*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (3)*

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Miki, Anei nu prea ii place sa stea pe burtica si ca atare nici eu nu o tin prea mult. Sunt zile in care nu o pun deloc (uit!). Este adevarat ca atunci cand o pun isi tine capul f bine si isi ridica trunchiul (prea mult, dupa parerea mea) insa asta este trasatura de familie. Luca isi tinea capul cand era pus pe burtica chiar de la nastere. Medicul neonatolog s-a crucit cand l-a vazut. Ana a fost aproape la fel de precoce in ceea ce priveste tinutul capului. Dar repet, asta nu este nici pe departe o regula general valabila, ba dimpotriva. In plus, ai vazut ca eu mai nou imi fac griji pentru felul in care a crescut Ana in ultima luna. A luat doar 450g in conditiile in care in prima luna a crescut cu 1,060 kg si in a doua cu 960 g. Asa ca fiecare din noi ne gasim motive sa ne ingrijoram, chiar daca nu este cazul. Cred ca altfel am simti ca nu suntem mame, nu?
Pupici si nu-ti mai face griji! Zau ca nu ai de ce!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jelimoni spune:

quote:
Originally posted by Mitsu-bishu

Wow, Jelimoni, mi se pare super-mult 6100 g!!! Noi avem abia 5 kg si tot mi se pare ca a luat in greutate exagerat... Sa iti traiasca nazdravanul!!! Hihi, bebe Robert cel carn! Si luuung!

alina023, nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi, la varsta asta nu mai ia fetita asa de repede in greutate. Totusi, sa stii ca la 4 luni trebuie sa isi dubleze greutatea de la nastere... Acum, nu stiu ce sa zic, fiecare bebe cu ritmul lui. Bebe Robert de jelimoni o sa si-o dubleze la 2 luni jumate - 3, deci nu e nimic standard...

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!




mai si doc s-a minunat de el..acm nu stiu daca sa ma bucur sau sa ma speriu bine ca e sanatos..ce sa-i fac dac e nehalit si fomist ca tas-o??
alina nu ai de ce sa te sperii!ORICUM FETITELE STIU CA NU IAU ASA MULT IN GRETATE CA BAIETII!NU TREBUIE A FIE GRASUTA CA SA FIE SANATOASA!

MONI MAMI DE BEBE ROBERT!-5.01.2008)

POZE BEBE ROBERT
www.flickr.com/photos/14883580@N05/sets/" target="_blank">poze nunta, burtica si bebe Robert

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?albumId=40412496" target="_blank">poze de tot felul

ce mare am crescut!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jelimoni spune:

quote:
Originally posted by gattasalvaje

Hellou zuzele !
In sfarsit suntem acasa !!!
Cele 10 zile cat am stat in spital mi s-au parut o vesnicie , mi-a fost atat de dor de casa si de voi !
Vreau sa le multumesc tuturor celor care m-au incurajat , mi-au urat sanatate pt Sara si s-au ingrijorat pentru noi.
Sara este bine , am terminat tratamentul cu antibioticul intravenos si urmeaza 4 zile de tratament pe gura , dupa care avem de facut uroculturi saptamanale timp de o luna , apoi lunare timp de 6 luni.
Infectia a fost cu E-coli si i-a afectat rinichiul stang care , acum 10 zile era f. inflamat si cu o structura schimbata. Ieri am mai facut un ecograf si s-a vazut ca inflamatia s-a mai redus si sper din toata inima ca rinichiul se va vindeca bine , ca nu va ramane cu sechele.
Acum avem o problema cu burtica...din cauza antibioticului , a inceput sa aiba diaree si gaze , este f. nervoasa , agitata , vrea numai in brate , cum o pun jos incepe sa urle. Ieri i-au bagat o sonda ca sa poata sa elimine gazele. Astazi am tinut-o numai in brate , numai la tzitzi...mananca ca apucata , mi-e frica sa nu i se faca rau , ca baga laptic peste laptic la interval de mai putin de 2 ore.
Am incercat toate remediile : Sab Simplex , Debridat, mucilagiu de orez , Enterol, Smecta ...nimic nu da rezultate , e a 4 zi cand ma terorizeaza efectiv. Azi am lasat-o sa urle vreo juma' de ora . M-am inchis in baie si mi-am uscat parul cu foehnul numai sa n-o mai aud...simt ca ma lasa nervii...parca este alt copil , nu mai e Saratzelul meu cel cuminte. Nu-mi dau bine seama daca urletele sunt din cauza co doare burtica sau ca s-a invatat in brate si ma exploateaza.Cum o iau de jos , cum se calmeaza tipetele.
Hai ca m-am intins ca o pomana tiganeasca.
Am mult de citit din urma , v-am lasat la odisee si va gasesc la Clubul Scutecelor !
Va pup pe toate

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta




WELCOME BACK GATTA MA BUCUR CA ATI SCAPAT DE CE-O FOST MAI GREU!

MONI MAMI DE BEBE ROBERT!-5.01.2008)

POZE BEBE ROBERT
www.flickr.com/photos/14883580@N05/sets/" target="_blank">poze nunta, burtica si bebe Robert

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?albumId=40412496" target="_blank">poze de tot felul

ce mare am crescut!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_baby spune:

quote:
Originally posted by alina023

Miki, Anei nu prea ii place sa stea pe burtica si ca atare nici eu nu o tin prea mult. Sunt zile in care nu o pun deloc (uit!). Este adevarat ca atunci cand o pun isi tine capul f bine si isi ridica trunchiul (prea mult, dupa parerea mea) insa asta este trasatura de familie. Luca isi tinea capul cand era pus pe burtica chiar de la nastere. Medicul neonatolog s-a crucit cand l-a vazut. Ana a fost aproape la fel de precoce in ceea ce priveste tinutul capului. Dar repet, asta nu este nici pe departe o regula general valabila, ba dimpotriva. In plus, ai vazut ca eu mai nou imi fac griji pentru felul in care a crescut Ana in ultima luna. A luat doar 450g in conditiile in care in prima luna a crescut cu 1,060 kg si in a doua cu 960 g. Asa ca fiecare din noi ne gasim motive sa ne ingrijoram, chiar daca nu este cazul. Cred ca altfel am simti ca nu suntem mame, nu?
Pupici si nu-ti mai face griji! Zau ca nu ai de ce!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei



Alina, esti o prietena tare buna! Te


Miki de Saara Maria 7.01.2008

Miki
www.flickr.com/photos/timonyyssonen/" target="_blank">Saara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzele2008 spune:

gata bine a-ti reveni...ma bucur ca sunteti bine....multa sanatate bebelinei....
capitol nou aici
LaLa_20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Iti multumesc, Miki! Incerc sa ajut si eu de cate ori pot pentru ca stiu cat este de important sa fii incurajata si sa simti ca sunt oameni care iti stau alaturi neconditionat.
In plus, voi imi sunteti atat de dragi! Sunteti prietenele mele dragi!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput