Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (93)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Nana, ma bucura mult si ce citesc despre Andreiul tau !
Multa sanatate, o sa vezi ca de-acum totul reintra in normalitate. Dumnezeu e mare !

Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Un ultim lucru inainte de nani: Betty, mergi linistita la stomatolog si rezolva problema, poti avea anestezie locala si poti alapta imediat dupa (spun din proprie experienta, medicul meu e o romanca super, care e foarte buna, ea insasi mamica de fetita frumoasa de 3 ani, stie ce zice).

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by Piciulika

Adimercedes, eu zic sa mai vezi cum evolueaza, si sa nu te panichezi (usor de zis!). POATE a avut intr-adevar puseu de crestere si s-a lungit/crescut proportziile si nu i-o fi ajuns sa si ia in greutate, la cat de activa e. Atata vreme cat o observi neschimbata, nu-tzi baga in cap gargauni. Daca inca o saptamana, doua, scade, mai vezi ce zice o moasa/consiliatoare/medic. Si verifica acel cantar - erorile de masuratori sunt fff frecvente (plus variabilele kk/pipi/tzitzi).

Piciulika, mami de Michael (8.10.2007) www.unserbaby.ch/geomo/content.html" target="_blank">
Situl lui Michael - parola o stim toate



Picio, offff, incerc sa nu ma stresez, dar recunosc ca mi s-au taiat picioarele cand am vazut. Chiar nu stiu de ce. Adica, Lisa nu a fost mai activa decat de obicei, doarme relativ bine (in timpul noptii aprox fara treziri sau cu 1 trezire doar - exceptie ultima sapt. si azi noapte cand, efectiv, m-a terminat), nu a dat afara... Nu am reusit ieri sa o masor sa vad cat a luat in lungime, ca s-a tot miscat, dadea din picioare, se juca cu un scutec si era tare fericita. Pe o nota haioasa, ea ma "ajuta" sa o schimb si tine scutecul curat pana eu o sterg etc. Insa cand sa il iau sa i-l pun, mare scandal, mare si ajung la un al doilea scutec curat, ca ea il molfaie pe primul de mama focului. Asta fac si la parents' room, ca altfel are grija sa stearga cu manutele mesele alea si apoi baga mainile in gurita . Dar asa, ocupata cu molfaitul scutecului, isi tine mainile "acasa" si pot si eu sa o schimb linistita. Insa ieri a facut un scandal mosntru cand sa ii iau scutecul si sa o pun in caurt s aplecm, asa ca avea scutecul in brate cand am plecat . Bine, ca apoi a mancat si a uitat de el ;)

Si tu de luni la munca... Tin pumnii sa fie bine. Pup si pe zulufila iepurit la dublu!

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Nici puiului meu nu i-au masurat perimetrul cranian la controlul de 4 luni.Fiecare medic are pasarica lui, si nu zic o vulgaritate chiar daca am trecut de 12 noaptea.
Ati intrebat dr. despre motivul scartaieturilor de la incheieturi la anumite miscari, ca n-am citit pana acum.

Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

papanash, cumetrie se numeste, nu incuscreala


Adi, de curiozitate l-am cantarit pe gheo!
7.4 kile! nici vorba de 7.5 ca acum 10 (zece!!!) zile.
da nici ca-mi fac griji. Nu sta pe cantar, se misca in toate directiile...nu poate fi cantarit calumea.
Deci poate atunci cand am vazur eu 7.5 era 7.3. ni se mai poate sti cat are....si nici nu prea-mi pasa.
stai draga mea calma, are fata o greutate f f buna, nu e bolnava...are un puseu de crestere, atat tot, iar data trecuta ai cantarit-o poate cu burtica mai plina de kk.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Multumim mult, fetelor, mi-au luat obrajii foc nu alta!Sara e incantata si fericita de atatea complimente.
Andreea, Alina, Roxana, Dani, Betty, Sim, Danuta,
Luy, sper sa iasa bine analizele. Oboseala o fi, draga de tine!
Betty, ma bucur sa aud ca merge bine diversificarea. Eu pt fructele care nu sint de sezon, am apelat la borcanase.
Picio, de fiecare data ma faci sa rad bine…cu schimbatul tau in parc, pai cred ca babele noastre faceau infarct.Stai linistita, cuscro, Sara e iremediabil amorezata de Michael.
Danuta, trebuie sa vedem ce mai avem in comun, musai sa ne vedem cand vin odata la Deva! Sa o pup toata pe Mirunica.
Dani, ce sa zic, eu ma bucur cand mai zice cineva ca seamana si cu mine, ca majoritatea spune ca e leita tati.Oricum ar fi, o iubim de numa-numa.TE-ai mai linistit, mami?
Erina, ce dulce e Daria, asa plina de viata!
Diwana, ce haioasa ai fost…
Andreea, ce s-a socializat Vladi! Bravos!
Yaia, sanatatae lui Tudor!
Adimercedes, sa speram ca e doar o pasa pentru Lisa.
Sabina, sa stii ca asa si Sara, se misca in continuu pe cantar, asa ca deja e relativ si cantaritul asta!


Gabriela, mami de Sara (29.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diwana spune:

quote:
Originally posted by papanash

quote:
Originally posted by diwana

Sper sa nu se supere nimeni daca totusi ii fac o urare lui Andreiut cel frumos al unei mamici superbe si puternice si al unui tatic pe masura.
Andrei iti doresc o viata atat de frumoasa precum chipul tau, atat de fericita precum zambetele tale dupa care se topesc mami si tati si senina precum ochii tai.
Andreiutul
mami de Andreiut
tati de Andreiut

Diwana si pitic Rares (14.09.2007)



Iar vad Andreiut, iar am emotii....
Care Andreiut, ca-s multi, al meu cumva ?

sa-i transmit sotului pupaturile sau m-am bagat in seama si nu era cazul ?



Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)



Papanash, Transmite pupaturile mele si sotului si Andreiutului tau, si clar am si pt. tine .

Diwana si pitic Rares (14.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

aah, nu are relevanta ca au fost de ambele dati 1.5 ore de la masa....pt ca ei mananca diferit dpdv cantitate.
si tu cam cat timp credeai ca o sa ia 200 grame pe saptamana, ma rog
ca asta se face doar 3 luni

Gabriela, .Eu am renuntat la cantarit de fapt, azi am cantarit baiatu numa din cauza lu Adi ingrijorata



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

quote:
Originally posted by Sabina

papanash, cumetrie se numeste, nu incuscreala




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




cumetrie, ai dreptate si tu ai fost pe-acolo, am vazut poze tare frumoase.
Intr-o noapte am citit capitolul ala cu Sofia Galagia, m=a uns la suflet, te rog eu, pune pe hartie toate alea, nu le lasa doar aici, ai scris foarte frumos si emotionant !
Ai doi puiuti reusiti, felicitari !


Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diwana spune:

No bun, am ajuns la zi.
Sa va zic de dictatorul meu. Mai nou i s-a pus pata pe biberon. Nope laptele nu e bun cu tetina, e bun NUMAI cu lingurita. Pai a innebunit? Cum sa-i dau cate 210 ml cu lingurita? Mancarea nu stiu daca ii place intr-adevar, am o vaga banuiala ca de fapt ii place lingurita (nu una anume, lingurita generic vorbind) Se crede mai mare decat e .
Mai vroiam sa zic ceva, dar evident ca am uitat.

Am admirat o Sara superba, cocheta, diversificata si logodita (asa ca daca o invitam la plimbare prin Cluj sa nu se impacienteze Michael rontzaitorul de pe taramuri elvetiene ca nu vrem sa o furam, si apoi Gabriela il asigura ca Sara nu mai are ochi decat pt. zulufi, iar Rares se stie ca nu are nici pe departe asemenea podoabe crete)
Sa mor de fraza de mai sus nu e in genul celor pe care trebuia in liceu sa le traducem in engleza, si care-mi scoteau peri albi

Am admirat o printesa de abanos (Ebonee pt. a evita neintelegerile ) Dani tu esti atat de dulce

Adimercedes, sunt sigura ca Lisa e ok. Difera greutatea in functie de multi factori, asa ca stai linistita.

Sim si Piciu mame denaturate si insensibile (la temperaturi si la psihicul fragil al babelor friguroase)

Diwana si pitic Rares (14.09.2007)

Mergi la inceput