Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (31)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

ellis tu ai inceput diversificarea?maine sper sa imi dea si mie dr o schema..

bb nu prea intri pe mess?!!

amy offf ce ne facem cu voma asta bietii bb-ei...oare sa schimbam laptele???

si bb meu are nasul cam infundat de 2 zile...ii pun ser de 3 ori pe zi dar nu se vad si nu ies mucisori...oare in conditiile astea are voie sa fac vaccinul maine??cat timp se tine termom in poponeatza pt a lua temp??
e ok sa facem vaccinul dupa-masa pe la 4-5???

www.flickr.com/photos/23764698@N06/" target="_blank">POZE


COMOARA NOASTRA ANDREI!!!
14 Noiembrie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

Sorina, frmoasa povestea ta

mihuta, nici eu nu ziceam ca iesirea in parc ar fi buna la psihic, ci intalnirea intre mamaci. Ca tot sunt la subiectu asta: nu se baga nimeni la o intalnire in bucuresti? . Nu neaparat in parc, daca nu vreti..

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelone77 spune:

Bun venit printre noi!

Am citit pataniile tale! Ma bucur ca ai reusit pana la urma sa ai fetita !
Felicitari ptr curaj si tie si lui Ellis!! Ellis- azi am citit povestea nasterii...mare curaj ai avut sa incerci de atitea ori....Si pina la urma a fost totul bine!
va pup, iesim afara!


quote:
Originally posted by Sorina7

Buna fetelor,

ma primiti si pe mine ?

eu va cunosc pe toate, va citesc de 9 luni + 3 1/2 luni, dar nu am scris pana acum. In timpul sarcinii imi era frica si de umbra mea, pentru ca tare mult am dorit-o si am avut si probleme, asa ca numaram saptamanile. Daca vreti povestea mea, de veche aspiranta optimista, o gasiti aici :

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113823&whichpage=9

pe langa asta, mai sunt si decan de varsta pe aici, am implinit 40 de ani. E normal din moment ce am si un baiat frumos de 18 ani. Dar acum mi-am luat inima in dinti si scriu si eu, pentru ca as vrea sa pun intrebari si sa primesc raspunsuri, daca sunteti de acord si voi.

deci cu ajutorul lui Dumnezeu am si eu o fetitza dragalasa foc, Andreea Ana Maria, nascuta pe 29.11.2007, prin cezariana, Apgar 10, de 3.540 kg. Se pare ca in aceeasi zi cu Mateiul lui Roxxy
Ea se inscrie in randul fotomodelelor care nu vor sa manance mult, la fel ca fetitza lui Sheri si a lui Ramonella.
Asta era si un motiv pentru care nu am scris pana acum, citeam aici si vedeam ce mult papa copilasii vostri, ce mult au pus in greutate si pe langa depresia postpartum a mai intervenit si stresul ca nu mananca, am fost foarte afectata. Dar vazand ca mai sunt si altele in situatia mea m-am mai linistit, mai ales ca pediatra zice ca e totul ok.

acum am inceput diversificarea, cu cereale orez cu morcov de vreo 2 sapt., cu marut si branzica si supa de morcov cu patrunjel si ceapa. Vreau sa o intreb pe bb daca Iasmi a papat branzica si daca ii place, ca a mea nu a papat azi marul, probabil pentru ca am marit portia de branzica.

va pup pe toate si pe bebeii vostri, sa creasca mari !



Nela & Andrada Catalina (19 dec 2007)

http://community.webshots.com/user/nelone77

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

quote:
Originally posted by dany26
si bb meu are nasul cam infundat de 2 zile...ii pun ser de 3 ori pe zi dar nu se vad si nu ies mucisori...oare in conditiile astea are voie sa fac vaccinul maine??cat timp se tine termom in poponeatza pt a lua temp??
e ok sa facem vaccinul dupa-masa pe la 4-5???



off, dany, si voi cu ?
Sa iau pe rand intrebarile:
- termometrul (de cel cu mercur banuiesc ca intrebi) se tine in jur de 2 min in popo, asa ne-a zis pediatrul. Cu o mana tii termometrul si cu cealalta strangi de buci sa nu iasa. Si ne-a mai recomandat sa dam cu putina crema varful termomentrului sa intre mai usor si sa il introduc prin miscari circulare, sa nu antrenezi in interior si piele din jur
- daca are doar mucisori, nu vad de ce nu ai putea face vaccinul
- cat despre ora vaccinului, eu nu stiu de nici o limitare de ora sau distanta intre papi si vaccin (decat intre vaccin si papi de dupa vaccin, la cele care sunt sub forma de picaturi)

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

vai, eu nu reusesc sa-i pun termometrul in fundulet mi-e tare frica,eu i-am luat dintr-ala de-l pui o sec in ureche si gata ne spune tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Bine ati venit, Sorina si Andreea. Ne bucuram ca ai prins curaj sa ne scrii. Stai linistita in privinta alimentatiei. Sunt multi copii mofturosi la mancare pe aici!!! A inceput si al meu sa faca parte din randul lor! De 4 zile (nu v-am povestit pentru ca am crezut ca o sa fie o etapa trecatoare) a descoperit ce frumos e sa te joci in timp ce mananci. De abia trag de el sa manance 130-140 ml, in conditiile in care el manca cel mai putin 150 de ml. Rade cu biberonul in gura, il scoate, il baga. Ce ma fac? De varsat nu varsa, nici macar nu mai regurgiteaza, e f f vesel. Eu nu-i incurajez momentele astea de veselie din timpul mesei, dar pt el e mare distractie. Oare ce ar trebui sa fac?



quote:
Originally posted by Sorina7

Buna fetelor,

ma primiti si pe mine ?

eu va cunosc pe toate, va citesc de 9 luni + 3 1/2 luni, dar nu am scris pana acum. In timpul sarcinii imi era frica si de umbra mea, pentru ca tare mult am dorit-o si am avut si probleme, asa ca numaram saptamanile. Daca vreti povestea mea, de veche aspiranta optimista, o gasiti aici :

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113823&whichpage=9

pe langa asta, mai sunt si decan de varsta pe aici, am implinit 40 de ani. E normal din moment ce am si un baiat frumos de 18 ani. Dar acum mi-am luat inima in dinti si scriu si eu, pentru ca as vrea sa pun intrebari si sa primesc raspunsuri, daca sunteti de acord si voi.

deci cu ajutorul lui Dumnezeu am si eu o fetitza dragalasa foc, Andreea Ana Maria, nascuta pe 29.11.2007, prin cezariana, Apgar 10, de 3.540 kg. Se pare ca in aceeasi zi cu Mateiul lui Roxxy
Ea se inscrie in randul fotomodelelor care nu vor sa manance mult, la fel ca fetitza lui Sheri si a lui Ramonella.
Asta era si un motiv pentru care nu am scris pana acum, citeam aici si vedeam ce mult papa copilasii vostri, ce mult au pus in greutate si pe langa depresia postpartum a mai intervenit si stresul ca nu mananca, am fost foarte afectata. Dar vazand ca mai sunt si altele in situatia mea m-am mai linistit, mai ales ca pediatra zice ca e totul ok.

acum am inceput diversificarea, cu cereale orez cu morcov de vreo 2 sapt., cu marut si branzica si supa de morcov cu patrunjel si ceapa. Vreau sa o intreb pe bb daca Iasmi a papat branzica si daca ii place, ca a mea nu a papat azi marul, probabil pentru ca am marit portia de branzica.

va pup pe toate si pe bebeii vostri, sa creasca mari !



Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

mersi lixa de raspuns

anka.san si ank83 LA MULTI ANI bb-eilor!

mersi si eu fetelor care i-au zis la multi ani lui andrei pe 14.

www.flickr.com/photos/23764698@N06/" target="_blank">POZE


COMOARA NOASTRA ANDREI!!!
14 Noiembrie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

quote:
Originally posted by ggaby

vai, eu nu reusesc sa-i pun termometrul in fundulet mi-e tare frica,eu i-am luat dintr-ala de-l pui o sec in ureche si gata ne spune tot

gaby & david 18.12.2007


Din aceeasi cauza am cumparat si eu un termometru de ureche. Ma scoate din minti ca arata constant sub 36.5C indiferent de persoana. Pana la urma tot d-ala obisnuit am folosit

Inimioara mea
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

NELA, ne-am dorit sa ne implinim ca familie, sotul m-a ridicat de cate ori ma prabuseam; am suferit foarte mult pentru sfletelele care s-au pierdut...insa Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Alessia Maria sa ne bucure sufletul.

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

quote:
Originally posted by Roxxy80
Rade cu biberonul in gura, il scoate, il baga. Ce ma fac? De varsat nu varsa, nici macar nu mai regurgiteaza, e f f vesel. Eu nu-i incurajez momentele astea de veselie din timpul mesei, dar pt el e mare distractie. Oare ce ar trebui sa fac?



Si la noi la fel, scoate si baga tzatzi in gura, zambeste cu sfarcu in gura si se chinuie sa nu-i scape. E asa haios! Nu stiu ce e de facut sa nu incurajezi mom astea, poate sa nu il incurajezi (a se citi sa nu il lauzi / certi in astfel de momente). Catalin incepe sa se joace cu tzatzi spre sfarsitul mesei, cand e destul de satul.

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez

Mergi la inceput