Strumfi de iulie-august 2007 (64)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

quote:
Originally posted by Gabrielabv

Ioana mersi de urare, nu pot sa ma plang de nopti nedormite, Medeea doarme de regula pana la 4,30 de la 8 seara si apoi pana la 7 dimineata. Nu am timp peste zi sa intru pe forum din pacate

Iulia parerea mea e ca nu facem din ei niste copii traumatizati sau neglijati. Faptul ca stam acasa si avem timp nu e o scuza de ai invata deprinderi bune, ci tocmai acum e timpul sa facem ce este bine pentru ei, tocmai pentru ca nu ne preseaza intoarcerea la serviciu. Eu cred ca Kevin e un copil fericit, care a castigat o batalie din viata lui asa cum sunt si alti copilasi care dorm singuri.Asa e si cu olita, tot noi trebuie sa ne inarmam cu rabdare si putere de convingere ca sa-i pregatim pentru ea, nu sa-i lasam pana se fac mari si trebuie sa mearga la gradi sa invete de la alti copii ce nu au invatat acasa. Asta e, dupa parerea mea,un sindrom al societatii de consum care te incurajeaza sa cumperi orice dar sa cumperi si sa nu "traumatizezi" copilul

Stefania 97 felicitari pentru Catarina sunteti pe drumul cel bun si ne tinem si noi de voi

mamii e un scump Alex, cred si eu ca-ti vine sa-l mananci, auzi cum adoarmne el iubitelul

http://gabrielabv.hi5.com
Gabriela - Dragos(29 iulie 2001) si Medeea (21 august 2007)



Gabriela, sunt de acord cu tine ... daca eu am fost poate putin mai "dura" cu copiii mei nu inseamna ca i-am traumatizat si nu inseamna ca i-am iubit mai putin. noi avem un program de cand erau foarte mici (program de masa, program de somn) si nu inseamna ca le-am stirbit personalitatea, cand sunt mici copiii au nevoie sa fie ghidati, ca niste mici robotei, trebuie sa la stabilesti anumite repere ... asta e parerea mea, poate unele dintre voi ma vor considera "rigida"


noi suntem aici cu poze noi si poezii
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

eu sunt de parere ca este bine sa le faci un program cu somnul de cand s.au nascut in sensul ...camera lor adormitul singuri!Eu una efectiv nu am puterea sa il las sa planga indiferent de situatie!Si de multe ori ma vad cu casa cu curul in sus si eu la joaca cu el sau in brate cu el non stop.O fi bine nu o fi asta fac.Poate daca as fi constransa sa fac un lucru cum ar fi sa il invatz sa adoarma singur cu siguranta l.ash face i.ar fi bine lui oricum nu adoarme la nimeni altcineva dekt la mine si la taicasu asa ca... ash prefera sa invete sa adoarma singur!si oricum sunt sigura ca toti copii au momente si momente cand vor sa fie iubiti mai mult sau lasati mai mult in pace.Sa doarma cu mami si cu tati uneori iar alteori sa doarma singuri cred ca e relativa treaba

de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Gabriela, iti respect opinia dar, din punctul meu de vedere, chestia asta cu somnul nu e, in esenta, ceva ce invatam - la fel cum invatam sa facem fundita la sireturi sau sa manuim tacamurile, spre exemplu. E ceva ce tine mai degraba de ritmurile fiecaruia dintre noi. Spre exemplu, cum inveti sa doarma pe cineva caruia nu-i e somn? Sau pe un insomniac, ce faci ca sa-l determini sa doarma? De aceea eu personal sunt adepta adaptarilor lente (copilul se va adapta la ritmul de viata al parintilor incetul cu incetul) si nu a schimbarilor drastice. E drept ca imi si pot permite sa nu iau masuri drastice...

In legatura cu olita - cand crezi ca trebuie inceput "antrenamentul"? Eu citisem ca abia pe la 2 ani capata copiii controlul sfincterelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_ulia spune:

quote:
Originally posted by Gabrielabv

Iulia parerea mea e ca nu facem din ei niste copii traumatizati sau neglijati. Faptul ca stam acasa si avem timp nu e o scuza de ai invata deprinderi bune, ci tocmai acum e timpul sa facem ce este bine pentru ei, tocmai pentru ca nu ne preseaza intoarcerea la serviciu. Eu cred ca Kevin e un copil fericit, care a castigat o batalie din viata lui asa cum sunt si alti copilasi care dorm singuri.Asa e si cu olita, tot noi trebuie sa ne inarmam cu rabdare si putere de convingere ca sa-i pregatim pentru ea, nu sa-i lasam pana se fac mari si trebuie sa mearga la gradi sa invete de la alti copii ce nu au invatat acasa. Asta e, dupa parerea mea,un sindrom al societatii de consum care te incurajeaza sa cumperi orice dar sa cumperi si sa nu "traumatizezi" copilul

Gabriela - Dragos(29 iulie 2001) si Medeea (21 august 2007)



gabriela, tu ai intrebat ce parere avem despre scosul meselor de noapte, eu ti-am spus parerea mea. n-am afirmat ca traumatizezi copilul, nici ca kevin ar fi nefericit. sunt convinsa ca nikole e o mama buna si ca nu isi traumatizeaza copilul, este alegerea ei cum il culca, cu cine, cat il lasa sa planga si tot ce face cu copilul ei. oricum nu inteleg de ce il amesteci pe kevin, ca eu n-am zis nimic de el.
n-am inteles nici legatura cu societatea de consum. daca imi las copilul in pat sa urle 2 ore pana adoarme, cand el ar vrea sa il tin in brate nu are nici o legatura cu societatea de consum si cat, ce si de unde ii cumpar, ci cu cat sunt dispusa sau pot sa sacrific din timpul meu pentru copil. este o alegere personala.
eu nu pun pe nimeni la zid pentru cum isi creste copilul, dar pot sa imi spun parerea sau sa imi impartasesc gandurile legate de o anumita practica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielabv spune:

Lia copii la varsta asta nu trebuie invatati sa doarma ci sa adoarma singuri. eu la asta m-am referit. De exemplu Dragos nu a mai vrut sa doarma peste zi de la aproape 2 ani. Asta e si cand am vazut ca ne chinuim degeaba l-am lasat in pace. Daca vrea doarme daca nu, ne vedem mai departe de treburile zilei, de joaca, plimbari etc.Despre olita pot spune din viata mea, ca eu la 10 luni, primii pasi i-am facut ducandu-ma la baie, singurica, am luat olita si m-am pus sa fac pisu, iar mama mea a venit dupa mine sa vada ce fac. Deci noile descoperiri cum ca sfincterele sunt controlate abia la 2 ani mi se par gogorite. Sau poate copii de azi sunt mai retardati decat eram noi? Eu pa Dragos l-am pus de pe la 7 luni pentru ca avea scaun regulat,iar pentru pisu pe la un an .Dar a tinut de mine sa se invete sa ceara olita, pentru ca ei se joaca si uita ca le vine sa faca. Cam asta e parerea mea si propria experienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_ulia spune:

ioana, felicitari pentru primii pasi ai lui sma! si multumesc de urari, sper si eu sa iasa cu bine pregatirile pentru urmatoarea odisee. mai e insa pana atunci.
ghinetz si mada,
lia, foarte frumos ai spus tu cu somnul, ca nu e ca legatul la sireturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielabv spune:

Iulia imi cer scuze de la Nikole ca l-am amintit pe Kevin in toata povestea asta.Eu m-am referit la invatat copii sa adoarma singuri. Si bineinteles ca fiecare face ce vrea cu copilul ei suntem toate niste mame bune care se informeaza pentru a le oferii pruncilor tot ce este mai bun. Cand am zis de societate de consum m-am referit la olita si la noile idei ca ar trebui copii lasati pana la 2, 3 ani sa faca in pampers pentru ca altfel ii traumatizam.Uf , iarasi cuvantul asta!Poate sunt eu paranoica si vad peste tot interese meschine. Vor sa ne vanda vaccinuri, chiar daca sunt uneori fatale, doar pentru ca e o afacere buna, vor sa ne vanda pampersi pana la varste cat mai mari pentru ca li se vinde lor marfa etc .Si credema, n-am facut decat sa-mi impartasesc si eu parerea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Anunt si eu fericita ca Ines a reusit sa-si dubleze greutatea de la nastere reusind sa acumuleze pana in prezent (adica in 9 luni de viata) impresionanta greutate de 7500 g. E sanatoasa, mananca bine, doarme toata noaptea, merge in 4 labe prin toata casa, se baga sub canapea, in dulap, rastoarna cosul de gunoi, rupe carti si mananca paginile rupte, se pune in fund singurica si aplauda, se vara sub scaun si nu mai stie sa iasa de acolo, incearca sa ne imite cand tusim sau stranutam. E dulce foc.Altfel, io sunt la pamant cu moralul (desi azi parca sunt ceva mai bine in comparatie cu zilele trecute); nu am fost la dr. dupa ce am nascut si nici bine nu ma simt asa ca pana voi merge la medic stau si-mi fac tot felul de ganduri negre, da' negre negre.Sa aveti o zi frumoasa si linistita.www.flickr.com/photos/10388560@N04/?saved=1" target="_blank">Ines Nicole si Sarah Marie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Gabriela, sint de acord cu tine la partea cu pampersii - desi copilul meu cel mare are 2 ani jumatate si e non-stop cu pampersi. Cred ca ar fi renuntat mai repede daca o obisnuiam cu olita de mica, si nu asteptam sa ceara ea (se pare ca mai am de asteptat).
iulia multumesc.

Eu am procedat la fel cu somnul cu amindoi copiii - au dormit singuri in camera lor de la inceput. Dar cu toate astea Mirunei ii lua o ora sa adoarma (faceam genoflexiuni cu ea in brate prin casa) iar Smaranda adoarme singura in majoritatea situatiilor (ii bag suzeta si o invelesc).

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

quote:
Originally posted by alina.a

oooo deci se mareste gasca!da lia in sezonul sept-dec anu' viitor ne apucam de "inrosit" saltele si facem strumfi sau ce or fi de 2010!...din calculele mele eli va avea 3 anisori cand apare fratioru' sau fratioara,numai bine te poti intelege cat de cat cu ea.
multumesc de complimentele aduse bulinei mele...
ashera am gasit pe site-ul celor de la brendon(defapt milena l-a gasit) linkul outletului lor din budapesta care are preturi betoooon!pai scaunul de masina pe care vreau sa-l iau eu e cu 4 milioane mai ieftina aproape!!!!uite www.brendon.hu/ShowPage.aspx?Page=Outlet.htm" target="_blank">aici linkul.merita sa te uiti pe preturi.

alina mamica bulinei www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0" target="_blank">Elisa (20 iunie 2007)

povestea noastra...






Alina, multumesc. Acum ma uit.
Asta unde e? In Budapesta sau tot aproape de noi?



Mami de bebe
Chris (08.08.07)
http://picasaweb.google.com/Ashera4u/Chris5Luni

Mergi la inceput