*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (3)*

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pussi spune:



zuzelor, nu stie nimeni nimic de aurel-cris?



PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA 19.11.2007

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

ASA CRESTEM

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Sunt ff suparata, iubitul meu a racit a doua oara in decurs de o luna, l-am izolat in suifragerie dar mi-e ca deja a fost prea tarziu pt ca Pupi mi-a tusit deja de 4 ori in 2 ore. Azi oricum avem programare la pediatru la 12.30 dar imi e tare frica. Lam certat rau ca nu are grija de el, el toata luna februarie pleca in tricou ca "e cald si oricum mer cu masina" si uite a doua oara. Si nu va mai spun ca e si groaznic de rau la boala in sensul ca se vaita mai ceva ca o baba. uffff.... m-am descarcat.





Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

Pussi, una dintre noi a primit sms ca anascut o Bianca mica pe 4 martie, si sunt amandoua bine!!

Virgo, e tare faza cu descifratul, ma tot chinui, noi mai avem insa doua plansete precise: "mami, mi-am dat suzeta jos din gura si nu o mai gasesc" si "mai vino si pe la mine, ca mi-e dor tare".
Cel putin asta, al doilea, ieri l-am ignorat vreo 10 minute ca mancam si eu acolo ceva, sa nu-mi vina rau de foame. Cand ma duc la el (peste zi de obicei nu sta la el in camera, dar atunci il pusesem in patut) plansese cu lacrimi de crocodil... Si nu zbiara atunci cand plange asa, mai mult suspina, asa ca am rezistat sa-l las 10 minute, da' cand l-am vazut.... L-am luat in brate sa-l pun in cosuletul lui la noi in dormitor, a adormit la mine in brate dupa 3 minute de uitat numai la mine...De obicei adoarme foarte bine singur, adica niciodata nu il adorm in brate, decat cand il aman cu masa si baita daca intarzie tati acasa, da' atunci ii era dor taaaare!!

Fetelor cu mulsul cu pompa, cel mai bine e sa faceti asa: pus un pic sanii in apa calda, sau macar sub jetul de la robinet (ma rog, mie-mi ajung, ca se fac cam din pere bretele...). apoi faceti pe tot sanul masaj cu miscari circulare de la baza spre sfarc cu degetele acoperind toata suprafata, apoi dupa asta miscari drepte de la baza spre san in toate partile tot cu degetele unite, si abia apoi va puneti la pompa. (nu ati primit in maternitate carticica aia de la Pampers cu Tu si copilul tau? acolo aveti si desene )
Altfel cam traumatizati sfarcul si areola, 'chemati' voi laptele inainte. eu asa fac de fiecare data ca sa nu pierd timp si apoi dupa cateva trageri la pompa (am Avent) iese lapticul!! asa reusesc si la sfarcul ombilicat si traumatizat de bebe, numai ca nu rezist mult la pompa, ca-l fac prastie de tot.

In ceea ce priveste sterilizarea, din punctul meu de vedere sterilizatorul la microunde e cea mai tare inventie (dupa batista bebelusului, of course) de la painea feliata incoace. la noi la Cta apa e calcaroasa ca naiba, se albesc la fiert de nu e adevart, iar sa fac cu solutie ca apoi sa trebuiasca oricum sa am apa fiarta.... asa pun la microunde, 8 minute si gata, intra toate la gramada, nu se distrug, si apoi le tin in sterilizator relativ etans inchise, cam o zi si ceva -ca nu trebuie chiar mediu complet aseptic.

pupici,

Monica de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)
prima intalnire -povestea nasterii
www.flickr.com/photos/monicu/sets/72157600515391346/" target="_blank"> poze cu cupilu'
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Ma oftic ca mi-a racit Andrei
Are niste muci de numa numa. Nu vrea sa pape. Bine ca inca nu face febra dar imi e tare frica

O poza cu el razand in hohote ( aseara inainte sa apara mucii cei rai ).

http://good-times.webshots.com/photo/2021129060102115265Gdasku

si inca una cand se juca de zor cu un balon cu heliu

http://good-times.webshots.com/photo/2399990040102115265jllaqi

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Zuzele , eu va propun sa se ocupe cineva cu urmatoarea chestie : de ce nu , la inceput de capitol , un link pentru dresaj , palierele de crestere si baby language ? Ca se fie mai usor de gasit , asa cautam disperate in jdemii de capitole .

Fetele cu sterilizatorul , de ce nu sterilizare cu aburi ? Aia sigur nu va nenoroceste silicoanele , va spun din experienta , ca am si eu si am folosit-o pentru suzeta si cupa menstruala . Iar daca nu a distrus cupa , care e mult mai sensibila decat biberoanele , v-o recomand .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cynthia_ spune:

Neatza zuzici!!!!!!!

vreau si eu cateva sfaturi :

1. al meu copil face kk in fiecare dimineata la 5 dimineata, cu scremut plansete nu prea mari dar fiind liniste cred ca trezeste toti vecinii. Ma bucur mult ca face e ora zece si e a treia oara cand face kk.
2. vreau sa-l culc si eu desfasat, am incercat de nenumarate ori dar fara un rezultat bun. Nu ma sfatuiti sa-l las sa planga ca nu pot...
3. nu are un program fix in fiecare zi luni daca a dormit 2 ore in total toata ziua, marti vreo trei ore, iar ieri a dormit toata ziua plus noaptea cu pauze de masa la 2 ore. Noaptea se trezeste la 3 ore iar inspre dimineata la 2 ore, de fapt nu se trezeste se foieste in patut il iau il pun la san dupa ce papa il pun la loc si nani nani.

4. mai nou tine pumnul strans si in baga in gurita si-l suge (nu tot pumnul), prima data am crezut ca ii e foame l-am pus la san si am observat ca ma inselasem. Nu vreau sa se invete cu degetul in gurita (suzeta nu vrea sub nici o forma o ia in gurita o suge de 2-3 ori rade cu gura pana la urechi si o arunca).

5. are momente cand se uita fix la un lucru, nici nu clipeste, strig la el si nimic, abia a treia sau a patra oara cand il strig incepe sa rada si abia dupa aia intoarce capul spre mine. E normal?

Daca mai pateste cineva ca mine va rog sa-mi spuneti, nu sunt lucruri grava da stiti voi cum e...

Laura Ioana superba fetita ai si are un nume atat de special, am vazut ca ai botezat-o la Biserica Precista, acolo stai? Si eu tot in precista am stat pana pe la 21 de ani.

http://community.webshots.com/album/562295142teelCm
mamica de octavian- 31.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

salut zuzici!
am si eu o intrebare: cit dureaza o masa la voi? ca mie mi s-a tocit fundul: stefan sta 20 de minute la un sin, 20 la celalalt, daca mai cere il pun din nou la primul...si la mesele de dupa-amiaza mai maninca si formula pt ca nu se satura si urla de foame.
cu totul (ragiit cind il mut de la un sin la altul) imi ia mai mult de o ora.
de vreo doua zile maninca mai mult de o jumate de ora si noaptea (inainte minca 5 minute si se culca la loc).
mai e cineva care pateste asa? ca am auzit fetele ca se satura bebeii in 5-10 minute?!?!?!?


Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/sets/72157603860343198/" target="_blank">Bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cynthia_ spune:

anca.b si octi are mese mai lungi de 20-30 de minute dar nu sunge in continuu ca il ascult si chiar daca de din gurita nu inghite nimic deci doar se joaca cred ca in loc de suzeta. In general sta 10-15 minute si nu tot timpul la ambii sani, iar noapte 7 minute fix la fiecare masa am zis ca parca ar avea ceas

http://community.webshots.com/album/562295142teelCm
mamica de octavian- 31.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginnette spune:

Neata fetelor,

Mitsule, ma bucur ca ti-au placut fetzele de buburuza - m-am chnuit ceva pana am reusit s-o prind in ipostazele alea.

Laura_Ioana si Miky, super pozele de la botez; mi-au placut in special cea in care Thea priveste "in zare" (peste umarul tau) si cea in care Luca are bascutza..

Eu nu pot aplica dresajul; nu pot s-o las sa planga o juma' de ora.
Dak ei ii place "in lume" (asta e pb noatra: nu-i place singura-n camera), nu pot s-o lasa sa se crizeze.
Iar de adormit (ziua, ca noaptea este ok) o adorm in brate sau un leagan.

Roxana si Adela !
Ingerasul nostru
Poze
Fetze de buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galaxy spune:

anca, cu statul 40-45 min la papa am patit cu Robert. Pe vremea aia cand auziam de copii care terminau cu masa in 5-15 min, imi se pareau minune. Acuma cu Eric 5-10 min normal, maxim 15 min, cand a avut lunga pauza intre mese (2.30-3 ore).

Si citisem undeva ca exista parca 4 tipuri de copii, depinzand cum mananca: foametisti (termina in 5-10 min), savuratori(care cam dupa fiecare inghitit fac pauza lunga), pradatori(lor le place sa mai muste sanul din cand in cand), si ultimul tip nu mai tin minte.



Mergi la inceput