Strumfi de iulie-august 2007 (63)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

ieri a facut andrei 7 luni si eu am uitat completamente cu desavarshire! doamne ce mama denaturata sunt!!!!!!!!!!!!!!!se vede ca sunt obosita.......

*mihaela*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

aylin suntem mai mari ca tine ce e drept dar suntem in aceeashi situatie ca si tine!lia sunt si langa Una ta cu Ale al meu si el este un laptoholist convins de tzatzi!CLAR!!!!Tzatzi rulz...

de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Neata.
Vreau si eu cafea, dar numai de placere. Dupa ce l-am facut de ras pe David pe forum ca nu e cuminte, ca nu doarme si tipa, probabil ca s-a rusinat si a dormit azi-noapte de la 8 fara un sfert pana la 6 jumate . A papat si apoi ne-am culcat amandoi pana la 9. N-am mai avut o noapte asa de aproape un an de zile (eu nu dormeam nici cand eram gravida, ca aveam insomnii).

Lavinia, Lorinutei, sa creasca mare si frumoasa si desteapta (adica si mai si, ca oricum e frumoasa si desteapta de pe acum). (Eu recunosc ca am o slabiciune pt Lorinuta ta, asa ca ii trimitem - si eu si David - un pupic special de LMA ).

Cu greutatea, eu stationez: 52 de kg. Oricum, onorabil la cat de mult si dezordonat mananc .



www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">JURNAL DE STRUMF

“Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt irealizabile, pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza.” (A. Einstein)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

hai sa ma laud si eu putin ... ca daca nu ma lauda nimeni ....

eu mi-am invatat copiii de mici sa doarma singuri, in patutul lor, in camera lor ... asa ca seara, dupa ritualul de seara: baita, papa, o pun pe Mara in patut cu jucaria preferata, ii spun o rugaciune, sting lumina si am plecat, niciodata nu a protestat, noi dormim in alta camera, am dormit cu ea doar in primele 2 luni, ea in patut si eu in alt pat, s-a obisnuit asa, daca stau langa ea nu doarme, are chef de joaca
la fel am procedat si cu David, nu ma credea nimeni cand povesteam cum doarme el singur

na, ca m-am laudat si eu

noi suntem aici cu poze noi si poezii
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

dana...da....cred ca a aflat ca e baiat, desi pe dl. cuc nu l-a gasit inca, asa ca baiatul lui michi. sa stii ca si finuta mea are delfini din aia pt baita ca Daria ta, si o cheama tot Daria.
alina.a...multumesc mult. si vreau sa te rog ceva...ne-ai spus tu odata cum e mai bine sa administram fe, ca, vigantolul...adica in ce ordine in timpul zilei. daca vrei sa-mi mai spui o data....pls. de calciu nu e cazul inca, dar ca sa stiu..asa. deocamdata ma intereseaza vigantolul si ferul. si de cand ai scris tu ca te musca elisa, nu-mi mai doresc sa-i iasa dintii lui denis asa repede . felicitari pentru slabit! s-o dai gata pe prietena aia cand te-o vedea....
despre mancare...eu cred ca n-as putea fara mixerul vertical pe care l-am cumparat. prima data am fiert si eu un morcov si evident ca nu se pasa, si-am zis ca nu-i bun mixerul. apoi am fier doi, si intr-un vas ingust a iesit foarte bine. eu pireuasele le fac destul de groase, mai groase decat cele de la borcanele. nu stiu daca-i chiar bine...am sa le mai subtiez putin.
aylin-petra...cum poti sa crezi ca esti caraghioasa, nu toti am trecut prin asta? oricum gargarita ta bate recordul de cel mai agitat copil, iar tu de cea maichinuita mami. felicitari pentru ca ai reusit sa te descurci cu ea pana acum...oricum ea e comoara ta, asa zbenguita cum e!
eu daca scriu un mesaj intr-o zi, apoi tot imi vine sa scriu...si apoi nu mai fac asta cu zilele, dar va citesc mereu, mereu.
va pup!


Cristina, mami de superbaietel www.flickr.com/photos/12285891@N07/2247210772/" target="_blank"> Denis Stefan (30.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Mychy, si pt Andreiutul tau . Acum, lasa, il sarbatorim azi mai cu surle si trambite si nici n-o sa simta.

Prin faza cu coi-coi am trecut si noi (si rimeaza ). Inaite de a zice mama, David a zis "coi-coi". Eu cred ca e tipic masculin, mandrie dinasta nejustificata . Eu i-am tot zis ca il inteleg ca e mandru, dar chiar sa zica in gura mare si la toata lumea "coi" e cam deplasat.

Petra, noi nu vrem in clubul copiilor ne-cuminti, dar se pare ca suntem in clubul imprevizibililor, azi cuminte, maine taifun...nici nu stiu la ce sa ma astept.
Si noi suntem la morcovel si mar si avocado (ca doar se poarta ), asa ca nu trebuie sa te simti in niciun fel. Oricum, David e cel mai bebe-strumf de aici, deci in comparatie cu el, Alma e fetita mare.



www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">JURNAL DE STRUMF

“Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt irealizabile, pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza.” (A. Einstein)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty_nic spune:

quote:
Originally posted by ioanaiub

hai sa ma laud si eu putin ... ca daca nu ma lauda nimeni ....

eu mi-am invatat copiii de mici sa doarma singuri, in patutul lor, in camera lor ... asa ca seara, dupa ritualul de seara: baita, papa, o pun pe Mara in patut cu jucaria preferata, ii spun o rugaciune, sting lumina si am plecat, niciodata nu a protestat, noi dormim in alta camera, am dormit cu ea doar in primele 2 luni, ea in patut si eu in alt pat, s-a obisnuit asa, daca stau langa ea nu doarme, are chef de joaca
la fel am procedat si cu David, nu ma credea nimeni cand povesteam cum doarme el singur

na, ca m-am laudat si eu

noi suntem aici cu poze noi si poezii
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)





VREAU SI EUUUUUUU
adica vreau sa adoarma singura, ca de dormit la ea in patut si la ea in camera, doarme singura de cand am venit de la maternitate, dar adoarme numai la tzitzi, ca e tzatzo-dependenta sau mamelo-dependenta . nu stiu cum sa o fac sa adoarma singura, ca ore in sir sa o las sa planga sa adoarma de oboseala de plans nu accept, iar de convins cu vorba buna nu ne intelegem; eu ii explic su ea ma ingana cu ufff, bufff, pufff, eiiii, eeee, ieeee samd si incheie cu cate un pupat balos pe obrazul meu si gata, m-a terminat!
si inva ceva: noi nu avem o jucarie preferata!!!!! ii tot dau eu tot felul care mi se par mai moi si bune de dormit cu ele, mai dragute, mai hidoase, doar doar isi alege ceva, dar ea nimic, prefera tzitzi! ha ha ha!!!!!

Mami Cristina si Daria Ioana
www.flickr.com/photos/kitty_nic" target="_blank">
Poze Daria
Viitorul suna si mai bine: bebe a venit!
www.slide.com/r/bFwrvwNRwj93k1sGo5r3lT7pG4YiWgCG?previous_view=mscd_embedded_url&view=original" target="_blank"> Povestea noastra
Nimic nu este intamplator.
www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajut-o pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

'Neata si "La multi ani!" sarbatoritilor de astazi.
Noi am avut vreo 10 zile in care am alergat zilnic si toata ziua cu 100 treburi de facut, am rezolvat cam 50, tot e bine. Astazi o sa-mi vina masinuta cea noua, abia astept sa ma duc sa o iau dupa-amiaza. O sa ma despart cu greu de masinuta "veche" de aproape 2 ani, dar pastrez in amintire momentele frumoase petrecute impreuna. Astept sa-mi vina si scaunul de masina, ei zic ca merge de la 0 la 100lbs, si rear si forward facing, deci teoretic mi se potriveste si mie.

Felicitari bebelusilor plimbareti si dintosi.
Saby inca nu merge in picioare, doar de-a busilea, se rostogoleste, se ridica in fundulet si face flotari, podul, echere, e o gimnasta. La "vorbit" e mai avansata decat la mers, adica de la 3 luni zice da, ghe... acum zice papa cand ii e foame, caca daca ii schimb pampersul, baba, mama, tata, babaie la bunica-sa , cai, ghiau, aicea, colo, cucu, oac, bau, th englezesc, rrrrrrra, face cu manuta de pa pa, daca zicem noi "bale" scoate limba si ne scuipa . Ca idee imita orice aude de la noi, in orice limba, "a ua cucu" inseamna la ea "I want cookies", canta dupa noi cand ii cantam, e o incantare in fiecare zi.

Eu sper sa scriu mai des, mi s-a stricat calculatorul si abia l-am pus pe picioare.

Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Si Saby e dependenta de san si in ultimele 2 saptamani a cam luat masa in oras, asa ca diversificarea a stagnat. Totusi am incercat sa-i dau iaurt aseara si asa caraghios s-a strambat incat i-am mai dat numai ca sa mor de ras de fatza ei. De adormit adoarme si la san si singura, depinde cat sunt eu de somnoroasa, daca o pun in patut treaza si plec la culcare adoarme in cateva minute.
Anamiha, daca tusea e uscata noua ne-a mers foarte bine Ambroxol, daca e umeda ne-a mers la fel de bine ceai de patlagina si niste granule homeopate care se numesc Antimonium Tartaricum.
Aylin, si eu pateam la fel ca tine la inceput, cu toate astea mi-a fost de mare folos mixerul vertical. Am facut fix cantitatea care se poate pasa bine (de ex. un morcov mai mare) si ce n-a papat Saby am mancat eu. Am incercat sa pastrez pana a doua zi si apoi am gustat si nu mi-a mai placut gustul, mi s-a parut mai bun facut proaspat. Dupa o vreme am constatat ca Saby papa tot ce-i fac si nu-mi mai ramane mie deloc. Curaj, keep up the good work.

Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Buna dimineatza

Alina, multumim ptr cafea

Si noi papam pere aproape in fiecare zi si s-a rezolvat problema constipatiei.

Lorina de Lavi si Sophie de Timi07. Distractie placuta

Sunflower, felicitari prt diversificare Denis e un dulce cu oboseala te inteleg perfect, si eu am un copil super activ si care vrea atentie nonstop, chiar si atunci cand il pun in patutul lui si se joaca ptr cateva minute singur tre sa stau langa el si sa-i vorbesc Lasa ca o sa ne revenim si noi candva cu somnul, cand or fi copiii mari

Ioanaiub, felicitari ptr copilasii cuminti. Noi mai avem taaaaaare mult pana acolo



Mami de bebe
Chris (08.08.07)
http://picasaweb.google.com/Ashera4u/Chris5Luni

Mergi la inceput