Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (103)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

quote:
Originally posted by aniast72

Bernix, daca ai alaptat-o pana la 6 luni pe degetica, poti introduce fructele si legumele unele dupa altele. Poti introduce lejer si carnea, stomacelul e ultra pregatit pentru diversificare agresiva.

Cred ca ai stat foarte mult doar cu mar copt la masa de dimineata. Ia exemplu la Mario de Betty, e diversificat de 2 saptamani si are un meniu de...

Andreea si bb Vladimir (03 septembrie 2007)



Alaptat exclusiv 6 luni fara 3 zile.
Nu, Andreea, n-am stat atata timp numai pe mar copt. Am introdus pe rand mar, para, banana.

Cu cantitatzile, nici noi nu stam prea bine. Degetzica a mancat mai putzin de un borcanel de la Hipp la 2 mese, deci undeva la 40-50g la o masa.


Bernix si Degetica (Ana Elena - 27.08.2007)

www.flickr.com/photos/22336005@N05/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

Io ma retrag la somnic. Cred ca fac greva si in seara asta, adica fara demachiere si creme.

Noapte buna tuturor!

Bernix si Degetica (Ana Elena - 27.08.2007)

www.flickr.com/photos/22336005@N05/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Aaa...acum am citit mai atenta intrebarea, bernix. Eu zic sa diversifici si pranzul.

Andreea si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

mai, mie mi se pare totusi cam repejor cum diversificati. Andreea, n-as introduce atatea feluri de carnita. as merge pana la 7 luni cu un sg tip de carnita. Apoi abia oul. Oul e greu, sa stii. Sofia nu l-a vrut, alti copii il adora. Eu inainte de 7 luni nu dau ou nici sa ma pici cu ceara. Cat despre masurat, na, la inceput e curiozitatea. dar sa nu devina un factor de stress. Eu nu cred ca pana la un an trebuie sa invete sa manance cot la cot cu familia, fiecare cu ritmul sau.E mai important sa cunoasca gusturi noi pana pe la 9 luni, dupa care se poate trece la mancare mai serioasa, dar tot adaptata varstei. Si bineinteles fara masurarea cantitatilor, nu de alta, dar degeaba masuram, ca ei tot atata vor manca.
Bernix, si eu zic sa incepi cu pranzul. Noi vom face invres ca tine, mai intai masa de egume, apoi cea de fructe. insa tot asa, o sa o lungim. Nu ma grabeste nimeni. Nici nu cred ca incep maine. Nu am morcovi din piata.....etc etc.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Betty suna excelent puiul ala la cuptor,vreau si eu,pentru mine insa



Jurnal de mogalneata-click login,user:septoct2007@yahoo.com ,parola o stiti.
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. si Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

quote:
Originally posted by melaniatud

Betty superba esti...aratai f bine si arati la fel, e norocos barbatul tau...aaaa si gusturile tale imi plac!!!Acum ca ma uit la rochia mea de mireasa nu imi mai place...bine eu m-am maritat in 2002 si acum mi se pare demodata



Da da...asa ziceam si eu...sunt superbi amandoi+Mario pe primul loc.
Mai io n-am avut rochie de printesa la nunta...am preferat simpla,dar zau ca acuma imi pare rau.


Jurnal de mogalneata-click login,user:septoct2007@yahoo.com ,parola o stiti.
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. si Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

quote:
Originally posted by Sabina

mai, mie mi se pare totusi cam repejor cum diversificati. Andreea, n-as introduce atatea feluri de carnita. as merge pana la 7 luni cu un sg tip de carnita. Apoi abia oul. Oul e greu, sa stii. Sofia nu l-a vrut, alti copii il adora. Eu inainte de 7 luni nu dau ou nici sa ma pici cu ceara. Cat despre masurat, na, la inceput e curiozitatea. dar sa nu devina un factor de stress. Eu nu cred ca pana la un an trebuie sa invete sa manance cot la cot cu familia, fiecare cu ritmul sau.E mai important sa cunoasca gusturi noi pana pe la 9 luni, dupa care se poate trece la mancare mai serioasa, dar tot adaptata varstei. Si bineinteles fara masurarea cantitatilor, nu de alta, dar degeaba masuram, ca ei tot atata vor manca.
Bernix, si eu zic sa incepi cu pranzul. Noi vom face invres ca tine, mai intai masa de egume, apoi cea de fructe. insa tot asa, o sa o lungim. Nu ma grabeste nimeni. Nici nu cred ca incep maine. Nu am morcovi din piata.....etc etc.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.


Adevarat,si eu am senzatia ca se grabeste diversificarea...nu mi-o luati in nume de rau...poate oi fi eu de moda veche.
Eu am ales varianta lenta,deabia suntem la orez si morcov si nu ma grabesc.
Sabina vroiam sa te intreb,spanacul e ok?
Am mai scris eu,insa nu cred ca ati citit.
Mai am niste cantecele,le pun dupa ce o culc pe mogalneata.


Jurnal de mogalneata-click login,user:septoct2007@yahoo.com ,parola o stiti.
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. si Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

N-am mai apucat sa revin dupa baita ca am avut de scos rufele si de intins, de spalat biberoane si de sterilizat, de adormit fluturasul si de citit rugaciuni, si uite asa m-a apucat 12 noaptea incat ma bag direct la somn.
Somn usor si voua!

P.S. Mie din ce spune Betty ca papa Mario, mi se pare mancarica ptr un copilas de peste 1 an, ori m-am tampit eu, ca e posibil si asta. Cand ma gandesc ca noi am tot incercat sa diversificam si am esuat, pana nu se reface fluturasul cu stomacelul si nu e stabil cu papatul lapticului, nici nu ma gandesc sa il stresez iar. O sa ne tot saturam de diversificare si parca vad ca o sa ducem dorul perioadei in care papa doar laptic.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)


Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Gabitz, Roxana, Sabina, petele rosii nu sunt pe fese, ci pe pulpe, torace si brate. Daca stau bine si ma gandesc, de ieri dimineata a avut 3 pete mici pe pulpa stanga, dar aratau ca si cum l-ar fi pupacit sotul si l-a iritat cu barba...si cred ca am elucidat si misterul sursei petelor: alaltaieri am primit o reclama de la Pampers cu un scutec si am zis sa-l incerc, sa vad cum e. Si Tudor a adormit peste noapte cu el, dimineata l-am schimbat. Stiu ca Pampers pune ceva lotiune la scutece si cred ca de la aia e. Vad in dimineata asta...

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aeperju spune:

Buna dimineataaaaaa! Haideti la cafelutza!

Emma

Mergi la inceput