Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (24)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

quote:
Originally posted by Victo

verde poa sa faca si dc ii dai fier..

va intreb pt ca eu pana nu demult ii dadeam si fier si biberon si altfel arata.

jasmin, stai linistita..nu tre sa te scuzi..da stim cu toate cat e de imp. kk la astia micii..

iar de patat haine nu-mi povesti..la mine se intampla zilnic sa il schimb de tot cd face kk. curat cu vanish.

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)


Victo, si eu pun vanish, dar nu curata prea bine, asa ca ajung si la clor...


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Jasmin, trebuie sa pui totul in balanta; cred ca iti va fi greu singura cu Lucas, daca sotul tau va ramane acolo ca pana acum.Daca te simti mai bine acolo, serviciul nu face totul

Victo, kk la un opil alaptat poate avea mici bobite in el (asa, ca la branza cu bulgarasi ); nu stiu cum este cu diareea

Dany, nu este o schema fixa de diversificare; parerile sunt impartite ref. la ce este bine sa se introduca prima data- dpinde de la copil la copil: daca este mai slab/mai gras, daca este mai constipat/mai predispus la diaree, si cred eu important este sa fie si dupa "gustul" lui.Daca ii dai ceva si refuza, incerci cu altceva, nu trebuie sa insisti cu ce este mai bine ci cu ce este mai bun pt. el...

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

quote:
Originally posted by anacami

Nici Stefaniei nu ii place pe burtica, se enerveaza. Inca nu face/nu are de gand sa faca intoarceri, se deplaseaza (la cat se foaieste) doar pe lungime sau latime. Are in schimb un control excelent asupra manutelor, prinde foarte bine orice, se "serveste" cu jucarii (se intinde dupa ele si le apuca bine); mi se pare ca este pasionata f. tare de manute-atat de ale ei, cat si de ale noastre (ni le intoarce pe toate partile ).Parca este ghicitoare in palma

Camelia, Sebastian si Stefania


Si Eva e pasionata de manutele ei. Se bucura si cand ii flutur degetele mele, si facem jocuri si cantecele despre maini. Dupa parerea mea este avansata verbal, lalaie, face brr din buze, scoate tot felul de sunete si mai putin avansata motor, nu da nici un semn ca ar vrea sa se intoarca sau sa se ridice in funduletz. Probabil e vina mea, ca ii cant si ii vorbesc toata ziua, dar nu prea o pun sa faca sport...

Inimioara mea
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

quote:
Originally posted by anacami

Victo,iara-ma te rog; nu stiu de ce aveam ramasa ideea ca papa mai mult formula.Probabil ca nu este nicio problema, mai ales ca nu a trecut asa mult timp de la nastere

Jasmin, esti o dulce, ai tinut minte de tot familionu'.da, probabil ca are ceva anticorpi din sarcina si alaptare. Pana acum Sebastian a fost f. rezistent, a racit foarte putin in toata viata lui, iar de cand a inceput gradinita l-am dus aproape zilnic si este bine (alti colegi mai mult au stat pe acasa)

Ank, ma bucur ca sunteti bine .Doamne, ce fericita trebuie sa fi fost cand ai aflat vestea !
Nici Stefaniei nu ii place pe burtica, se enerveaza. Inca nu face/nu are de gand sa faca intoarceri, se deplaseaza (la cat se foaieste) doar pe lungime sau latime. Are in schimb un control excelent asupra manutelor, prinde foarte bine orice, se "serveste" cu jucarii (se intinde dupa ele si le apuca bine); mi se pare ca este pasionata f. tare de manute-atat de ale ei, cat si de ale noastre (ni le intoarce pe toate partile ).Parca este ghicitoare in palma

Camelia, Sebastian si Stefania



Cami, pai da, Stefi e imuna ca o alaptezi. Sunt sigura ca si pe Sebi l-ai alaptat. Si Lucas e interesat de maini, atat ale lui cat si ale noastre, dar nu ca sa le studieze, ci sa le ... manance...


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

cami, pana acu vreo 10 zile ii dadeam cam jumate san jumate formula. acu se multumeste cu cat suge.

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Alina,maine ma uit in carnetul de vaccinari si iti spun.Oricum, ma saturasem si eu de cate i-am facut:2,4,6 luni, 1 an, 1 an si o luna, rapel la 1 an jumatate (astea au fost optionale), doi ani si ceva (tot optionale),...Acum ma gandeam la cel antipneumococic (Prevenar/ sau varianta mai ieftina,dar la fel de buna cica Pneumo23- difera doar producatorii)

Asta antipneumococic mi-a zis ca pot sa il fac la amadoi, dar cica nu simultan- nu stiu de ce, ca m-am luat cu altceva si am uitat sa intreb- probabil sa nu fie reactii si sa faca ceva complicatii
Unii sunt impotriva celui pneumococic, mai studiez

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Adra,cred ca ai dreptate!si noi "discutam" si cantam foarte-foarte mult.La capitolul "miscare" ii place sa se ridice (oneori reuseste daca nu este prea inclinata) in fundulet- probabil sa poata studia mai bine mediul inconjurator

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Va pupam si va dorim o seara placuta! Noapte buna (chiar ne culcam, Stefania pica pe la 8, dupa baita; daca nu ii fac baie devine morocanoasa si nu se culca nici la 10 seara...)

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Mie mi-a zis neontoloaga ca supa de legume e egal cu apa chioara.. nu are nici o vitamina.prin fierbere se pierd vitaminele... deci e de preferat sa se dea pulpa legumei... adica un pireut... si poate fi mai moale daca vreti

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Mai Victo ... nu te speria de ce mi-a zis neurologul... ca 41 ar fi la varsta asta normal... asta probabil ar fi pentru un bebe care ia cate 700 gr pe luna si cate 3 cm ... deci stai linistita... uite ca raul a depasit cu 3 si e in regula.. daca isi freaca mainile si le papa.. daca isi freaca piciorutele si urmareste lucruri si e atent la voci si rade cand te strambi la el si raspunde la zambete... e ok.. stai linistita... mie mi s-a spus ca el a depasit cu totul nu doar cu perimetrul cranian

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput