Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (93)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Am ajuns la cap. concedii afara.
Rox, la noi concediile din ultimii ani au fost foarte active, in sensul ca de dimineata pana seara colindam non-stop, muzee, gradini zoo, botanice, parcuri, etc. Doar ultima zi este destinata shopingului, in limita banilor ramasi.E clar ca nu-l putem lua pe pici cu noi, deocamdata. O sa mergem la vara la plaja in Bulgaria si in Grecia cu el, insa cu masina, nu-l cocotam deocamdata-n avion.
Am gasit cazare in Amsterdam, un hotelas de 3 stele, Nadia se numeste, arata bine si am citit recomandari ok. Ne-am luat bilete Bucuresti-Viena, Viena-Amsterdam, Bucuresti. In viena am mai fost 3 zile,acum vreo 3 ani, insa n-am acoperit decat o parte din ce e de vazut.

Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

quote:
Originally posted by diwana

Sper sa nu se supere nimeni daca totusi ii fac o urare lui Andreiut cel frumos al unei mamici superbe si puternice si al unui tatic pe masura.
Andrei iti doresc o viata atat de frumoasa precum chipul tau, atat de fericita precum zambetele tale dupa care se topesc mami si tati si senina precum ochii tai.
Andreiutul
mami de Andreiut
tati de Andreiut

Diwana si pitic Rares (14.09.2007)



Iar vad Andreiut, iar am emotii....
Care Andreiut, ca-s multi, al meu cumva ?

sa-i transmit sotului pupaturile sau m-am bagat in seama si nu era cazul ?



Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

Si eu am luat azi doua borcanele de la hipp:unul de caise si unul de pere...si i-am mai luat si niste tetine mai mari,caci tarziu am observat ca ramasesem cu unele mici,pana la 3 luni(marimea s)

Ma duc la somn,ca mi-s cam obosita,azi am umblat cam mult...noapte buna si somnic pufos!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Sabina, cantarul e electronic. O s aii verific bateriile oricum. Dar, cum ziceam, daca nu ar fi luat deloc nu cred ca mi-as fi facut atatea griji ca acum cand a scazut efectiv. Cresterea de la saptamana la saptamana a fost constanta, aproximativ 200g/sapt. Lisa nu e grasuta sa zic ca are de unde scadea...

In fine, sa vad ce zice pediatru azi (daca reusesc sa pov cu el la tel).

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:



Am aparut si eu sa-mi motivez absentele din ultima vreme, in cazul in care s-a strigat catalogul si eu n-am raspuns.
Lunea trecuta au venit in tara nasii lui Vladi si au stat la noi pana astazi. Ne-a fost dat peste cap programul de somn, de plimbare in aer liber, dar am petrecut o saptamana placuta. Chiar simteam nevoia de socializare si asta am facut toata saptamana.
Am fost prin Buc in Plaza Mall, prin carciumi prin Ploiesti (la nefumatori, bineinteles), in vizite, la gratare, peste tot acompaniati de copil. A dormit prin restaurante, baruri...fara sa se planga.
Azi a dormit ca ursul, se pare ca recupereaza somnul de zilele trecute iar eu am avut ceva timp sa-mi pun casa la punct.

Am avut si surprize neplacute, nasa copilului e insarcina a in 27 sapt, a facut echo 3D si a descoperit ca are colul deschis 3,5 din 4. A fost si la control ginecologic si dr i-a spus ca de acum pana naste sa stea doar in pat si sa evite orice fel de efort. Bineinteles ca zilele astea nu a ascultat dar a promis ca de cand se va intoarce in Anglia (acolo locuiesc) va avea grija de ea si de bb.
M-a surprins faptul ca atunci cand a facut control echografic inainte sa vina, dr n-a aruncat nici un ochi asupra starii ei de sanatate ci doar asupra copilului. Sper sa duca sarcina pana la capat cu bine, mai ales ca si ea s-a chinuit mult pana sa ramana insarcinata, tot cu FIV.

Ma apuc acum sa recitesc din urma ca tare mult mi-ati lipsit si am o groaza de recuperat, de la capitolul 85.

Andreea si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

quote:
Originally posted by adimercedes

quote:
Originally posted by andreea1002

Adimercedes, s-a folosit acelasi cantar pentru toate 3 masuratorile?

Andreea, de Miruna Ioana(25.09.2007)



Andreea, da, am folosit acelasi cantar. Am cantarit-o aproximativ la aceeasi ora, si inca era la 1.5h dupa masa... In plus, eu nu ma stresez usor, doar unele din voi deja poate stiu. Nu mi-as fi facut griji daca nu ar fi luat deloc in greutate, dar sa scada!!!!...

Si azi noapte efectiv m-a exterminat. Am pus-o la culcare inainte de 7 si s-a trezit si a mancat la 12, la 3 si la 7. AM o durere cumplita de cap si imi e rau...

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii



Draga mea, poate sa scada fiindca a devenit mult mai activ, nu te stresa inutil. Eu nu vreau sa-l mai cantaresc pe-al meu dar vad ca nu mai are burtica deloc dupa cum ii fixez pampersul, bulanasele i-au mai scazut, nu mai e deloc durduliu, insa nu ma ingrijorez fiindca vad ca mananca normal ( la nici o masa n-a mancat mai mult de 4,5 masuri de lapte ), e vioi, deci e ok. Fiecare zi, saptamana , luna, e o schimbare pentru ei si e normal asa. te rog eu mult nu te stresa ca din proprie experienta-ti zic ca-i transmiti si lui. si nu e cazul, copilul e perfect normal. Consulta si medicul dar nu o considera o urgenta pentru care sa nu dormi noaptea.
Apropo de dormit, si al meu mananca noaptea din 3 in 3 ore, chiar daca i-am adaugat cereale la masa de seara. Asta-i temperamentul , ma bucur ca mananca ( deci e sanatos), mama recupereaza somnul la pensie...
Pupici si inca o data, nu te stresa , please !

Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Danielle, Roxana, multumesc de incurajari. O sa vedem ce si cum si va tin la curent.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Scuze de intarzierea cu care urez si eu LA MULTI ANI si SANATATE sarbatoritilor:

Maia Iulia de mami Sheherezada
Teodora de mami Irina C.
Andra Maria de mami alina.clau
Andrei Stefan de mami Nana
Andra Maria de mami nikol31
Luca Mihai de mami Mada28
Vlad Dominic de mami moldoveanca
Razvan Dimitrie de mami Bee !

Sa creasca frumosi, sanatosi si sa aduca bucurii multe celor din jur!!!

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Scriu si eu repede ca sa ma bag la nani.
Una calda, una rece azi. La cele bune, Tudor s-a intors de vreo 2 ori de pe spate pe burta, fara sa-si mai prinda mana sub el! (cu mana prinsa de muulte ori). Dar cand ajunge pe burta se chinuie putin, apoi urla ca nu vrea asa.
La capitolul mai putin bune, s-a pricopsit cu o bronsiolita (si cica otita la urechea stanga, dreapta nu are nimic). I-au facut antibioticul cu un aparat ce facea aburi (probabil aerosoli, acum am vazut prima data masinaria aia) si ne-au bagat pe antibiotic si un alt siropel ce "dilata plamanii". Ce a mai plans mititelul la ambele reprize de aerosoli! Si apoi muci la greu! In cazul in care nu respira bine, trebuie sa merg cu el la urgenta la spital sa-i dea medicamentele cu masinaria aia. Acum speram sa fie bine, doarme ok acum, mai vedem la noapte.
Si sper eu sa-si revina pana vineri, sa putem merge la cabana. Tratamentul il are pentru 7 zile.

Noapte buna!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Bai, m-ati dat pe spate cu incuscreala voastra.
Bravo mamici, m-a bucurat mult ce-am citit, sa va traiasca !


Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput