*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (3)*

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Hellou zuzele !
In sfarsit suntem acasa !!!
Cele 10 zile cat am stat in spital mi s-au parut o vesnicie , mi-a fost atat de dor de casa si de voi !
Vreau sa le multumesc tuturor celor care m-au incurajat , mi-au urat sanatate pt Sara si s-au ingrijorat pentru noi.
Sara este bine , am terminat tratamentul cu antibioticul intravenos si urmeaza 4 zile de tratament pe gura , dupa care avem de facut uroculturi saptamanale timp de o luna , apoi lunare timp de 6 luni.
Infectia a fost cu E-coli si i-a afectat rinichiul stang care , acum 10 zile era f. inflamat si cu o structura schimbata. Ieri am mai facut un ecograf si s-a vazut ca inflamatia s-a mai redus si sper din toata inima ca rinichiul se va vindeca bine , ca nu va ramane cu sechele.
Acum avem o problema cu burtica...din cauza antibioticului , a inceput sa aiba diaree si gaze , este f. nervoasa , agitata , vrea numai in brate , cum o pun jos incepe sa urle. Ieri i-au bagat o sonda ca sa poata sa elimine gazele. Astazi am tinut-o numai in brate , numai la tzitzi...mananca ca apucata , mi-e frica sa nu i se faca rau , ca baga laptic peste laptic la interval de mai putin de 2 ore.
Am incercat toate remediile : Sab Simplex , Debridat, mucilagiu de orez , Enterol, Smecta ...nimic nu da rezultate , e a 4 zi cand ma terorizeaza efectiv. Azi am lasat-o sa urle vreo juma' de ora . M-am inchis in baie si mi-am uscat parul cu foehnul numai sa n-o mai aud...simt ca ma lasa nervii...parca este alt copil , nu mai e Saratzelul meu cel cuminte. Nu-mi dau bine seama daca urletele sunt din cauza co doare burtica sau ca s-a invatat in brate si ma exploateaza.Cum o iau de jos , cum se calmeaza tipetele.
Hai ca m-am intins ca o pomana tiganeasca.
Am mult de citit din urma , v-am lasat la odisee si va gasesc la Clubul Scutecelor !
Va pup pe toate

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Wow, Jelimoni, mi se pare super-mult 6100 g!!! Noi avem abia 5 kg si tot mi se pare ca a luat in greutate exagerat... Sa iti traiasca nazdravanul!!! Hihi, bebe Robert cel carn! Si luuung!

alina023, nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi, la varsta asta nu mai ia fetita asa de repede in greutate. Totusi, sa stii ca la 4 luni trebuie sa isi dubleze greutatea de la nastere... Acum, nu stiu ce sa zic, fiecare bebe cu ritmul lui. Bebe Robert de jelimoni o sa si-o dubleze la 2 luni jumate - 3, deci nu e nimic standard...

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Gattaaaaaaaa, welcome baaaack!!! Si mie mi s-a parut o vesnicie! Adica nu mi s-a parut ca nu mai postezi de 10 zile, ci de secole!!! Vai, biata Saratzica, chiar ma gandeam cenecaz a dat peste ea, asa mica si delicata, ca o mimoza... Uf, bine ca incepe sa se termine tot tam-tamul si ca lucrurile o iau pe calea cea buna... Mai, si zici ca i-au bagat sonda in fundulets?? Ooof, nu vreau sa ma gandesc cum a fost pentru ea! Ce nedrept e sa cunosti durerea de la o varsta atat de frageda! Ati aflat pana la urma de la ce era? Adica de unde a luat blestematia de E-coli?!
Cat despre luat in brate... Gandeste-te ca la tine dureaza de 4 zile, la noi, mamicile de colicosi, dureaza luni de zile Io stiu ca e foarte foarte greu si pentru tine, ca ai trecut prin zile de cosmar, dar gandeste-te ca pentru Sara a fost si mai greu, e si ea un sufletel mic, nu te exploateaza, chiar o doare burtica, nu a avut cum sa se obisnuiasca in cateva zile... Rasfat-o si pe ea putin, ca merita, saracuta, dupa toate cate le-a avut pe capsor... Io zic de baby ca e rau, dar daca ar pati una ca asta... Cred ca numai cu el as sta in brate. Stiu ce inseamna sa ti se sfarseasca puiul de durere... Nu ii trece daca o iei tu in brate, dar o ajuti sa suporte mai usor! Va si sper sa aud vesti cat mai bune, cat mai curand posibil!!!

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

alina, am ras de m-am prapadit , e genial puiul tau!!! Ia uite cum iti organizeaza el viata! Da' are si el dreptul, ca doar cine te mai iubeste pe tine "de ii plesneste inima de atata iubire"? Vai, ce fericita trebuie sa fii! Sper sa iasa si baiatu' meu pe jumatate asa!

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

quote:
Originally posted by Mitsu-bishu

Wow, Jelimoni, mi se pare super-mult 6100 g!!! Noi avem abia 5 kg si tot mi se pare ca a luat in greutate exagerat... Sa iti traiasca nazdravanul!!! Hihi, bebe Robert cel carn! Si luuung!

alina023, nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi, la varsta asta nu mai ia fetita asa de repede in greutate. Totusi, sa stii ca la 4 luni trebuie sa isi dubleze greutatea de la nastere... Acum, nu stiu ce sa zic, fiecare bebe cu ritmul lui. Bebe Robert de jelimoni o sa si-o dubleze la 2 luni jumate - 3, deci nu e nimic standard...

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!




Mitsule, pai in cazul asta cred ca avem sanse sa se dubleze greutatea de la nastere la 4 luni. Ar insemna sa mai ia in greutate inca ...hhmmmm...aproape 1 kg... Vedem...

Gatta, ce ma bucur ca ati revenit acasica!!! Puiul mic, prin cate a trecut... Pup-o dulce din partea noastra sa treaca buba la fetita. Asa cum a spus Mitsu spun si eu: desi poate se va invata putin rasfata, cred ca ar merita sa o alinti putin. Iubita mica si scumpa...

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Mitsu , chestia cu sonda in funduletz a fost mizilic pe langa ce a indurat fetitza mea in astea 10 zile . Inchipuie-ti ca i-au schimbat branula de 4 ori , saracutza are toate incheieturile invinetite de la venele sparte.Plus ca de la leucoplastul care i-l puneau peste branula a facut o dermatita urata , are manuta stanga rosie , parca ar fi arsa.
Stau si-mi sparg creierii si nu pot sa-mi dau seama de unde a putut sa ia blestematia asta de E-coli. L-am trimis si pe barbata-miu sa-si faca urocultura si i-a iesit negativa . Luni ma duc si eu sa-mi fac.
Cat despre faza cu rasfatul , iti dai seama ca in spital am stat numai cu ea in brate , am dormit cu ea in pat , eram aproape non stop skin-on-skin . Mi se rupe inima s-o vad plangand , insa nu pot sa stau cu ea in brate non stop . Astazi am tinut-o toata ziua , chiar si in timp ce imi faceam bagajele de plecare din spital.
Nici timp sa mananc n-am avut. A adormit pe la 9 seara , exact cand ne pregateam sa-i facem baita si n-am mai trezit-o , mi-e pur si simplu frica sa nu inceapa iar cu urletele interminabile.

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

quote:
Originally posted by Mitsu-bishu

alina, am ras de m-am prapadit , e genial puiul tau!!! Ia uite cum iti organizeaza el viata! Da' are si el dreptul, ca doar cine te mai iubeste pe tine "de ii plesneste inima de atata iubire"? Vai, ce fericita trebuie sa fii! Sper sa iasa si baiatu' meu pe jumatate asa!

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!




Da Mitsule, e tare amuzant puiul meu cel mare. Rad si eu cu mare pofta de ce poate sa spuna uneori. Beleaua e ca nu tace nici cand ma rog cu cerul si cu pamantul de el. Si am momente cand simt ca-mi plezneste creierul si as vrea sa taca putin... Nu tace decat cand doarme...puiul meu scump...

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Gatta, iubita, imi inchipui cat de greu trebuie sa-ti fi fost si inca sa-ti mai fie. Sa va ajute Doamne Doamne sa se faca sanatoasa Sara cat mai repede si complet. Ooffff...prin cate ati mai trecut.. Dar o sa fie iar bine cat de curand si Saratzica ta mica va fi iar vesela si cuminte. Pupam fetele!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_baby spune:

Gatta, ma bucur asa mult ca sunteti mai bine si ca v-ati intors acasa!! Ne-a fost dor de voi!! Doamne, cand vad prin cate a trecut micuta Sara imi dau lacrimile. Va imbratisez si va pup de mii de ori!!!

Alina, Luca e un strengar si jumatate!!! Un simpatic! Eu tot ma stresez cu sustinutul capului cand e pe burta...tu cam cat o tii pe Ana pe burtica?

Miki de Saara Maria 7.01.2008

Miki
www.flickr.com/photos/timonyyssonen/" target="_blank">Saara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky_mamica spune:

Ce bine ca a revenit Gatta ca incepusem sa ne facem griji pt ea si pt Sara. Stiu ca a fost greu dar totul e spre bine acum dupa cum ziceai si tu.... mai rasfat-o si pe ea cateva zile si pe urma schimba tactica usor usor si o sa vezi ca orice invat are si dezvat (ma refer la faptul ca vrea tot timpul in brate).
Multa sanatate si mai asteptam postari cu vesti bune de la tine.
Multi pupici,

Miky mamica lui LUCA GABRIEL (29.12.2007)

Poze cu Luca Gabriel
Prima baita
Luca la 1 luna
BOTEZUL 1 Martie 2008

Mergi la inceput