu pe forum.v-am cautat un pic pana v-am gasit dar...nu va pierd eu pe voi asa usor!i asa imi spuneti daca se vad pozele cu minunea mea daria!
http://www.flickr.com/photos/24756597@N04/?saved=1
se vad sau mai trebuie sa fac ceva?




gabrittza si bebe Daria Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

quote:
Originally posted by darene

quote:
Originally posted by irinouka

carmilia, si eu am senzatia ca doctorita ta nu te-a sfatuit tocmai bine. in primul rand, o crestere de 650 de grame in prima luna este fff aproape de ce zic cartile (care oricum, nu-s mereu de luat drept litera de lege). inainte sa se grabeasca sa te trimita la formula trebuia sa iti spuna sa mai ai rabdare si sa studiati impreuna ce se intampla in saptamanile urmatoare. si abia atunci sa traga concluzia, daca e cazul, ca bebe alex nu creste suficient de bine. cred ca s-a grabit nejustificat, mai ales ca, repet, cresterea lui era foarte aproape de cea normala.
sa stii ca nici mie nu mi se fac sanii pietroi niciodata. cu toate astea, consider ca am lapte suficient din moment ce copilul a crescut bine pana acum, si in lungime, si la capitolul greutate. nu cred ca tre' sa simti ca iti plesnesc ca sa fii sigura ca e ceva in ei.
pup si bafta!

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/



Eu am impresia ca multi pediatri recomanda completarea ca sa nu mai fie stresati de mamica.
Nici eu nu am sanii pietroi mereu si nici nu curge lapte intre mese daca ii tin in sutien.

Poze
Poze Khalid

www.onetruemedia.com/shared?p=4c49c7a20381c93ac02f82&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj Khalid


Povestea nasterei



Elena,mamica de Khalid 21.12.2007






Sunt intrutotul de acord cu tine. Nici eu nu mai am sanii asa tari ca in prima luna si nu mai curg, decat cand alaptez la un san curge din celalalt putin. Acum Luca are trei luni fara 2 zile, e un mancacios de zile mari si vad ca nu avem probleme cu saturatia. sanii nu mai sunt atat de tari pt ca organismul are capacitatea de a-si regla productia de lapte in functie de necesarul bebelusului, nu mai e totul haotic ca la inceput.

GUGU de LUCA

www.flickr.com/photos/12054829@N04/?saved=1" target="_blank">poze LUCA, alias "FOMILA"


POZE BOTEZ-PETRECERE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

Am intrat si eu o fuga sa va salut, la noi sau intamplat multe, ne-am certat cu parintii mei acum nici nu mai vor sa auda de sotul meu si sunt intr-o stare groaznica dar sper ca se va rezolva cu timpul. In fine in rest suntem bine, bubulina creste pe zi ce trece.
Spunetimi si mie cand pot renunta la masa da noapte ca eu pe 1 aprilie incep serviciul si-mi va fi din ce in ce mai greu sa ma scol oaptea.

Va pupic pe toate si pe clopotei bininteles.

Louiza mamica de Yasmin - Elena 09/01/2008

poze bubulina

ce mare sunt

www.flickr.com/photos/10161776@N07/sets/" target="_blank">poze graviduta, nunta, luna de miere, Sighisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Salut fetelor! Am fost la plimbarica si am trecut prin ploaie, vant , soare, noros, de toate am avut parte in doar 0 ora jumate. A am uitat ca o si tunat a data.
Acum am revenit si am vazut pozele de la botez a lui Luca, alias Fomila.
Doamne bine ii mai statea asa imbracat cu salopeta aceea, dar nici mami nu e mai prejos, tare mi-a placut rochia ta.Sa nu uitam si de tati, si el e un barbat frumos.(sper sa nu mi-o iau).Are Luca cu cine semana la asa parinti frumosi. Sa ii de Dumnezeu sanatate lui Luca si voua ca sa aveti grija de el.

In legatura cu suplimentul cu formula, si eu am cazut in capcana lui, dar m-am trezit repede.La fel aveam si eu impresia ca nu am lapte destul si ca Razvan e tot timpul infometat.Dar de fapt era in pragul de crestere si cerea mai mult.Eu daca am vazut ca sanii mei nu mai sunt ca la inceput cand imi udam tricourile, am crezut ca imi pierd laptele.Apoi am citit aici pe forum ca de fapt s-a reglat productia de lapte dupa nevoile copilului. Si am renuntat la formula, oricum cand incercam sa ii dau manca f putin cam 30 ml sau chiar o refuza.
Asta se intampla cand avea Razvan o luna, de atunci nu i-am mai dat si nici nu tin in casa asa ceva sa nu cumva sa ma tenteze.

Gabritza se vad pozele, frumusica foc fetita ta, are niste buze draga ca iti vine sa i le mananci.


Zeririlouiza, Razvan al meu e din aceeasi zi cu Yasmin a ta, dar al meu nu manaca noaptea de pe la o luna. Habar nu am cum a reusit, pur si simplu intr-o noapte nu s-a mai trezit sa pape.
Cand se scoala sa pape incearca sa il lungesti un picut, nu-i da mancare imediat, prima noapte amana-l cu vreo 10 min, apoi cu 15 si incet isi face el programul.Asa am citit eu pe aici pe net.Poate fetele stiu mai multe.



Mami de Razvan-Matei, 09.01.2008

http://community.webshots.com/album/562622931EnvRDd?start=12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Bine v-am gasit, zuzici!
Am revenit si eu, din pacate nu cu vesti tocmai bune. Am continuat sa va citesc in ultimele zile, insa nu am mai avut putere sa scriu.
voiam sa va intreb daca a facut vreuna din voi colonoscopie si cam cit de tare doare. se face si ceva anestezie? ma intereseaza pt ca va trebui sa rezolv cumva cu alaptatul lui stefan. partea proasta e ca eu nici nu pot mulge nimic: nu iese din sini nici cu pompa nici manual mai mult de 30 ml.




Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/sets/72157603860343198/" target="_blank">Bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by Carmilia

Nu,Lala,bem Milumil 1...
Fetelor,am sunat la Spit.Colentina,dar nu stie nimeni nimic de vaccin.Cine zicea ca l-a luat de acolo?

Carmilia si Alex,puiul mic





Carmilia , eu am luat Infanrixul de la Colentina , de la Imunologie . Mi-a dat si chitanta ...a costat 182 RON

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput