*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (4)*

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

LauraD Stancutza sar'na!
Stancutza si cam in cat timp ti s-a retras umflatura? NU tre sa ma panichez ca o am de dimineata?
LauraD gaza mea tot a avut vreo 3 sapt o stare subfebrila, avea 37,6 sau chiar 37,7. I-am dat de duminica trecuta (cand mi-a facut 38,3) antibiotic pt 3 zile si i-a scazut temperatura la 37 pt cateva zile, dar acu' iar are seara 37,6. Dr ei a zis ca poate are infectie urinara si vrem sa verificam. Nu stiu de ce micutza are usor rosu in gat (de la care a avut si temp) si nu i-a trecut nici dupa antibiotic! Tot se mai chihaie si acusi ar trebui sa-i facem vaccinul, dar daca nu-i sanatoasa ce facem?


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Poze Laura
Sarcina 2007
Nasterea minunii Thea Maria
Atat sunt de mare
Botezul minunii Thea Maria
Poze cu hainute primite si rochita de botez + matusile mele
Am 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

laura_dimitris, eu ies in fiecare zi afara cu el, 2 - 3 ore, mai putin cand e foarte mucoshel sau e foarte frig afara... Adica am iesit eu si pe gerurile alea mari, cand avea cateva zile, dar apoi s-a incalzit, el s-a obisnuit asa si cand a venit iar frigul nu am mai iesit, l-am imbracat ca afara si l-am pus pe canapea in fata geamului deschis... Acum nu stiu daca am facut bine, avand in vedere ca tot frigul cadea pe fata lui, nu era adapostit ca in carut, cert e ca nu a patit nimic... DAR pe mine ma enerveaza ca in afara de timpul cat suntem la plimbare nu doarme ziua... Se foieste, plange, dar nu adoarme! Vrea numai in brate, sa vorbesc cu el, sau atarnat de tzitzishor.

Stancutza, chiar, ai fost la Medlife? Ce mama grijulie imi pari, mai ales ca mereu vii cu linkuri si citesti toate materialele despre alaptare... Eu nu mai am rabdarea din sarcina, cand devoram orice informatie cat de mica... M-a pasionat mai mult aspectul ... ginecologic decat o face cel... neonato ca sa zic asa Uneori ma simt o mama denaturata, ca am timp cu carutza si nu ma atrage cititul, ci prefer sa ma uit la Sex and the City, Friends si alte porcarii d'astea...

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Wow, I'm thrilled!!! Am citit si eu de "dintisorul" Anei, care se simte prin gingie... Dar... Credeam ca e vorba de mugurele dentar... Deja??!! Avem dintisori la scutece?! Asa devreme???

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

anca am vb cu dr andreica si ne-a zis sa-i dam calciu gluconic si ca ar fi bine sa -l vada
da mi-e asa de groaza de drum ca mi tare frica sa nu racesaca. si sunt tare ingrijorata . daca pana maine nu da semne ca cedeaza o sa mergem la cj ca nu putem sa stam asa sa ne uitam pe pereti
nu mi-am dat seama pana acum cat de mare poate sa fie ingrijorarea pt un bebic

Veronica -mami lui Marc-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Laurici de Piatra, al doilea nodul mi-a aparut dimineata si a disparut in timpul unui alaptat de seara. Ideea este sa incerci sa orientezi pe Thea cu barbia spre locul unde e nodulul. Asa se exercita o presiune mai buna si sunt sanse mai mari sa traga direct de acolo. Daca nu poti insa...fiind inspre umar, cum zici...incearca totusi mai multe pozitii...din cele posibile. Succes!

Laurici_D, da Sofiuca a fost racita, in afara de Eferalgan i-am tot dat cu apa de mare in nas si aspirat mucii. Da, am fost la Medlife, pt ca o mai vazuse o data o pediatra de acolo. Iar aerosolii mi s-a parut ca i-au facut tare bine, deja dupa prima sedinta avea alta voce, nu mai suna ca un cutu schiop :-((

Mitsu, multumesc de aprecieri dar a fost mai mult de nevoie...avand durerile alea cumplite la alaptat, si in plus problema cu greutatea Sofiei, am inceput sa citesc...si am gasit niste kestii care mi-au destupat mintea zau asa...dar nu am cui sa le impartasesc ca n-are nimeni nevoie de ele pe aicea...toata lumea alpteaza in deplina armonie ...si e bine ca e asa!

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Laurici.... sper sa nu fie vorba de o infectie !!!!
sa intri sa ne spui ce si cum dupa ce iei rezultatul analizelor !!!

Chiar,... starea de subfebrilitate este intre 37 si 38 ??
si, ...
cu termometrele digitale cate gradatii scadem ca sa obtinem temperatura exacta? ma reder la situatia temperaturii luate din funduletz...
intreb pentru ca eleni a mea are permanent 37.4..
atat indica termometrul.
sa-mi fac griji ???
nu m-am gandit deloc la vreo infectie pana acum..
mai ales ca este ok din toate celelalte puncte de vedere...

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

cat despre vaccin..
laurici, grija mare !!!!
stiu ca nu numai ca trebuie sa fie sanatoasa dar trebuie sa treaca si o perioada de timp de la tratamentul pentru vreo boala..
ca ar avea imunitatea scazuta...
of, si eu am o grija cu vaccinul acesta...
imi vine sa fac repede niste cursuri ca sa pot sa-mi evaluezopilul , in mod corect - ca este sanatos...
am auzit de cazuri oribile cu bebei nenorociti pe viata in urma unor vaccinuri administrate gresit.

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

quote:
Originally posted by rlc_sandor

Multumesc Stancutza,si apoi revenirea a fost de la sine?


http://community.webshots.com/album/562661491vXXSNd



In cazul nostru, da. Intr-o zi sugea ca apucata, la o ora - o ora jumate, cu pauza de doua -trei ore noaptea, iar ziua urmatoare a revenit brusc la 3 ore ziua si 4-5 noaptea, ca inainte.

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

acum monopolizez eu pagina...

mai spun numai ca:
mitsule... se pare ca bb C este frate cu bb E a mea... si a mea face la fel toata ziua... chiar o alint "frichi" de la frichineala pe care o are...

mi-am adormit copilul mic.
merg acum sa-l adorm si pe cel mare.... credeti-ma... este la fel de greu - daca nu chiar mai greu...- sa-l adorm pe dimitris decat pe eleni...

miri mama... unde erai tu ca sa-mi spui de dresaj atunci cand era dimitris mic ????
are 5 ani....
cat o avea de gand sa mai doarma cu mine in brate ????


Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

37,4 este temperatura bebeilor in general...deci e normala....iar daca iei tempertura in fundulet scazi 0,2 grade

Cea mai optimista mamica!
LauradeBianca Mihaela(15.12.2007)
Povestea nasterii
Printesa mea new
Bibi se face mare
UN COPIL ITI DA SENS VIETII!!!

Mergi la inceput