Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (31)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

si a mea se uita in ochii mei si rade cand papa, eu sunt serioasa, na fac ca nu o vad

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Salutare, tuturor! Nu mai reusesc deloc sa scriu, timp asa mai avea, dar nu prea ma lasa Ilinca. Plus ca ramasesem restanta la capitolul citit, eram pe la capitolul 20 si am renuntat, ca vad ca nu mai apuc sa recuperez ce s-a mai intamplat, macar ultimul capitol sa il citesc.
Va multumesc tuturor celor care mi-ati urat La multi ani de ziua mea, si voua va doresc numai bine si sa fiti sanatoase, sa va bucurati de copilasi.
am fost cam suparata in ultimul timp, o prietena a nascut prematur la 25 de saptamani, fetita n-a supravietuit decat o saptamana, o mare tragedie pt bietii parinti, sper din tot sufletul sa afle ce s-a intampalt de i s-au rupt membranele prematur si sa aiba puterea sa incerce sa aiba un alt bebe peste ceva timp.

noi suntem bine, sabina e o grasuta, are 7,5 kg, eu merg in continuare cu alaptatul exclusiv, diversificarea o sa o incep la 5,5 luni, iar miercuri ne ducem la vaccinul de 4 luni, sa vedem si ce inaltime are.
bb, eu am scaunel din acela pt baie si nu mi-a placut deloc, ilinca nu a stat deloc bine in el, o jena acolo unde iese piciorul din scaunel, parca o taia plasticul, noi l-am folosit de doua ori, acum sta in debara. poate la voi o sa functioneze mai bine.
creem, eu de vreo 3 zile am patit cam aceeasi chestie ca si tuine cu alaptatul, sabina nu prea vrea sa mai manance, dar eu perseverez, o las pana i se face foame, mai ales ca vad ca a mancat ff bine noaptea, nu stiu de ce n-are chef ziua. la ilinca am avut o perioada similaras, cica e vorba de greva bebelusului, serios, m,i-a zis si pediatrul ca e o faza la ei, trecatoar5e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Raluca, ce tragedie! Dumnezeu sa odihneasca bietul ingeras!
Lixa eu m-as baga la o intalnire, dar nu pot fiindca eu nu conduc si trebuie sa ma aduca sotul la intalnire.

Inimioara mea
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

quote:
Originally posted by adra_bell

quote:
Originally posted by ggaby

vai, eu nu reusesc sa-i pun termometrul in fundulet mi-e tare frica,eu i-am luat dintr-ala de-l pui o sec in ureche si gata ne spune tot




Din aceeasi cauza am cumparat si eu un termometru de ureche. Ma scoate din minti ca arata constant sub 36.5C indiferent de persoana. Pana la urma tot d-ala obisnuit am folosit


Si al meu arata mereu 36,5...oare n-o fi bun?ala normal e mai precis iti arata k lumea??
Inimioara mea
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

iacata poze mai noi cu cele doua nebunici mici:


http://flickr.com/photos/20241237@N00/




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

am mai intrebat azi odata si nu mi-a raspuns nimeni...Cat trebuie sa doarma bb de 3 luni???al meu mananca si se adoarme 30min si dupa e treaz,dar vad ca seara imi face crize de prea multa oboseala...oare cum sa-l fac sa doarma macar 3 ore ziua??De exemplu acum a mancat la 6h si l-am pus in patut pt ca dadea semne de oboseala si i-am pus suzeta in gurita,dar el are treaba cu manutele si gangureste si se cearta acolo cu veioza cu papusele.E adevarat ca ziua il tin mereu in baby relax pt ca mi-e mai usor si pot sa fac si eu cate ceva si nu trebuie mereu sa-l verific in camera,dar oare de asta nu reuseste sa doarma??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

noi avem un termometru cu infrarosii f bun de la bebesounds, n-a dat gres deloc pana acum, si pretul e bun, asta e:

http://www.bebesounds.ro/detaliu.php?ID=18

il gasiti si aici:
(vad ca e la oferta)

http://www.buburuza.com/Scripts/prodView.asp?idproduct=2829

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

gaby, sabina, care face maine 4 luni, doarme destul de mult ziua, ori mkulte somnulete scurte, ori un somn de vreo m3 ore si alte 2 mai scurte. la noi e prost ca nu vrea sa adoarma mai devreme de 23,30, amn incercat vreo 4 ziler la rand sa ii fac un program, adica la 21.30 baie si per urmasan si somn, adormea pe la 22.30, dar la 12 se trezea pt papa, pe ur,a la 3, la 5, la 7.... as aca nu mai stiu cum sa fac sa o adorm mai devreme. cand adoarme la 23.30 se scoala pe urma la 5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

adra, si la mine e cam acelasi lucru, eu am carnet, dar n-am, mai condus de mult timp, sunt dependenta de sot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Gaby, al meu arata sub 36.5, asta e problema lui.
Cat despre bebe de 3 luni, nu stiu ce sa-ti spun, ideal ar fi sa doarma si ziua. A mea doarme asa: de la 23 la 7-8 dimineata, papa cam o ora, ne mai si jucam apoi doarme iar pana la pe la 12. De obicei mai doarme o ora la plimbare intre 12 si 15. In ultimul timp doarme mai putin de o ora la plimbare. Pe la 17 adoarme din nou, si doarme pana pe la 18.30-19. Cateodata mai doarme o juma de ora si pe la 21.
O mai adorm la san, dar de obicei adoarme singura. Inainte sa adoarma, tipa, face vocalize, dar nu plange. Inainte ma duceam la ea si fugea somnicul. Cand se mai trezeste mai repede, dupa doar o juma de ora de somn, o mai las, nu o bag in seama. In majoritatea cazurilor adoarme la loc si s-a intamplat sa mai doarma si doua ore.

Inimioara mea
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput