*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008* (7)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

quote:
Originally posted by miri_mik
alina023... eu mai stau cu sfaturile si cu mailu la privata. pt ca nu-mi vine nici bune nici blande la degete. sunt de acord si cu irinouka, si cu doc si cu stancuta si cu gatta si cu ellnutsa. dar tu nu ai nevoie de parerea noastra. sufletul tau e hotarat. si nu va fi nici razboi, nici cutremur, va fi un pic de tensiuni, si astea pot sa scoata dreaqul pe care l-ai imblanzit pana acum in sotul tau, la suprafata. merita? acum cand aveti atatea noi si frumoase impreuna? ce a fost acu 2 ani, a fost. a trecut; fata voastra are 3 luni! asta conteaza! si daca ar fi sa aleg personal intre un chat lung si tanguit pe mess cu o fosta, sau o intalnire cu sex care lasa gust amar... as alege sexul. stii de ce? pentru ca relatiile virtuale sunt atashante si fura si stalcesc frumusetea unei relatii in real. si dureaza mai mult decat un orgasm de 2 secudne care-ti lasa un gust amar si te umple de remuscari.
deci, lasa-le in spate. si nu arunca cu pietre in apa adanca in care nu vrei sa-ti oglindesti un chip tulburat de valuri.

irinouka, muuuuuuuuuah!

miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png










Miri, ma facusi sa dau apa la soareci. Mare adevar ai grait! Iti multumesc si ma bucur nespus sa am asemenea prietene.

Eu inca sunt ametita ca dupa o lovitura in moalele capului. Nu ma odihnesc prea bine si nici nu rationez la capacitate normala. Ma abtin deocamdata sa iau decizii.

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

Buna fetelor..nu zic buna dimineata ca ...ar fi ciudat...
iubita mea piticanie..ce credeti..a facut caca asa de mult..ca a umplut pampersul...nu peset noapte..la o singura transa ...abia am reusit sa iesim cu "fata" curata din afacerea asta:D..de ceva vreme si-a reglat un pic tranzitul sa zic asa..face caca dimineata si dupa masa..atat..in rest mult pipi..eu zic ca e bine...
noaptea tot la 3 ore mananca:(..n-am ce face...uneori trec asa..cu chiu cu vai 4 ore..dar foarte rar..ma bucur in schimb ca intre mese doarme singura singurica...inca mai avem probleme cu adormitul singura..plange..de imi sfazie inima..adik..uneori asa cu oftaturi..nu cu urlete..dar..ma tin tare pt ca stiu ca adoarme pana la urma...
o intrebare..sau ma rog..poate fi chiar retorica de nu stiti raspunsul: plecam la ploiesti la parinti peste uichend...klucru ce se va repeta destul de des..credti ca asta are un efect negativ asupra lui bebe..adik..schimbat atomsfera, schimbat constante din viata ei..nu stiu...adik..poate o invat si cu ploiestiul si cu uichenduirle astea pe acolo..poate vor deveni si astea tot constante , nu..imi e teama sa nu ii stric fragilul echilibru la care am ajuns...

Irinouka..Rareselul este frumos si dragastos..si da..cred ca tu esti facuta sa fii mama de baiat..asa cum eu sa fiu mama de fata..toata viata mi-am dorit fata ca sa fiu asa cum nu a fost mama mea...:D
vreau sa fim prietene..si sa se simta iubita si rasfatata...sper sa reusesc..desi depinde si de materialul fetei ca sa zic asa...:D
Miri..succes cu mama ta..te inteleg..macar partial...si mama mea are intentii bune..si esta o femeie de toata isprava..dar la ea acasa..fara mine..adik..cel mai bine ne intelegem la distanta..poate asta e si vine mea..dar pana acum putin timp ne certam la cutite..cuvinte grele..off..sper acum ca sunt mama sa nu mai incerce sa ma schimbe si sa ma vada ca pe o femeie nu ca pe o fetita cuminte care in singurele mici perioade de razvratire..era luata drept "rebela"..io...rebela....wow...pana acum, de cand am nascut e ok..sa vedem pe mai incolo...oricum...Miri..succes..
si..sa stii ca mor dupa Sacha..grasun asa cum e el..sigur metabolismul lui e ok..mai ales ca e alaptat exclusiv...frate-miu de exemplu este contra statisticii..arata exact ca Sacha cand era mic..si a persistat asa pana in clasa a 5.a...unii copii erau chiar rautaciosi..dar dupa..s-a dezvoltat intr-o vara de ne-a speriat..s-a innaltat si a devenit sloab/...acum are 1 m 80 si ceva...si e slab..doar urechile-s de el..deci nu neaparat statistica e corecta..dar vad pe aici ca toate mamicile se plang de greutatea lui bebe..si nu am vazut nici un bebe subnutrit...eu le rog din suflet sa uite de cantar..si sa cantareasca ochiometric de cele mai multe ori...si sa nu incerce vesnica formula..doar pentru ca nu au copii grasi...iar fetitele..mai ales..nu sunt la fel de mari ..de dezvoltate fizic..de bucalate ca sa zic asa...ca si baieteii...

Mitsule..nu vreau sa zic nimik despre problema ta decat atat..sigur rudele si prietenele mamei tale stiu ca ai bebe..sau ma rog..daca nu stiu vor afla cat de curand..asa ceva nu se poate ascunde..cel putin nu mult timp..si e pacat..adik..e mult mai aiurea sa descopere cand deja e copilu mare...stiu cum e cu gura lumii...pentru ca si mama e fan...dar..nu te necaji..bebe C. e cel mai frumos cadou si cea mai mare realizare a ta..si..orice ai face si ai realiza tu de acum in colo (si sunt convisa ca vei avea un viiotr foarte frumos...pentru ca esti o fata foarte inteligenta si echilibrata..si adaptata..si tot dce vrei tu)..cum ziceam ..orice realizare a ta viitoare nu se va compara cu bebe C....sa fiti sanatosi voi amandoi...si mama ta vei vedea ca..il va iubi tare tare..deja il iubeste de fapt...numai ca asta e..nu stie sa o arate

am vazut poze de la un botez..dar nu mai stiu al ciu..ce aiurita sunt..era o fetita frumusica frumusica.. mama si fata..ma voi duce innapoi si spun si cine era mamica...

Noi plecam peste uichend cum spuneam si voi citi probabil..nu voi avea timp sa si scriu..am de gand sa las iubita piticanie cu mama sa ma duc si eu in oras..pe la magazine..sa cumpar invitatiile de botez..poate si un material de rochie..as avea multe variante aici la buc..dar nu am cu cine lasa pitik..si nu mai vreau sa o expun miilor de microbi..macar pana la 3 luni..adik..nu mai vreau sa o car in magazine..

va pup fetelor..uichend placut si linistit ...cu muuult somn..va doresc:D


Poze cu ingerasul

Ingerasul creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

galaxy... bun sa zicem ca esti putin timida, rushinoasa, secretoasa... dar cu baietii tai cei bucalati de c enu ne mai pui poze? ca io mai vreau! si trebuie , de fapt, obligatoriu, trebuie sa ne pui o poza cu tine! mitsu nu ne-a pus cat era graviduts ca sa nu fie recunoscuta. dar tu?

irinouka si alinatudor: e in aeroport. peste 15 minute e imbarcarea. incerc sa-mi spun intr-una ca e mama mea. ca o s ama ajute. c ao sa pot sa ma misc mai usor. ca o sa am timp de mine... dar dupa ce pelaca, tot eu trebuie sa o iau in ritmul meu...offfffffff, sper ca-mi trec dracii pana vine ea. am vb cu ea la telefon, era aproximativ vesela.

sacha grasunu' e sacait azi. de burta de ce-o fi! dar l-am prins cu smekeria in sacul de dormit:))) la 6juma s-a trezit. si da-i pe urlete. d-alea isterice. stiti voi, cu convingere. domnu' sot, sa sara gramada pe el. io, nope, inapoi in pat. stam noi ashea vreun sfert de ora, nu tace. ma duc, il iau, liniste totala. il pun pe pat. gangureli! ei zic, ne-ai tras-o! dar acu, razbunarea: domnu' sot, elibereaza "fiara". l-a adus pe bruno in camera care zgaltsaia chiuind grijalu de protectie d ela dormitorul lui. s-apoi sa vedeti voi. catarat pe mine in pat, peste taica-sau, sa ajunga la sacha sa se pupe! nah!

miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Miri,

cu povestea ta cu eliberatul "fiarei" de Bruno, cataratul peste voi etc...m-ai facut sa vreau INSTANT al doilea copil! Nu ca nu ar fi in proiect dar...abia astept! Dar cu pacatoasa asta de cezariana, mai am de asteptat. Dr a zis pauza un an...

Cu mama ta...o sa fie bine. Chiar ma intreb, sufla in fata ta? Oricum stii ca o sa fie calare pe baietii tai (cu exceptia lui tati ) si probabil o sa te intrebe clasicele "de ce nu-i imbraci mai gros", "cand ii dai gris cu lapte", "dar putin ceiuc???" sau poate a trecut de fazele astea...
Fii si tu rabdatoare cu ea, e mama ca si noi si un pic paranoica acolo ca si noi si oricum au trecut prin multe, ca sa creasca asa zuze!

si bafta!



Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rlc_sandor spune:

Buna fetele!noi suntem bine crestem,mancam pe saturate,dormim noaptea dar de 2 zile avem niste dimineti ciudate dar trec ele...

Fetele,am vazut ce faceti cu mamele dar cu so-acrele ce facem ?eu donez una bucata pt experimente.Ieri am descoperit cum pot face sa dispara soacra intr-un minut din casa mea.Si sunt tare fericita.Sa va spun ce am facut:ieri dupa o dimineata agitata adoarme bb ,adorm si eu,cand era somnul mai dulce bate cineva la usa:soacra si cumnata.Cum vin cum vai da doarme sonia,etc si incepe cumnata sa o descopere vezi doamne sa vada cat a crescut de vreo 2 ori,bun se trezeste bb ,plange e agitata ,o pun la san,suge putin si gata.Opun sa ragaie pe umar soacra prin spatele meu o striga si o zgaltiia de mana,bebe nu scoate aeru si incepe sa urle.Si o tine asa minute in sir,schimb pozitii,cutara era ,satula era,imi vene sa mor si so-acra vezi doamne saa i-o dau in brate?!Eu i-am zis ca nu vede ca e agitata si intr-un minut soacra si cumnata disparura ca si cum nu ar fi fost vreodata la noi,dar numai eu stiu cum am reusit sa potolesc bb UFFFFF!m-am enervat da apoi m-a pufnit rasu',oricum am nde vb cu so-acra,da fiind asa de acra si cu problemele mele dupa nastere am amanat.
Ce sa zic am lasat-o cu sonia intr-o dim pana am mers sa fac analize si cand am venit toata era zgariata fetita pe fata.Ma intreb oare ea ce a facut in timpul asta se uita la ea cum se zgarie?

ma opresc ca..........
va

http://community.webshots.com/album/562661491vXXSNd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

stancutsa, da un an trebe stat linistit. dar sa stii ca nu e regula. daca medicul zice ca s-a cicatrizat uterul... practic poti. cu "fiara" si gaga - parca-i titlu de film, e super. cand nu se smiorcaie unu si celalat urla:))) dar dimineata e o harmalaie generala la noi in pat:)))si ne place si noua d enuma.
mama... mama a trecut de fazele cu "imbraca-l gros", "pune-i caciula", in schimb... inventeaza scenarii si explicatii gen: eu:mami, copilul a facut otita... ea: aaaaaaa, da' tu nu-i mai pui caciula in casa? precis de la asta e!
ea: sta bruno pe olita? eu: nu. ea: am vazut o emisiune la tv si un pediatru spunea ca d ela un an jumate gata, tre sa stea pe olita. eu: (explic chestia cu controlul sfincterelor, blah blah) ea: noh, io nu shtiu da' as ao zis la tv si era un medic! (deci evident ca tre sa fie real, adevarat si irefutabil)


ISIDORAAAAAAAAAAAAAAAA! zice angi c ane citesti! scrie macar un pupic pt mine daca de altceva n-ai timp:))) hihihihi!

miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

rlc, eu am scapat de soacra suspect de repede. dupa ce-o fost la noi cu socru, n-o mai sunat, nu ne-o mai bazait.... ciudat, nu?

cineva sa ma scoata din dulapu cu prostii, ca l-am ras pe jumattate!


miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk.m spune:

quote:
Originally posted by Lala_D

quote:
Originally posted by raluk.m

vreau sa ii cumpar lui bebe ceva pt transport in masina, dar nu stiu ce, voi ce folositi? habar n-am ce sa ii iau, am vrut o 'scoica" dar cica nu sta copilul pe orizontala si nu e buna. sunt stresata ca tb sa mergem la control sapamana viitoare (eu, la 6 saptamani, si il duc si pe el , ca oricum tb sa il iau cu mine din motive de papica), si avem de facut 100 de km in total. astept sfaturile voastre poate faceti lumina si in mintea mea ....
am vrut sa cumpar caruselul simfonia...si e criza in magazinele on-line, voi de unde l-ati cumparat?




Cumpara SCOICA
E conceput exact pentru bebelusi . Nu mai pleca urechea la toti atotstiutorii.
E mijlocul de transport cel mai safe pt bebe. Ai grija doar sa cumperi o scoica omologata dupa normele in vigoare si totul va fi ok. Iar la drum mai lung de 2 ore se face pauza un sfert de ora pentru a il dezmorti un pic pe bebe.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze





Lala, am vazut ca sunt si scaune auto, de la 0 la 13 sau chiar mai mult kilograme. Care e diferenta, adica ce avantaje are "scoica" fata de scaunele alea? Ma gandesc eu ca scoica o poti lua dupa tine, daca e aia cu maner, ca un cosulet, nu? Pe de alta parte, scaunul il poti folosi mai mult timp, cred.
Sunt in maaaaare dilema, zau!!!! Poate mai primesc sfaturi si pareri, m-ar ajuta mult. Multumesc, Lala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

raluk.m, in general carucioarele astea noi au un "maxi cosi" (scoica) si o forma de buggy care se livreaza impreuna. avantajula r fi cacu scoica te poti plimba pe post de carucior (nacela de carucior). cu scaunele pt 0-18 kg (chiar ieri am vazut) povestea e ca 1. se instaleaza cu fata la drum chiar si pt varsta mica ceea ce mie mi s epare riscant ca naiba, 2. pt varsta mica scaunul se da pe spate si seamana de fapt cu un maxicosi, 3. crede-ma pe cuvant ca un scaun d emasina gen ala de care am zis io mai sus nu tine ana la 4 ani, ca-l face copilul vraishte sau de nu, te plictisesti tu.

noi am luat de la bun inceput pt bruno carucior cu maxicosi si cat e gaga mic are in ce sta:)))

miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Miki_baby,
NU vb romana cu Benji. Stiu ca in cazul copiilor crescuti bilingv e bine ca mereu aceeasi persoana sa vb copilului limba respectiva, a doua. Eu am considerat ca e f important pt el sa invete germana, adica sa o vorbeasca de la inceput.. copiii bilingvi in cele mai multe cazuri isi dau greu drumul la vorbit. Mai e faptul ca tati nu are intelege ce vb noi si iar nu mi se pare corect sa ne dragalim eu si Benji in limbi straine pt tati. Desi poate ar invata si tati un pic romaneste cu ocazia asta. Avem bunicii.ro-asa ii alintam-care vor veni cu schimbul probabil din ian 2009 sa stea cu el-va trebui sa caut un job ca mi se termina indemnizatia- asa ca va vb cu ei romaneste. Mama cat a stat aici a vb romaneste cu el! Si poate o invata corect si repede odata ce stie termenii in germana iar ai mei parinti amandoi vb si ceva germana, tata mai bine ca mama.
Chiar asa ce zic fetele in strainatati, voi cum procedati? In cazul in care si sotii nu sunt romani????

Ceska, mamica de Benji
mic si scump - 2 LUNI (23.12.2007)

http://community.webshots.com/user/ceska7777
Aici incepe "lumea lui Benji"

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput