Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (24)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by Victo

mai fetelor..

aci suntem noi mamicile, asa ca tre sa va intreb,,ca -s in dilema..

cum arata un kk "normal"?
bb meu nu are f mult scaune..unu+doua..maxim 3..
dar mi se par f moi..adica intra f mult in scutec..nu prea ramane substanta ca sa zic asa..nici nu stiu cum sa explic.nici pe fundic nu ramane mare lucru..

acuma el nu mai bea lapte praf, stiu ca asta intareste un pic kk..ufff...
dati+mi niste exemple concrete de consistenta..please..care aveti chef, of course..

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)



E normal asa daca papa san exclusiv.
Este anormal daca e verzui, cu mucus sau/si miroase acru sau in cazuri mai grave sa aiba firisoare de sange sau sa fie negricios.
Culori normale sunt de la galben deschis pana la mushtar inchis, iar consistenta de la lichid pana la un piure mai tare.
Diareea la bebe e semnalizata prin numar de defecatii (peste 7-8/zi) si mai putin prin consistenta.


Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


poze
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

uff..am intrebat drita de fam..cica la diaree tre sa fie apos..pai d e un sa stiu eu dc e apos, cd intra in scutec???

si cica sa fie mai multe de 3...

cred ca pana vineri ma duc la un pediatru...insa mi+i groaza ca nenea asta sigur ma va trimite cu el la analize..

deci ank..41 cm zici..pai al meu numa 4 luni are si are 42..noah..tre sa merg si pt asta.al meu nu e greu..dar e lungut.imbraca haine de 6 luni.

maine ma duc iar la dr de fam, ca ieri a stat f mult sa+i asculte inimuta si mi+a zis sa revin, sa+l mai asculte o data..


mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

cum a deschis Adra, la cei hraniti natural e normal sa faca de mai multe ori pe zi, chiar si a mea a inceput acum sa faca de mai multe ori pe zi si difera consistenta.

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

quote:
Originally posted by Victo

mai fetelor..

aci suntem noi mamicile, asa ca tre sa va intreb,,ca -s in dilema..

cum arata un kk "normal"?
bb meu nu are f mult scaune..unu+doua..maxim 3..
dar mi se par f moi..adica intra f mult in scutec..nu prea ramane substanta ca sa zic asa..nici nu stiu cum sa explic.nici pe fundic nu ramane mare lucru..

acuma el nu mai bea lapte praf, stiu ca asta intareste un pic kk..ufff...
dati+mi niste exemple concrete de consistenta..please..care aveti chef, of course..

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)


Victo, pai asa e bine. Stiu ca si tu alaptezi. E asa, lichid, intra in scutec si are o culoare aurie, iar uneori verde deschis (scuza detaliile). Si pateaza... daca se intampla sa pateze body-urile eu sunt nevoita sa bag la clor.


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

ARALIA, nu e adevarat cu KK verde, a mea face in diferite nuante de verde de la nestere, uneori mai galbui, in functie si de ce mananc eu cand mai papa si san si noi am dus kk la analize si e bine, nu are nimic.

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

ok fetelor, multam de rapiditate..m-am mai linistit un pic.
numa cd il vad asa marait..suge 10-15 minute si incepe sa planga..biberonu nici s anu-l vada..ca plange..nu+s ce+i cu el...
mananca putin, rar...azi doar 3 mese a avut, la 5 jumate ( a supt bine, cred cam 200ml), 10 jumate ( 160 Ml)si 15 (180 ml)..si acu doarme..

va disper, stiu...da stiti si voi ca forumu pt asta e,,iti pui gandurile pe ecran..mai ales cd te preseaza ceva..

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

verde poa sa faca si dc ii dai fier..

va intreb pt ca eu pana nu demult ii dadeam si fier si biberon si altfel arata.

jasmin, stai linistita..nu tre sa te scuzi..da stim cu toate cat e de imp. kk la astia micii..

iar de patat haine nu-mi povesti..la mine se intampla zilnic sa il schimb de tot cd face kk. curat cu vanish.

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

quote:
Originally posted by Ank83

Hellou.. hellou.. ..ne-am intors de la neurolog... suntem ok.. am ras la el ..ne-am bucurat ca ne-a dat jos pantalonii si sosetele..
A zis ca Raul arata ca un copil de 8-9 luni... si ca s-a dezvoltat si craniul odata cu restul corpului.A trecut pe scrisoarea medicala macrocranie.La varsta asta de 4-5 luni ,normal ar trebui ca circumferinta capului sa fie 41... .. Cu statul pe burtica ... problema e ca nu ii place ... si de asta nici nu stie... cand il pun pe burta parca il pun pe ace.. incepe si da din maini ca un avion... parca isi ia zborul.A zis ca nu tuturor copiilor le place pe burtica , dar capul il ridica bine cand il ridic de jos.L-a tras si de manute sa vina in fundulet si aduce capul foarte bine dupa corp. deci... victorie... suntem foarte foarte bine si activi

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito



esteeeeeeee

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Victo, nu e adevarat ca daca are mai multe de 3 scaune pe zi e diaree... Lucas face intre 3-6 ori kk... cand era mai mic ii schimbam scutecele si de 10 ori pe zi. Nu a avut niciodata diaree. Iar despre cei 42 cm, lasa prostiile. Daca e lungut si nu e nici slab (si se vede ca nu e) e normal sa aibe si 42 cm. Lucas la exact 3 luni avea 41 cm la capsor, la 62,5 cm lungime si 6,820 kg. E direct proportional cu lungimea si cu greutatea. Si eu la fel il imbrac in hainute de 6 luni, desi are numai 3 luni si vreo 5 zile...


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Victo,iara-ma te rog; nu stiu de ce aveam ramasa ideea ca papa mai mult formula.Probabil ca nu este nicio problema, mai ales ca nu a trecut asa mult timp de la nastere

Jasmin, esti o dulce, ai tinut minte de tot familionu'.da, probabil ca are ceva anticorpi din sarcina si alaptare. Pana acum Sebastian a fost f. rezistent, a racit foarte putin in toata viata lui, iar de cand a inceput gradinita l-am dus aproape zilnic si este bine (alti colegi mai mult au stat pe acasa)

Ank, ma bucur ca sunteti bine .Doamne, ce fericita trebuie sa fi fost cand ai aflat vestea !
Nici Stefaniei nu ii place pe burtica, se enerveaza. Inca nu face/nu are de gand sa faca intoarceri, se deplaseaza (la cat se foaieste) doar pe lungime sau latime. Are in schimb un control excelent asupra manutelor, prinde foarte bine orice, se "serveste" cu jucarii (se intinde dupa ele si le apuca bine); mi se pare ca este pasionata f. tare de manute-atat de ale ei, cat si de ale noastre (ni le intoarce pe toate partile ).Parca este ghicitoare in palma

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput