Strumfi de iulie-august 2007 (64)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Am reusit sa mai pun cateva poze. www.flickr.com/photos/12244302@N04/2317534407/" target="_blank">Aici


Of, tare e urat azi la Iasi. Si aveam chef de plimbare!

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

gata, sunt libera pentru cateva momente. rares= mimishor isi face somnul de frumusete in coshulet, pe balcon.
prima "voroava" : LA MULTI ANI, MAMICILOR! SA NE TRAIASCA COMORILE SI SA NE BUCURAM ALATURI DE EI .

nikole, si eu te sustin in alegerea facuta. si imi place tare mult de albastrel (si mai ales de ce "nume" i-ai dat!!!!) asa era si al meu odor, plus ca il leganam pe picioare non-stop; uneori nici nu se stergeau urmele lasate de perna ca urma alta repriza de leganat sunt de parere ca trebuie sa "ghidam" copilutii in viata. nu cred ca ai fost drastica, rea, etc. ai facut ceea ce trebuia.

vivela, nici eu nu il mai alpatez de la 6 luni, de cand ma ciupea groaznic. dar nu asta a fost motivul pentru care "m-am lasat de meserie" ci ca am fost "infectioasa" in gat si am luat ospen. dupa tratament nu a mai vrut sa suga. oricum sugea cate 5 min maxim. so, eu ii dadeam noapte pana in intarcare ceai, pt ca experimentasem cu laptele : se trezea sa zicem, dupa 4-5 ore de somn, ii dadeam lapte, dormea; buuuuun! asta intr-o noapte. a doua noapte se trezea mai devrenme decat precedenta si tot asa pana cand ajunsesem intr-o saptamana sa se trezeasca la scurta vreme dupa ce a adormit. si am decis sa nu ii mai dau nimic, nici macar ceai, si sa nu mai "sar ca asrsa" cand aud in interfon ca se fosneste; ma duceam la el doar daca plangea, pentru ca altfel eram "o distractie nocturna". si iata, ca am ajuns sa dormim de la 20.30 pana a doua zi la 07.30 fara nici macar un "fosnet". Concluzia: eu zic sa incerci cu ceai (dar mai intai lasa-l sa se joace si cu bibele gol, pe timpul zilei. eu experimentez cu o cana colorata, din plastic) si sa il lasi sa vezi daca se linisteste singurel si daca il ia somnul din nou.o sa fie ceva de furca dar dupa.....merita.plus ca va fi mai zglobiu si mai "vorbaret" ca se va odihnie mult mai bine.

in alta ordine de idei, astazi de dimineata am aflat ca voi fi nasica. o buna prietena din facultate "a reusit".va fi este in 5 sapt si 2 zile (eu ,marele expert si trecut prin toate, am calculat!!!)prin luna mai aflam daca e fetita (asta isi doresc) ca ei au conceput dupa un anume calendar de ovulatiei: in nu-stiu-ce zile iese fata, in nu- stiu- ce zile iese putzi. mai vedem .

v-am pupat! revenim cu un nou episod in runda de somnic de la pranz.intre timp merg sa scot varza buna de la butoi sa pun de niste sarmale. eu va trebui sa ma abtin , ca sunt o (mai am de dat 10 kg, ca am luat 23!!!)
by!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

inca doarme, deci profit!
vivela, poti sa il prepari inainte de culcarea ta si sa il incalzesti cand se trezeste. eu asa faceam, ca in acele momente puneam pe langa si apa, si lapte; dezastru! cam toate "prafurile" au reteta universala : 30 ml apa plata (pun dorna) si o masura de lapte, masura pe care o vei gasi in cutia de lapte; noi bem humana 2- 200 ml la trezire , dimi, si 300 ml la culcare.

mamii, inteleg ca nu vrea nici chip saa doarma in patutul lui, asa-i? noi am procedat astfel: am cumparat carusel si laterale frumos colorate(galbene cu maimutoi) si treptat s-a obisnuit, astfel ca de la 3 luni doarme singur in camera lui, si numai in patut.

s-a trezit! "plec la serviciu!"
pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

vivela mie la inceput cand era clar ca nu ii mai ajungea laptele se mufa din ora in ora asta de la 4 luni si jumatate!il luam cu mine in pat si dormea mufat la san.De pe la 5 luni a inceput sa imi ia laptic din biberon dar noaptea ii dadeam san panaa cum de curand chiar daca ma trezeam si din 45 in 45 de minute sau si mai des.Acum il trezesc pe iubi iiface laptele intre timp el incearca sa mai stoarca ceva de la san.In cazurile in care urla de foame si nici cu sanul lu se potoleshte pentru ca bineinteles nu curge nimic il las in pat la el sa urle pana fac lapticul 1 minut.Am apa plata o pun la incalzit 30 de secunde si ii fac lapticul adoarme cu bibe in gura intre timp cand se mai trezeshte ii dau tot san sau incerc sa il mut in alta pozitie.Ideea e ca am obs ca de cand ii introduc cate ceva in alimentatie se screme cu bashinute noaptea sau se cam sperie de zgomotul lor.Am inceput sa nu il mai pun sa doarma pe burta caci atunci cand vrea sa se intoarca el incepe si o ia deabushilea prin pat!Si se da cu capu de pat si se trezeste.

Am incercat ieri sa ii dau carnita nu am nici o shansa mai mai sa vomite.Astazi sper ca voi ajunge la supermarket sa caut cartofi dulci caci cu bebe in marsipiu ma rupe pana la supermarket!... in fine ...Sper ca in curand voi reushi si eu sa dorm mai bine oricum deja e mai bine dar ash vrea sa mananace si el :(

de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

gogosel mi.ar place tare mult ca din anumite pct de vedere si Ale al meu sa fie ca alti bebei.Dar am si carusel am si jucarele si pernite colorate si 2 ursuleti de la nastere si multe altele am si fata de perna colorata pentru el.Dar nu vrea.Am inceput sa il las pana la epuizare si sa adoarma pe perna mea cu ratushca langa el vad ca seara tine treaba asta.Ziua daca suntem in casa adormim in brate pe melodia jaga jaga ( nush ce io place la ea) fara sa ne mai balanganim in genoflexiuni.Afara adoarme cum apuca.Tot nu stam in carut nici macar cu toate jucarelele aflate DELOCCC nici intors spre mine nici intors inspre partea cealalta nu vrea si pace.Nush ce sa-i mai fac... l.am lasat sa boceasca dar nu am rezolvat nimic.OARE ar trebui sa il las mai multe zile bocind in carut??

de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otim spune:

La Multi Ani MAMICUTELOR


Vivela eu sper sa nu intri intre din "clubul" nostru de lapte praf , dar daca va fi nevoie .... asta e te primim si-ti dam sfaturi sau veti ajunge in faza in care dupa o masa de laptic cald seara urmeaza pana dimineata si atunci luati micul dejun deja ...


Otilia lui Laurentiu Ovidiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

MAMICI!

Fara suparare pentru fetele care s-au inscris la noi mai tarziu..., fetele care ati fost anul trecut la odisee, retineti ziua de 8 martie 2007? Ce-am mai dezbatut noi care cum si ce a primit...sau NU a primit? si cum visam noi la ziua de azi, 8 martie 2008, cand suntem oficial aniversate (ma rog, astea cu primul copil)...Si uite ca a venit! Si azi ma simt cu adevarat speciala...si deosebita


Simo mami de www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/" target="_blank">Matei Hisham (28 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52229" target="_blank">Jurnal de Matei
Let your kids paint on the wall!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

quote:
Originally posted by Simo78

MAMICI!

Fara suparare pentru fetele care s-au inscris la noi mai tarziu..., fetele care ati fost anul trecut la odisee, retineti ziua de 8 martie 2007? Ce-am mai dezbatut noi care cum si ce a primit...sau NU a primit? si cum visam noi la ziua de azi, 8 martie 2008, cand suntem oficial aniversate (ma rog, astea cu primul copil)...Si uite ca a venit! Si azi ma simt cu adevarat speciala...si deosebita


Simo mami de www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/" target="_blank">Matei Hisham (28 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52229" target="_blank">Jurnal de Matei
Let your kids paint on the wall!




Pai sa te simti, ca chiar esti!

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Oti, multumesc de primire dar nu, multumesc . Cel putin nu deocamdata. Ma gandeam si eu ca trebuie sa fie tare rau sa te trezesti chiauna noaptea, sa umbli prin bucatarie dupa prafuri si sa le amesteci, pe acompaniament de zbierete . De-aia intrebam mamicile care nu (mai)alapteaza daca asa procedeaza sau se pregatesc de cu seara.

Mamii, incearca sa ii pui in patut o bluza de-a ta, purtata peste zi (cu miros de mamica ), poate doar simte nevoia sa te stie aproape (perna pastreaza mirosul tau si de-aia poate ii place sa doarma pe ea). Eu de multe ori am iesit dezbracata din camera lui D, cand il culcam si nu reuseam altfel (suzi, carusel, ursuleti...). Intram cu bluza pe mine si ieseam fara , ca mi-o "confisca" David.

A, si D se mai trezeste noaptea pt ca se da cu capul de peretii patului (si daca tot se trezeste, se gandeste sa si manance un pic). Nu stiu cum face ca se taraste (pe spate, ca el nu sta pe burta nici acum, nu-i place) prin tot patul si cand ajunge la un colt, se blocheaza acolo cu capul si e jale.

Oana, l-am admirat pe Victor, e scump foc. Mi-a placut mult poza cu el la san, e adorabil . Tortul acela care arata asa bine nici nu era bun, nu?



www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">JURNAL DE STRUMF

“Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt irealizabile, pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza.” (A. Einstein)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

oana am admirat si eu pozele cu shtrumful tau e tare haios si dulce !Sa.ti traiasca!Si am admirat si sala de la nunta la care ai fost era superba!Imi place tare mult sper sa am si yo parte de o sala la fel :D

de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07

Mergi la inceput