Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (94)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Nana....lasa baiatu.
se poate intampla ceva daca nu mananca mult? ca daca nu, iti faci griji degeaba!!!!



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Sabinule, eu l-as lasa dar stiu eu? Se vede clar ca nu mai vrea. Primii 50-60ml in bea singurel pe urma gata, impinge tetina cu limbuta si se pune pe vaitat care da in plans la final. Cand era sedat tare si papa doar 200ml pe zi mai era una, ca stiam ca nu are pofta din cauza sedativelor, dar acum? Sa fie atat de nasol dupa steroizii aia? Nu pot sa spun "blestematii de steroizi" ca ne-au ajutat. Dar a avut atat d emulte reactii adverse de la ei..... iar asta a pus capac.
Intrebare: la varsta asta, adica 5 luni, cat laptic ar trebui s apape zilnic?


Nana, Andrei Stefan - 26 septembrie 2007
Ingerasul care ne-a schimbat viata!
Andrei la 3 luni.
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabeluta spune:

Rox nu te stressa cu branzica. Am pe cineva care ii da bebeului branzica din asta si e sanatos bine merci. Acum i-ai dat sa guste nu e obicei. Si smantana poti sa-i dai de pe la 7 luni. Toretic el este deja in luna a saptea.

Danielle sa nu mai plangi pentru Ebonne. Nu-ti mai face griji atat! Sa-ti spun un secret: fetita te simte si pe tine. Daca tie iti este frica de ac ea simte teama ta.

Ank83 bravo! Ai vazut ca ti-ai facut griji degeaba?

Cecilia ai fost tare cu baboaca!!!! Am ras cu lacrimi! bine i-ai zis!

Betty branzica proaspata se poate da de la 4 luni. Iaurtul de la 7 luni. Uite mai pus pe ganduri si am luat iar la rasfoit notitele si am gasit foarte clar prezentat in doc trimis de Sim pe mailul comun, in schema Roxanei de l;a 5 luni si in cea zisa de la dr. Culcer de la 6 luni si 4-5 luni pentru cei grasi. Al meu are aproape 5 si 1/2. De luni merg la job si o sa lipsesc destul de mult din pacate. Oricate rezerve de laptic de la mine am in congelator nu pot sa-l infometez doar cu fructe rase la masa de 10 cu toate cele 9 kg ale lui. In fine! Scuze ca am scris atat.
Incercam de fapt sa spun ca sunt pareri si pareri. branzica la urma urmei inseamna Ca.

Cat despre apa, ceai si orice e lichid in afara laptelui. Avem o maaaare problema. Nu vrea si pace! Asa ca mai nou servim "o cupa" plina de laptic in loc de apa dupa masa...

Cat despre intoarcerea la job...eu m-am intors deja part-timp...am aflat ieri ca trebuie sa pregatesc un work shop de toata frumusetea pentru saptaman viitoare (dupa atatea luni de contorizat alaptari si scutece...parca-i prea mult). Bleah...ma asteptam sa am o revenire in forta, dar nici chiar asa!

Dupa 4 luni se iau in medie 500g/luna la greutate, adica vreo 125g/saptamana...deci se poate si mai putin. Vad ca te-ai lamurit intre timp, dar am zis sa nu sterg totusi mesajul catre tine. de incurajare

Si ca sa inchei la citi capitolul 93 intr-o nota hazlie: al meu pui chiuie mai nou ca Tarzan...e tare simpatic. Cred ca a descoperit, mai nou ca poate chiui pe mai multe voci! E haios tare cum face gurita. Ce-nseamna domne sa inveti sa "traiesti" cum s-ar zice: papa, kk, vorbit, mers, etc. Iote ca-s tare filozoafasi nu de oricare d-aia de samanta buna "de cartier"

Isabela de
Vlad Matei (22 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

'Neata si de la noi! (buna nu prea)
Multumim mult de urarile de sanatate tuturor fetelor dragute!
Bietul Tudor s-a trezit de 4 ori azi noapte. Nu s-a trezit atat nici ca bebelus. Pai a adormit la 12, la 1:30 l-a adus sotul ca se trezise, cica ii e foame, dar cred doar ca s-a trezit ca era infundat. Eu eram cam zombi si l-am pus la tzitzi fara sa stiu cat e ceasul. Bietul a papat putin si apoi hubby l-a dus inapoi in pat. La 4:30 s-a trezit sa pape, a papat si l-am pus la somn si speram sa dorm pana dimineata. Dar la 6:30 bietul a inceput iar sa planga. L-am luat la noi in pat ca nu mai puteam. A stat 1 minut la tzitzi sa se calmeze si a adormit, dar asa somn agitat! La 7:30 trezit din nou cu plans, l-am ridicat pe uram, probabil a inghitit mucii si a adormit la loc, pana la 8:30. Asa ca va inchipuiti cum sunt eu...
La 9 a papat si i-am dat medicamentele, saracutul plangea de parca spunea "mami, ce imi faci?" Nu era plansul lui obisnuit, sanatos si tare, ci mai mult un tanguit...
tuseste in continuare, dar parca e mult mai activ decat inainte de boala.
Multumim inca o data pentru suport.

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabeluta spune:

Vazut multe, multe poze de bebelashi de mi "se-ncilce" in cap numele...nu mai nominalizez...ca se stie...sunt toti cei mai frumosi! mama pe toti!

Isabela de
Vlad Matei (22 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

LA multi ani sarbatoritilor zilei, sa creasca mari, sanatosi si cuminti!
Un special de la Tudor pentru Ioana de Carpatina! (e dat prin masca, sa nu transmita viruselul!)

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabeluta spune:

quote:
Originally posted by Yaia

'Neata si de la noi! (buna nu prea)
Multumim mult de urarile de sanatate tuturor fetelor dragute!
Bietul Tudor s-a trezit de 4 ori azi noapte. Nu s-a trezit atat nici ca bebelus. Pai a adormit la 12, la 1:30 l-a adus sotul ca se trezise, cica ii e foame, dar cred doar ca s-a trezit ca era infundat. Eu eram cam zombi si l-am pus la tzitzi fara sa stiu cat e ceasul. Bietul a papat putin si apoi hubby l-a dus inapoi in pat. La 4:30 s-a trezit sa pape, a papat si l-am pus la somn si speram sa dorm pana dimineata. Dar la 6:30 bietul a inceput iar sa planga. L-am luat la noi in pat ca nu mai puteam. A stat 1 minut la tzitzi sa se calmeze si a adormit, dar asa somn agitat! La 7:30 trezit din nou cu plans, l-am ridicat pe uram, probabil a inghitit mucii si a adormit la loc, pana la 8:30. Asa ca va inchipuiti cum sunt eu...
La 9 a papat si i-am dat medicamentele, saracutul plangea de parca spunea "mami, ce imi faci?" Nu era plansul lui obisnuit, sanatos si tare, ci mai mult un tanguit...
tuseste in continuare, dar parca e mult mai activ decat inainte de boala.
Multumim inca o data pentru suport.

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze




puiul mic si bolnavior. Sa se faca repede bine!

Isabela de
Vlad Matei (22 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabeluta spune:

quote:
Originally posted by NanaMotoc

Intrebare: la varsta asta, adica 5 luni, cat laptic ar trebui s apape zilnic?


Nana, Andrei Stefan - 26 septembrie 2007
Ingerasul care ne-a schimbat viata!
Andrei la 3 luni.
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!



Nana la carte scrie 5 mese a cate 160-170 ml. Dar teoria nu se aplica in practica intoitdeauna. Nu te ingrijora. Ai rabdare sa-si intre in noul ritm (fara tratament).

Isabela de
Vlad Matei (22 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

Neata!

sarbatoritilor de azi:Ana Elena de mami bernix,Ioana de mami Carpatina,Andrei de mami miaunici,Tudor Gabriel de mami carma,Dean de mami Saphir si Tudor Ianis de mami doinidoini!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

spun si eu LA MULTI ANI !piticilor nascuti astazi :
-gingasei domnisoare ANA ELENA de BERNIX
-frumoasei domnisoare IOANA a DUAMNEI CARPATINA
si celor 4 flacai :ANDREI ,TUDOR GABRIEL ,DEAN,TUDOR IANIS

sa crestei mari ,frumosi si norocosi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Buna dimineata si de la noi!

Noi ne pregatim sa iesim in parc. Azi dimineata a mancat si Antonia piure de piersici de la Hipp. Vad ca i-a placut mai mult decat mar ras. Maine o sa ii amestec piersici cu mar.

Uram "La multi ani!" sarbatoritilor de azi:

Papanashul Tudor Ianis de mami Doinidoini
Dulceata Ioana de mami carpatina
Papanashul Andrei de mami Miaunici
Papanashul Tudor Gabriel Carma
Papanashul Dean de mami Saphir
si
Dulceata Ana-Elena de mami Bernix


Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput