Fulguleti de noiembrie decembrie 2006 (157)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

quote:
Originally posted by bamboletta
ps.am o presimtire ca a doua burtica e mama lui D

Bamboletta si www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">Antonia-Gabriela(1 nov 2006)




mama lui d.............nu zici nimic???????? o confirmare acolo....ceva....

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by bamboletta
Dia-cand trebie facut vaccinul antivaricela? sunt in plop si plopul in aer


Din cate stiu eu, care am trecut deja prin faza cu varicela la 9 luni, depinde ce vaccin alegi. Eu stiam de doua. Unul se facea dupa 9 luni si celalalt dupa 1an si 6 luni. Unul e Varilix iar celalalt nu mai stiu cum se cheama. Daca a mea a facut la 9 luni nu am putut sa-i fac de nici un fel si nici pediatra nu recomanda vaccin pt asta. E o boala a copilariei care tb facuta in copilarie. Cu cat o amani mai mult efectele secundare si complicatiile sunt mai multe. Fiecare decide pt copilul lui.

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by Laura13
revin cu o noua problema: am obs in seara asta ca se da cu capul de pereti. noroc ca avem rigips mai peste tot. deci se da cu capul de pereti, apoi da na-na si vine la noi sa il pupam ca a facut buba. si nu, nu cred ca vrea sa fie pupat si de aceea face asa, pt ca noi il pupam mai mult decat vrea el. si de fiecare data cand vine sa ne iubim, apoi ne iubim, renuntam la orice si ne pupam si dragalim. si se agita ff tare, se zvarcoleste si se aseaza pe covor si se incovoaie....ma rog, face f urat. si, gratie lui a deju, a aparut piticul autist, care, de fapt, nu stiu exact cum se manifesta, asa ca am sa bag un google.


Laura, daca gasesti ceva te rog sa-mi trimiti si mie. Sunt disperata, ca nu stiu care e motivul pt care da cu capul, dar nu doar de pereti. Daca o iau in brate imi da si in cap cu capul, daca ies din camera da cu capul in usa .... NU stiu cum s-o dezvat de obiceiul asta.... ciudat. I-am dat tema si surorii mele, care are o fetita de 8 ani si sper sa gasesc o rezolvare cat de curand.

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

d...d al meu? bre..daca stiti ceva ce nu stiu eu, spuneti repede sa fac un drum la farmacie sa verific deci..nu, inca nu. nici macar nu ne-am hotarat. dar..mai stii?


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by Dbunny
Ah! mare grija cu antibioticul, ca baietelul unei prietene a facut o alerie atat de urata de la Augmentine de-a trebuit legat de maini si de picioare de patut cat de tare se freca de patut, pereti, orice..
Noi pt muci folosim des batista bebelusului si cateodata ser fiziologic.Nu-i place dar ramane nasucul curat.
Sanatate multa


Multumesc, Dbunny
Acum incerc marea cu degetul... i-am dat 1 ml de Augmentin pe la 19.30 si mi-a zis dr sa vad daca in 2-3 ore apare ceva... apoi incerc cu 2 ml, peste 12 ore de la prima doza si apoi peste alte 12 ore trec la doza normala de 3 ml. Sa dea Domnul sa fie bine. Faza e ca ea dupa eruptia urata de la Ospen, care e tot penicilina ca si Augmentin... a mai facut Ampicilina injectabil. Si Ampi e tot penicilina, dar la asta nu a avut eruptie. Sper sa n-am probleme. Cert e ca noapte nu cred ca dorm.. voi sta s-o urmaresc... ca daca nu erupe, sper sa nu faca febra mare ca ea ajunge la 40 de obicei....

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

quote:
Originally posted by iulia-stefy

quote:
Originally posted by Dbunny
Ah! mare grija cu antibioticul, ca baietelul unei prietene a facut o alerie atat de urata de la Augmentine de-a trebuit legat de maini si de picioare de patut cat de tare se freca de patut, pereti, orice..
Noi pt muci folosim des batista bebelusului si cateodata ser fiziologic.Nu-i place dar ramane nasucul curat.
Sanatate multa


Multumesc, Dbunny
Acum incerc marea cu degetul... i-am dat 1 ml de Augmentin pe la 19.30 si mi-a zis dr sa vad daca in 2-3 ore apare ceva... apoi incerc cu 2 ml, peste 12 ore de la prima doza si apoi peste alte 12 ore trec la doza normala de 3 ml. Sa dea Domnul sa fie bine. Faza e ca ea dupa eruptia urata de la Ospen, care e tot penicilina ca si Augmentin... a mai facut Ampicilina injectabil. Si Ampi e tot penicilina, dar la asta nu a avut eruptie. Sper sa n-am probleme. Cert e ca noapte nu cred ca dorm.. voi sta s-o urmaresc... ca daca nu erupe, sper sa nu faca febra mare ca ea ajunge la 40 de obicei....

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)




am avut doua episoade f urate de alergie la augmentin (la prima, in dec07 nu ne-am dat seama sigur daca a fost la augmentin, la a 2-a, in feb08, am avut confirmarea...). reactia a aparut la 24h dupa! deci dupa 2 doze normale! eruptie treptata, dar generalizata (de pe cap pana in talpi!), prurit puternic, ameliorat dupa 2 doze de zyrtec (dimi+seara)/vindecat dupa 3-4 zile de zyrtec. sper sa nu fie cazul la voi. sanatate!



Marc 1+ si Ianis 3+

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

quote:
Originally posted by dianocica

d...d al meu? bre..daca stiti ceva ce nu stiu eu, spuneti repede sa fac un drum la farmacie sa verific deci..nu, inca nu. nici macar nu ne-am hotarat. dar..mai stii?


diana si david 03.12.06




cred ca am dat cu bata in balta mi se paruse mie ceva dar m-am inselat


Bamboletta si www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">Antonia-Gabriela(1 nov 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saryta spune:

Laura - aparat pt aerosoli a luat o prietena din Selgros cu 190 ron Omron - super oferta ...eu am dat 350 anul trecut pe acelasi aparat.Multa sanatate lui Dani si nepotelului .


Mariana - mamicuta de 3 - ANDRA('99), SARA('05) si ANTONIA(21.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

dianav, ai album de poze sau vrei sa iti faci si nu stii?
Despre vaccinul contra varicelei tocmai se discuta aici, cel de hepatita A nu stiu, poate daca as merge intr-o tara cu risc ridicat... m-as gandi mai serios.

Raluca, mi-am adus aminte, in Noua e Paradisul, nu?

mamaana, ce dulci sunt fetitele! (chiar si cu rochita pe post de vesta ) Da' harnici copii mai avem, si eu am aspirat azi cu Cristi atasat de aspirator
Noi la sezatoare am organizat o intalnire pe vineri seara, nu vrei sa vii si tu? Lasi gashca acasa si vii sa ne intalnim la Mandarin in Mississauga!
almo, tu nu vii?

Dbunny, asta am remarcat si eu, ca restaurantele erau mai ieftine decat aici, si cam atat, in rest totul mi-a parut mai scump.

quote:
Originally posted by Dbunny
Ah! mare grija cu antibioticul, ca baietelul unei prietene a facut o alerie atat de urata de la Augmentine de-a trebuit legat de maini si de picioare de patut cat de tare se freca de patut, pereti, orice..


Hai mai, cum l-a legat de maini si de picioare?





Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

quote:
Originally posted by Donia
Dbunny, asta am remarcat si eu, ca restaurantele erau mai ieftine decat aici, si cam atat, in rest totul mi-a parut mai scump.
quote:
Originally posted by Dbunny
Ah! mare grija cu antibioticul, ca baietelul unei prietene a facut o alerie atat de urata de la Augmentine de-a trebuit legat de maini si de picioare de patut cat de tare se freca de patut, pereti, orice..


Hai mai, cum l-a legat de maini si de picioare?



Pruritul ala era deja in floare...si besicutele alea se faceau tot mai rosii si mai mari pe cum se scarpina micutul...se scarpina de barele patutului de lemn...cica...

Dbunny cu Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput