*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (4)*

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluk.m spune:

quote:


La multi ani mamicute !

Am tras cu ochiul putin la voi la odisee. Eu am o fetita de 3 luni si pot sa va impartasesc putin din experienta noastra. Am incercat si eu la un momentat sa impun disciplina dar nu am rezistat. Ragusise usor de la plans asa ca am renuntat. Era ca o ventuza , legata de tzatza mea. Acum ii dadeam papa o ciupeam sa nu adoarma, adormea, o puneam in patutz si iar plangea si cauta tzatza. Nici la baie nu puteam sa ma duc ca tinea bine de ea. Era exasperata, statea non-stop la piept. Noaptea dormea in pat cu mine, imi era mai usor sa o pun la piept si sa dorm in continuare. De la 2 luni s-a schimbat treaba, nu stiu daca a coincis cu faptul ca am renuntat sa-i mai dau piept(ii dau lapte muls la biberon).A inceput sa manance la 3 ore, cantitati constante, doarme si se joaca. Rade si vorbeste foarte mult. Noaptea se trezeste la 3-4 si papa si continua sa doarma pana la 8-9 can papa din nou. In urma cu o saptamana am pus-o in patutz, a dormit fara sa protesteze catusi de putin si fara leganat, cantat si altele caracteristice varstei. De atunci adoarme singurica in patutz. Recunosc ca si in primele 2 luni am avut tentative de a o culca in patutz dar a iesit cu scandal rau de tot si am renuntat. Deci o modificare radicala de comportament. Asa ca priviti cu optimism , copii se mai schimba pe masura ce trece timpul. Acum se joaca singurica cu manutele, le cearta...ma duc sa vorbesc cu ea.
O primavara frumoasa va doresc!



Multumesc pt incurajari, noi avem 5 saptamani si uneori am senzatia ca nu ma mai descurc deloc cu plansul,,, nesomnul,,,ale bebelusului meu, ca eu am trecut peste ale mele!
Sper ca mai incolo sa simt si eu aceste schimbari la bebelusul meu!
Si apropo de schimbari, cam pe la ce varsta credeti voi, fetelor, ca ar fi cazul sa ii iau o jucarie, ceva care sa ii mai distraga atentia cand nu doarme?
Cand incepe sa vada mai bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Hai ca am reusit sa citesc capitolul acesta .. nu si capitolul trecut...

La multi ani barbatilor vostri de "ziua domnilor" !!!
(cica 9 martie ar fi ziua barbatului)

Eu de ani de zile sunt "neglijata" de 01 so 08 martie...
Pentru ca pe 01 martie este ziua de nastere a sotului si... atat. In grecia ( ca si in belgia - precum spunea si miri...) astia nu aniverseaza 01 si 08 martie....
A, si oricum, barbata-meu a plecat ieri in grecia sa-si "inmatriculeze" fata si acolo....

LA MULTI ANI, SANATATE MULTA SI FERICIRE MAXIMA ALINA KALOS !!!!

Miri, la multi ani lui scumpicul de Sacha la cele 2 luni implinite ieri !!!! Parca ieri ai plecat la maternitate sa-l coata nenea doctorul din burtica...
Ca acum o sa-l duci la cresa precum pe bruno...
Eu m-am bucurat vineri din plin de imaginea doamnelor educatoare/invatatoare/ profesoare cu bratele pline de flori...
Tare frumos este gestul acesta!
Soacra-mea - care este profesoara de engleza in atena - mi-a spus ca ea niciodata nu a primit vreo floare de la vreun elev... Nu se dau flori profesorilor in grecia !
De altminteri, nici nu gasesti florarii la tot pasul asa cum se gasesc in bucuresti...

Gatta, bine ca v-ati intors acasica!!! Pup cu drag pe micuta sara si sanatate multa !!!

Alina, IrinaL, Gratiela, multumesc mult pentru recomandare medici pediatri. Maine sigur sun sa-i fac o programare ca vreau sa merg inainte sa se intoarca barbatul din grecia... El zice ca sunt paranoica... Daca fata nu are nimic de ce sa merg cu ea la doctor?!

Mitsule, multumesc mult de aprecierile facute la adresa lui Dimitrakis. O sa vezi ce pot scoate din gurita dupa 4 ani....Am ras in hohote cand mi l-am imaginat pe bebe C cu suzeta intr-un colt de gurita si plangand in continuare...
Felicitari pentru reusita cu "dresajul" ! S-a mai repetat??


Oare sa incerc si eu ??
Nu noaptea este problemna... ci ziua!!!
Doarme numai in brate . Si cu muzica.
De obicei la calculator...
Dar astazi eram in dormitor si a trebuit sa-i cant eu... Dupa ce am epuizat melodiile de copii cunoscute am ajuns si la imnul actual al romaniei , am trecut si prin vechiul "trei culori cunosc pe lume" si am ajuns la imnul SUA.. (p'asta doar "instrumental" l-am zis... fara vorbe)

Vazut si niste pozici...
Adriana... ce frumos rade Bianca... ce super ca ati surprins-o in fotografie!
Angi - pupi zambaretul este un frumos!!
Irinuka, pupa laura pe palugel cu falcutele lui frumoase !!! Ce ma bucur ca s-a facut bine si mamica lui este din nou activa pe forum ca mi-era dor de ea!

Si, declar ca imi lipsesc tare - si ca sa faca bine sa posteze un mesaj, doua !! - si de cretulina, shose si natalia !!!

Uitati si cateva fotografii facute ieri lui eleni si verisoarei sale Ioana...
http://www.flickr.com/photos/21462816@N06/2319848845/in/photostream/


Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

quote:
Originally posted by raluk.m

quote:


La multi ani mamicute !

Am tras cu ochiul putin la voi la odisee. Eu am o fetita de 3 luni si pot sa va impartasesc putin din experienta noastra. Am incercat si eu la un momentat sa impun disciplina dar nu am rezistat. Ragusise usor de la plans asa ca am renuntat. Era ca o ventuza , legata de tzatza mea. Acum ii dadeam papa o ciupeam sa nu adoarma, adormea, o puneam in patutz si iar plangea si cauta tzatza. Nici la baie nu puteam sa ma duc ca tinea bine de ea. Era exasperata, statea non-stop la piept. Noaptea dormea in pat cu mine, imi era mai usor sa o pun la piept si sa dorm in continuare. De la 2 luni s-a schimbat treaba, nu stiu daca a coincis cu faptul ca am renuntat sa-i mai dau piept(ii dau lapte muls la biberon).A inceput sa manance la 3 ore, cantitati constante, doarme si se joaca. Rade si vorbeste foarte mult. Noaptea se trezeste la 3-4 si papa si continua sa doarma pana la 8-9 can papa din nou. In urma cu o saptamana am pus-o in patutz, a dormit fara sa protesteze catusi de putin si fara leganat, cantat si altele caracteristice varstei. De atunci adoarme singurica in patutz. Recunosc ca si in primele 2 luni am avut tentative de a o culca in patutz dar a iesit cu scandal rau de tot si am renuntat. Deci o modificare radicala de comportament. Asa ca priviti cu optimism , copii se mai schimba pe masura ce trece timpul. Acum se joaca singurica cu manutele, le cearta...ma duc sa vorbesc cu ea.
O primavara frumoasa va doresc!



Multumesc pt incurajari, noi avem 5 saptamani si uneori am senzatia ca nu ma mai descurc deloc cu plansul,,, nesomnul,,,ale bebelusului meu, ca eu am trecut peste ale mele!
Sper ca mai incolo sa simt si eu aceste schimbari la bebelusul meu!
Si apropo de schimbari, cam pe la ce varsta credeti voi, fetelor, ca ar fi cazul sa ii iau o jucarie, ceva care sa ii mai distraga atentia cand nu doarme?
Cand incepe sa vada mai bine?




Raluca, eu pana acum - are o luna - nu i-am luat nicio jucatrie...
De abia acum i-am "comandat" lui barbata-meu sa aduca un carusel frumos din grecia...
Cred ca dupa 2 -3 luni pot fi interesati de jucarii...
Oricum, cel mai interesant pentru ei va fi cand vor putea sa tina "zdranganitoare" in manute sa se joace cu ele...

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Laura_dimitris, eu am observat alta treaba... Uite, azi am fost pe afara, a dormit tun, cand am ajuns in casa a inceput sa maraie de foame. Eu tocmai pusesem la sterizlizat un bibe pentru deseara (cand ii dau din laptele meu de la frigi, sa pun altul proaspat pentru maine) si mi-era ca-l stric si p'asta cum am stricat 3 pompe. Asa ca l-am lasat sa planga de foame... A mancat ca un nesatul, a inghitit mult aer, dar dupa ce a ragait a picat lemn! In cosulet! Desi toata ziua am fost cu el pe afara, unde doarme de obicei. O sa mai incerc, sa vad daca tine... Desi e cam aiurea cand stiu ca fix de foame plange...

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Zuzici eu am cam imbulinat-o: aseara am fost la ziua cuiva si am venit acasa pe la 3,30. Fata papase deja bibe si nu a mai vrut san....dimineata m-am trezit cu un canal infundat, deasupra sanului drept, cumva inspre umar (nici nu stiam ca am si pe acolo canale). E umflat si ma cam doare, dimineata era soacra mea la mine si m-a ajutat, m-a muls si m-a masat pe locul respctiv. Pe moment am zis ca mi-am revenit, dar acum bag de seama ca-i tot umflat si daca ma apas doare Am pus comprese calde, dar nu vad mari rezultate, m-am mai muls eu, am pus fata la san...degeaba
Sfaturi, sfaturi, va roooog!
Maine dimi tre sa-i colectez urina fetei pt un sumar de urina si o urocultura. Credeam ca va fi complicat, dar mi-a adus sotzul de la un lab de analize o chestie care se lipeste pe pasarica fetei si are o punguta in care sa faca ea pipi, pe care o golesc in recipientul steril. Ce chestii au mai aparut, frate!


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Poze Laura
Sarcina 2007
Nasterea minunii Thea Maria
Atat sunt de mare
Botezul minunii Thea Maria
Poze cu hainute primite si rochita de botez + matusile mele
Am 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Laurici, of... in afara de comprese nu stiu niciun alt remediu...
Poate mai pe forum fete care au trecut prin asa ceva si au alte solutii...
De ce ii faci analize la urina micutei Thea ?

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

quote:
Originally posted by Laura Ioana

[green]Zuzici eu am cam imbulinat-o: aseara am fost la ziua cuiva si am venit acasa pe la 3,30. Fata papase deja bibe si nu a mai vrut san....dimineata m-am trezit cu un canal infundat, deasupra sanului drept, cumva inspre umar (nici nu stiam ca am si pe acolo canale). E umflat si ma cam doare, dimineata era soacra mea la mine si m-a ajutat, m-a muls si m-a masat pe locul respctiv.




Laurici, si mie mi s-a intamplat chestia asta de doua ori pana acum...am pus comprese calde, am masat dar tot nu s-au dus...singura chestia care a functionat a fost pusul fetitei la san ... la primul nodul a mers cu schimbatul pozitiei - incearca mai multe variante, una sigur o sa functioneze! La al doilea nodul nu am mai schimbat nici o pozitie, cea clasica a fost suficienta. Bafta!!!

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Mitsule, pai daca am putea iesi in fiecare zi cu ei cateva ore afara... cred ca nu am mai avea nevoie de dresaj...
Plimbarea si aerul (de afara iar nu curat cum spunea cineva pe aici...) le face un somn....
Ce bine mi-era mie cu dimitris cand era mic ca stateam la mama la tara la curte... toata ziua statea in carucior in curte cat a fost vara de lunga!!!

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Stancutza, tocmai am citit in capitolul trecut ca Sofia a fost bolnavioara.... Bine ca i-a trecut !!!! Pentru fornaitul ce spuneai ca-l mai are ce-i mai dai ??
Intreb pentru sora=-mea ca ea se lupta cu fornaiala fetitei ei de o saptamana ... Ea am inteles ca-i pune in nasuc pivalone si ii scoate mucisorii cu batista bebelusului....
La ce doctor ai mers cu ea? La medlife? Stiu ca cei de acolo recomanda aerosoli.

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Miri, cum se simte Bruno cu bronsita ? Mititelul de el!! I-ai dat antibiotic?

Alinutule (023), i-a iesit dintisorul lui Ana ?? Super sunt perlele lui Luca !!! Dragul de el! Doamne, uneori sunt asa de " oameni mari" micutii nostrii....

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput