Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (27)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

'Neata!

Si la noi e o vreme de kko... Suntem consemnati la domiciliu. Robert a adunat toate chestiile cantatoare de prin casa si le-a pus pe toate sa cante. Deodata! Ca la nebuni la noi..dar ce sa facem?Macar nu ne plictisim.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

quote:
Originally posted by popbianca

Buna seara!In primul rand salut nou-venitele:Mihaela cu Roberta respectiv Simona cu Tobia(tu n-ai mai fost pe aici? la un mom.dat mi-aduc aminte ca mai exista un bebe Tobia...este acelasi?)Am fost la voi acolo la Lago di Garda odata ...a fost foarte fain -mi-aduc aminte cu placere
bbyasmi sper sa-ti reconsideri pozitia si sa revii,sa fii activa pe forum; chiar imi facea placere sa te vad seara(noaptea)p-aci ,sa aflu cum si ce a mai facut micuta ta precoce,sincer sper sa te razgandesti!
Roxxi80 pupici micului crestin!stii cum e ...pofta vine mancand...asa si cheful!Si Ana ,dupa noaptea cu botezul,si-a dereglat programul,dar revenirea la normal a durat 1 saptamana
Ellis,ferice de tine...la noi nici iesirea la cumparaturi nu e intotdeauna reusita,si orice pers.infara de mama si tata trebuie sa stea la distanta -nu o pot lua in brate ca face un scandaaaall!Ea inca nu a petrecut noapte altundeva decat acasa la ea in patut;mi-e si frica sa incerc
Ank83,dorim sanatate lui Raul !admir dr.,ca nu a sarit la antibiotice ca a mea ...

mami de Ana-Sofia(15.11.2007)




Bianca, eu cred ca am sa mai incerc pt ca nu pot sta legata de casa, mai ales ca vine vremea buna; sper sa se acomodeze si ea ca mai creste, mititica si sa nu ne mai sperie asa.

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Buna fetele,

eu cred ca am racit, ma doare in gat de ieri, imi cam ard ochii si ma simt asa apatica. Am luat oscillococcinum (si i-am dat si Sophiei), miere cu lamaie, vitamina C si homeogene 9. Sper sa nu ia si Sophia.

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Buna dimineata!
Urez cu intarziere, dar din suflet, tuturor mamicilor "La multi ani!", pentru ziua de 8 Martie. A fost o zi cu atat mai speciala cu cat multe dintre noi suntem pentru prima oara mamici probabil si mai emotionanta pentru mamicile la dublu.
Noi am avut un week-end plin, am avut musafiri, si duminica am iesit la padure la un gratarel foarte scurt fiindca Eva nu prea a fost de acord. Pentru ea cred ca a fost foarte obositor sa vada fete noi, si un alt peisaj in afara de blocuri, asa ca aseara foarte greu ne mai intelegeam cu ea si a trebuit sa sarim peste baita si sa ne culcam mai devreme.
Alina, multumesc pentru informatiile despre wrap.
Bun venit Mihaela si bb Roberta, avem albumul mamicilor si al bebelusilor si abia asteptam sa va cunoastem. Bafta maine la vaccin! De ce sa-ti iei mustrari? Eu stiu ca vaccinul se face in decurs de o luna, nu la 2 luni fix. La bebeii raciti chiar se amana o saptamana- doua
Bine ai revenit Simona, ne-a placut bebe Tobias, ce dulce doarme el cu manuta pe fetisoara.
Bianca, cei de la Hipp au si meniuri pentru varste mai mici de 6 luni, am inteles ca la Nestle folosesc agent de ingrosare. Ma bucur ca Ana a descoperit ca poate vocifera, a mea cand a descoperit tipatul numai asta a facut o seara intreaga de ma ingrijorasem ca o sa o doara gatul
Bb imi pare rau pentru decizia ta si ma bucur ca nu te-ai suparat. Asa cum bine spui si tu, fetele nu au facut decat sa-si expuna parerile.
Acum o sa-mi expun si eu o parere care sper sa nu supere pe nimeni. Webshots si probabil si alte "locuri" in care se pun poze nu accepta pozele cu nuditate, trimit un mail in care te roaga sa le stergi, chiar daca este vorba de copii. Eu am pus o poza a Evei la baita, dar am taiat zona "rusinoasa". Bineinteles ca un copil gol este dragalas si nevinovat, pentru noi oamenii normali. Din nefericire pe net bantuie tot felul de dezaxati. Imi permit sa va rog sa va ganditi de doua ori inainte de a posta o poza in care bebelushul este gol complet. Nu ati vrea ca cine stie ce pervers sa se "delecteze" cu poza copilului vostru. Sper ca nu am suparat pe nimeni, am vrut doar sa atentionez.
Am trimis pe mailul comun adresa blogului nostru.

Inimioara mea
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

salutiiiiiii

lala mersi frumos.. eu nu pot sa vad pozele voastre de pe leptop... decat cand am timp sa stau la calc.
ellis ei eu am partit-o cu deochiatul..urat de tot, pana atunci n-am crezut, iar cu acomodarea, incearaca sa iesi cat mai mult si sa vina la voi acasa cat mai multa lume, s-o ia in brate... asa e inceputul, si BB-ici acasa la ei se simt pe teren propiu
ank mi pare rau de febra V-a trecut?
bb e decizia ta, dar sa sti ca ne va fi dor de tine si te asteptam sa apari cu forte proaspete
popbianca Nestle are cereale si de la 4 luni, Burtica Sanatoasa se numesc.

Eu ieri am inceput diversificarea, daca am timp o sa scriu schema ... dupa ce am citit diverse variante si am adaptat-o la nevoile noastre. Am inceput-o destul de repede, din necesitate: Ana mi-a refuzat ieri sa manance cu tetina din cauza dintisorilor.. si decat sa-i dau lapte cu lingurita, mai bine ii dau papa bun cu ligurita.

si sunt suparata ca maine imi intra ultimul salar... trec pe indemnizatie mi-e groaza.....



PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA 19.11.2007

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

ASA CRESTEM

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Pussi, ce schema de diversificare folosesti?

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Buna dimineata si de la noi... am pierdut mesajul pe care vi-l scrisesem iar acu trebuie sa-l scriu din nou...

Bun venit Mihaelei si bebelinei Roberta!!!

Softurela, da, atunci nu mai are rost sa alaptezi direct de la san... oricum daca ii dai lapticul tau e f bine si asa. Sper sa treceti cat mai usor peste despartirea de cateva ore pe zi si sa va acomodati repede la noua situatie. Succes.

Ellis, nasoala faza cu agitatia si plansul bebelinei. Din aceste considerente mie mi-e groaza sa plec la drum si mai ales unde e multa lume. Caci imi imaginez ca a trecut multa lume pe acolo s-o vada, nu? Copiii sunt sensibili la situatii de acest gen. Acu e mai bine?

Ank, cum se simte Raulito? Mai are febra?

inca n-am terminat de scris, dar nu ma lasa Lucas, trebuie sa ma ocup de el...



Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc

'Neata!

Si la noi e o vreme de kko... Suntem consemnati la domiciliu. Robert a adunat toate chestiile cantatoare de prin casa si le-a pus pe toate sa cante. Deodata! Ca la nebuni la noi..dar ce sa facem?Macar nu ne plictisim.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...



Si cum stai cu nervii?
Ca Alexia tot canta la floricelele ei de la centrul de activitate si deja vad negru cand aud cantecelele alea...dar ea se bucura tare, asa ca rezist...
Aaaaaaa, vroiam sa-ti spun ca imi place tare tare de Robert, are o privire patrunzatoare!

Bine ai revenit, Simonicutza! Ce megabebe ai nascut tu! Felicitari!

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


poze
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Sapt. 1
masa de la 10 suc de mere + supliment lapte
- incep cu 2 ml. si ajung al max. 20 ml. sa nu fie brusc si sa aiba timp organismul sa se obisnuiasca
- suc, desi nu sunt de acord cu el, fetele faceau kk cu lactoza( 3 ligurite la 2 zile pt. Elena si 3 zile pt. Ana) si ma gandesc sa scot lactoza de tot.
- mar pt. ca sunt convinsa ca o sa le placa( sunt mai putine pers. carora nu le place marul si mai multe care nu le place morcovul)
- in sarcina manacam cam 2kg. mere/zi
Sapt. 2
masa de 10 suc de mere + supliment lapte
- o sa ajung la maxim 40 ml
masa de la 18 cereale + supliment lapte
- incep cu 3 ml si ajung la maxim 35 ml
- o sa merg pe Humana, se fac si cu lapte si asa sunt convinsa ca sunt suficient de consistente
- pt. inceput tot cu mere
Sapt. 3
masa de la 10 suc mere+morcovi + suplimnet lapte
- cantitate tot 40 ml, dar inlocuiesc zilnic cate 6 ml de mere cu morcovi, astfel incat la finalul sapt. sa aiba doar suc de morcovi.
masa de la 18 cereale + supliment lapte
- maxim 80 ml... sa vad exact ce inseaman saturatia de cereale.
sapt.4
masa de la 10 pireu mere + suplimnet lapte
- incep cu o lingurita si cresc zilnic pana la 5 lingurite
- din Z6 pun si biscuite( sau orez expandat.. mai studiez) si le dau mai putine lingurite
masa de la 18 cereale - pe saturate
Sapt. 5
masa de la 10 pireu mere/piersica/para/banana+biscuite/orez + suplimnet lapte
-spre finaul sapt.. incerc sa vad cand se satura
-in sapt. urmatoare incep cu branzica/iaurt
masa de la 14 pireu morcov cu supa inclusa + supliment lapte
- aici o sa tot adaug legume .. dupa ce termin cu ele bag si pulpita de pui... dar peste alte cateva sapt.
- supa goala nu dau, ca-i la fel ac ceiutul, fac piureul mai lichid
masa de la 18 cereale - pe saturate

nu introduc aliment nou mai repede de 4-5 zile, sarea pe la 6 luni.
asta in varianta in care ne mentinem pe 5 mese, cele de dimneat si de seara doar laptic.

Eu asa m-am gandit ca e mai bine pt. Tuste, am cam luat in calcul greutatea lor, valoarea energetica a alimentelor ... sa vad ce va rezulta.









PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA 19.11.2007

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

ASA CRESTEM

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelone77 spune:

Salutare gagici!

Va zic si eu cu intirziere la multi ani ptr 8 martie!! Sa fiti sanatoase si sa va bucurati de bebei!

Mi-a fost dor de voi, nu am mai intrat de joi, cred...
Inca nu am apucat sa citesc din urma dar vad ca Bb ne "paraseste" ?! de ceeee?. Nu vreau sa devin "lacrimogena" dar voi ptr mine reprezentati un sprijin ptr ca in afara de o prietena din Bv cu care ma mai sfatuiesc , voi sunteti cele de la care primesc sfaturi ptr bebe....Eu aici in Deva sunt numai de 2 ani si cu toate ca am prietene, putine inteleg viata pe care o am de cind a aparut Andrada si cu ele nu am ce discuta despre bebe ca nu au "cunostintele" necesare.
Asa ca ptr asta eu va zic fiecareia dintre voi un mare MULTUMESC ca sunteti alaturi de mine!!

Bb- cind simti nevoia sa vorbesti cu noi te asteptam cu cea mai mare placere. Cine vrea sa vorbeasca cu mine o poate face si pe mess, am acelasi user.

Nela & Andrada Catalina (19 dec 2007)

http://community.webshots.com/user/nelone77

Mergi la inceput