*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008* (7)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluk.m spune:

quote:
Originally posted by miri_mik

raluk.m, in general carucioarele astea noi au un "maxi cosi" (scoica) si o forma de buggy care se livreaza impreuna. avantajula r fi cacu scoica te poti plimba pe post de carucior (nacela de carucior). cu scaunele pt 0-18 kg (chiar ieri am vazut) povestea e ca 1. se instaleaza cu fata la drum chiar si pt varsta mica ceea ce mie mi s epare riscant ca naiba, 2. pt varsta mica scaunul se da pe spate si seamana de fapt cu un maxicosi, 3. crede-ma pe cuvant ca un scaun d emasina gen ala de care am zis io mai sus nu tine ana la 4 ani, ca-l face copilul vraishte sau de nu, te plictisesti tu.

noi am luat de la bun inceput pt bruno carucior cu maxicosi si cat e gaga mic are in ce sta:)))

miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png










eu am primit caruciorul de la cineva, si n-am mai facut mofturi,,, e super fain, dar nu avea si cosulet de-asta. oare pot sa iti scriu un link aici, ca sa imi zici daca despre asa ceva vorbesti tu? sa nu se considere reclama,,,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

ceska, se pare ca eu azi sunt de servici la umplut pagini:))) mai am 350 de mesaje pana sa ajung la stelutse:) glumesc, gatta:))

parerea mea: daca vrei ca benji sa vb vreodata romaneste, vorbeste cu el. limba a doua, cum ii spui tu, e germana si cu aia s eintalneste constant. o invata sigur la gradi, cresa ce-o fi. nu e o tragedie ca tata n-o stie. nu e chestie de politete aici ci de capital lingvistic. ai dreptate ca bilingvii isi dau drumul mai greu, dar o fac perfect in doua limbi. dureaza. dar e un avantaj.
noi procedam simplu: in casa, numai romaneste. ne bucuram pe latura asta ca vbine bunica. va fi si alta persoana vorbitoare si va mai invata si alte cuvinte in romaneste decat "peshti, apasa, apa". cum merge la gradi/tanti in franceza, limba lui e franceza (limba doi cum spui tu) si desi pricepe absolut totul in romaneste, tot in franceza raspunde si abia a inceput sa-si dea drumul. afara, in afara casei, vorbim franceza cu el. si, ca sa fie ciorba ciorba... mama mea va vorbi cu el si ungureste, iar de la toamna, sau cel tarziu din ianuarie, va invata flamanda ca l-am isncris la scoala in flamanda. despre limba doi, deci, nu-ti bate capul. o va invata in comunitate. cu siguranta. acu depinde cat de mult tii tu la limba romana. dar dac anu i-o vorbesti, bunicii vor deveni un fel de alieni si relatiile frustrante...

miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Hmmmm, MIRI,
nu stiu ce sa zic. Daca vb cu el romaneste, ta-su germana oare nu ajunge la cresa sa se uite ciudat in jur ca nu pricepe nimik? Cred ca... mai vreau pareri? (Miri, nu te supara dar pe mine tre sa ma contrazica cel putin doi sa recunosc ca nu am dreptate!!)
Si asa ma doare ca tre trimis la cresa mai ales ca nu stiu daca mi-l iau asa mic (asta daca nu putem convietui pasnic cu bunicii.ro-sotul meu are o mica problema cu soacra lui, cam bagareata si a zis sa faca bine sa vina tata sa vada de Benji daca merg eu la lucru iar mama sa stea acasa! si azi mama la tel a zis ca abia asteapta sa vina sa vada de Benji de la 1 ian 2009!!!!!!!!!! mai vedem peste un an cum sta treaba!)


Ceska, mamica de Benji
mic si scump - 2 LUNI (23.12.2007)

http://community.webshots.com/user/ceska7777
Aici incepe "lumea lui Benji"

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk.m spune:

Miri, multumesc mult. Cred ca am priceput Alea cu maner sunt scoicile, nu? Si eu zic ca e mai bine cu spatele la directia de mers, daca e vreo problema sa nu zboare prin parbriz, plus airbagurile,,,,Doamne fereste, dar nu se stie niciodata.
Am vazut unul fain, neonato boogie, dar se pare ca e criza. Ce e mai de calitate este indisponibil, parca sunt tampiti oamenii astia, nu inteleg de ce nu aduc mai multe,daca vad ca se cumpara....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

SALUT, ZUZICI SI CLOPOTEI!!
Abia am apucat sa va citesc. nu mai raspund nimanui pt ca toate se cam invirt in capul meu si am vazut ca multe intrebari au primit raspunsuri la timp. ce bine ca sintem multe si e totdeauna cineva pe faza!!!

Azi am fost la controlul de doua luni cu Stefan - are 6150 gr si 60 cm, e f bine dezvoltat. marti mergem la vaccin. sper sa fie cumintzel.
voiam sa va intreb daca vreuna din voi a facut copilasilor vaccin contra enterocolitei. dr meu zice ca ar fi indicat (mai ales ca la cluj e acum ceva virus care face ravagii printre puiutzi - sint pline spitalele de copilasi cu enterocolita). e insa destul de scump, undeva la 2 mil jumate/doza. si se fac doua doze...
vreau si eu opinii, in caz ca stiti careva ceva...mercic

Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/sets/72157603860343198/" target="_blank">Bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_baby spune:

Ceska, eu lucrez cu copii bilingvi!! Este foarte adevarat ca inceputul este mai greu..vb mai tarziu, dar si cand vorbesc..sa te tii...sunt copii care vorbesc FLUENT 3 limbi straine la varsta de 6 ani!!! capacitatile unui copil sunt nemarginite!! Totul este sa fii constant! Adica daca ai inceput sa vb romaneste, asa o tii tot timpul..iti raspunde in alta limba..te faci ca nu auzi, ii spui ca nu intelegi! Noi la gradi ii sfatuim pe parintii care nu sunt finlandezi sau englezi sa vb limba lor materna cu copiii! Eu vorbesc romana cu Saara, pentru ca mi se pare cel mai natural lucru posibil! Nu m-as putea imagina niciodata spunand povesti sau cantece in engleza Saarei! Plus ca o limba straina oricat de fluent ai vorbi-o nu este ca limba ta naturala..n-o vei stapani niciodata la fel de bine! Si in plus de asta, n-as suporta ca Saara, cand va fi mare sa-mi reproseze ca n-am invatat-o limba romana...este un avantaj pentru ea!

Sotul tau ar invata sigur romana. Parintii copiilor mi-au spus ca au invatat finlandeza cu copiii lor:). Si mie deja mi s-a largit mult vocabularul de cand Timo vorbeste cu Saara..si asat este doar inceputul.:))

Plus ca am prietene romance care au copii mici, sau care sunt insarcinate,si cand vor pasi cei mici ne vom intalni saptamanal ca sa-si practice romana, iar mai tarziu vor invata sa scrie si sa citeasca.






Miki de Saara Maria 7.01.2008

Miki
www.flickr.com/photos/timonyyssonen/" target="_blank">Saara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_baby spune:

Ceska, se va descurca foarte bine la cresa! Crede-ma ..vad asta in fiecare zi!( acum nu, ca sunt in concediu:)) Vin copii care nu stiu o boaba de engleza si invata extrem de repede.Benji ar avea un avantaj...ca el ar sti germana de la Tobias!!!

Miki de Saara Maria 7.01.2008

Miki
www.flickr.com/photos/timonyyssonen/" target="_blank">Saara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

quote:
Originally posted by remiclea

am pus si eu pozele de la botez http://community.webshots.com/album/562753520jeecwS .toate fetele si fug sa citesc din urma

mami de Adelina-Mihaela(08.01.2008)
poze
www.flickr.com/photos/23559686@N03/" target="_blank">poze Ada
cat am crescut...




Felicitari pentru botez. Sa-ti traiasca micuta crestina, sa fie sanatoasa!!!
Foarte frumoasa Adelina!! Mi-a placut mult costumasul alb de botez.
Acum, chiar ca m-am hotarat sa o imbrac si eupe a mea in alb la botez!


Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Ceska, subscriu intru totul la ce ti-au spus Miri si Miki. Vorbeste-i romaneste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk.m spune:

gata, l-am comandat, luni fac plata si marti vine. costa 400 de lei, dar pt siguranta copilului meu,,, dau oricat, vorba aia! L-am comandat portocaliu, sa se potriveasca si urmatorului bebe, daca o fi fetita!
Miri si Lala , multumim mult de sfaturi, ca eram tare !

Mergi la inceput