Bucurii sep-oct06 (112)***La Multi Ani ELOISE!***

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Legat de carne Rares mananca f bine orice. Chiar avem o perioada super, mai greu pana ia cateva guri de mancare ca dupa aceea nu il mai opresc. Papa ciorbita cu carne de pui sau vita, papa si peste saptamanal, ficat de pui tot cam saptamanal. Oua papa si de 2-3 ori pe saptamana, mai ales ca ii dau din cele de prepelita si sunt muuult mai usoare, asa ca si daca ii dau la o masa carne, la alta ii dau ou fara restrictie. In week-end facem destul de des mamaligutza cu peste si mancam si ou cu unt si cu mamaliga (inclusiv Rares, bineinteles).
Prajiturele din comert nu i-am cumparat niciodata, mai capata pe afara cate ceva dar il las doar sa guste ca pofteste vazand la alti copii si mi-e mila de el dar ii dau cateva frimituri si restul pap eu (fac si eu un sacrificiu ca parca nu mananc destule dulciuri).
Cu spalatul pe dinti noi suntem campioni, de la 3 luni tot folosim periuta. Am trecut la 7-8 luni de la cea din silicon rotunda la cea cu peri de silicon, la 1 an la cea normala, acum deja am schimbat-o cu una de la Colgate ptr 0-2 ani. Eu il spal dim si seara, el sta cu gurita deschisa, mai musca din periuta, eu il mai rog sa mai deschida guritza, are si el apoi pe cea veche pe care o musca bine dupa aceea si in tot timpul cat eu il spal el trebuie musai sa tina pasta de dinti in mana si periuta lui.
Vorbiti de iesiri in oras cu fetele, de plimbari la Paris...Offf, ce as mai pleca si eu, dar sotul meu nici in oras nu ma prea scoate, el este satul de plimbari din timpul sapt si in week-end abia il scot la cumparaturi, desi in ultima vrem,e incerc sa le fac tot eu cu carca si copil numai sa avem si noi week-enduri mai relaxante. La al meu sot ii place sa leneveasca cu o telecomanda in mana de imi vine sa i-o bag pe gat nu alta, ca nici de copil nu are timp mai ales de cand cu meciurile astea de am ajuns sa urasc fotbalul.
Vai dar cat am scris, trebuie sa fug sa ma inind si eu 10 min ca sunt rupta in doua nu alta.
Va pup si va doresc un 8 martie cu mult soare si multa fericire.


Mamica lui Rares (15 oct 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Multumesc, dragutelor. Plec cu sora mea. Din pacate pe Ruxa nu o pot scoate inca din tara pt ca as avea nevoie de acordul tatalui (1000% impotriva de altfel). Pana termin cu partea de hartzogaraie, Ruxa se plimba numai pe plan local .
Lexi, nu fii trista. Si lasa aspiratorul de 8mar, iesiti in oras cum zic fetele. Eu macar ziua femeii sa o sarbatoresc daca de sarbatori nici de forum nu prea aveam chef. Toata lumea cu familia, sotzul, etc...deprimante rau sarbatorile pt mine .

Ramo, sa-ti fie de bine .

Sephora nu va poate raspunde la marea intrebare, a racit Matteo si nu are timp de forum. Poate intra diseara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eeddaa spune:

Merci xandrutza! Sper ca ai gasit ceva sa-ti placa...
Te mai astept cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:



Lilina tare m-am intristat cand am citit de Vladone ca e cu manuta rupta! sa-i treaca repede si sa suporte usor ghipsul!

Lili si un botic lovit de Mathias!Noroc ca le trece repede!

Sephora sanatate multa lui Matti!

Distractie frumoasa fetelor care se chefuiesc cu ocazia zilei de 8 martie!

Lexi si nu mai fi necajita ca nu chefuiesti....poate totusi iti rezerva sotul vreo surpriza....sau ca sa fii sigura mai bine fa-ti tu una(un cadou dragut, o iesire undeva...eventual cu printesa mica si cu iubitul tau sot...)!

(S)Andra drum bun si distractie maxima la Paris!Si inca ceva: arata super prima pagina!Bravo!

Si-acum despre noi.....ieri dupa cum stiti am fost singura cu copiii...asa ca nici macar n-am simtit ca e ziua mea....a fost o zi obisnuita, cu facut de mancare, curatenie....nimic interesant....
Azi am fost la gradi la prima serbare de 8 martie a lui Alesio...a fost tare frumos....si sunt mandra ca am copilasi cuminti(atat cel mare care si-a facut "datoria" cum trebuia, cat si cel mic care a sta cuminte la mine in brate si i-a ascultat cu mare interes pe copii!

Cam atat....in week-end vom merge la tara...


www.doctorbun.ro/" target="_blank">Voteaza medicii romani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

'Naseara!

Chiar nimeni pe-aici de atatea ore?

Xan, teoretic luni sau marti sunt available. De data asta putem merge la Arlechino (langa Eurostela), e mai mult spatiu.

Despre Polidin: are mai multe tulpini microbiene (Staphylococcus aureus, Streptococcus faecalis, Streptococcus penumoniae, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae - le-am exemplificat pe cele mai cunoscute) si se poate administra la copiii de peste un an, dar daca e necesar si la cei sub 1 an. La copiii cu varsta cuprinsa intre 1-7 ani se injecteaza 1ml/zilnic (jumatate de fiola), timp de 3 sau 5 sau 7 zile, cum indica medicul.

Cred ca din toamna urmatoare o sa-i servesc si lui M o portie, mai ales daca o sa-l trimit in comunitate (gen gradinita).

Tanima, exista spirulina in diferite concentratii (200mg, 500mg) sau diverse combinatii (cu ou de prepelita, cu carob). Cea mai ceruta este facuta de Hofigal (cu ambalaj verde), dar si ceilalti producatori au clientii lor fideli. Pofta de dulciuri o poti stopa cu produse ce contin crom, exista in farmacii (de exemplu Bio Chrom FTG produs pe PharmaNord, costa intre 20-30 lei). Eu banuiesc ca oboseala + astenia de primavara iti determina starea pe care o descrii. Cred c-ar fi indicata o cura de tonice (gen Vitamax, Centrum, Extrem Vit, Calibrum), chiar daca iti pot creste temporar pofta de mancare.

Fiindca nu-s adepta tratamentelor naturiste, nu pot sa ma exprim cu privire la ceea ce-ai administrat pana acum. Sugestia mea ar fi ca sa faci totusi o analiza coproparazitologica si daca iese pozitiva e mult mai bine sa urmati (tu, Rares si sotul) un tratament medicamentos decat sa riscati alte neplaceri, mai ales ptr copil. O solutie ar fi suspensia Zentel (aprox 8 lei) pe care o poate bea si Rares. Daca va fi necesar, iti voi explica in ce mod trebuie urmat tratamentul.

Despre Peritol: am inteles ca la Rares efectul a fost opus. Ok, totusi poti incerca un Romergan sirop, e tot antihistaminic (impotriva alergiilor) si sedativ.

Pufy, bravo, ai baieti mari! Cred c-a fost tare emotionant la serbare.

Matteo, sanatate multa, sa-ti revii repede!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

'neata si e gataluta.

Nu prea ati fost vrednicute ieri la scris asa ca va rog sa "prestati" azi.

Noi ieri am fost la Mall Vitan la locul de joaca unde Cosmi s-a destrabalat in bile. Ea se credea in apa si statea pe burta si facea ca si cum ar innota.E prima oara cind o duceam intr-un astfel de loc dar vom mai repeta figura pt ca a fost incantata.

Roxana ai gasit cadou pt prietenul nascut pe 8 martie???

Intrebare off topic: Stie cineva o reteta buna si testata de mucenici??? ( trebuia sa-i faca bunica mea dar am internat-o ieri in spital si nu are cine sa ne mai faca )

POZE COSMI 1 ANISOR
Cosmi bebe -13 septembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Neata, merci de cafea Monica. Nu stiu nici o reteta de mucenici, soacra mea face de obicei fff buni.

Lili polidinul se da si profilactic?

Of saracutul Matteo cred ca s-a complicat raceala, sanatate multa!



*****************************************Mirabela, mamik de pitic www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">DAVID STEFAN (21.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Buna dimineata,

Multa sanatate Bucuriilor bolnavioare!

La Multi Ani, Ioana!

In sfarsit, Dudu se simte mai bine! Mucisorii s-au cam complicat cu ceva stari febrile, dar pediatra a vrut sa se asigure ca este 100% nevoie de antibiotc inaintesa ni-l prescrie, pt ca ar fi fost prea aproape de tratamentul cu Augmentin (pt otita). Evolutia este spre bine, asa incat sper sa fi scapat de data asta!

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)
Uite ce mare am crescut...
O raza de speranta...sau cum a venit pe lume Tudor

www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:



LA MULTI ANI ANDRA !!!

Va doresc in primul rand sanatate ca-n rest le aveti pe toate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

lA MULTI ANI ANDRA, SA FII SANATOASA, FERICITA SI IUBITA.

*****************************************Mirabela, mamik de pitic www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">DAVID STEFAN (21.09.2006)

Mergi la inceput