Bucurii de sept-oct 2006 (111)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Bine v-am regasit in miez de primavara!!!
Vad ca va plangeti de martisoare. Eu de ani intregi am renuntat la ele, mai bine cumpar un buchet de ghiocei si mi se pare mai simbolic, de purtat port numai din cele metalice, eventual o brosa la care adaug un snur, astea sunt de fapt adevaratele martisoare nu cele care stau in cutii de frumoase.
Ptr ca nu am posibilitatea sa va dau personal cate un martisor sau o floricica va transmit virtual mii de si cate o . Vi le transmit de azi ca nu se stie cand mai intru in viitor.
Timpul meu este din ce in ce mai limitat, apartin intru totul puiului meu drag care dupa mai bine de o luna jumatate de nesomn a binevoit sa doarma in sfarsit noaptea trecuta, numai ca eu deja m-am obisnuit sa ma trezesc la 5-6 dimineata si fac dimineti albe de la ora aia. Sper ca aceasta faza de bine sa il tina si pe el mai mult si sa nu ma bucur degeaba ptr o singura noapte. Deja am trecut de mult si de faza cu nervii franjuri, am ajuns la faza nebagat in seama la orice face.
Partea buna este aceasta vreme superba care ne tine cate 5-6 ore pe afara zilnic. Am descoperit ca lui Rares ii place f f mult la nisip, asa ca dis de dimineata plecam cu carutul plin de jucarii la nisip in parc unde 2-3 ore se joaca f frumos, uneori se mai ia la harta cu copii, dar mai abandonam cearta ptr o tura de leagane sau de topogan. Am deja baiat mare care se urca singur pe scarita topoganului, se da singur, doar la aterizare trebuie un pic de ajutor. Merge frumos de manuta pe strada dar cu conditia sa mergem in directia in care vrea el. tavaleste zilnic toate scarile care ii ies in cale.
O mare problema care o mai avem este ca nu mai pot sa ii pun scutecul asa ca de la libero cu elstic cred ca vom trece la libero chilotei care din pacate sunt f scumpi, dar sper ca vine caldura si vom sta si fara scutecel chit ca va pisuli 10 perechi de pantaloni. Deja am mai avut zile in care pana si afara l-am scos fara din cauza ca nu pot sa il tin sa-i dau scutecul. Olita nu o refuza dar nu vrea sa faca nimic in ea, rar prindem cate un pisu, in rest cand ii vine se ridica de pe ea, isi trage pantalonii pe el si se baga intr-un colt unde face pisu sau kk. Ai vostri copii fac asa? Al meu cred ca se piteste de mine acum din cauza ca l-am mai certat ca face pe el. Ceea ce face -face perfect constient ca rade in timp ce se piteste.
Aveam sa va spun mullt mult mai multe dar am treaba atat de multa de facut prin casa si rares doarme maxim 1-1.5 ore, asa ca fug sa termin mancarica si sa spal pe jos ca dupa ce se trezeste mi-este imposibil sa mai fac ceva.
Multa sanatate puiutilor bolnaviori, mamicutelor racite si celor gravidutze care au avut problemutze. Din pacate nu am reusit sa mai citesc de mult si doar acum am parcurs cateva pagini in fuga dar nu am ratat pozicile recente. Eu nu am ami avut timp sa mai incarc poze dar poate in viitor...cine stie...
Va pup si va doresc un week-end relaxat si o primavara frumoasa tuturor.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Aaaa legat de vorbit, Rares nu vrea deloc sa repete dupa noi ceva, doar daca ii place lui vreun cuvant se chinuie sa il zica si face el o combinatie cumva. Eu ii mai repet uneori cuvintele care mi se par uzuale, dar fara rezultat, totusi si asa si-a format singur un vocabular pe care numai eu i-l inteleg, cel mai mult ii place sa zica chei si papuci si capul. In rest zice multe dar numai eu stiu ce (si el bineinteles).
Avem un vecin care este cu o luna mai mare decat Rares si vb atat de mult incat m-a lasat perplexa. Numai baietelul sora-mii a mai vorbit asa, el la un an vorbea f f multe, la ziua lui tin minte cand a facut un an te intelegeai cu el nu alta de cat de mult vorbea. Vecinul nostru este la fel, vorbaret de nu am vazut, spune deja poiezii, bunica lui incepe versurile si el le termina. In plus daca te aude ca spui un cuvant si el este interesat de el te intreaba: ce ai zis? sau incearca sa repete dupa tine de cateva ori pana ii iese. Asculta muzica la televizor si incearca sa repete dupa el, bineinteles melodii pe care le-a mai auzit, spune fraze intregi. Chiar mi se pare un fenomen nu alta in ale vorbirii. Asa ca inca o data se adevereste ca fiecare copil are ritmul lui, baietelul acesta la aproape un an jumatate inca merge destul de nesigur, a plecat in picioare la 1 an si 2-3 luni, pe cand ceilalti pitici de aceeasi seama (ei sunt vreo 5-6 pe la bloc) au plecat f devreme, cum a fost si Rares la 10 luni jumatate. Dar fiecare stie sa faca ceva mai bine sau este inclinat sa ii placa ceva mai mult.
Gata promit ca ma duc la smotru.
Multi pupici tuturor bucuriilor si mamicilor lor.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Ignatica, iti doresc multa sanatate pentru bebe din burtica!

Beatrix, ma rog ca Darius sa depaseasca acest moment mai putin placut si sa se termine totul cu bine!

Fetele din Titan, daca maine este vremea frumoasa, vom iesi in jur de 11 in parc la leagane (acolo unde ne-am vazut ultima oara) si mi-ar face placere sa ne intalnim!

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)
Uite ce mare am crescut...
O raza de speranta...sau cum a venit pe lume Tudor

www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricel79 spune:

Mamilili, help.
Pot sa-i dau la Roxi un comprimat de zinnat 125 mg in seara asta in locul unei doze de 5ml de sirop Zinnat, pe care-l iau maine gratuit???
Asa mi-a recomnadat farmacista de aici si m-am gandit ca poate primesc o si o confirmare din partea ta.


Florina, mamica de Roxana Maria (23.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

am venit si noi de la dr. Vladone a fost cam nazdravan, dar asta nu e o noutate. Are 83 cm si 10,8 kg ( tot slabatura este)
i-am facut si D3 injectabil, a plans putin dar si-a revenit repede, ca e barbat
echo la inimioara nu i-am mai facut pt.ca s-a mai diminuat suflul sistolic, dr.ne-a zis ca mai vedem la toamna
in schimb ne-a recomandat sa facem un vaccin la 1 an jumate si la aproape 2 ani: vaccinul de numeste PREVENAR !!!! Stie careva ceva despre el ????

eu stiu ce suma cheltuim lunar pe orice, pt.ca am barbat nebun (lucreaza in domeniul "studii de piata" si transforma orice informatie in baza de date, asa ca am liste cu orice cheltuim, facem etc, oricand avem nevoie sa stim ceva, facem un 'sort' si aflam imediat)

'metoda de invatare cuvinte' pt.Vladone. care e super curios si iti arata cu manuta ce vrea sa vada sau sa afle ce e si eu ii spun clar si raspicat "ca-sa" "co-pac" etc si el incearca sa reproduca; daca nu spune corect cuvantul nu insist f. tare, pt.ca am inteles ca nu e bine pt.ca il descurajez (vede ca nu poate si nu mai spune)
si incerc sa povestesc si sa-i explic tot ce fac "uite acum spal vase" "uite acum dau cu aspiratorul" samd

Adriana, noi nu venim maine in parc, avem alt program, dar va pupam dulce si va dorim plimbare placuta (pe Dudu il vad aproape zilnic prin parc sau prin fata blocului pe la mine)



Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut bebe, site-ul lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Adina e buna metoda cu alocarea unei sume de bani pt asemenea cumparaturi dar nu cred ca ma pot tine de ea.

Cit despre vorbitul cu copilul eu vorbesc cu ea nonstop si pe strada si in casa oriunde si pun accentul pe ceva ce ar putea sa o intereseze pe ea ( copii, ceva de micare nu stiu nu imi vin in minte acum). Cind incerca sa repete ceva din ceea ce ii spun ii mai repet de citeva ori, e drept ca si ea vrea , stie deja o gramada de cuvinte bine fara sa-l pronunte pe R.


Lilina ma bucur ca sinteti bine. Ai vazut ce baiat curajos ai.Ce daca are 10 kg si un pic si noi sintem la fel. Nu mi se pare asta o problema.

Uite am gasit ceva de vaccinul intrebat de tine pe DC http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=20083 , poate te ajuta cu ceva sau stiu fetele.

Adriananoi nu stiu sigur daca ajungem pt ca mergem la mama la masa, poate dam totusi o fuga inainte si reusim sa ne vedem. Noi l-am mai vazut pe Dudu in parculetul din fata blocului( era cu o doamna), ne duceam spre Titan iar Cosmi vorbea cu el prin garduletul parcului.

POZE COSMI 1 ANISOR
Cosmi bebe -13 septembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Si pentru ca miine este 1 Martie va urez o primavara minunata si va ofer un frumos buchet de www.cristinamode.ro/nunta/buchete/frezii.jpg" target="_blank">FREZII si o cutie de www.bucurii.com/images/mon%20cheri.jpg" target="_blank">Bomboane Mon Cheri sa nu ma ingras doar eu.

POZE COSMI 1 ANISOR
Cosmi bebe -13 septembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:



Multumim celor ce ne-au vazut in poze. Mai am o tura de la Iasi dar inca nu le-am descarcat.

Floricel, da! 1 cpr de 125 mg = 5 ml Zinnat. Sanatate!
Ce tare e fetita verisoarei!

Beatrix, eu zic, ca sa impaci si capra si varza, sa vii la vara pentru a cunoaste personal Bucuriile, via Stuttgart.

Mie-mi plac martisoarele. Kitchoase, nekitchoase, pentru mine sunt o bucurie sa le primesc si sa le ofer. Ele simbolizeaza faptul ca cineva se gandeste la mine si-mi face o urare cu drag.


**************************************************
Lili, mamica lui Mathias (17.10.2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

Nu uitati ca de maine pana pe 9 sunt "babele". Pont: pe 1 si 2 s-a anuntat cod galben...

Imi pica ochii-n gura, asa ca revin maine cu forte proaspete.

Noapte buna!


**************************************************
Lili, mamica lui Mathias (17.10.2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaF spune:

lilina, ce sotz "calculat" ai, bravo! Noi nu mergem chiar asa in detaliu, desi poate uneori ar trebui.
Si eu stiam tot asa, ca potzi descuraja copilul de la a vorbi, corectandu-l de n-shpe milioane de ori. Deci nu procedez chiar gresit.

florina, chiar tare faza cu fluturoiul!

Tanima, l-ai certat c-a facut pe el ???? Acum macar stii unde-ai gresit...

si pe mine ma mira tare copilasii care invatza sa vorbeasca atat de devreme, eu insa tot ma bucur pt fiecare silaba noua pe care o aud de la ai mei, pur si simplu sa le aud glasciorul de copilas, ce-i mai frumos pe lumea asta? Alex are o voce tare blanda si dulce, Fabi vorbeste f. gros si pe un ton jos, cred ca nici fratzii "negemeni" nu-s asa diferitzi ca ei :).

beatrix, chiar buna propunewrea lui Lili, fa plinul si Tiit-Tiit!


Adina, imblanzitoare de Fabian si Alexander (06.10.2006)

Mergi la inceput