Strumfi de iulie-august 2007 (63)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

quote:
Originally posted by aylin_tarcan



intrebare scurta de la noi si apoi revin cu mesajul de multumiri

cum dumnezeului pasez morcov sau cartof la cantitatile alea infime de o lingurita? am incercat cu toate metodele! mixerul vertical nu merge ca e cantitate mica, blender nu merge, trecut prin strecuratoare nu merge...nu stiu cm sa fac. alma vad ca se ineaca si nu suporta textura legumei pe limba daca nu e fina fina fina. adica am incercat sa ii dau borcanas si nu a mai facut in halul ala. nu stiu cum sa fac legumele alea sa fie atat de fine! pana acum am incercat cu morcov si cartof dulce, dar nu le accepta din cauza texturii, nu a gustului. numai cerealele le haleste!

Petra cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita



faci cantitati mai mari cu mixerul vertical si le portionezi si poti congela pt mai multe zile.

Anto, mamica de Sonia ( 22iunie 2007) siwww.flickr.com/photos/10611598@N04/sets/72157601053655009/" target="_blank">Victor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

quote:
Originally posted by aylin_tarcan



intrebare scurta de la noi si apoi revin cu mesajul de multumiri

cum dumnezeului pasez morcov sau cartof la cantitatile alea infime de o lingurita? am incercat cu toate metodele! mixerul vertical nu merge ca e cantitate mica, blender nu merge, trecut prin strecuratoare nu merge...nu stiu cm sa fac. alma vad ca se ineaca si nu suporta textura legumei pe limba daca nu e fina fina fina. adica am incercat sa ii dau borcanas si nu a mai facut in halul ala. nu stiu cum sa fac legumele alea sa fie atat de fine! pana acum am incercat cu morcov si cartof dulce, dar nu le accepta din cauza texturii, nu a gustului. numai cerealele le haleste!

Petra cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita



Pe mine m-a invatat sa le fac cu furculita pt a evita probleme mai tarziu. Mi-a spus asistenta ca multi copii au dificultati mai tarziu daca mananca paasat foarte fin. Catarina se stramba la inceput dar dupa ce dadea de gust manca. Pt a face piureul mai fin eu am o unealta e ca masina de tocat dar pt legume.
Pupici si bafta

stefania mamica Catarinei din 25 aug 2007
http://salexandre.wordpress.com/
http://www.flickr.com/photos/balexandre/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

quote:
Originally posted by stefania_97
[Pe mine m-a invatat sa le fac cu furculita pt a evita probleme mai tarziu. Mi-a spus asistenta ca multi copii au dificultati mai tarziu daca mananca paasat foarte fin. Catarina se stramba la inceput dar dupa ce dadea de gust manca. Pt a face piureul mai fin eu am o unealta e ca masina de tocat dar pt legume.
Pupici si bafta

stefania mamica Catarinei din 25 aug 2007
http://salexandre.wordpress.com/
http://www.flickr.com/photos/balexandre/



cred ca si eu o sa incep sa le zdrobesc cu furculita, Mara are deja aproape opt luni si cred ca nu mai trebuie sa-i pasez asa fin mancarea ...

noi suntem aici cu poze noi si poezii
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Buna dimineatza si multumim de cafea

Alina, pana acum nu m-am prea uitat la scaune de masina. Stiu ca este magazin Chicco, de unde am cumparat scaunul de masa si de unde m-am gandit ca voi lua si scaunul de masina. Ar mai fin in Mall Premamon si Miniblu, o sa ma uit si la ei. Si mai gasesti scaune de masinaa la Real, Metro si Selgros. O sa ma uit sa vad daca au Bebeconfort si ce preturi sunt. Dar, si eu ma gandesc ca mai bine dau o fuga in Ungaria . Borcanelele Hipp Bio sunt in Ungaria 2,2 Ron si aici sunt mai mult deecat dublu. Si scaunul de masina e cu siguranta mai ieftin.




Mami de bebe
Chris (08.08.07)
http://picasaweb.google.com/Ashera4u/Chris5Luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denissa1909 spune:

Eu le fac la blender.Pun o bucatica de morcov si una de cartof si zeama in care au fiert (cam 50 ml sau depinde de cate legume pui) si apoi mixezi cu blenderul cam 20 -30 sec pana devin ca un piure.Sigur reusesti.Iti ies ca cele din borcanele.Cantitatea ramasa ,eu o pastrez la frigider max 24 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Petra, si eu fac papa ptr mai multe zile si tot cu mixerul vertical le fac. De fapt, doar cartof dulce ii fac, restul sunt la borcanel si le amestec in castronel.



Mami de bebe
Chris (08.08.07)
http://picasaweb.google.com/Ashera4u/Chris5Luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxulic spune:

Mancarea o pasez cu mixerul vertical. Dar Tudor nu face nazuri daca gaseste bucatele mai mari.
In schimb nu vrea sa manance cereale...eu i le pun in biberonul cu lapte si doar asa il pacalesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

neatza si de la noi!
aylin poti pune un morcov la fiert putin carfo putina albitura si kteva fire de orez le lashi sa se fiarba iar apoi cu apa cu tot le poti baga la blender asha merge iti zic sigur! si ai 2 variante ori i-l dai la biberon ori cu lingurita e mai lichid cei drept..Si sa shti ca nu esti singura in situatatia cu bebe foarte activ si n treziri sunt langa tine

am si eu o intrebare CARE naiba e cartoful dulce??

credeti ca oare daca o sa schimb scaunul de la mashia bebe va fi mai convins sa shaza acolo??


noi am racit iar ...dar ne vindecam incet si sigur


de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamiha spune:

In sfarsit ieri i-a iesit si Evei un dintisor si azi vad ca iese altul.Gata nu mai este babuta mamei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

salutare
ioana, diane_dum, alina.a
petra si eu faca mancare mai multa dar rar congelez. de obicei mananca doar 2 zile apoi aruncam. si ea mananca doar 2-3 lingurite de legume. ieri a mancat mai mult dar am pus putin iaurt in piure.
mamii cartoful dulce e mai mare si miezul e portocaliu. arat caun morcov in forma de cartof. si e foarte gustos. eu am gasit destul de greu, dar mi-am facut rezerve.
nu cred ca are rost sa schimbi scaunul. pana la urma se invata el. incearca sa ii gasesti o ocupatie (mai multe jucarii). sanatate multa
ashera multumim de informatie. o sa rog si eu pe cineva sa-mi ia borcanele de acolo.
ioanaiub ce dulci sunt. uite un motiv pt fetele care vor si bb2 sa se grabeasca.


nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003

Mergi la inceput