Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (31)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

si mie mi-a fost rec de ginecolog tot sterilet mirena, cred ca am sa optez pt aceasta varianta pt ca am incredere in medic;

offff, grea zi si azi, a vomat iar mititica, tot cu jet, tot de la mucisori...vai de noi, cand mai terminam...

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Noi am avut 2 zile de stat in aer liber. Ieri am fost la tara, la un gratar si a stat piti afara vre-o 5 ore desi batea vantul . El nu a avut nicio treaba, a dormit si a papat.
Azi am fost in vizita la socrii tot la curte si la fel a fost cel mai cuminte baietel.
Declar ca a crescut, s-a facut baiat mare: rade in hohote, gangureste, se joaca cu jucariile si este in stare sa stea si o ora in patul lui cu jucarii si caruselul mergand.
De mai bine de 3 saptamani adoarme singur seara, doar pus in pat si dat drumul la carusel cu lampita de veghe de la el iar mai nou de 2 saptamani adoarme asa si ziua ( ziua mai doarme si in leagan).
Ma bucur ca a reusit sa faca asta singur, fara a fi nevoie de vre-o masura mai dura deoarece eu nu am avut puterea sa il las sa planga. Il puneam in pat si daca plangea il luam, ne pupam, linisteam si il puneam la loc. Cam dupa 2 ture asa se potolea ( asta in prima luna). Asa am procedat si la Bogdan si vad ca a mers si la Andrei.
E fascinat de fratele lui, il urmareste cu privirea peste tot si gangureste cand ii aude vocea.
A crescut si in lungime si in greutate, avem 5.900 gr deci la 3 luni ne vom dubla greutatea de la nastere. Am de gand sa nu ii introduc nimic diversificat pana la 4 luni jumatate deoarece a evoluat foarte bine.
E un dulce si un rasfatat.
Am mai pus niste poze noi.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

uau fetelor ati scris 1 cap si jumate in 2 zile...bv!!!mai am ceva de recuperat....dar:

amy ma bucur ca atrecut febra lui bb, ellis si geo si bb meu vomita 10-20 ml laptede o lun dupa fiec masa iar azi la ultima masa mai mult ca niciodata....dar parca nu cu jet....dar de multe ori ...m-a bufnit si plansul ca nu stiu ce sa ii mai fac iar dr lui zice ca daca nu slabeste nu are nimic grav....si ca vomita ca e agitat]
offff azi e prima data cand am zis ca dea abia astept sa se faca mare....desi e asa dulce mic cum e....si sigur o sa ii duc dorul acestei perioade candva...
va pup dulce pe toate!

www.flickr.com/photos/23764698@N06/" target="_blank">POZE


COMOARA NOASTRA ANDREI!!!
14 Noiembrie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau!

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

mie nu/mi place gustul la nan..dar bb vad ca acum iar il papa de numa..:):) ce ma bucur

ohoho..cami ce devreme va culcati voi..

eu aseara pe la 22 ,45 am inceput masa cu bebe..nici nu ma gandeam ca se va trezi inainte de 7..speram chiar 8..da d eunde..la 5 jumate deja chitaia de foame..are o foame in el de numa..o fi iar vreun puseu de crestere, ceva..
noroc ca ta/su se trezise d ela 6 sa vada formula 1..asa ca i/am lasat pe amandoi sa faca bors si m/am mai culcat pana la 9..cd m/am trezit vite vite..ca uitasem sa/i schimb scutecul..:)

geo nu stiu..dar refluxul e intra/devar aiurea rau..trebuie tratat.

roxxy, si eu ii citesc lui bb povesti cam zilnic...wow..nu a plans NICIODATA cu lacrimi..hmm..cum asa oare???

si bb meu plange cd e obosit..si mai nou..nu mai adoarme nici in parc..tre sa ajung acasa..azi am fost in vizita la nasi..dupa spectacol.intr/un final a adormit la mine in brate..vreo 15 minute..uff..greu cu vizitele pt noi.





mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Oare e vreo problema ca nu a plans cu lacrimi? Foarte rar se intampla sa i se umple ochii de lacrimi cand plange, dar nu curg. E adevarat ca eu nu prea il las deloc sa planga. Probleme cu ochisorii nu a avut niciodata. Oare ar tb sa ma ingrijorez ca nu lacrimeaza?



quote:
Originally posted by Victo

mie nu/mi place gustul la nan..dar bb vad ca acum iar il papa de numa..:):) ce ma bucur

ohoho..cami ce devreme va culcati voi..

eu aseara pe la 22 ,45 am inceput masa cu bebe..nici nu ma gandeam ca se va trezi inainte de 7..speram chiar 8..da d eunde..la 5 jumate deja chitaia de foame..are o foame in el de numa..o fi iar vreun puseu de crestere, ceva..
noroc ca ta/su se trezise d ela 6 sa vada formula 1..asa ca i/am lasat pe amandoi sa faca bors si m/am mai culcat pana la 9..cd m/am trezit vite vite..ca uitasem sa/i schimb scutecul..:)

geo nu stiu..dar refluxul e intra/devar aiurea rau..trebuie tratat.

roxxy, si eu ii citesc lui bb povesti cam zilnic...wow..nu a plans NICIODATA cu lacrimi..hmm..cum asa oare???

si bb meu plange cd e obosit..si mai nou..nu mai adoarme nici in parc..tre sa ajung acasa..azi am fost in vizita la nasi..dupa spectacol.intr/un final a adormit la mine in brate..vreo 15 minute..uff..greu cu vizitele pt noi.





mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)



Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

nu..nu in sensul asta am zis/o..
numa ca al meu plange mai mereu cu lacrimi..o fi el asa, mai suparat..

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:



anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze si filmulete


povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

adra bell uite numai bine ca n-am gasit nici un doctor ieri, ca in afara de faptul ca mai are ceva mucisori, Sophia nu a mai tusit deloc.

Roxxy, ca intrebai ce intelege bebele din ce citesti tu, el intelege multe, intelege ca ii place vocea ta, intelege ca iubesti cartile si ca sunt toate sansele sa le iubeasca si el. Eu recunosc ca in afara de o carte cu ochi (la propriu) nu i-am citit povesti, dar i-am citit cu voce ca pentru bebelusi din ce citesc eu. Plus ca e fascinata cand ii povestesc asa cu intonatie ce o sa manance ea peste doua luni cand va incepe diversificarea .

geo, daca esti in dubiu mai cere opinia unui alt doctor, eventual de la spitalul de copii, refluxul se vede si ecografic. Plange dupa masa si isi arcuieste capul spre spate ? Ia in greutate?

Dany, si Sophia regurgiteaza o groaza dupa fiecare masa. Nu ma agit prea tare pentru ca ia bine in greutate, are la 4 luni 7,300 kg, deci chiar daca da mult afara (si da, nu gluma ) tot ii ramane destul.

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

seara buna!!

am intrat sa va salutam!!!
va multumesc pt raspunsuri!!
lala, bebe mic e un scump!! doamne ce par mare si mult are!! ptiu-ptiu pe el de frumusel!!

si noi am fost pe afara zilele astea desi era un vant....foarte tare!!!

eu va urez o noapte placuta si linistita!!!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput