LMA albinute&bondari de martie-aprilie '07 (74)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Tzuna la fel e si fetita mea cu mancarea. Daca nu ar trebui sa-i dau mancare cred ca ar fi tare fericita.
Ca mancarea e un stres si pentru ea si mai ales pentru mine. Ea deschide gura, nu sse manifesta ca nu ar vrea, dar dupa vreo 10,20 30 minute vomita o parte din mancare sau chiar toata mancarea si o luam de la capat si m-am cam saturat si sunt tare stresata.
Ea cantitativ mi se pare ca mananca mult mai putin decat alti copii dar uneori ii dau si de 2-3 ori mancare si incurc tot programul de mancare si de somn pe ziua respectiva.Are cam 4 mese pe zi, uneori 3.
Dimineata mananca cam 180 ml de lapte cu cereala sau branza de vaci cu cereale vreo 150 g, apoi la amiaz vreo 180 g pireu de legume cu carne sau ou, la ora 18.00 banana sau mar cu 3 lingurite de branza si seara 170-180 ml lapte cu cereale.
Asa greutatea este buna, vreo 10,5 kg si lungime vreo 78 cm dar ma chuie pe mine ca trebuie sa stau tot timpul dupa ea sa nu vomite sau daca vomita sa nu vomite pe jos.Si mai face si diaree daca ii dau lapte praf normal si ii dau lapte de soia sau branza in loc de lapte.
Dar asta e.O sa vina si zile mai bune si pentru noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihael@ spune:

La multi ani fericiti Maria Teodora si Maria Alexandra!

Vad ca vorbiti de mancat...of, eu mai am putin si ajung la exasperare...cuconitza mea nu mai vrea alta mancare la pranz in afara de orez cu legume...orice altceva refuza si incepe sa plangaaaaa...deja ii dau trei zile pe saptamana orez cu legume/orez cu spanac, dar totusi trebuie sa manance si altceva...nu stiu cum sa-i mai fac ca tare e reticenta la nou. Cu greutatea e mai bine, a luat 500 gr si are 9,100 kg la 11 luni si 80 de cm. Cred ca a luat asa mult din cauza painii ca in rest, tot max. 150 ml mananca la o masa.

diana, mult succes in ceea ce v-ati propus!

Eliana, multa sanatate si optimism! o sa fie bine!

Adina, ai o printesa frumoasa tare

Ce parere aveti, o fi mult o banana pe zi pentru ei?



Mihaela siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1199" target="_blank">Stefania (19 martie 2007)

Poze
Varsta Stefaniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CHOWPERSA spune:

Salut!Sunt vecina voastra de la capsunele de mai-iunie 2007 si am considerat ca e bine sa va dau si voua un link catre un subiect
F.F.F.IMPORTANT
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=115235

pupici multi la copilasi si mamici.

POZA INGERAS
LA BAITA
PRIMA ZAPADA
LA PETRECERE

ALEX-GABRIEL(05.05.2007)

MINUNILE EXISTA, TOTUL E SA AI INCREDERE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crina_mio spune:

Maria Alexandra si Maria Teodora

Sa cresteti mari, sa fiti sanatosi si o viata norocoasa, plina de bucurii.

Eliana - suntem alaturi de tine si sigur totul o sa fie bine

Roxana - n-o chemi la apel si pe Iunia, ca vad ca fetele au reactionat la chemarile tale. Sa vina sa ne spuna ce mai intrevede Iarina pentru viitorul albinutelor si bondareilor, ce ghidusii mai face ea cu mami pe amandoua. Ce zici Iunia, ne-o mai arati si noua pe Iarina???

Diana - sunteti cu un pas mai aproape de visul vostru. Va doresc sa va mutati cat mai repede la casuta visurilor voastre. Alexut nazdravan.

Carmen - ai fost cu Vlad la doctor??? Sper ca e bine [puop] si pentru el.

Si fiindca am intrebat de Vlad, Cria, Vlad al tau ce mai face???

Eu sunt happy!!! Puiul meu a mancat astazi surprinzator de bine. Aveam mancarea pregatita, dar nu se racise suficient, asa ca m-am dus cu ea in brate si am scos pe o farfurie sa se raceasca mai repede. Si a deschis gurita de cum a vazut mancarea (legumele tocate cubuletze mici si carnita de pui la fel), asa ca i-am dat o lingurita de legume asa, fara sa le mai pasez. Si ce credeti?!?!?! I-au placut, si asa am papat tot, si carnita si legumele, fara sa mai pasez nimic. Nu stiu daca a fost o coincidenta (verificam si maine) sau ei nu-i mai place mancarea pasata ca pentru bebelusi. Adica nu mai e bebelusa mea?!?!?



Crina si Maya Georgia

Luna a10-a


varsta Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

La multi ani, pentru ieri, Nicolas!
La multi ani, Maria Teodora si Maria Alexandra! Sa cresteti mari si sa va bucurati parintii!
Am vazut toate pozele si am citit tot, dar sunt amestecate toate in capul meu, sunt obosita. Incerc maine sa revin, la cafea, poate o sa fiu mai limpede. Am iesit cu gaza si dimineata si dupa-amiaza afara, sa consumam energia. Doar ca mami a ajuns pe minus.
Noapte buna, tuturor!

arissa - mami de Maya(18.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Diana mult noroc si succes!

Eliana multa sanatate si si inceredere ca nu o sa sse intample nimic!

mihaela nu cred ca e mult o banana...eu mereu ii dau o banana,dar in ultimul timp nu prea mai vrea banana,dar eu insist...

noapte buna!
am vrut sa pun un filmulet cum da razvan paginile la cartea de povesti dupa ce am stat o juma de ora mi-a dat eroare!!!!


Poze Razvanelu

varsta nazdravanlui Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radcarmen spune:

La multi ani Maria de Tzuna si Maria de Selene!

Eliana sa stii ca tinem pumnii si il rugam pe DD ca totul sa fie bine si nu ma indoiesc ca asa va fi!

Diana sa aveti bafta si sa va puteti muta cat mai repede la casa voastra.

Crina_mio am fost la chirurg cu Vlad ieri. A constata urmatoarele: fimoza o vom rezolva dupa un an daca pana atunci totul e ok, adica nu se inroseste; la buric nu i-a pus bandaj, el nu il recomanda pentru ca a spus ca pana la 2 ani hernia se poate retrage si oricum Vlad are f mica hernie; am aflat ca are un testicol migrator, speram ca pana la 2 ani sa se inchida canalul si sa nu fie nevoie de interventie. Cam astea ar fi...

Noapte buna!

Carmen, mami lui Vlad Gabriel - atat de mare
Poze cu puisorul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2200 spune:

In primul rand le urez "La Multi Ani" sarbatoritelor de azi, Maria ALexandra si Maria Teodora. Sa cresteti mari, sanatoase si norocoase.

De asemenea, cu o mica intarziere Nicolas Mihai

Am vazut o gramada de poze si filmulete, cu Maria, David, Razvanel, Alexia - sper ca nu am uitat pe nimeni. toate albinutele si toti bondareii, ca tare scumpi mai sunt.

Marta - ai baiat mare deja. Acum sa te tii....

Kitty - salivez doar uitandu-ma la torturile alea, asa ca mai bine nu ma uit. Oricum, saptamana viitoare am zis ca fac un test cu tortul, sa vad cum iese. Daca e comestibil, ma risc sa fac si de ziua lui Raul. Daca nu, am o cofetarie aproape Ce mai face bunica? Cum te descurci singura cu copiii?

Suzy78 - felicitari pentru "tata"

Diana - sa va ajute Dumnezeu sa petreceti Craciunul in casuta voastra. Super exemplul cu solutia si cauza. E de tinut minte.

Mihaelaaa - si eu sunt de principiul ca mancam la masa, nu prin toata casa. Daca nu sta la masa, inseamna ca nu-i e foame. Intr-adevar, daca acum are voie sa faca ceva si la 1 an jumate brusc nu mai are voie, va fi bulversat. Asa ca mai bine impun acum niste reguli, decat sa ma lupt mai taziu sa-i explic de ce saptamana trecuta avea voie si acum nu mai are voie. Bafta si multa rabdare iti doresc.

Elyanne - tinem pumnii si sunt sigura ca nu e nimic grav.

Selene - distractie placuta sambata si bafta luni!





Ane & Raul - 17 martie 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1cb90b71924d712907dbca&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> filmulet Raul

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Va multumesc multu, mult de tot
Ca deobicei, sunteti alaturi cand am nevoie de incurajari. Muuuulti
Uite de-asta nu pot eu sa nu mai scriu pe aici... cu toate ca va mai amenint, cand e furtuna...




Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amma23 spune:

La multi ani, Mariilor!!! Sa fiti sanatase, fericite si iubite de toata lumea.Lucanu' va tzuca cu foc pe amandoua.
Elianna, e de bine, stai linistita. Asa e, mai urat cu statul in spital, dar profita si tu sa te odinesti un pic.Ia-ti carti si..sigur o sa dormi .Eu asa am facutSi daca ai incizi mica probabil ca nici nu te tine mult, n-o sa ai timp nici de hodina. Sa treaca repede si sa vii cu vesti bune.
Kitty, am vazut ca ai pus linkul al a cu torturi, mie imi foloseste, m-am bucurat mult ca mi l-a dat. O sa fac niste schimbari la tort, deja m-am gandit, da incerc sa-l fac sambata asta prima data sa vedem ce iese.
Dar de ce trebuie sa te chinui sa-l faci fara gluten, dar nu-i dai sa manance si Giuliei, eventual niste crema, asa la misto.Eu cel putin asa o sa-i dau.Oricum la cat mananca ei!?
Diana, Roxana ma gandeam si eu sa vina fetele din Bucuresti de ziua lui ALex.Da' la noi cine vine.O sa fim putini si aici.Un singur copil, finu' si restul prieteni de-ai nostri si sora'mea care-i taie motul.Nici la noi nu-i obiceiul asta, dar cum sotu' e sudist o face si pe asta.
Am vazut poze cu niste mandrii copii.Alexia are niste ochi de ma da pe spate, ca si mami de altfel.
Am vazut-o si pe Maria de Tzuna ce smechera e, pe Winnie ce zambareatza, pe Matei, leatu'.Niste scumpi. Poate mai reusesc sa ma uit in seara asta ca imi era tare dor de voi, pe bune.Ma tot uit la poze cat au crescut copiii astia, Doamne, Doamne!
Uitati si poze cu Luculainen, sa nu ne uitati de noi http://picasaweb.google.fr/amagrigus/12.
Puuup fetele, noapte buna

Ama si Lucas 12 Martie 2007

Mergi la inceput