Strumfi de iulie-august 2007 (63)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

‘neata, fetelor!
Ufff…am scris un mesaj lung si nu stiu cum naiba l-am sters. Oare cand o sa ma invat sa scriu in word si apoi sa-l copii pe forum?! Deci, reiau…
Denis mi-a dat desteptarea la 6.30 azi. Inainte se trezea la 7.30-8, apoi s-a facut 7-7.30 si acum la 6.30-7. oare cat o sa mai scada, caci el doarme peste zi, dar eu nu…
Eu am o durere de cap urata tare si ma tratez cu o cafeluta acum, dupa ce azi-noapte am luat un paracetamol. Ma si mir ca-mi mai trece cu paracetamol uneori, caci inainte de sarcina aveam niste dureri si doar cu fasconal si quarelin ma tratam.
La piatra neamt ninge cu niste fulgi maaari si totul e alb. Si eu care credeam ca vine primavara.
Am citit ca o gramada de copii sunt bolnaviori. Va dorim multa, multa sanatate. Pe noi ne-a ferit Dumnezeu si ne-a tinut sanatosi pana acum, desi am iesit si pe frig si pe vant (fara intentie, dar se starnea vantul cand eram la plimbare).
De curand a implinit denis 7 luni, are 8 kg si 70 cm. mananca foarte bine 2 mese solide pe zi, nu a refuzat nici o leguma, de fructe nu mai zic. Nu am ajuns inca la carnita. Bea apa din canita cu cioc (sau cu tzutzuroi, cum zice karli); intai i-am dat-o goala, sa invete sa o duca la gura, apoi i-am pus apa si el isi scarpina gingiile cu ea, a vazut ca vine un pic de apa si a inghitit si acum stie ca daca inclina mai tare vine apa. Dinti – nema, desi duce toate prostiile la gura si e iritat. De aceea ii dau inca suzi, pe care o vrea. Intentionez ca pe la un an sa o scot, desi sunt constienta ca cu cat mai tarziu, cu atat imi va fi mai greu.
Duminica eu mancam niste friptura de pui si bineinteles ca vroia si el; si ca sa-I dau ocupatie am curatat un os pe care apoi l-am spalat si i l-am dat lui sa-l roada. Ce bucuros era! Bineinteles ca el tot gingiile si le scarpina cu el.peste zi vrea mereu atentia mea, sta singur foarte putin. Asa ca toata ziua ii cant, ne jucam, ne facem avion, ne plimbam, schimbam locul …mereu ceva nou. Nu vrea in brate, el vrea sa fie bagat in seama, si asta si fac. Ar sta numai pe burta, asa ca schimbatul scutecului sau al hainelor e o adevarata provocare. Eu il pun pe spate, el pe burta, eu pe spate, el pe burta si se enerveaza, si tipa… asa face si cand ii iau vreo jucarie sau feonul, iubitul lui. Cu el adoarme, cu el il usuc pe par, cu el se joaca… bine ca adoarme si fara feon, dar e somnifer sigur si rapid.
Am observat ca la plimbare nu prea mai papa san (mie nu mi-e rusine sa-i dau) pentru ca il distrag toate zgomotele, orice misca si scoate sanul din gurita intruna, are miscoreti si se ridica de fund in sus. Asa ca ne plimbam cu pireuasele dupa noi, deocamdata doar facute in casa.
In rest e un scumpel, un curios, inca nu zice nici un cuvant (mint…de 2 zile zice coi-coi-coi-coi), nu se ridica in picioare dar daca il tin asa ii place mult, azi a reusit performanta de a se ridica in 4 labute, merge prin pat taras, ca racul dar inca nu a cazut din pat (si sper sa nici nu se intample, ca am un pat inaaaalt…). Nu am pus poze noi, dar cand o asa am timp, promit ca pun. Multumesc cu intarziere laviniei pentru laudele la adresa strumfului meu.
Cam atat…parca mi-a mai trecut capul un pic….
Va pup si sa aveti o zi buna!


Cristina, mami de superbaietel www.flickr.com/photos/12285891@N07/2247210772/" target="_blank"> Denis Stefan (30.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Buna dimineata!

M-am cantarit si a dat fara virgula: 56 de kile. Nici nu stiu cum s-a mai dus jumatatea aceea de kilogram, fiindca imediatce m-am vazut cu sacii in caruta - adica am inceput sa mai slabesc cate putin - am lasat balta tot programul meu de mese si de gimnastica.

Simo, Gabi felicitari pentru strumfi. Macar asa va mai vedem pe forum...

Petra, si eu am aceeasi problema cu mancarea Mirunei - nu stiu cum Dumnezeu sa i-o fac! Blenduita iese prea moale, prea lichida pentru gustul ei, iar mixer vertical inca n-am. Va tot vad povestind ca-l folositi la greu, am sa ma invrednicesc si eu sa-mi cumpar unul si gata povestea.

Noi... nimic nou. Ne luptam cu aceleasi chestii dintotdeauna - somn, mancare etc. Noroc ca Una zambeste frumos si ne mai trece supararea, ca la fiecare masa a ei imi vine sa urlu ca Tarzan. Fiica-mea e tzatzo-dependenta, asta-i clar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Inca ceva ca am uitat am 76 kg am pierdut in total 5 kg.
Dar tot sunt.


stefania mamica Catarinei din 25 aug 2007
http://salexandre.wordpress.com/
http://www.flickr.com/photos/balexandre/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

bravo stefania!si la mai multe!
na ca uitam sa anunt si io:64,500 kg .a dat roade cura mea,paralizasem cand m-am urcat pe cantar joia trecuta si am vazut 67 si ....nu mai zic.sunt pe drumul cel bun dar varza de obosita.

productia lactata a mea e scazuta rauuuu.trebuie sa o pun pe eli la san mai des ,dar cu muscatu' asta mi se ridica parul pe mine,trebuie sa iau masuri pt ca efectiv mai vrea lapte!(la mine din pacate privarea de mancare duce la scaderea secretiei lactate,asa ca nu pot sa fiu si slaba si cu lapte in tzatze,mi-e ciuda rau de chestia asta)
luuuuunnnnnaaaa! stie cineva ceva de luna noastra?
cristina tare frumos ai scris de denis
la multe lunisoare sarbatoritior de azi!

alina mamica bulinei www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0" target="_blank">Elisa (20 iunie 2007)

povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

loredana, voi incerca. deocamdata am incercat cu morcov si cartof dulce ca eu ziceam ca merg la sigur cu astea. in inocenta si naivitatea mea.

azi fac o supita din legume si pe urma pasez cate ceva inauntru. sa vad cum merge.

mychy, in paharul mixerului faceam, dar .... incercam azi cu supita groasa

vivela, zau ca nu doresc nimanui! intri si tu in gasca? ia fa bine si iesi repejor, ca nu te primim! asa sunt si eu. o umbra!

lia, hai sa urlam ca tarzan in cor, pe doua voci!

acum imi dau seama ca trebuie sa par foarte caraghioasa cu problemele mele cu papica almei. voi aveti deja copii mari, unii implinesc 8 lunisoare deja papa de toate, treceti al papa zdrobita cu furculita, si vin si eu, ho top ca nu papa morcovelul



Petra cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

quote:
Originally posted by aylin_tarcan
acum imi dau seama ca trebuie sa par foarte caraghioasa cu problemele mele cu papica almei. voi aveti deja copii mari, unii implinesc 8 lunisoare deja papa de toate, treceti al papa zdrobita cu furculita, si vin si eu, ho top ca nu papa morcovelul



Petra cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita



Pai daca tu esi caraghioasa, inseamna ca si eu eram caragioasa acu vreo doua luni, ha? Eu zic ca nu trebuie sa-ti faci griji de astea. Acusica ne spui ca Alma papa tot si e cuminte foc si te plictisesti ca nu stii ce sa mai faci

Lavi si Lorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

cristina cred ca denis a aflat ca e baiat de tot zice coi coi

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)

poze cu Dariuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

raportez si eu un kg in minus.asadar am ajuns la 60,5 .mai am de dat 3 kg si sunt numai buna. Am descoperit si eu un mic truc de a o face pe Daria sa manance carnita sau ou-amestec cu banana. mie imi venea sa vomit cand am gustat insa ea a patat tot.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)

poze cu Dariuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

buna dimineata

raportez si eu: 69kg, la fel ca saptamana trecuta, la fel ca lunile trecute (oare nu e stricat cantarul?, nu se misca deloc de la 69)



noi suntem aici cu poze noi si poezii
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

quote:
Originally posted by ddanagh

cristina cred ca denis a aflat ca e baiat de tot zice coi coi




hehehhehee. ce faza tare!

la multe lunishoare sarbatoritilor zilei.
pe mine ma preocupa o chestie: andrei nu adoarme decat la san. pana acu a adormit altfel decat la tzitzy doar de 2 ori: odata pe canapea ca moshii si odata in pat. seara ma chinui si cate o ora sa-l adorm, il pun la san suge, adoarme, il pun in pat, se trezeste, plange, il iau in brate, il pun iar la san , iar adoarme, iar il pun in pat......si tot asa. e chiar o problema pt ca daca nu sunt eu el nu doarme. nici nu stiu cum sa fac sa adoarma singur! of, of ,mai, mai!

*mihaela*

Mergi la inceput